Wielki projekt RETRO

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 20 kwie 2022, 12:49

Tak sobie przeglądam różne płyty. Może ten model będzie w miarę ok? https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna- ... 4291fbf951

Ma chyba wszystko, czego potrzebuję. Trafiłem jednak na kilka tańszych ofert ze Slot 1 i ISA ale to już pominę. Chętnie bym z kimś usiadł na spokojnie i dobrał podzespoły aby przypadkiem nie popełnić błędu. Tamtej obudowy nie licytowałem, no cóż przepadnie niedługo.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Dariusz 64 » 24 kwie 2022, 15:57

Orion90 pisze:
20 kwie 2022, 12:49
Tak sobie przeglądam różne płyty. Może ten model będzie w miarę ok? https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna- ... 4291fbf951

Ma chyba wszystko, czego potrzebuję. Trafiłem jednak na kilka tańszych ofert ze Slot 1 i ISA ale to już pominę. Chętnie bym z kimś usiadł na spokojnie i dobrał podzespoły aby przypadkiem nie popełnić błędu. Tamtej obudowy nie licytowałem, no cóż przepadnie niedługo.

Płyta to chyba (prawie na pewno) Jamicon 3VAAV ,kilka danych o niej na stronie : https://www.pcworld.pl/news/Jamicon-3VAAV,278244.html
Zwróć uwagę na :" Obsługuje tryby ATA/66 (ale nie ATA/100) oraz AGP 2X (lecz nie 4X) " .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Dariusz 64 » 04 maja 2022, 18:48

Jak idzie kompletowanie podzespołów :?:

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 04 maja 2022, 19:35

Na razie nijak, nie mam wystarczającej wiedzy do tego. Na razie wpadło mi trochę oprogramowania. Sterowniki, MS-DOS, Windows 98 SE i Office 97 Upgrade. Może po wypłacie powiem sobie co mi tam i kupię jakiś tani komputer po prostu i najwyżej dokupię coś do niego.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Dariusz 64 » 04 maja 2022, 20:19

Orion90 pisze:
04 maja 2022, 19:35
Na razie nijak, nie mam wystarczającej wiedzy do tego. Na razie wpadło mi trochę oprogramowania. Sterowniki, MS-DOS, Windows 98 SE i Office 97 Upgrade. Może po wypłacie powiem sobie co mi tam i kupię jakiś tani komputer po prostu i najwyżej dokupię coś do niego.
To niedobrze ,jeżeli pozwolisz to mogę się włączyć (w miarę swoich skromnych możliwości ,zasobów i wiedzy ;) ).
Rozumiem że poszukujemy płyty SLOT 1 + procesor Pentium3/500MHz + RAM ( jakiej wielkości 256MB czy więcej :?: ) +karta graficzna (rozumiem że AGP ,ale jaka :?: ) + karta dźwiękowa (ale jaka :?: )+ obudowa (AT czy ATX :?: ) ,zasilacz (normalny z epoki ,czy nówka Hiper Super :?: ) ,a i czy ma być karta sieciowa :?: .Jaki (Jakie) system (systemy) ma(mają) być zainstalowany (zainstalowane) :) :?: .
Napisz dokładnie i klarownie jak możesz co ma być .Weź pod uwagę też realne uwarunkowania i możliwości .

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 04 maja 2022, 20:32

A no niedobrze. Śmiało, możesz się włączyć. Płyta główna może być i na socket 370 aby tylko procesor nie był zbyt duży i wszystko było kompatybilne ze sobą. 500 MHz wydaje mi się, że wystarczy ale takie są tylko na Slot 1.

Procesor PIII nie więcej niż 1 GB
Pamięć RAM 512 ale może być i 256. Może wystarczy
Riva TNT2 + ewentualnie GeForce 2 Mx 400.
Dyski twarde Segate U4 (jakiś mały) i U6 (40 GB)
Karta dźwiękowa Sound Blaster 2 lub polecana gdzieś AWE64. Ze sterownikami również dla DOS.
Obudowa ATX, prosta bez wypukleń, wzorów i kolorków, biała
Zasilacz po prostu taki, aby nie spłonął/nie wybuchł nagle
Nie potrzebuję karty sieciowej
Karta TV ale z dodatkowymi gniazdami AV. Chciałbym podłączyć jednego z modeli pegasusa (FAMICOM) ale na allegro nie ma żadnego z wejściem na antenę. Ja miałem kiedyś z takim wejściem i zintegranymi padami.
System MS-DOS 6.22 + Windows 98 SE. Dyski będą w kieszeniach, więc będę wyjmował niepotrzebną z nich, aby uruchomić wybrany system.

W razie pytań więcej mogę powiedzieć rano czy w południe. Zaraz wyruszam na nockę.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Dariusz 64 » 04 maja 2022, 22:41

Orion90 pisze:
04 maja 2022, 20:32
A no niedobrze. Śmiało, możesz się włączyć. Płyta główna może być i na socket 370 aby tylko procesor nie był zbyt duży i wszystko było kompatybilne ze sobą. 500 MHz wydaje mi się, że wystarczy ale takie są tylko na Slot 1.

Procesor PIII nie więcej niż 1 GB
Pamięć RAM 512 ale może być i 256. Może wystarczy
Riva TNT2 + ewentualnie GeForce 2 Mx 400.
Dyski twarde Segate U4 (jakiś mały) i U6 (40 GB)
Karta dźwiękowa Sound Blaster 2 lub polecana gdzieś AWE64. Ze sterownikami również dla DOS.
Obudowa ATX, prosta bez wypukleń, wzorów i kolorków, biała
Karta TV ale z dodatkowymi gniazdami AV. Chciałbym podłączyć jednego z modeli pegasusa (FAMICOM) ale na allegro nie ma żadnego z wejściem na antenę. Ja miałem kiedyś z takim wejściem i zintegranymi padami.
System MS-DOS 6.22 + Windows 98 SE. Dyski będą w kieszeniach, więc będę wyjmował niepotrzebną z nich, aby uruchomić wybrany system.
Ło Panie ,jeżeli będziesz chciał to kupić to wypłata będzie nadszarpnięta :lol:

No dobra pożartowaliśmy sobie ,a teraz na poważnie .

Składałem komputer taki :
Build złożony z obudowy którą dostałem od Forumowicza "nani sore" (za co jeszcze raz dziękuję :D ) ,a złożenie go zainspirował inny Forumowicz "Skuderia" :) .
"Znalazłem w swoim "bajzelku" płytę socket370 z Celeronem 400MHz /256 MB SDRAM .Płyta ma slot ISA i kartę dźwiękową Ensoniq 1371 kompatybilną z SB PCI128 co jak myślę da możliwość używania w/w komputera jako maszynę do WIN 95-WIN 98 ,jak i DOS ;) .Całość w/w komputera dopełnia karta graficzna AGP RIVA TNT2 M64 /32MB ,karta sieciowa ,HDD 32GB ,Napęd DVD ,FDD3.5" ,oraz w pełni funkcjonalne porty USB szt.2.
Komputer w wersji finalnej na zdjęciach poniżej . "
Tak wiem nie jest to co chcielibyśmy ...ale .Potraktujmy go jako "bazę" .
Mamy jako-taką obudowę ,zasilacz ,napędy .

Teraz. Moje przemyślenia - jeżeli chcesz mieć 2 systemy w kieszeniach to,trzeba włożyć 2 takowe do obudowy ,w jednej ma być HDD do DOS (System plików FAT16 ) według mnie HDD nie powinny być większy jak 4GB zaś partycje nie większe jak 2 GB (FAT16 się kłania) ,drugi HDD dla "Gwinta 98 " (system FAT32) ,partycja według mnie nie powinna być większa jak 4GB (tu chcesz HDD 40GB :? ) ,według mnie HDD powinien wystarczyć max 10GB ,zawsze można do drugiego IDE podłączyć jakiś większy HDD i zrobić na nim partycje FAT16 i FAT32 dla gier i danych :) .Napęd CD czy CD-RW ,czy DVD :?: Oto jest pytanie te dwa pierwsze są z "epoki" ,ale ten trzeci (DVD) jest ,nie oszukujmy się najbardziej wszechstronny i mobilny .FDD tu nie bawił bym się w żadne 5.25" ,FDD 3.5" i basta . Pamięć -tu myślę wystarczy 64 >128MB ,w tamtych czasach to była i tak bardzo duża ilość ,większość gier i programów nawet nie potrzebowała tyle i czy DOS nie zwariuje przy 512MB :?: .Karta dźwiękowa tu Kolega "ciągnie z wysokiej i drogiej półki" ,może na razie znaleźć jakiś tańszy zamiennik :?: .Płyta główna i procesor ,tu mamy płytę która nie obsługuje procesorów Pentium 3 ,ale ma kartę dźwiękową kompatybilną z SB PCI128 , no ale pod Pentium 3 trzeba by znaleźć inną ,procesor myślę że coś 650 > 850MHz ,będzie jak znalazł ,choć i być może i Celeron ,np 433MHz dał by radę :?: Wszak jest na szynie 66MHz (kompatybilność w DOS :?: )

Proszę Innych Forumowiczów o wypowiedzi i propozycje co do konfiguracji i podzespołów w/w kompa .

Każda porada będzie cenna ,ale pamiętamy nie składamy komputera gdzie cena nie gra roli i nie liczymy się z pieniędzmi ,nie tędy droga . Zaproponujmy coś z sensem ale "budżetowego" .Piszcie .
Załączniki
101_1512.JPG
101_1512.JPG (158.54 KiB) Przejrzano 4616 razy
101_1470.JPG
101_1470.JPG (482.85 KiB) Przejrzano 4616 razy
101_1516.JPG
101_1516.JPG (215.54 KiB) Przejrzano 4616 razy
101_1506.JPG
101_1506.JPG (258.78 KiB) Przejrzano 4616 razy
101_1509.JPG
101_1509.JPG (244.73 KiB) Przejrzano 4616 razy

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 05 maja 2022, 07:21

Hie wątpię, trochę podzespołów może być droga. Również karty 3DFX mogą trzymać wysoką cenę. Trochę nie rozumiem o co chodziło z tymi dźwiękówkami wtedy. Pamiętam w Setupach gier były do wyboru tego typu modele. Equsonic, Gravis Ultrasound, chyba jakaś MIDI. Nidgy nie miałem i nie rozumiem.

Podzespoły bardzo ciekawe dobrałeś. Powiem tylko, że mam uraz do celeronów i.. wypadło mi z głowy co miałem dopisać. Pewnie to, że sam jakiegoś celerona u siebie znalazłem.

Tak właśnie planuję. Jedna kieszeń z FAT16 na DOS, druga kieszeń z FAT32 na Win98. Co racja to racja, 40 GB nawet na dodatkowy dysk z danymi to dla mie za dużo. Niedawno myślałem o tym ale zapomniałem. Dodatkowy dysk z partycjami, które obsłużą oba systemuy - dobry pomysł, nie pomyślałem o tym.

Jeśli chodzi o obudowę i napęd to tutaj masz przykład

https://allegro.pl/oferta/stary-kompute ... d6604cf017

Obudowa prosta, w tym stylu z linku. Odrzucały mnie tego typu obudowy jak na screenie. Chyba miałem podobną i mogłem ją wywalić. Napęd dokładnie taki sam jakiś czas temu zaplanowałem. Nigdy nie potrzebowałem DVD w starym komputerze. Nie kojarzę żadnej ze starszygh gier, która aż tyle zajmuje na płycie. Napęd FFD 3,5 oczywiście. Tylko ten poznałem na żywo, miałem go i mam sentyment do niego. Oczywiście tymczasowo posiadam go w moim aktualnym sprzędcie.

Jeśli pójdzie bez problemu Turok 2 i Quake 2, może Gothic no i oczywiście spodobała mi się grafika 2DFX choć tylko na NFS II ją odpaliłem. to wystarczy te 64 kub 128 MB. Nie jestem pewien czy przy 512 DOS nie zwariuje, możliwe. Na pewno FIFA 98 wariuje przy większej ilości. Co do dźwiękówki to tylko tak mi ktoś doradził, mi wystarczyłby SB 2.0 jaki kiedyś miałem. Te ewentualne do 850 Mhz powinno wystarczyć. Kiedyś na samym początku waliłem w P III Tualatina 1 GHz ale podobno coś eię dzieje w Win98 z pamięcią wirtualną na tak dużym procku.

Jeśli jesteś skąd jesteś Dariuszu to sam Ci chętnie oddam swój złom. W większości niestety jednak do zdiagnozowania czy żyje i do doboru wg. uznania.

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 15 cze 2022, 13:14

W razie pytań jeszcze niczego nie kupowałem. Oferty samych płyt są aktualnie nieco zbyt drogie. Za to jak pewnie wcześniej gdzieś wspomniałem, kupiłem Win 98 SE nierozpakowanego z kluczem. A ostatnio zakupiłem Win XP u tego samego sprzedawcy lecz dziś się rozczarowałem.

Nierozpakowany - był
Klucz i certyfikat - jest
Książeczka - jest
Płyta z SP2 - jest

Czego nie ma to licencji wieczystej, co jest wyraźnie napisane na jednym z dokumentów. No nic, kiedyś tam znajdę to, czego szukam.

ODPOWIEDZ