Problem z ABiT nf7

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Problem z ABiT nf7

Post autor: Klimek » 04 lut 2021, 19:44

Siema
Mam taki problem
Mam pc
cpu Athlon XP 2600+ 1917mhz
Płyta główna Abit nf7
Ram 2x512mb

Otóż jak wyjmę płytę z Win XP i zrestartuje to system nie chce się uruchomić. I we właściwościach systemu zamiast Athlon XP 2600+ wykrywa jako AMD Athlon (tam) 1.92ghz

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Problem z ABiT nf7

Post autor: Piteusz » 04 lut 2021, 20:03

Problemów może być wiele. Przypuszczam, że to coś może być z samym dyskiem. Procek to jest z Athlonik XP 2600+ z generacji barton. Na pewno poprawnie ustawiłeś FSB oraz mnożnik? Na pewno sama płyta jest kompatybilna z tym procesorem?

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Problem z ABiT nf7

Post autor: Klimek » 04 lut 2021, 20:20

Piteusz pisze:
04 lut 2021, 20:03
Problemów może być wiele. Przypuszczam, że to coś może być z samym dyskiem. Procek to jest z Athlonik XP 2600+ z generacji barton. Na pewno poprawnie ustawiłeś FSB oraz mnożnik? Na pewno sama płyta jest kompatybilna z tym procesorem?
Co do kompatybilności nie wiem. Ponoć nf7 wspiera bartony bios mam z 21/11/2003. Dysk to możliwe bo zajechany jak klapki mojzesza zapewne bo to WD Caviar. A z biosem wolę nie kombinować bo ciężko mi jest określić rewizję płyty, wiem tyle że to Abit NF7 bez dodatkowych dopisków. A proc owszem , na rdzeniu Barton

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1448
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z ABiT nf7

Post autor: Dariusz 64 » 05 lut 2021, 08:20

Powodów może być kilka .
Nie kompatybilna pamięć . czytałem że w/w płyta "nie lubi się " z pamięciami niskiej jakości (no name ,made in China, made in nora :lol: ) najlepiej użyć sparowanych pamięci "uznanych producentów " ,pamiętajmy także żeby przetestować je z płytą programem MemTest .

Przekraczanie temperatury pracy procesora ,to jest już Barton i wymaga dobrego chłodzenia .Temperatura pod obciążeniem nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza .
Obejrzeć procesor czy nie ma wyszczerbionego rdzenia ,to też może być powodem wadliwej pracy ,Athlony miały nie osłonięty rdzeń i przy nie umiejętnym zdejmowaniu i zakładaniu chłodzenia potrafił się uszkodzić (ukruszyć) .

Zasilacz ,tu odeślę do filmu Piteusza https://www.youtube.com/watch?v=F16X174jBEw , on tu to wytłumaczył .

Stara wersja BIOS :?: Może :oops: ale używałem też procesorów Athlon gdzie BIOS płyty pokazywał Unknown + taktowanie i ... o dziwo komputer pracował poprawnie .

WIN XP z SP3 :?: Czysta instalka :?: Partycja C -NTFS :?:
Sprawdzić HDD (dysk) ,np. MHDD

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Problem z ABiT nf7

Post autor: Klimek » 05 lut 2021, 16:01

Dariusz 64 pisze:
05 lut 2021, 08:20
Powodów może być kilka .
Nie kompatybilna pamięć . czytałem że w/w płyta "nie lubi się " z pamięciami niskiej jakości (no name ,made in China, made in nora :lol: ) najlepiej użyć sparowanych pamięci "uznanych producentów " ,pamiętajmy także żeby przetestować je z płytą programem MemTest .

Przekraczanie temperatury pracy procesora ,to jest już Barton i wymaga dobrego chłodzenia .Temperatura pod obciążeniem nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza .
Obejrzeć procesor czy nie ma wyszczerbionego rdzenia ,to też może być powodem wadliwej pracy ,Athlony miały nie osłonięty rdzeń i przy nie umiejętnym zdejmowaniu i zakładaniu chłodzenia potrafił się uszkodzić (ukruszyć) .

Zasilacz ,tu odeślę do filmu Piteusza https://www.youtube.com/watch?v=F16X174jBEw , on tu to wytłumaczył .

Stara wersja BIOS :?: Może :oops: ale używałem też procesorów Athlon gdzie BIOS płyty pokazywał Unknown + taktowanie i ... o dziwo komputer pracował poprawnie .

WIN XP z SP3 :?: Czysta instalka :?: Partycja C -NTFS :?:
Sprawdzić HDD (dysk) ,np. MHDD
Problem z wykrywaniem CPU naprawiony, zamiast wybrać 2600+ ustawiałem sam taktowanie ale inny problem z dyskiem, wywala bsod podczas instalki XP po pierwszym kopiowaniu plików.

ODPOWIEDZ