K6-2 dylemat

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

K6-2 dylemat

Post autor: Piteusz » 30 sty 2021, 00:01

Dzień dobry prze państwa! Posiadam dylemat! Bowiem Pomimo tego, że komputer z K6-2/500AFX bardzo polubiłem - nie jestem w stanie znaleźć mu miejsca w tym świecie. Czym on właściwie jest? Jak go odbierać?

Problem rozchodzi się o to, że jest to procesor z 1999 roku a płyta z 1998. A jak widzieliście na moim ostatnim filmiku - wydajności w grach 3D to to nie miało. Zacząłem eksperymentować z wieloma kartami - podłączyłem Rivę TNT2 M64 - było lepiej, ale nie "bardzo lepiej" - podłączyłem potem jeszcze GeForce 2MX 200 - różnicy kompletnie nie ma... Nooo chyba, że patrzymy się na ścianę lub na statyczną planszę bez graczy lub ruszających się obiektów.

Cały komputer ma wydajność w 3D jak i w bardziej zaawansowanych obliczeniach zmiennoprzecinkowych na poziomie Pentium MMX 200, co jest lekko upokarzające jak na procesor z 500MHz. Jak umiejscowić w historii taki komputer? Czy kupić na Allegro procesor K6 i zrobić z niego maszynę pod Windowsa 95? Czy może zbierać krocie na Voodoo i wykorzystać to, że Glide świetnie współpracuje z K6-2? Coraz bardziej się zbliżam do opcji downgrade'u do Windowsa 95, K6 i do "potężnej" maszynki pod okres gier 1995-1997.

Odciążyłoby to mój komputer z Pentium 75, który obecnie pełni rolę takiego komputera pod W95. Nie robi tego niestety dobrze, sporo ledwo, co go ciągnie. Ładowanie Netscape 4 (nie Retrozilli) trwa wieczność, gry 3D tylko w 320x200 a na akcelerator jest za słaby ten proc. Nawet nie daje rady udźwignąć dobrze sztandarowej gry pod W95 - czyli mojego ukochanego Diablo, część pierwsza.

Te przemyślenia we mnie wstąpiły po wykonaniu porównania Unreala (pierwsza część - mniej procesorożerna) na K6-2/500 i na Pentium II 350MHz. Gra na P2 działała fenomenalnie. Byłem w stanie nawet w normalnym czasie wyrenderować sobie jakiś prosty poziom w edytorze - co jest bardzo wymagającym procesem. P2 strawił to bezproblemowo.

Czo tu zrobić? Robić downgrade K6-2? Zbierać na Voodoo (które by też rozwinęło skrzydła bardziej pod Pentium II)? Ja sam szczerze nie wiem, co czynić.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Dariusz 64 » 30 sty 2021, 13:27

Pomału -pomału .Zaczyna cię coś nosić ;)

Zakup Voodoo To szaleństwo (cenowe) :shock: do tego i innego komputera (no chyba że " prestiż i snobizm " jest najważniejszy) .

Masz to samo jak Ja kupując WinChip C6 200MHz spodziewałem się czegoś podobnego ,a otrzymałem coś , co każdy procesor Pentium z MMX (pożera i wypluwa) w grach szczególnie (no około 60% wydajności ) P200MMX ,ale tak już bywało z tworami " Intelopodobnymi :lol: " z tamtego okresu . Wartością samą w sobie jest poznanie innych konfiguracji komputerów jak z Intelami z tego okresu ,jeszcze kilka przed tobą : Cyrix 6x86, Cyrix M2, IDT WinChip i K6-3 i dopiero wtedy będziesz miał :o :shock: co niektóre sobą reprezentują .
Zubożenie możesz dokonać bez kosztowo ,masz wszakże K6-2/300 ,możesz też na K6-2/500 zainstalować WIN 95 .
A zapytam się "ukochanego Diablo, część pierwsza" ten komputer daje radę uciągnąć w tej konfiguracji :?: :P

Co do komputera Pentium 75 (tworzonym jako maszyna DOS ) ,to czegoś się spodziewał po procesorze prawie wydajnościowo podobnym do 486/133MHz :?: .Powiadam ci że nawet po "wymaksowaniu" na P90 i karty PCI (notabene szacun ) to dalej jest maszyna pod DOS i WIN 3.11 .

Ps .Z ostatniej chwili właściwie :!:
Skontaktowałem się z Kolegą w temacie K6 , który ma takie coś : DIAMONT MONSTER 3D II PCI 8MB ( z kabelkiem) ,twierdzi że po podłączeniu (sparowaniu ) do jakiejkolwiek karty na PCI ( np.S3) z minimum 2MB To dało by "kopa" nawet temu K6 ,notabene Kolega nie jest "fanem Voodoo" i nie ma do tej karty "sentymentu" ,poprosiłem go o parę zdjęć i przysłał mi 2 (poniżej) .
Może warto było by się "pokręcić koło tego " ;) .
Załączniki
1.JPG
1.JPG (575.78 KiB) Przejrzano 6770 razy
2.JPG
2.JPG (515.39 KiB) Przejrzano 6770 razy

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Piteusz » 30 sty 2021, 13:55

Dariusz 64 pisze:
30 sty 2021, 13:27
Pomału -pomału .Zaczyna cię coś nosić ;)

Zakup Voodoo To szaleństwo (cenowe) :shock: do tego i innego komputera (no chyba że " prestiż i snobizm " jest najważniejszy) .

Masz to samo jak Ja kupując WinChip C6 200MHz spodziewałem się czegoś podobnego ,a otrzymałem coś , co każdy procesor Pentium z MMX (pożera i wypluwa) w grach szczególnie (no około 60% wydajności ) P200MMX ,ale tak już bywało z tworami " Intelopodobnymi :lol: " z tamtego okresu . Wartością samą w sobie jest poznanie innych konfiguracji komputerów jak z Intelami z tego okresu ,jeszcze kilka przed tobą : Cyrix 6x86, Cyrix M2, IDT WinChip i K6-3 i dopiero wtedy będziesz miał :o :shock: co niektóre sobą reprezentują .
Zubożenie możesz dokonać bez kosztowo ,masz wszakże K6-2/300 ,możesz też na K6-2/500 zainstalować WIN 95 .
A zapytam się "ukochanego Diablo, część pierwsza" ten komputer daje radę uciągnąć w tej konfiguracji :?: :P

Co do komputera Pentium 75 (tworzonym jako maszyna DOS ) ,to czegoś się spodziewał po procesorze prawie wydajnościowo podobnym do 486/133MHz :?: .Powiadam ci że nawet po "wymaksowaniu" na P90 i karty PCI (notabene szacun ) to dalej jest maszyna pod DOS i WIN 3.11 .

Ps .Z ostatniej chwili właściwie :!:
Skontaktowałem się z Kolegą w temacie K6 , który ma takie coś : DIAMONT MONSTER 3D II PCI 8MB ( z kabelkiem) ,twierdzi że po podłączeniu (sparowaniu ) do jakiejkolwiek karty na PCI ( np.S3) z minimum 2MB To dało by "kopa" nawet temu K6 ,notabene Kolega nie jest "fanem Voodoo" i nie ma do tej karty "sentymentu" ,poprosiłem go o parę zdjęć i przysłał mi 2 (poniżej) .
Może warto było by się "pokręcić koło tego " ;) .
Zakup Voodoo to straszna tragedia cenowa iiii nie wiem, czy kiedykowiek coś takiego zakupię. Jednakże jeżeli jest taka sytuacja, by móc odkupić od kogoś zaufanego, który potwierdza, że "działa" - to może się skuszę :D. Możesz przekazać, że pewien "jutuber" jest zainteresowany kupnem :D. Glide podobno jest bardzo dobrze zoptymalizowane i potrafi OGROMNIE poprawić wydajność tego biednego komputerka. Ale w moich filmikach szalenie staram się unikać "prestiżu" i "snobizmu" i staram się zwykle zrobić coś z niczego. Nawet "prestiżowe" marki zwykle pokazuje jako stare retro złomki - taki mój stary macbook 2009, ibook, powermac g4 - to wszystko to były komputery warte około 100zł. Nie jest to dużo jak na pełny, sprawny komputer z obudową. Voodoo to zaprzeczenie i jak to po angielsku się mówi - "jest to Overhyped" :D

Jak również właśnie to K6-2 lekko przyspieszyło ten komputer. Albo wydaje mi się, że tak, jak w starych recenzjach mówili - płyta główna daje radę obsłużyć max k6-2/300 i przy wyższych się krztusi, albo procesor się za mocno grzał. Jak ostatnio męczyłem K6-2/500 to biedak tak się zgrzał, że aż radiator poparzył mi łapsko.

Obecnie wstawiłem K6-2/300 i działa to tak samo jak wcześniej. Dodatkowo zmieniłem kartę graficzną na Rivę TNT2 M64 - pasującą do "budżetowego zestawu" całkiem nieźle i... hm... wydajność jest taka sama :D. Sterowniki AGP od VIA nie zmieniają ani trochę wydajności niestety. Zwiększenie prędkości AGP tryb 2.0 (x4) powoduje natychmiastową zwiechą każdej gry. Po odinstalowaniu sterowników - wszystkie gry się uruchamiają bezproblemowo a wydajność jest ta sama.

Iiiii właśnie podobno K6-2 nie potrafi obsłużyć Windowsa 95, bo niestety pojawiają się problemy ze stabilnością. Jest specjalny "K6-2 patch", ale on nie zawsze działa. Nie chcę ryzykować idealnej instalacji W98. Chyba po prostu zostanie ten komputer jako przykład "lowendowego kompa". Nooo chyba, że Voodoo 2 uda się zdobyć :D.

Obecna konfiguracja K6-2:
CPU: K6-2 300Mhz (100MHz x3)
GPU: Riva TNT2 M64 32MB
Ram: SD-Ram 64MB 100MHz
HDD: 32GB 7200rpm
Iiii reszta nie uległa zmianom :D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Dariusz 64 » 31 sty 2021, 11:26

Piteusz pisze:
30 sty 2021, 13:55
Możesz przekazać, że pewien "jutuber" jest zainteresowany kupnem :D.

Jak również właśnie to K6-2 lekko przyspieszyło ten komputer. Albo wydaje mi się, że tak, jak w starych recenzjach mówili - płyta główna daje radę obsłużyć max k6-2/300 i przy wyższych się krztusi, albo procesor się za mocno grzał. Jak ostatnio męczyłem K6-2/500 to biedak tak się zgrzał, że aż radiator poparzył mi łapsko.

Iiiii właśnie podobno K6-2 nie potrafi obsłużyć Windowsa 95, bo niestety pojawiają się problemy ze stabilnością. Jest specjalny "K6-2 patch", ale on nie zawsze działa. Nie chcę ryzykować idealnej instalacji W98. Chyba po prostu zostanie ten komputer jako przykład "lowendowego kompa". Nooo chyba, że Voodoo 2 uda się zdobyć :D.
Negocjacje trwają ,ale...Kolega jest tak ja Kolekcjonerem (a nie Handlarzem ) i raczej nie sprzedaje "eksponatów" (choćby był do nich nie "przywiązany") .Trzeba będzie popróbować handlu wymiennego (no coś za coś) ,ale to wyjątkowo delikatna kwestia ;) .

Na grzejący się procesor zamiast wymiany na "słabszy" (nawet teoretycznie) można założyć lepsze chłodzenie :idea:

Podobno ,tak piszą ,czytałem ... A sprawdziłem :?: Podpiąć na czas testu jakiś inny HDD i spróbować czy to prawda ;) ,na początek z tą 300-setką . :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Piteusz » 31 sty 2021, 13:06

Dariusz 64 pisze:
31 sty 2021, 11:26
Piteusz pisze:
30 sty 2021, 13:55
Możesz przekazać, że pewien "jutuber" jest zainteresowany kupnem :D.

Jak również właśnie to K6-2 lekko przyspieszyło ten komputer. Albo wydaje mi się, że tak, jak w starych recenzjach mówili - płyta główna daje radę obsłużyć max k6-2/300 i przy wyższych się krztusi, albo procesor się za mocno grzał. Jak ostatnio męczyłem K6-2/500 to biedak tak się zgrzał, że aż radiator poparzył mi łapsko.

Iiiii właśnie podobno K6-2 nie potrafi obsłużyć Windowsa 95, bo niestety pojawiają się problemy ze stabilnością. Jest specjalny "K6-2 patch", ale on nie zawsze działa. Nie chcę ryzykować idealnej instalacji W98. Chyba po prostu zostanie ten komputer jako przykład "lowendowego kompa". Nooo chyba, że Voodoo 2 uda się zdobyć :D.
Negocjacje trwają ,ale...Kolega jest tak ja Kolekcjonerem (a nie Handlarzem ) i raczej nie sprzedaje "eksponatów" (choćby był do nich nie "przywiązany") .Trzeba będzie popróbować handlu wymiennego (no coś za coś) ,ale to wyjątkowo delikatna kwestia ;) .

Na grzejący się procesor zamiast wymiany na "słabszy" (nawet teoretycznie) można założyć lepsze chłodzenie :idea:

Podobno ,tak piszą ,czytałem ... A sprawdziłem :?: Podpiąć na czas testu jakiś inny HDD i spróbować czy to prawda ;) ,na początek z tą 300-setką . :)
Aaaaa rozumiem - to chyba się zatem wycofuję. Nie chcę psuć czyjejś kolekcji :D.

I dokładnie tak też zrobiłem - i z tego, co widzę - procek 500mhz powoduje, że "występuje błąd krytyczny" i nie może się załadować system. Po zmianie procesora na 300mhz - komputer działa. Po przeczytaniu tego artykułu - wygląda na to, że wersja 300mhz będzie działać poprawnie. Mam nadzieję, że ludzie nie będą się gniewać na wykorzystanie procesora z 98 roku do windowsa 95 :D. Ale nadal mnie kusi kupienie K6 i chyba poszukam go na allegro. Nie wyglądają na aż tak bardzo drogie. Znalazłem jednego K6 z 233Mhz za 40zł. Uczciwa całkiem cena :)

Aaaa i nie odpowiedziałem Ci na pytanie związane z uciąganiem Diablo - tak, komputer jest w stanie to bezproblemowo uciągnąć. Ładnie działają wszystkie programy, które nie wymagają akceleracji karty graficznej oraz te, które nie operują zbyt dużo na działaniach zmiennoprzecinkowych. Podsumowując - K6, K6-2 - nie lubi trójwymiaru :D.

Pentium nie radzi sobie z większością gier pod W95. Diablo działa 2x za wolno (po podkręceniu działa 0,5x za wolno, ale nadal za wolno). Warcraft II przy większej akcji zmienia się w symulator wojny ślimaków. Retrozilla jest zbyt ciężka na Pentium 75/90 i trzeba używać Netscape 4.04 (nie jest to problemem jednak, bo forum i moja strona działa idealnie :D). No i nawet office powoduje spowolnienie proca. Podsumowując - Pentium 75 nie daje rady w środowisku Windowsa 95. Wróciłem do 3.1 i nagle komputer zaczął latać 8-).

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Dariusz 64 » 31 sty 2021, 19:58

Piteusz pisze:
31 sty 2021, 13:06

Aaaaa rozumiem - to chyba się zatem wycofuję. Nie chcę psuć czyjejś kolekcji :D.

No tak to ja prawie kończę negocjacje . A Ten rezygnuje . A miałem taką nowinę do zakomunikowania ...
Ale o tym porozmawiam z tobą na PW .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Piteusz » 04 lut 2021, 18:36

Udało mi się odnaleźć miejsce komputerowi z K6-2! Został zrobiony przeze mnie downgrade do Windowsa 95, procesora K6-2/300mhz (na tym procesorze system działa poprawnie i nie potrzeba do niego żadnych patchy). Dodatkowo znów powróciła tam karta ATi Rage Pro AGP - bardzo fajnie działa jako akcelerator do gier 1996-1998. Jeżeli uda mi się jeszcze tylko ogarnąć dlaczego nie działa karta sieciowa - będzie to idealne rozwiązanie dla tego komputera. Taki złoty środek. Gdyby jeszcze załatwić Voodoo do tego komputera - czułby się wspaniale.

Penitum 90 został "odkręcony" z podkręcenia znów na bazowe 75MHz a system został wymieniony na dosa. Po dodaniu paru cześci i ogarnięciu pamięci - stał się wspaniałym komputerem, który dosłownie może być moją definitywną maszyną dosową.

Dylemat został rozwiązany. Nie obeszło się bez gruntownych zmian :D. Ale zmiany czasem są potrzebne.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: K6-2 dylemat

Post autor: Dariusz 64 » 05 lut 2021, 08:57

Piteusz pisze:
04 lut 2021, 18:36
Udało mi się odnaleźć miejsce komputerowi z K6-2! Został zrobiony przeze mnie downgrade do Windowsa 95, procesora K6-2/300mhz (na tym procesorze system działa poprawnie i nie potrzeba do niego żadnych patchy). Dodatkowo znów powróciła tam karta ATi Rage Pro AGP - bardzo fajnie działa jako akcelerator do gier 1996-1998. Jeżeli uda mi się jeszcze tylko ogarnąć dlaczego nie działa karta sieciowa - będzie to idealne rozwiązanie dla tego komputera. Taki złoty środek. Gdyby jeszcze załatwić Voodoo do tego komputera - czułby się wspaniale.

Penitum 90 został "odkręcony" z podkręcenia znów na bazowe 75MHz a system został wymieniony na dosa. Po dodaniu paru cześci i ogarnięciu pamięci - stał się wspaniałym komputerem, który dosłownie może być moją definitywną maszyną dosową.

Dylemat został rozwiązany. Nie obeszło się bez gruntownych zmian :D. Ale zmiany czasem są potrzebne.
Piteusz znowu "Zaszalał :lol: " :?:

No jednak da się zainstalować WIN 95 na K6-2 ;) , nie zawsze to co piszą "uczeni w piśmie " jest pewnikiem i "prawdą objawioną :o " ,warto Samemu spróbować ;) .

Moim skromnym zdaniem WIN 98 i Socket7 z procesorami Pentium (nawet 233MHz) to trochę "Bida" ,z własnych testów i prób uważam że optymalny socketem jest Slot1 i Pentium 2 lub Celeron do 333MHz ,pozwala to temu systemowi "rozwinąć skrzydła" ,a i 128 MB ram nie zawadzi :) .

Co znaczy że " po ogarnięciu pamięci " Komp z P75 stał się "wspaniałym komputerem" o ile pamiętam miałeś tam 32MB (4x8MB) SIMM 72Pin Kompatybilnej pamięci ,"zubożyłeś ją" , wymieniłeś na inną , czy co :?: .
Co reszty podzespołów to wróciłeś do kart ISA :?:
Napisz jaka to teraz konfiguracja :?: No pochwal się ;)

Co do karty Diamond Monster ,sprawa dąży do finału mam nadzieję pomyślnego (dla wszystkich :) ).

ODPOWIEDZ