va 502 potrzebuje pomocy

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu » 09 lut 2020, 09:26

ok dzieki ,prosty do podłączenia ,szkoda że taki drogi i nie ma żadnej inne oferty :-)
tutaj jest pokazane na filmie tyle że on ma wmontowane bezpieczniki w konwerter
https://www.youtube.com/watch?v=8QXmxdiNWIs
a co jeśli chciał bym przenieść całość do budy atx z tamtej epoki , ten włącznik dał bym rade jakoś sensownie wpasować w miejsce oryginalnego

ps. blaszka i włącznik całe :D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 » 09 lut 2020, 11:16

rkradziu pisze:
09 lut 2020, 09:26
ok dzieki ,prosty do podłączenia ,szkoda że taki drogi i nie ma żadnej inne oferty :-)
tutaj jest pokazane na filmie tyle że on ma wmontowane bezpieczniki w konwerter
https://www.youtube.com/watch?v=8QXmxdiNWIs
a co jeśli chciał bym przenieść całość do budy atx z tamtej epoki , ten włącznik dał bym rade jakoś sensownie wpasować w miejsce oryginalnego

ps. blaszka i włącznik całe :D
Tak filmik porusza problem o którym i ja zapomniałem ,Nowe zasilacze ATX nie "produkują" napięcia -5V (Jak się mylę niech ktoś mnie poprawi ),a jest ono dla płyty AT niezbędne Więc zamontowano tam przetwornicę z +12V na-5V , ogólnie rzecz ujmując jeżeli chcesz podłączyć zasilacz ATX przez konwerter do płyty AT ,wtyk ATX - MUSI MIEĆ BIAŁY KABELEK w wtyczce inaczej masz PROBLEM :!: .Ten biały podzespół to rezystor podłączony między napięcie +3.3V a Masę ( prawdopodobnie chodzi o sprawy np,uruchamiania ,być może dotyczy to nowych zasilaczy ATX),w starszych modelach zwieramy ,zielony kabelek z czarnym ,przez włącznik .
Pamiętajmy -adaptujemy ,lub przerabiamy tylko te zasilacze ATX które posiadają komplet napięć taki jak zasilacz AT :!:

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 » 09 lut 2020, 12:07

rkradziu pisze:
09 lut 2020, 09:26
a co jeśli chciał bym przenieść całość do budy atx z tamtej epoki , ten włącznik dał bym rade jakoś sensownie wpasować w miejsce oryginalnego
ps. blaszka i włącznik całe :D
Postanowiłem że odpowiem w oddzielnym poście na to pytanie bo temat na to zasługuje .

Ponad rok temu "zmierzyłem się z tym problemem w tym temacie :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=29&t=158
Mam nadzieję że wytłumaczy on co i jak przynajmniej w części ,zasilacz AT obudowa ATX :)

W uzupełnieniu : Co do mocowania włącznika AT w obudowie ATX ,albo kupujemy obudowę jak w temacie powyżej ,panel przedni musi mieć te dwa kołki do których przykręcimy naszą "słynną blaszkę" z włącznikiem :lol: ,albo szukamy mikro przełącznika bistabilnego (bywały takie w obudowach AT -Przycisk TURBO ) i wymieniamy w obudowie ATX w miejsce włącznika POWER ,to najprostszy sposób ,każdy inny do już "rękodzieło i rzeźbiarstwo" .
Pozostaje jeszcze sprawa zamontowania płyty AT w obudowie ,teoretycznie im starsza obudowa tym "kompatybilność " pod tym względem będzie większa (kołki w obudowie ,a rozstaw otworów na płycie AT) ,im nowsza tym kompatybilność się zmniejsza :oops: .No i "sprawa " maskownicy tylnej ,czyli "blaszki " na gniazda Tylne płyty -tu odsyłam do tematu powyżej ,tam podałem pewne (no może nie najlepsze ) ,ale myślę skuteczne rozwiązanie .

rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu » 09 lut 2020, 13:27

Dzieki za pomoc ,fajnie wyszła przeróbka ,szczególnie w drugiej budzie ,poszukam coś ,zobaczymy co czas pokaże ,dam znać :-) chodz ceny chore za to wszystko ,pomyśleć że kiedyś wyrzucałem na śmietnik ...ehh, i nie tylko ja ;)

rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu » 15 lut 2020, 18:01

Witam

Kupiłem na olx fajny zestaw za 100zł :
pentium 200MMX :D
płyta TX pro 3 -mało co o niej mogę znaleć :)
s3 trio +voodoo 1 :D
hdd 1,6Gb
+klawa mechaniczna i w ładnej budzie
moję pytania :
-do tej płyty mogę zastosować ten sam co mi dawaliście 4in1?
https://www.google.com/search?client=fi ... n1+drivers
-nie mam jak sprawdzić voodoo ,gdyż nie mam kabla do połączenia dwóch kart , można zastąpić czymś takim np
https://allegro.pl/oferta/kabel-monitor ... 8938431367
czy tylko oryginalny,może ktoś ma na sprzedaż?
-płyta ma zintegrowaną dzwiękową cmi8330(sb16) zainstalowałem stery , niby działa ale strasznie cicho ,ledwo słychać (oczywiście wszystkie suwaki na max)
-porty usb na pci ,wykryte ,zainstalowane, lecz usb nie widzi pena(fat)
ps .poprzedni PC czeka ,dam psu do naprawy ,jak wyjdzie do 30zł to się zgodzę na naprawę
Ostatnio zmieniony 15 lut 2020, 18:59 przez rkradziu, łącznie zmieniany 1 raz.

rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu » 15 lut 2020, 18:51

problem z cichym głosem załatwiłem ( wymontowałem, wyczyściłem porty ,widać samo sprężone powietrze z zewnątrz to za mało)

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 » 15 lut 2020, 19:17

rkradziu pisze:
15 lut 2020, 18:01
Witam

Kupiłem na olx fajny zestaw za 100zł :
pentium 200MMX :D
płyta TX pro 3 -mało co o niej mogę znaleć :)
s3 trio +voodoo 1 :D
hdd 1,6Gb
+klawa mechaniczna i w ładnej budzie
moję pytania :
-do tej płyty mogę zastosować ten sam co mi dawaliście 4in1?
https://www.google.com/search?client=fi ... n1+drivers
-nie mam jak sprawdzić voodoo ,gdyż nie mam kabla do połączenia dwóch kart , można zastąpić czymś takim np
https://allegro.pl/oferta/kabel-monitor ... 8938431367
czy tylko oryginalny,może ktoś ma na sprzedaż?
-płyta ma zintegrowaną dzwiękową cmi8330(sb16) zainstalowałem stery , niby działa ale strasznie cicho ,ledwo słychać (oczywiście wszystkie suwaki na max)
-porty usb na pci ,wykryte ,zainstalowane, lecz usb nie widzi pena(fat)
ps .poprzedni PC czeka ,dam psu do naprawy ,jak wyjdzie do 30zł to się zgodzę na naprawę
Nie wiadomo czy w/w płyta ma chipset VIA , może mieć ten chipset albo ,któryś z tych :
"Chipsety „xPro” (TX Pro, VX Pro, HX Pro, BX Pro itp.) To chipsety firm takich jak SiS, VIA i ALi, które zostały ponownie oznaczone przez PCChips, tj. PCChips otrzymuje chipset taki jak SiS 5598 i pisze „TX Pro II” na nim zamiast „SiS 5598”. Ponownie oznaczony chipset ma dokładnie te same funkcje, co oryginalny chipset."
Dobrze by było gdybyś wkleił na Forum ,zdjęcie dobrej jakości ,w/w płyty i układów chipsetu (prawdopodobnie będą koło gniazda procesora ) . Lub po zainstalowaniu sprawdził jakimś benchmarkiem co to za chipset

Co do portów USB -Jaki system zainstalowałeś ? (Jak WIN 98) to jego sterowniki są problematyczne ,można zainstalować ,a właściwie trzeba zainstalować Service Pack 2.0.2pl ,tam też jest sterownik do USB (lepszy jak Oryginalny)
Co do innych pytań :
-Nie posiadam VOODOO tak więc nie mam w/w kabla.
Piszesz -"ps .poprzedni czeka ,dam chyba psu do naprawy ,jak wyjdzie do 30zł to się zgodzę na naprawę "
Ale co ? Komputer -zasilacz ,nie bardzo wiem o co chodzi ? I kto (i co) ma naprawić za 30 zł ?

rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu » 16 lut 2020, 11:32

zobaczcie na ten kabel z linku czy będzie pasować do voodoo?czy też musze szukać oryginalnego
daje fotę
Załączniki
1.jpg
1.jpg (1.98 MiB) Przejrzano 9848 razy
Ostatnio zmieniony 16 lut 2020, 13:05 przez rkradziu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 » 16 lut 2020, 12:51

rkradziu pisze:
16 lut 2020, 11:32
zobaczcie na ten kabel z linku czy będzie pasować do voodoo?czy też musze szukać oryginalnego
daje fotę jpg ,zmniejszyłem do 2,2mb i plik jest nie prawidłowy ?? jaki ma być

macie tutaj
https://sprzedajemy.pl/mysz-tracer-gami ... nr55841820
Co do zdjęć i plików ,na forum i ich wielkości tako rzecze Admin:
-"Ograniczenie załączników teraz wynosi 2mb. Aby nie robić z tego forum drugiego chomikuj."

Co do chipsetu to:
(Twoja płyta- chipset) TX Pro III = (Oryginalny chipset) VIA Apollo VPX (VT82C580VPX) = (Płyta gówna ) PCChips M573
Sterowniki VIA które posiadasz powinny pasować .

Co do łączenia Akceleratora DFX VOODOO z kartą S3 myślę że łączówka (oryginał) niczym się nie różni od kabla monitorowego VGA (jeżeli się mylę proszę o natychmiastową reakcję i poprawienie znawców sprzętu DFX :!: ) ,oczywiście oprócz długości ,jeżeli nie będzie przeszkadzał Ci walający się za komputerem kabel to czemu nie spróbować ;) :?: ,no i nie wiem jak to wpłynie na przesył i jakość sygnału z akceleratora (jak pisałem nie mam DFX VOODOO ) , tu "długość " może mieć znaczenie :lol:

Uwaga :!: Uważam że powinno używać się Oryginalnych ,kabli i złącz ,każda modyfikacja niesie za sobą ryzyko uszkodzenia niekiedy dosyć drogiego Sprzętu :!: Wszelkie EKSPERYMENTY robisz na własne ryzyko i koszt :!:

ODPOWIEDZ