Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Post autor: Dariusz 64 » 24 kwie 2022, 15:27

Dostałem od Kolegi (Dzięki Robert ) obudowę ATX z zasilaczem + płyta główna S.775 z jakimś tam Pentium D .Płyta stała na strychu kilka lat :( ,tak więc jak ją pierwszy raz ujrzałem to założyłem rękawiczki i maskę (nareszcie od 2 lat teraz się przydały :lol: ) .W ilości kurzu i brudu za mojego żywota pobiła ją tylko jedna płyta główna :shock: .
Komputer rozebrano , obudowę i zasilacz gruntownie wyczyszczono .

Założyłem że komputer będzie na płycie AT Socket7 ,procesor nie większy jak Pentium 166MHz ,pamięć 128MB ,zaś systemy DOS+NC+WIN 3.11 oraz WIN98 każdy na oddzielnych dyskach .Reszta podzespołów dobrana zostanie po sprawdzeniu kompatybilności z w/w systemami.
Jako że obudowa posiada 4 zatoki na napędy 5.25" postanowiłem dyski twarde umieścić w kieszeniach (tak wkładając i wyjmując je można będzie zmieniać systemy. W 3 zatoce umieszczony zostanie napęd CD.

Płyta Główna.Jedyny warunek jaki musi spełniać to AUTO rozpoznawanie napędów .
Miałem idealną "kandydatkę" HOT 555 ,ale w czasie prób padł kontroler stacji FDD ,a że płyta ma tylko bootowanie AC lub CA w BIOS ,płyta musiała pójść w "odstawkę" .Zacząłem grzebać w pudełkach żeby znaleźć inną ,co nie jest u mnie ani łatwe ani proste (za dużo tego mam :) ) ,ale oto w moje rączęta trafiła ONA ~ GA 586TX3 z procesorem AMD - K5 PR100 :D Płyta ma tak gniazda zasilania AT jak i ATX ,Możliwość zamontowania pamięci SDRAM 3 sloty ,jak i SIMM 72pin 2 sloty ,4 sloty PCI ,3 sloty ISA ,piny do podłączenia myszki na PS2 ,piny do podłączenia 2 gniazd USB i oczywiście resztę gniazd w standardzie AT .

Zasilacz ,oczywiście ten który był w/w obudowie (słynny take me 350 ;) ) ,został wyczyszczony ,dokonano przeglądu i zmierzono poprawność napięć .Do zasilacza przelotka z ATX>AT ,którą uzyskałem po zakupie "kupy" kabli ,po prostu tam była :D .

Sprawa włącznika :?
Jak wiadomo w/w przelotka ma dwa "cwane kabelki" żeby włączać i włączać zasilacz ATX (po prostu zwieramy kabelek zielony do masy zasilacza ) ,ale włącznik w obudowie ATX jest monostabilny ,a dla zasilaczy AT i takowej przelotki potrzebny jest przełącznik bistabilny .Można oczywiście zewrzeć w/w kabelek w zasilaczu ATX na stałe do masy zasilacza i włączać komputer włącznikem z tyłu zasilacza ,ale ani to eleganckie ani wygodne ,po coś mamy ten przycisk z przodu obudowy :lol: .Wycinanie dziur w obudowie i panelu przednim żeby zamontować jakikolwiek włącznik ( tak widziałem takowe Horrory -Hardkory :shock: :lol: ,na YouTube , nie wchodziło w rachubę :x
Zacząłem grzebać w pudle z różnymi kabelkami do obudów ,a zaiste przez nascie lat nazbierało się tam ich sporo ;)
Czego szukałem :?: włącznika funkcji TURBO ,albowiem ten jest bistabilny i wymyśliłem że podmienię go z oryginalnym :idea: .Po długich poszukiwaniach był w moich "łapkach" .Potem poszło "gładko" ,po zdjęciu panelu przedniego podmieniono włączniki (pasują idealnie) przewody przylutowano do przelotki ,tak oto włącznik jest na panelu przednim ,oczywiście komputer można wyłączyć wyłącznikiem na zasilaczu (zalecane przy długim nie użytkowaniu ,wszak zasilacz będzie pod napięciem ).

Stan na dzisiaj .
Płyta procesor +96MB SDRAM ,z kartą graficzną (ATI RAGE II -4MB/PCI ) ,kartą sieciową (RTL8139C/PCI) ,wmontowano 2 kieszenie z dyskami HDD ,CD-ROM ,FDD 3.5" ,jedna zatoka 5.25" została pusta można zamontować stację FDD 5.25" ,lub jeszcze jeden HDD jako magazyn na dane .
zainstalowano na jednym z dysków WIN98 (testowo) ,wszystko poszło "gładziutko" :D .
Projekt będzie kontynuowany ,trzeba dobrać kartę dźwiękową ,być może wymienić kartę graficzną ,może dobrać odpowiednie HDD (te które są to testowe) ,zainstalować DOS+WIN3.11 ,sterowniki do obydwu systemów .
Czyli ...Cd - Nastąpi :)
Załączniki
101_1614.JPG
101_1614.JPG (464.82 KiB) Przejrzano 3250 razy
101_1617.JPG
101_1617.JPG (184.39 KiB) Przejrzano 3250 razy
101_1618.JPG
101_1618.JPG (194.55 KiB) Przejrzano 3250 razy

Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Post autor: RetroLaptopy » 25 kwie 2022, 09:28

Wygląda obiecująco, najbardziej interesuje mnie jak poradzi sobie karta graficzna. Sam kompletuję zestaw na Socket 7 i planuję zainstalować tam kartę ATI Rage II+DVD PCI którą posiadam. Ciekawi mnie jak spisuje się w grach :)
Powodzenia

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Post autor: Dariusz 64 » 25 kwie 2022, 23:26

RetroLaptopy pisze:
25 kwie 2022, 09:28
Wygląda obiecująco, najbardziej interesuje mnie jak poradzi sobie karta graficzna. Sam kompletuję zestaw na Socket 7 i planuję zainstalować tam kartę ATI Rage II+DVD PCI którą posiadam. Ciekawi mnie jak spisuje się w grach :)
Powodzenia
Jak napisałem na razie zestaw jest w fazie początkowej nie jestem w stanie powiedzieć czy owa karta ta czy inna ostanie się .Projekt zostanie "dogładzony" na początku miesiąca Maj ,wtedy powstanie wersja finalna . Nie jestem "graczem" i tu raczej testów z mojej strony nie będzie ,tworzę takowe kompy dla samej satysfakcji "tworzenia" i że mogę zrealizować swoje pomysły .

Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Post autor: RetroLaptopy » 26 kwie 2022, 08:32

Dariusz 64 pisze:
25 kwie 2022, 23:26
Jak napisałem na razie zestaw jest w fazie początkowej nie jestem w stanie powiedzieć czy owa karta ta czy inna ostanie się .Projekt zostanie "dogładzony" na początku miesiąca Maj ,wtedy powstanie wersja finalna . Nie jestem "graczem" i tu raczej testów z mojej strony nie będzie ,tworzę takowe kompy dla samej satysfakcji "tworzenia" i że mogę zrealizować swoje pomysły .
Rozumiem. Ciekawi mnie ta karta ATI (kiedy pierwszy raz uruchamiałem moja płytę, wgrałem tylko Windows i z powodu braku obudowy AT płyta wylądowała w szufladzie).
Przeglądając zagraniczne fora widzę, że najczęściej jest to konfiguracja: karta S3 i Voodoo. Cóż, co prawda Voodoo nie posiadam i przy dzisiejszych cenach już jej raczej nie kupię to zamierzam ją przetestować. Wiem już że sprzętowo wspomaga odtwarzanie MPEG więc poradzi sobie np. z płytami CD filmami (płyta w formacie VCD).
Nadal dopinguję, czekam na kolejne wpisy, zdjęcia i obserwuję temat.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem obudowę ,a części miałem ,więc składam komputer. Mały projekt RETRO.

Post autor: Dariusz 64 » 03 maja 2022, 09:42

Projekt właściwie jest ukończony :D
Na HDD 8GB został zainstalowany WIN98 (kieszeń górna).
Na HDD 1GB został zainstalowany DOS 6.22 +NC+WIN 3.11) (kieszeń dolna).
Tak oto w zależności o potrzeby wkładając i wyjmując kieszenie mamy jeden lub drugi system .
Zasilacz ATX połączony adapterem ATX>AT sprawuje się wyśmienicie :D (zauważcie że jest to byle jaki :o ATX z czarnej serii ,oczywiście po przeglądzie i pomiarze napięć ) ,zasilacz ma 350W co daje taki naddatek mocy że pracuje na ~50% (chyba warto by porozmawiać o tych wyklętych zasilaczach i ich współpracy z płytami AT na Forum ;) ). Fenomenalnie zaś sprawuje się włącznik TURBO jaki włącznik główny komputera (100% kompatybilność z obudową ATX =łatwość montażu :) ) .Zmontowanie takowego komputera nie jest takie trudne i pracochłonne mi zajęło (dobór części ,przeróbka obudowy +instalacja systemów) około 12 godzin (4 popołudnia po 3 godziny ) ,satysfakcja i duma z takiego kompa bezcenne :P .

Ps. Konfiguracja kompa prawie się nie zmieniła .zmniejszyłem ilość pamięci RAM do 64MB ,przy poprzedniej ilości były problemy z instalacją systemów .

Teraz myślę nad rozwiązaniem problemów z dwoma innymi (nie moimi :) projektami),ale na razie o tym sza... ;)
Załączniki
101_1635.JPG
101_1635.JPG (149.16 KiB) Przejrzano 3154 razy
101_1630.JPG
101_1630.JPG (566.4 KiB) Przejrzano 3154 razy

ODPOWIEDZ