Atari 65XE - wgrywanie gier

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
pepele
Posty: 10
Rejestracja: 30 wrz 2018, 19:27
Kontakt:

Atari 65XE - wgrywanie gier

Post autor: pepele » 30 wrz 2018, 19:35

Witam,
z racji tego że jestem Atarowym prawiczkiem potrzebuję informacji jak się wgrywa gry z kaset. Wiem jak to robić na C64 ale w przypadku Atari jest chyba inaczej, ktoś mi może wytłumaczyć tak prosto?
Mam 2 x Atari 65XE, 3 magnetofony i kilka kaset i nawet nie wiem czy to wszystko działa bo nie umiem gry odpalić :)
Moja skromna (na razie) kolekcja retro komputerów - http://pepele.pl

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Atari 65XE - wgrywanie gier

Post autor: Piteusz » 01 paź 2018, 16:20

Cześć :D.
Jeżeli chodzi o wgrywanie gier na Atarynce, rzeczywiście jest lekko inaczej niż na Commodore. Niestety z racji braku takowego sprzętu, mogę jedynie powiedzieć to, co odnalazłem po godzinie poszukiwań :D

Podczas włączania Atari musisz przytrzymać OPTIONS oraz START. Gdy komputerek Ci pierdnie, możesz wtedy kliknąć przycisk play na magnetofonie. Aby potwierdzić start kasety, klikasz albo spację albo RETURN (mieliśmy tylko 800XL, więc była spacja, na 65XE może być natomiast RETURN). Komputer z tego, co wiem - nie będzie nic wyrzucał na ekranie. Po prostu walnie na ekran grę.

Jest też styl wczytywania bardziej przypominający C64. Po włączeniu Atari, musisz wpisać CLOAD. Wciskasz play na magnetofonie i czekasz, aż załaduje grę. Jak wykryje i załaduje, to standardowo - RUN.

Przydałby się Erwto, bo on ma Atari :D

Erwto

Re: Atari 65XE - wgrywanie gier

Post autor: Erwto » 01 paź 2018, 16:58

Dokładnie tak trzeba zrobić jak napisał Piteusz.Być może będzie konieczne strojenie głowicy magnetowidu.Generalnie polecam zaopatrzyć się w SIO2SD i odpalać gry z karty SD, będzie to dużo szybsze i wygodniejsze.

pepele
Posty: 10
Rejestracja: 30 wrz 2018, 19:27
Kontakt:

Re: Atari 65XE - wgrywanie gier

Post autor: pepele » 02 paź 2018, 09:49

Hej, jak tylko znajdę wieczorem chwilę to sprawdzę czy te moje Atarynki działają. Wiem, że SIO2SD jest wygodniejsze ale z racji tego że kolekcjonuję stare komputery to chcę wiedzieć czy dany sprzęt który posiadam działa czy nie :) dlatego chce wgrać kilka kaset z grami żeby sprawdzić zarówno Atari jak i magnetofony.
Moja skromna (na razie) kolekcja retro komputerów - http://pepele.pl

ODPOWIEDZ