Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Piteusz » 30 gru 2019, 20:25

Dariusz 64 pisze:
30 gru 2019, 12:02
No to postanowione .Płyta będzie miała wstawione 4Mb pamięci i dodam oddzielnie 4 moduły po 256 KB do testów na 1 MB .

Co do modernizacji P75 to nie cisnę :lol: ,ale myślę że jeżeli zbudowany zostanie DOS Machine ;) to na P75 można odejść od kart na ISA .Właśnie przeszukuję karty graficzne i dźwiękowe na PCI i próbuje znaleźć do nich sterowniki dla WIN 95 ,no i nie bardzo to lubię :( może trochę Ciebie zatrudnię :)
Karty graficzne na PCI to:
ATI mach64 CT -Do tej WIN 95 ma sterowniki
Cirrus Logic 5434

Karty dźwiękowe
Creative Labs CT4810
Creative Audio PCI (ES1370, SB PCI 64/128 (WDM).
Poszperaj i powiedz która była by ok do P75.
O kurczę! Creative Labs CT4810! To była moja pierwsza ever karta dźwiękowa! Pamiętam, jak ją wymienialiśmy na Soundblastera Live! 5.1. Nostalgiczna karta :3. Chciałbym taką mieć. Szczególnie, że to nie jest jakaś szczególnie wyjątkowo porządna karta a ES1370 to jedna z lepszych DOSowskich kart, z tego, co słyszałem. Może lepiej ją zachować na przyszłość :D. Jakbym mógł prosić - to CT4810 bym chciau :D. Chociaż jakby nie patrzeć to są niemal te same karty dźwiękowe.

Co do kart graficznych - mam już niemal gotowe S3 Trio. Mogłoby być dobrą podstawą do potencjalnej rozbudowy o Voodoo. No i wydajność lekko większa :D.

Cirrus Logic 5434 Drivery: https://piteusz.ovh/files/windows/9x-nt/Cirrus5434.zip
Iiii czy do czegoś jeszcze mogę znaleźć drivery prócz tej karty? Do tych kart Creative też?

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Dariusz 64 » 01 sty 2020, 23:59

Piteusz.
"O kurczę! Creative Labs CT4810! To była moja pierwsza ever karta dźwiękowa! Pamiętam, jak ją wymienialiśmy na Soundblastera Live! 5.1. Nostalgiczna karta :3. Chciałbym taką mieć. Szczególnie, że to nie jest jakaś szczególnie wyjątkowo porządna karta a ES1370 to jedna z lepszych DOSowskich kart, z tego, co słyszałem. Może lepiej ją zachować na przyszłość :D. Jakbym mógł prosić - to CT4810 bym chciau :D."

Dariusz64.
Karta sprawdzona jest przygotowana do wysyłki mogę wysłać ją z kartą do DELL .
Składanie Maszyny DOS trochę się opóźni ,miałem obiecaną obudowę AT ,no i jak poszedłem ją odebrać to mi się słabo zrobiło miała być (cud-malinka) ,stała w wilgotnej piwnicy i z metra było słychać jak ją rdza wpie...la (przepraszam za słownictwo ,ale nie lubię jak się ze mnie robi idiotę :( jechałem po nią na drugi koniec miasta) ,teraz przeglądam swoje, no musi mieć przycisk z turbo .

Reasumując .
Karta dźwiękowa do maszyny DOS będzie ta Yamaha z Pentium 75 czy poszukamy innej :?:
Co do stacji dyskietek 5,25" to posiadasz takową :?: Czy będziesz chciał dokupić i zamontować w przyszłości :?: .Dodam wtedy odpowiednią tasiemkę z złączami do FDD 3.5" i 5.25"
Karta graficzna :
Mogę wstawić taką jak na zdjęciu : Western Digital WD90C00-JK /ISA /256 KB .Czy użyjesz tej 1MB z P75 :?:
Myślę że WD90C00 jest jakby bardziej z "Epoki" ;)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020, 22:52 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Piteusz » 03 sty 2020, 10:16

Dariusz 64 pisze:Piteusz.
"O kurczę! Creative Labs CT4810! To była moja pierwsza ever karta dźwiękowa! Pamiętam, jak ją wymienialiśmy na Soundblastera Live! 5.1. Nostalgiczna karta :3. Chciałbym taką mieć. Szczególnie, że to nie jest jakaś szczególnie wyjątkowo porządna karta a ES1370 to jedna z lepszych DOSowskich kart, z tego, co słyszałem. Może lepiej ją zachować na przyszłość :D. Jakbym mógł prosić - to CT4810 bym chciau :D."

Dariusz64.
Karta sprawdzona jest przygotowana do wysyłki mogę wysłać ją z kartą do DELL .
Składanie Maszyny DOS trochę się opóźni ,miałem obiecaną obudowę AT ,no i jak poszedłem ją odebrać to mi się słabo zrobiło miała być (cud-malinka) ,stała w wilgotnej piwnicy i z metra było słychać jak ją rdza wpie...la (przepraszam za słownictwo ,ale nie lubię jak się ze mnie robi idiotę :( jechałem po nią na drugi koniec miasta) ,teraz przeglądam swoje, no musi mieć przycisk z turbo .

Reasumując .
Karta dźwiękowa do maszyny DOS będzie ta Yamaha z Pentium 75 czy poszukamy innej :?:
Co do stacji dyskietek 5,25" to posiadasz takową :?: Czy będziesz chciał dokupić i zamontować w przyszłości :?: .Dodam wtedy odpowiednią tasiemkę z złączami do FDD 3.5" i 5.25"
Karta graficzna :
Mogę wstawić taką jak na zdjęciu : Western Digital WD90C00-JK /ISA /256 KB .Czy użyjesz tej 1MB z P75 :?:
Myślę że WD90C00 jest jakby bardziej z "Epoki" ;)
Przepraszam za bardzo pozna odpowiedz. Musialem po nowym roku jechać na dyżur w robocie i dosłownie w niej zimowałem. Dodatkowo walczyłem w czasie wolnym z moja strona. Aaaale mam nadzieje, ze wybaczysz :D

Taka karta jak najbardziej pasuje. Jeżeli jest lekko starsza niż ten cirrus - to będzie to dobry wybór. Szczególnie, ze ten s3 Trio zaczął mi znów się psuć :(.

Jeżeli chodziło o kartę do p75 to mowilismy o karcie Creative. Chociaż samej Yamaszki jestem bardzo ciekaw z powodu potencjalnego unikatowego syntezatora MIDI.

Fdd 5.25 niestety nie posiadam i będę musiał kupić. Aaaale damy radę!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Dariusz 64 » 03 sty 2020, 12:56

Piteusz.

Taka karta jak najbardziej pasuje. Jeżeli jest lekko starsza niż ten cirrus - to będzie to dobry wybór. Szczególnie, ze ten s3 Trio zaczął mi znów się psuć :(.

Jeżeli chodziło o kartę do p75 to mowilismy o karcie Creative. Chociaż samej Yamaszki jestem bardzo ciekaw z powodu potencjalnego unikatowego syntezatora MIDI.

Fdd 5.25 niestety nie posiadam i będę musiał kupić. Aaaale damy radę!

Dariusz64.
Coś nie możemy się dogadać (zrozumieć) :lol:
Widzę to tak .

1-Nic nie będzie od Ciebie zabierane z osprzętu Pentium 75 ,wszystko co jest zostaje do twojej dyspozycji .
2-Kartę graficzną Cirrus Logic 5434 chcę dodać do P75 (jest na PCI, ma 2MB pamięci i WIN 95 ma do niej własne sterowniki -dopiero sprawdziłem :lol: ),Karta 1MB na ISA zostaje w twojej dyspozycji .
3-Karta dźwiękowa do P75 (prześlę Creative Labs CT4810 /PCI ) .Yamaha zostaje w twojej dyspozycji (użyjesz ją jak będziesz chciał :) )
4- Do Płyty z 386 wstawimy kartę graficzną Western Digital WD90C00-JK /ISA /256 KB (tak zrozumiałem ).
5-Jaka karta dźwiękowa do płyty 386 :?:
Tu wyboru za dużego nie mam ,zostały mi dwie na ISA (reszta wstawiona w komputery a tych "pruć" raczej nie będę :lol: ).
- Avance Logic AL S007
- Crystal CX4235-XQ3
Trzeba sprawdzić czy są sterowniki do DOS i ewentualnie którą zamontować (to będzie twoje zadanie i decyzja ).
5-Napędu 5.25" ,jak pisałam nie mam (nigdy nie odczuwałem potrzeby posiadania go ;) ) ,ale jeżeli planujesz go kiedyś zamontować to założę odpowiednią tasiemkę napędów z konektorami do obydwu stacji .
6- Obudowa dobrana z moich zapasów "mała tower " z odpowiednimi przyciskami (tu chodzi o turbo) .
Niedługo zacznę składać DOS-Machine :P

A teraz proszę o odpowiedź punkt po punkcie , i ewentualne sugestie i poprawki .
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020, 22:53 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Dariusz 64 » 15 sty 2020, 08:25

Maszyna DOS jest Nareszcie składana ,piszę nareszcie bo po totalnym "braku czasu" - różne powody ,mogę zaprezentować już "COŚ" co zaczyna przypominać komputer :)
Komputer właściwie już uruchomiony ,jeszcze bez karty dźwiękowej i jeszcze z paroma poprawkami i kosmetyką do wykonania . Ale o tym potem .

Piteuszu .A co to się stało z owym DELLEM :?: Piszesz w innym poście :
"Powoli zaczynam tracić nadzieję w tego Della. Nie jest mi pisany ten komputer chyba. Dariusz64 miał rację :(. "
Co to za pesymizm ;) :?: Może coś dokładniej na temat co to za problem :?:
Bo chyba jak dobrze zrozumiałem chodzi o... ( tu cytacik ) > Dell Optiplex GX280. Przezywam go "parówka". :lol:

Wracając do Maszyny do DOS ,zdecydowałem że otrzyma dysk- Caviar 212.6MB (ten drugi ma Bady),karta graficzna jak uzgodniliśmy - Western Digital WD90C00-JK /ISA /256 KB, ,pamięć 4MB .
Ale jaką kartę dźwiękową mam wstawić :?: Zaproponowałem 2 a TY nie podąłeś żadnej decyzji :?
- Avance Logic AL S007
- Crystal CX4235-XQ3
Sprawdź dostępność sterowników i napisz która ma zostać zamontowana :?: :)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020, 22:53 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Piteusz » 15 sty 2020, 09:16

Dariusz 64 pisze:Maszyna DOS jest Nareszcie składana ,piszę nareszcie bo po totalnym "braku czasu" - różne powody ,mogę zaprezentować już "COŚ" co zaczyna przypominać komputer :)
Komputer właściwie już uruchomiony ,jeszcze bez karty dźwiękowej i jeszcze z paroma poprawkami i kosmetyką do wykonania . Ale o tym potem .

Piteuszu .A co to się stało z owym DELLEM :?: Piszesz w innym poście :
"Powoli zaczynam tracić nadzieję w tego Della. Nie jest mi pisany ten komputer chyba. Dariusz64 miał rację :(. "
Co to za pesymizm ;) :?: Może coś dokładniej na temat co to za problem :?:
Bo chyba jak dobrze zrozumiałem chodzi o... ( tu cytacik ) > Dell Optiplex GX280. Przezywam go "parówka". :lol:

Wracając do Maszyny do DOS ,zdecydowałem że otrzyma dysk- Caviar 212.6MB (ten drugi ma Bady),karta graficzna jak uzgodniliśmy - Western Digital WD90C00-JK /ISA /256 KB, ,pamięć 4MB .
Ale jaką kartę dźwiękową mam wstawić :?: Zaproponowałem 2 a TY nie podąłeś żadnej decyzji :?
- Avance Logic AL S007
- Crystal CX4235-XQ3
Sprawdź dostępność sterowników i napisz która ma zostać zamontowana :?: :)
Wtedy mówiłem o laptopie Dell latitude e7470, który ciagle sprawia jakieś dziwne problemy. Stare ich laptopy są świetne. Nowe to tragedia na kółkach. Z parufkowym Dellem jest wszystko Ok, prócz tego, ze wiatrak od procesora zaczął rzęzić :(.

Natomiast jeżeli chodzi o kartę dźwiękową - niestety tutaj nie wiem, co wybrać. Obie karty wydają się w porządku. Iiii w takim układzie zdecydowałbym się jednak na układ od Crystal. Bo jest kompatybilna z Sound Blasterem Pro i to mnie kupiło :D.

I ładna bardzo obudowa. Podoba mi się :D. Dziękuje!

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Dariusz 64 » 16 sty 2020, 12:59

Piteusz.
"Wtedy mówiłem o laptopie Dell latitude e7470, który ciagle sprawia jakieś dziwne problemy. Stare ich laptopy są świetne. Nowe to tragedia na kółkach"
A no w tym wypadku nic nie poradzę , :cry:

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Piteusz » 16 sty 2020, 21:22

Dariusz 64 pisze:
16 sty 2020, 12:59
Piteusz.
"Wtedy mówiłem o laptopie Dell latitude e7470, który ciagle sprawia jakieś dziwne problemy. Stare ich laptopy są świetne. Nowe to tragedia na kółkach"
A no w tym wypadku nic nie poradzę , :cry:
Porada ode mnie - jak chcesz fajnie i efektownie cytować, polecam użyć BBCode, którego używa to forum. Jak chcesz mnie zacytować, to wpisz:

Kod: Zaznacz cały

[quote="Piteusz"]Tu jest cytat[/quote]
Aczkolwiek obecnie Dell e7470 osiągnął taki status, że działa to fajnie i poprawnie. Prawdopodobnie niebawem mi przejdzie makowanie i wrócę do niego. Aczkolwiek nie wiem... Nie wiem, co tutaj robić. Po prostu z wyglądu i podzespołów laptop mi się podoba, z reakcji na dotyk/klikanie i z działania mi się straszliwie nie podoba. Na obrazku wyglądał na fajniejszego :D

Może po prostu go sprzedam...

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Dariusz 64 » 22 sty 2020, 23:29

Kilka słów wyjaśnienia jeżeli kogoś to zainteresuje ;)
W związku z natłokiem obowiązków służbowych (no mam "kociokwik") w pracy i paru problemów z dostosowaniem obudowy do w/w płyty termin zakończenia prac nad tym Buildem trochę się opóźni :? .Realnie myślę że zakończenie prac i wysyłka to początek Miesiąca-Luty ,Projekt nie został porzucony i będzie dokończony :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Prawdziwy DOS Machine -Jak najbliżej ideału

Post autor: Piteusz » 22 sty 2020, 23:45

Nie ma co się śpieszyć. Szczególnie, że sam mam "kociokwik" i też nie mam czasu nawet na rozpoczęcie odcinka o Dellu, o drugim Dellu, o Thinkpadzie i o linuksie na retro kompach. Dlatego też - rozumiem całokształt i nie będzie to dla mnie problem nawet, gdy składanie zakończy się w wakacje :D

Zablokowany