Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: CycuPL » 21 maja 2020, 10:29

Problem tyczy się Zenitha Z-Station EL - jeśli ma to znaczenie, konfiguracja uległa trochę zmianie:
RAM - 80 MB;
Dysk twardy - NEC DSE2010A;
System - Windows 98 SE PL.
Nie znalazłem oznaczeń wskazujących na konkretny model płyty głównej (jedyne co udało się znaleźć to "E139761"), aczkolwiek płyta jest na chipsecie Intel 430VX.

Posiadam taki kontroler USB 2.0 na PCI (chipset: NEC D720101F1):
Obrazek

Problem jest w tym, że pomimo zainstalowania wszelkich potrzebnych sterowników, system nie ma zamiaru współpracować z kontrolerem - po podpięciu pendrive'a system informuje o "znalezieniu nowego sprzętu" (w przypadku pendrive'a jest to np. DataTraveler 2.0) i uruchamia kreator instalacji nowego sprzętu. W praktyce jednak cała procedura kończy się na powiadomieniu, że "system nie znalazł sterownika" dla urządzenia, w efekcie czego pendrive pomimo fizycznej obecności w porcie USB nie jest wykrywany przez system.

Zainstalowane zostały zarówno sterowniki z Service Packa do Windowsa 98, jak również sterowniki kontrolera - czyżby w jakiś sposób się ze sobą gryzły (osobiście w to wątpię, ale różne cuda się zdarzają, więc też biorę to pod uwagę)?
A może kontroler jest po prostu zbyt nowy do płyty głównej?

Zarzucam jeszcze screena z menedżera urządzeń:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: KtosNowy » 21 maja 2020, 13:39

Nie wiem jak u Kolegi, ale miałem podobny przypadek i "stety bądź niestety" bardzo możliwe, że nie jest to problem z kontrolerem, lecz z systemem Windows 98, za którego czasów pamięci wymienne USB były niedostępne. Oczywiście są nieoficjalnie sterowniki, (które jak rozumiem Kolega próbował?) ale właśnie nie dają one żadnej gwarancji działania a sam system może się nawet z ich powodu popsuć (u mnie takie coś wystąpiło). Może, lecz nie musi, czasami bowiem są w stanie bez problemu działać. Trzeba próbować takie wyszukać na jakiś stronach poświęconych Windows 98. Jeżeli jednak winny jest sterownik kontrolera NEC, można spróbować zainstalować nowszy sterownik stąd: https://driverscollection.com/ .
Na pewno Windows Me już był przystosowany do obsługi USB, ale myślę że ze względu na problemy jakie potrafi generować ten system, taki wybór jest raczej kiepską opcją... :lol:
Ja z transportem plików większych niż 1,44MB radze sobie tak, że na innym komputerze udostępniam folder "DOSTEP" i Windows 95 bez problemu pokazuje mi go w folderze "Otoczenie sieciowe". :)

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: CycuPL » 21 maja 2020, 14:20

KtosNowy pisze:
21 maja 2020, 13:39
Oczywiście są nieoficjalnie sterowniki, (które jak rozumiem Kolega próbował?) ale właśnie nie dają one żadnej gwarancji działania a sam system może się nawet z ich powodu popsuć (u mnie takie coś wystąpiło). Może, lecz nie musi, czasami bowiem są w stanie bez problemu działać.
Próbował ;-) system co prawda się nie wykrzaczył, sterowniki niby weszły... no ale pendrive'y nie chodzą. Nie mam pojęcia jakby wyszły próby z innymi urządzeniami USB (np. mysz, klawiatura), aczkolwiek wątpię czy by zadziałały.
Na pewno Windows Me już był przystosowany do obsługi USB, ale myślę że ze względu na problemy jakie potrafi generować ten system, taki wybór jest raczej kiepską opcją... :lol:
Za Windowsa Millennium podziękuję, tym bardziej że to jednak Pentium 133. Oczywiście wiem, że można użyć przełącznika pozwalającego na instalację na słabszym sprzęcie, no ale... no ;-).
Ja z transportem plików większych niż 1,44MB radze sobie tak, że na innym komputerze udostępniam folder "DOSTEP" i Windows 95 bez problemu pokazuje mi go w folderze "Otoczenie sieciowe". :)
Niestety u mnie taki patent nie jest możliwy (przynajmniej na chwilę obecną). Nie mam długiego kabla Ethernet by podciągnąć go pod router, więc na ten moment zostaje co najwyżej przenoszenie dysku do drugiego PC i tam zgrywać pliki z pendrive'a.
Obrazek
Obrazek

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: KtosNowy » 21 maja 2020, 15:56

Właściwie to bardzo niewielkie wsparcie dla standardu USB wprowadzono już w Windows 95 wraz z dodatkiem USB, w poniedziałek akurat używałem myszy ze złączem USB wraz z Windows 98, rozpoznawana była jako "urządzenie interfejsu HID" i działała bezbłędnie. :)
Można spróbować patentu ze strony forumowego Kolegi: http://xp234.ugu.pl/porady.htm
Oczywiście należy pamiętać, że jak już pisałem, nikt nie daje gwarancji poprawności działania takich sterowników i system może się uszkodzić. U mnie niestety nie zadziałał... :roll:

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 619
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: xp234 » 22 maja 2020, 11:58

KtosNowy pisze:
21 maja 2020, 15:56
Można spróbować patentu ze strony forumowego Kolegi: http://xp234.ugu.pl/porady.htm
Oczywiście należy pamiętać, że jak już pisałem, nikt nie daje gwarancji poprawności działania takich sterowników i system może się uszkodzić. U mnie niestety nie zadziałał... :roll:
Na moim Compaq'u Evo N400c ten sterownik do USB działa (98SE) więc można spróbować.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Dell C640, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: Dariusz 64 » 22 maja 2020, 13:20

A może chodzi o standard PCI (nie chodzi tu o napięcia ),o ile się nie mylę były np. >1.1- 2.0-2.1-2.2 .Kontroler wygląda na wersję 2.2 :?: ,może nie jest kompatybilny z wersją PCI na płycie wszak to 486 ,może trzeba by dorwać starszy na 1.1 :?:

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: CycuPL » 22 maja 2020, 21:23

xp234 pisze:
22 maja 2020, 11:58
KtosNowy pisze:
21 maja 2020, 15:56
Można spróbować patentu ze strony forumowego Kolegi: http://xp234.ugu.pl/porady.htm
Oczywiście należy pamiętać, że jak już pisałem, nikt nie daje gwarancji poprawności działania takich sterowników i system może się uszkodzić. U mnie niestety nie zadziałał... :roll:
Na moim Compaq'u Evo N400c ten sterownik do USB działa (98SE) więc można spróbować.
Zobaczy się jeszcze z tym sterownikiem - być może po jego instalacji coś w tym temacie ruszy.
Dariusz 64 pisze:A może chodzi o standard PCI (nie chodzi tu o napięcia ),o ile się nie mylę były np. >1.1- 2.0-2.1-2.2 .Kontroler wygląda na wersję 2.2 :?: ,może nie jest kompatybilny z wersją PCI na płycie wszak to 486 ,może trzeba by dorwać starszy na 1.1 :?:
Też właśnie biorę pod uwagę skołować jakiś starszy kontroler (np. marki OPTI) i na nim sprawdzić USB. Tak jak wspomniałem w głównym poście, kontroler NEC może być po prostu "za nowy" do specyfikacji i dlatego nie chce współgrać.

O wszelkich postępach jeszcze dam info.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Zenith Z-Station EL - niechętny do współpracy kontroler USB

Post autor: CycuPL » 24 maja 2020, 14:11

Problem rozwiązany. Od razu zaznaczam w tym miejscu, że rozwiązanie to traktuję bardziej jako eksperyment, aczkolwiek skoro działa no to...

Pierwsze co zrobiłem - trochę inny kontroler USB (NEC D720101GJ). Z wyglądu podobny do tego kontrolera co pokazywałem na początku, aczkolwiek różni się stykami (jedno wycięcie zamiast dwóch + trochę krótszy koniec PCI).
No i system oczywiście wykrył kontroler, sterowniki przyjął... ale po wpięciu pendrive'a system dalej wołał o jego sterowniki.
Zainstalowałem też SP 2.0.2, lecz system i tak chciał sterowników od pendrive'a.

I wtem znalazłem film odnośnie uniwersalnych sterowników pendrive'a pod Windowsa 98:
https://www.youtube.com/watch?v=RvVfQOLQK-I
Po zastosowaniu się do instrukcji w nim zawartych, Windows 98 wykrywa pendrive'y.
Rozwiązanie sprawdzone na dwóch nośnikach Kingstona (DataTraveler 2.0 i DataTraveler G3).

Efekt końcowy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ