Problem z RAM – SIMM 32MB wykrywa jako 16MB / kość

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
hello.sebastian
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2021, 21:30

Problem z RAM – SIMM 32MB wykrywa jako 16MB / kość

Post autor: hello.sebastian » 01 mar 2021, 20:56

Mam problem. Mam dwie kości pamięci SIMM, pamięci zidentyfikowałem jako 32 MB każda, jednak płyty wykrywa je jako 16 MB każda. W tej chwili nie mam innej płyty pod ręką, żeby je sprawdzić. Macie może pomysł o co może chodzić?

Złe zidentyfikowałem, czy może niekompatybilne lub uszkodzone?

Płyta główna:
Intel Socket 5, obsługuje do 128 MB
https://www.elhvb.com/mobokive/Archive/ ... 183501.pdf

Pamięci:
2 kości, każda po 4 × M5M465805AJ-6S jednostronnie
Specyfikacja układów pamięci:
https://www.datasheets360.com/part/deta ... 661424147/

Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Problem z RAM – SIMM 32MB wykrywa jako 16MB / kość

Post autor: CycuPL » 02 mar 2021, 18:57

Jeżeli dobrze pamiętam to ta płyta rzeczywiście potrafiła odczytać jedynie część pamięci w modułach jednostronnych. Niestety, mój egzemplarz jakiś czas temu zakończył życie, więc nie mam jak tego sprawdzić, aby to potwierdzić (lub zaprzeczyć rzecz jasna).

Podobny problem poruszony został tutaj - co prawda temat w linku tyczy się płyty na chipsecie 440BX, niemniej jednak sytuacje są w pewnym stopniu ze sobą powiązane.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z RAM – SIMM 32MB wykrywa jako 16MB / kość

Post autor: Dariusz 64 » 02 mar 2021, 21:55

Rozumiem że obydwie kości pamięci są tego samego producenta i posiadają te same parametry .

Przeglądnąłem trochę wiadomości o tej płycie i nie zgodzę się z Przedmówcą .Płyta w/g specyfikacji obsługuje tak pamięci EDO SIMM i FPM SIMM ,zaś przykład na który Kolega się powołuje dotyczy pamięci SDRAM i według mnie nie ma odniesienia do tej sytuacji .Jeżeli pamięci są rzeczywiście 32MB (przydały by się dobrej jakości zdjęcia ,obydwu kości ,z obydwu stron) i zostały osadzone w slotach BANK 0 (SIMM 1,2) powinny być prawidłowo rozpoznane i "zliczone" .Problemem może być nieprawidłowa odczytanie pojemności przez Autora ,lub osadzenie kości pamięci w innych bankach ,na płycie mamy BANK 0 (SIMM 1,2) ,oraz BANK 1 (SIMM 3,4) i nie należy zmieniać osadzenia kosci , a i nie miksować pamięci EDO z FPM.
Ps.
U mnie zdarzało się przypadkowe "zmiksowanie " kości pamięci ,np. 16MB +32MB i zawsze płyta (BIOS) pokazywał sumę z najmniejszej wartości ,w tym wypadku 16MB +16MB =32MB ,a nie jakby wypadało z zliczenia 48MB ,być może jedna z kości jest 16MB (lub Obydwie) ,albo jedna z nich jest uszkodzona (niekompatybilna ,jeżeli nie są jednakowe ) .

ODPOWIEDZ