Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: Dariusz 64 » 02 gru 2018, 13:10

Dostałem taką płytę (na zdjęciach) ,dołożono :procesor Pentium 100 ,32 MB RAM SIMM (4x8MB) ,Grafika ,karta sieciowa ,karta dźwiękowa (wszystkie na PCI) ,HD ,FDD ,CD ROM .Wszystko pięknie wystartowało napędy rozpoznane ,pamięć też :D ,rozpoczęto instalację systemu i ...nie da go się zainstalować ! :o Próbowałem WIN 95,WIN 98 ,WIN 3.11 ,komputer niby z początku zachowuje się normalnie ,do 1 ekranu instalacji ,potem system i ekran "zamarza" i nic już nie można zrobić (na wszystkich trzech systemach ) reset nie działa można tylko go wyłączyć ,co ciekawe DOS i Norton Commander zainstalowały się bez problemu ,ale Windows 3.11 (zwis) , pamięci ,karty ,HD ,napędy podmieniane ,bez efektu ! :shock:
Co ciekawe na ten sam dysk podstawiony do "bliźniaczego " komputera Optimus ,z tego posta :
viewtopic.php?f=11&t=139&start=20
,daje zainstalować się każdy z wymienionych Windowsów i po podłączeniu do w/w feralnej płyty system rusza i można go normalnie używać !!! :?
Czy ktoś się z tym problemem spotkał czekam na poradę :oops: .
Załączniki
100_6052.JPG
Płyta z peryferiami na "stanowisku prób"
100_6050.JPG
Typ płyty
100_6046.JPG
W tym miejscu instalacja zatrzymuje się na amen ,tu WIN 3.11
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2019, 00:04 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.

max98
Posty: 24
Rejestracja: 06 wrz 2018, 15:37

Re: Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: max98 » 03 gru 2018, 22:28

Możesz zawsze wgrać system na innym PC i podłączyć dysk spowrotem . Możliwość tez jest ze jest to wina płyty która w jakiś sposób nie chce współpracować z dyskiem :/

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: Dariusz 64 » 04 gru 2018, 16:00

max98 pisze:
03 gru 2018, 22:28
Możesz zawsze wgrać system na innym PC i podłączyć dysk spowrotem . Możliwość tez jest ze jest to wina płyty która w jakiś sposób nie chce współpracować z dyskiem :/
Muszę uściślić trochę to co napisałem w 1 poście .
Płyta w sensie wgrania systemu nie współpracuje z żadnym dyskiem którym ją sprawdzałem ( zapomniałem napisać w poprzednim poście ) sprawdzałem to 4 różnych dyskach (różnych producentów ) ,co ciekawe w/w płyta a właściwie jej BIOS za żadne skarby nie chce rozpoznawać dysków powyżej 1 GB :shock: ,jeżeli jest większy w DOS 6.22 (FDISK) nie da założyć większej partycji :oops: . Postawienie systemu na "bliżniaczej " płycie i używanie tak w/w płyty mnie nie satysfakcjonuje :lol: ( w dalszym ciągu będzie dla mnie nie sprawna ) .Jako zatwardziały i zawzięty naprawiacz (Hardwarowiec ,chyba tak się to pisze :lol: ) chcę dotrzeć do sedna problemu .Liczę że ktoś mi pomoże to ogarnąć .
Ps. Kupiłem i czekam aż dotrze do mnie procesor Pentium 75 ,spróbuję go zamontować na w/w płycie ,zbaczymy może w tej konfiguracji "ruszy" .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: Dariusz 64 » 04 gru 2018, 21:30

No i finał sprawy w/w płyty ZWYCIĘSTWO !!! :D
Właśnie kończy instalować mi się (testowo ) WIN 95 ,a właściwie już się zainstalował . po ciężkich bojach i konsultacjach z Mądrzejszymi i bardziej doświadczonymi Kolegami -Fanami retro kompów ( dzięki Chłopaki ) ,mogę tak ich nazwać większość jest w moim wieku , płyta działa normalnie .
Dla Potomnych : Postanowiłem pójść za radą w/w Panów i nie trzymać się kurczowo ustawień przełącznika parametrów płyty jak na " bliźniaczej" płycie o której wspominałem ,przestawiłem taktowanie szyny ISA z OF na ON ,załączyłem instalkę i już byłem "w ogródku i witałem się z gąską " i...instalka zawiesiła się na rozpoznawaniu urządzeń ,jako że "odpaliłem " płytę w konfiguracji podstawowej (płyta ,procesor ,pamięć ,grafika ) ,oświeciło mnie "starego" i szybciutko wygrzebałem z kuferka kartę S3 (niezawodne karty ) ,zamieniłem z Cirrus Logic która była w slocie PCI i uruchomiłem jeszcze raz instalkę ,odczekałem i patrz pierwsze zdanie :D .
Reasumując : Nie zawsze to co oczywiste jest trafne i oczywiste ,stary sprzęt ma swoje "fochy i charakterek " .Nigdy się nie poddawaj i nie zniechęcaj pierwszymi niepowodzeniami (przyjdą następne ) :lol: To taki żarcik.
Szczęśliwy po tylu dniach "bojów" właściciel Sprawnej Płyty OPTIMUS z Pentium 100 (lub 75 jak ten kupiony , będzie sprawny).
PS . Nie wiem i nie będę wnikał ale w tym ustawieniu znikł problem rozpoznawania i montowania większych dysków ,płyta i bios bez problemu rozpoznały dysk 4,3 GB ,na nim przeprowadzono testy
Załączniki
100_6056.JPG
To ten przełącznik ,pozycja 1 ustawiona na ON
100_6058.JPG
Tabela funkcji w/w przełącznika
100_6055.JPG
Ta karta jest dla tego egzemplarza płyty Optimus ... Nie cacy .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: Piteusz » 05 gru 2018, 13:20

Wiedza z zakresu ustawienia zworek to jest jak wiedza z zakresu starosłowiańskiego - obecnie jest bardzo mało popularna :( . Przykro mi, że nie udało mi się Tobie pomóc w przywracaniu do życia tego komputera, ale cieszę się, iż się udało :D . I zaproś część Fanów Retro Kompów do nas!

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Płyta Optimus z Pentium 100 - Nie można zainstalować systemu

Post autor: Dariusz 64 » 09 gru 2018, 16:41

W uzupełnieniu (po co zakładać nowy wątek ) procesor Pentium 75 MHz dotarł i okazał się sprawny tak więc mam "dublet" (2 komputery) ,jeden Oryginał ,drugi w przerobionej obudowie z tego tematu :
viewtopic.php?f=29&t=158
Powiem że chyba bardziej podoba mi się ten drugi ;) ,(może dlatego że wymagał trochę inwencji i pracy :lol: ) .

ODPOWIEDZ