Sprzętowe nagranie obrazu

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Sprzętowe nagranie obrazu

Post autor: CycuPL » 09 maja 2020, 18:09

Witam. Jako że nigdy wcześniej nie robiłem takich rzeczy, stwierdziłem że zapytam ;-).

Tak jak w temacie - chciałbym nagrać obraz w sposób sprzętowy, to jest: uruchamianie komputera (BIOS, POST screen, system).
Nie chodzi mi tutaj jednak o to, aby postawić aparat przed monitorem i nagrywać działanie sprzętu - chodzi o nagranie obrazu w taki sposób, aby zapisał się on jako plik.
I tutaj pojawia się pytanie: w jaki sposób do tego podejść, aby to w ogóle zadziałało?

Wstępnie wykombinowałem taki patent (karta graficzna podana przykładowo):
W komputerze #1 znajduje się karta GeForce FX5200 (wyjście S-Video 4-pinowe), a w komputerze #2 znajduje się karta WinFast PVR2000 (wejście S-Video 7-pinowe).

Wychodziłoby więc na to, że potrzebowałbym kabla S-Video 4-pinowego i przejściówki 4-pin=>7-pin po stronie karty TV.
Tak prezentują się złącza obu kart:
Obrazek
Obrazek

Czy taki patent ma w ogóle prawo działać? A może istnieje jakiś prostszy sposób na sprzętowe nagranie obrazu?
Tak jak wspomniałem na początku, nigdy wcześniej nie przechwytywałem obrazu sprzętowo, więc wolę zapytać przed ewentualnym działaniem w temacie.

Niestety, wspomnianej karty TV nie mam możliwości instalacji w swoim głównym PC (płyta główna nie posiada zwykłych złączy PCI), jak również z aktualnych względów finansowych odpadają zakupy frame grabberów USB.

Za wszelkie porady dzięki.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Sprzętowe nagranie obrazu

Post autor: Piteusz » 09 maja 2020, 22:12

Każdy grabber w systemie identyfikuje się jako kamerka internetowa. To jest podstawowa zasada.

Idąc dalej - potrzebujemy coś, co jest w stanie taką "kamerkę" internetową nagrać bezpośrednio do pliku. Na nowoczesnym komputerze jesteśmy w stanie to zrobić za pomocą OBSa. W przypadku starych komputerów - tutaj musimy się posługiwać oprogramowaniem dostarczanym przez producenta.

A grabber "EasyCap" nie wchodzi w grę? Jest to taki grabber w kształcie pendrive i potrafi przechwytywać composite oraz S-Video. Kosztuje zwykle w okolicach 20zł + przesyłka.

Jeżeli to nie wchodzi w grę - istnieją różne adaptery dodawane do starszych kart graficznych pod 8-pinowe złącze. To jest dobry trop. Karta graficzna po podłączeniu w taki sposób kabla - automatycznie przekręca wszystko na 480i (640x480 w interpolacji) - co daje nam bezproblemowy odbiór obrazu a większe rozdzielczości są skalowane już na wyjściu s-video.

Przechwytywałem obraz z komputera z karty Ati Rage Pro 128 (co prawda, to były chinche, ale działa to tak samo - s-video ma duuużo lepszą jakość obrazu jednak).
Przykład: https://youtu.be/QcN9dYuWBl4

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Sprzętowe nagranie obrazu

Post autor: CycuPL » 09 maja 2020, 23:21

Dzięki za odpowiedź.
Więc jeśli nic nie pomyliłem: do swojego PC podłączyć EasyCap, potem podłączyć kablem S-Video grabber do komputera z FX 5200, a na koniec przy pomocy OBS-a nagrać obraz?
Jeśli tak to byłoby to na pewno prostszą opcją niż planowana kablologia - chociaż i tak będę musiał też poszukać wspomnianych innych adapterów, coby podłączyć też inne karty graficzne (np. Radeon 9550 ma złącze S-Video 7-pinowe) ;-).
Obrazek
Obrazek

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Sprzętowe nagranie obrazu

Post autor: KtosNowy » 10 maja 2020, 00:51

Szczerze nie wiem jak z przejściówkami S-Video, ale ja w podobny sposób, na podobną kartę telewizyjną zgrywam obraz z magnetowidu. Robię to tak, że łączę magnetowid z moją kartą TV przewodem koncentrycznym (z uwagi na to, że moja karta telewizyjna nie posiada złączy Cinch) i jak już wszystko jest "mechanicznie" połączone, to uruchamiam mój komputer stacjonarny z systemem Windows Vista (ostatni system, dla którego są napisane dosyć wybredne sterowniki producenta) i uruchamiam aplikację WinFast PVR. Tu w przypadku przewodu koncentrycznego mam trochę zabawy z wyszukaniem kanału, ale jeżeli łączy się kartę bez użycia przewodu koncentrycznego ale na przykład S-Video, czy też Cinch, to prawdopodobnie wystarczy tylko z menu programu wybrać inne źródło. I teraz jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to są następujące:

1.O ile nie ustawisz duplikacji ekranu w ustawieniach karty graficznej na określone złącza (o ile się w ogóle da) lub nie zastosujesz jakiegoś rozdzielacza, najprawdopodobniej podgląd będzie możliwy tylko w programie WinFast PVR.

2.Karta telewizyjna (przynajmniej moja) jest wykrywana przez system, jako (jak dobrze pamiętam) "Urządzenie multimedialne", czy jakoś tak i działa poprawnie tylko z programem WinFast PVR.

3.Wyżej wspomniany program zapisuje obraz jako średniej jakości pliki .AVI.

O ile dla mnie do przegrywania kaset VHS się nadaje, to z używaniem jej jako urządzenia do zgrywania obrazu z komputera może być problematyczna, więc myślę, że warto wyposażyć się we wspomniane rozwiązanie o nazwie EasyCAP. :)

ODPOWIEDZ