Doradztwo w sprawie budowy retro PC.

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Opelin
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2022, 17:37

Doradztwo w sprawie budowy retro PC.

Post autor: Opelin » 21 lis 2022, 18:52

Cześć,
Tak więc wzięło mnie na wspominki... Wiem, że jest wiele emulatorów dostępnych na rynku jak i virtualizacja , która wiele upraszcza. Ale chyba nie o to tu chodzi prawda? Tęskno mi do tego klimatu i po prostu chciałbym dotknąć żywego sprzętu :)

Ponieważ mam dostęp do kilku firm w okolicy, które prosperują od dłuższego czasu na rynku, wybrałem się do ich "kierownictwa" podpytać czy czasem nie mają jakiegoś starego sprzętu komputerowego, którego chcieliby się pozbyć. O dziwo w każdym przypadku reakcja była bardzo pozytywna i oto co udało mi się zebrać:

Płyty główne:
1. ABIT ST6 (podobno dobra płyta nawet pod topowe Tualatiny)
2. MSI (chyba) MS6163 VER:2 (płyta pod topowe P2 i pierwsze modele P3?)
3. EPOX EP-58MVP3C-M 100MHz ( Socket 7 P1/AMD?)

Procesory:
Intel Pentium III 1266/512/133 (Tualatin) PGA 370
Intel Pentium II 233/512/(Deschutes?) SLOT1 - to chyba pierwsza generacja P2 najchętniej bym go wymienił na P2 450MHz lub coś podobnego.
Intel Celeron 433/128/66 PGA 370 + przejściówka SLOT1
AMD K6/300AFR Socket 7

RAM:
kilkanaście kości SDRAM o różnej pojemności od 32MB do 256MB PC 100 i PC 133

Karty graficzne:
nVidia Riva TNT2 M64 (32 MB SDRAM)
Creative Model: CT6970 (to chyba pierwszy GeForce :D) Mam nadzieję, że tak :D
S3 VIRGE/DX 4MB EDO RAM
Cirrus Logic CL-GD5430-QC-C (to jakiś wynalazek z uwaga aż 0,5 MB EDO RAM) :D
I wisienka na torcie czyli 3Dfx Voodoo 2 12 MB EDO (tak - też nie mogłem uwierzyć, że takie coś znalazłem w kartonie staroci w firmie księgowej) :D

Pamiętam jak błagałem rodziców o pierwszy accelerator Voodoo 4MB EDO i nigdy się go nie doprosiłem :P Tak więc jakby docelowy build sam się już nasuwa na myśl. Chciałbym aby był to komputer pod Voodoo2. Ale nie wykluczam żadnej sugestii, być może "materiału" jest nawet na więcej niż jeden sensowny PC ?:) Może coś z przedziału P1/P2/P3 ? Co sugerujecie?

Aha ponieważ z przyczyn prawnych nie zostały mi podarowane dyski twarde - te postanowiłem zastąpić innym rozwiązaniem - nowocześniejszym i mniej problematycznym. Wiadomo dyski magnetyczne mają już swoje lata. Także postawiłem na 2 adaptery jeden na kartę Compact Flash i jeden na kartę SD.
Mam też ze 2 wolne obudowy napędy CD/DVD
Na karcie sieciowej mi nie zależy, wiadomo aktualny Internet zabiłby wszystkie te potencjalne 3 konfiguracje razem wzięte :D

Wciąż brakuje mi kilku dość istotnych części jak choćby układów dźwiękowych i peryferii w tym chyba najistotniejsze to Klawiatura na wtyczkę DIN i mysz na COM (ale chyba może też być PS2 bo do płyty EPOXA był dołączony śledź z jednym wtykiem PS2. Także jeśli jest ktoś kto ma w nadmiarze, chętnie odkupię za rozsądne pieniądze lub wymienię za 6ciopaka :)
Mieszkam w Katowicach więc powiedzmy, że mogę podjechać w obrębie śląska :)

Dziękuje i czekam na sugestie! :)

PS. Zastanawiam się czy nie poddać tych płyt głównych jakiejś kuracji odmładzającej choćby wymiany kondensatorów na nowe a już najlepiej zastąpienie tych elektrolitycznych takimi bardziej współczesnymi.

Pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Doradztwo w sprawie budowy retro PC.

Post autor: Dariusz 64 » 27 lis 2022, 21:25

Opelin pisze:
21 lis 2022, 18:52
Ponieważ mam dostęp do kilku firm w okolicy, które prosperują od dłuższego czasu na rynku, wybrałem się do ich "kierownictwa" podpytać czy czasem nie mają jakiegoś starego sprzętu komputerowego, którego chcieliby się pozbyć. O dziwo w każdym przypadku reakcja była bardzo pozytywna i oto co udało mi się zebrać:

Płyty główne:
1. ABIT ST6 (podobno dobra płyta nawet pod topowe Tualatiny)
2. MSI (chyba) MS6163 VER:2 (płyta pod topowe P2 i pierwsze modele P3?)
3. EPOX EP-58MVP3C-M 100MHz ( Socket 7 P1/AMD?)

Procesory:
Intel Pentium III 1266/512/133 (Tualatin) PGA 370
Intel Pentium II 233/512/(Deschutes?) SLOT1 - to chyba pierwsza generacja P2 najchętniej bym go wymienił na P2 450MHz lub coś podobnego.
Intel Celeron 433/128/66 PGA 370 + przejściówka SLOT1
AMD K6/300AFR Socket 7

RAM:
kilkanaście kości SDRAM o różnej pojemności od 32MB do 256MB PC 100 i PC 133

Karty graficzne:
nVidia Riva TNT2 M64 (32 MB SDRAM)
Creative Model: CT6970 (to chyba pierwszy GeForce :D) Mam nadzieję, że tak :D
S3 VIRGE/DX 4MB EDO RAM
Cirrus Logic CL-GD5430-QC-C (to jakiś wynalazek z uwaga aż 0,5 MB EDO RAM) :D
I wisienka na torcie czyli 3Dfx Voodoo 2 12 MB EDO (tak - też nie mogłem uwierzyć, że takie coś znalazłem w kartonie staroci w firmie księgowej) :D

Pamiętam jak błagałem rodziców o pierwszy accelerator Voodoo 4MB EDO i nigdy się go nie doprosiłem :P Tak więc jakby docelowy build sam się już nasuwa na myśl. Chciałbym aby był to komputer pod Voodoo2. Ale nie wykluczam żadnej sugestii, być może "materiału" jest nawet na więcej niż jeden sensowny PC ?:) Może coś z przedziału P1/P2/P3 ? Co sugerujecie?

Aha ponieważ z przyczyn prawnych nie zostały mi podarowane dyski twarde - te postanowiłem zastąpić innym rozwiązaniem - nowocześniejszym i mniej problematycznym. Wiadomo dyski magnetyczne mają już swoje lata. Także postawiłem na 2 adaptery jeden na kartę Compact Flash i jeden na kartę SD.
Mam też ze 2 wolne obudowy napędy CD/DVD
Na karcie sieciowej mi nie zależy, wiadomo aktualny Internet zabiłby wszystkie te potencjalne 3 konfiguracje razem wzięte :D

Wciąż brakuje mi kilku dość istotnych części jak choćby układów dźwiękowych i peryferii w tym chyba najistotniejsze to Klawiatura na wtyczkę DIN i mysz na COM (ale chyba może też być PS2 bo do płyty EPOXA był dołączony śledź z jednym wtykiem PS2. Także jeśli jest ktoś kto ma w nadmiarze, chętnie odkupię za rozsądne pieniądze lub wymienię za 6ciopaka :)
Mieszkam w Katowicach więc powiedzmy, że mogę podjechać w obrębie śląska :)

Dziękuje i czekam na sugestie! :)

PS. Zastanawiam się czy nie poddać tych płyt głównych jakiejś kuracji odmładzającej choćby wymiany kondensatorów na nowe a już najlepiej zastąpienie tych elektrolitycznych takimi bardziej współczesnymi.

Pozdrawiam
Adam
Motto.
"Patrz Lucynka zmartwychwstałem"
(Legendy Polskie Allegro -Twardowsky 2.0).

Po pierwsze gratuluję takiego "dojścia" do podzespołów ,

Sugeruję złożyć 2 a nawet 3 komputery ,na każdym sockecie ,wszak jak widzę części jest wystarczająco .

Wymieniać wszystkie kondensatory ? Jeżeli nie są "wybulone" i płyta nie wykazuje jakiś "dewiacji" to w/g mnie nie ma to sensu (ekonomicznego też) .

Co do brakujących części to :
Myszka na COM nie jest konieczna jeżeli płyta posiada śledź na PS2 .
Klawiatura na DIN -można kupić przelotkę DIN-PS2 .
Resztę brakujących podzespołów dokupować sukcesywnie "polując na okazje" na portalach aukcyjnych lub giełdach staroci .

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Doradztwo w sprawie budowy retro PC.

Post autor: CycuPL » 19 gru 2022, 15:06

Opelin pisze:
21 lis 2022, 18:52
Cześć,
Tak więc wzięło mnie na wspominki... Wiem, że jest wiele emulatorów dostępnych na rynku jak i virtualizacja , która wiele upraszcza. Ale chyba nie o to tu chodzi prawda? Tęskno mi do tego klimatu i po prostu chciałbym dotknąć żywego sprzętu :)
(...)
Płyty główne:
3. EPOX EP-58MVP3C-M 100MHz ( Socket 7 P1/AMD?)
(...)
Od siebie dodam (na podstawie swych doświadczeń), że chipset VIA MVP3 potrafi być w niektórych aspektach dość upierdliwy. Kiedyś miałem PC z płytą na tymże chipsecie i w końcu wolałem wrócić na zwykły Socket 7 niż się cackać z SS7 i różnymi "humorami"...
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ