Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: Dariusz 64 » 11 kwie 2023, 20:37

KtosNowy pisze:
11 kwie 2023, 13:32
Dziękuję za wyjaśnienie!
Niebawem zamówię brakujący tranzystor.

Jeszcze kilka pytań:
Niestety nie posiadam żadnej karty ISA, nie posiadam też wiedzy w tym temacie.
Czy taka karta się nada: https://allegrolokalnie.pl/oferta/karta ... -machspeed
Jest to najtańsza oferta jaką znalazłem. :)

Czy (tak jak wcześniej pytałem) wystarczy mi przejściówka z zasilacza ATX na AT oraz zasilacz z odpowiednio mocną linią 5V? 20A wystarczy? Czy zasilacz bez linii -5V i -12V nie skróci żywotności podzespołów (poza tym, że niektóre karty dźwiękowe mogą nie działać)?

Jako ciekawostkę dodam, że z płytą dostałem dyskietkę 5,25" ze sterownikami do karty TVGA8900. :)
Właściwie każda karta graficzna (VGA) na ISA powinna zadziałać (jeżeli jest sprawna) .
Stare zasilacze ATX wszystkie mają potrzebne napięcia ,takowy 25OW można już na popularnym serwisie ALL.... kupić za ~20zł ,można też popytać u znajomych może oddadzą za darmo :?: ,za to adapter to wydatek ok,50zł ,może warto poszukać jakiś zasilacz AT :?:
Bez w/w napięć powinno ruszyć .
Napięcie -5V jest obecne w slotach ISA i używane (bądź nie) przez karty w nich umieszczone.
Napięcie -12V jest potrzebne do pracy portów COM.
Tak mniemam , a więc przy składaniu całego komputera (jeżeli płyty ruszą) i tak trzeba zamontować zasilacz z tymi dwoma napięciami .

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: KtosNowy » 11 kwie 2023, 21:38

Kartę zamówiłem. :)

Właśnie sęk w tym, że obecnie zasilacze AT osiągają zawrotne ceny...
Znalazłem na innym portalu ogłoszeniowym zasilacz LINKWORLD 200W, ale firma ta (przynajmniej w świecie zasilaczy ATX) jest znana z kiepskich wyrobów. Spotkałem się też z opiniami, że zasilacze AT ze względu na wiek i prymitywną konstrukcję mogą okazać się "bombowe". :lol:
Faktycznie, stare zasilacze ATX mają linie -5V i -12V, tylko w tych nowszych o tych napięciach jakby zapomnieli. Poszukam zatem jeszcze jakiegoś markowego FSP z okresu, do tego ewentualnie adapter i będę mógł spać spokojnie, bez obawy o pożar. :D

Hmm...
Przysiągłbym, że miałem gdzieś w moim magazynku pamięć RAM 30pin. Jak się okazuje - pamięć mnie myli, trzeba również dokupić.

Czy tak jak w przypadku szerszych pamięci trzeba je kupować w parach, czy nie ma to znaczenia?
Czy trzeba o czymś jeszcze pamiętać podczas doboru pamięci?

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: Dariusz 64 » 12 kwie 2023, 09:52

Nie potwierdzam "bombowości ;) " zasilaczy AT .Sam posiadam ich kilkadziesiąt tak w komputerach jak i "luzem" do tej pory nie padł ani jeden , za to markowe ATX "sfajczyły mi się " kilka w ostatnich 2 latach :? ,przerabiałem też zasilacze ATX (nawet najbardziej wyklęte) na AT i jak do tej pory żaden z nich nie wybuchł :lol: ,ba pracują dzielnie jako zasilacze AT w wielu moich jak i moich kolegów komputerach .Według mnie "ta prymitywność " budowy i co tu dużo mówić jednak dobre jakościowo podzespoły (w tamtych latach) powodują że są nie do "zajeżdżenia".

Pamięci RAM .
Do 386 trzeba montować po 4 pamięci na jeden bank (można było dostać pomięci 256KB -1MB-4MB) ,Czyli realnie można zainstalować na tej płycie 8MB ,pamięci 4MB raczej są nie do dostania ,jeżeli nawet to cena może być zaporowa.

Do 286 potrzebna jest pamięć SIPP ,są to pamięci SIMM 30 pin z przylutowanymi "szpilkami " od osadzenia w gnieździe ,tu także trzeba zamontować 4 szt ,najbardziej popularne (co nie znaczy łatwo dostępne) były pamięci o wielkości 256KB ,bywały też 1MB ,tu ceny będą "Duże :shock: "
A jeszcze pamięci powinny mieć ten sam czas dostępu (np. 60ns-70ns) ,zalecane nie rozkazane :)

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: KtosNowy » 12 kwie 2023, 12:23

Czyli tak właściwie do 386 potrzebuję kupić cztery takie same moduły pamięci?
Czy takie będą dobre? https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamie ... nstruments
Druga pamięć od góry wygląda jakby miała nieco zdrapane styki. Nie wiem czy tak pada światło, ale dolna wygląda natomiast jakby miała styki utlenione (czarny nalot). Ewentualnie coś niewiele droższego ze stykami srebrnymi: https://allegro.pl/oferta/goldstar-simm ... 3401468391.

Może się ze mnie Kolega śmiać, ale czy do 286 pamięć SIPP jest wymagana do uruchomienia? Czy moduły na prawej krawędzi płyty nie są pamięcią RAM (tak wynika z ich oznaczeń). :?

Niestety nie znalazłem na żadnym portalu ogłoszeniowym niczego pod frazą "pamięć SIPP", jedynie nieaktualne ogłoszenia archiwalne. Rozumiem, że w takim wypadku mam wykonać "samoróbkę" przez dodanie pinów do zwykłej pamięci? Może bym sobie poradził, ale z pewnością to dosyć żmudna praca...
Czy w przypadku mojej płyty 286 też ma zastosowanie zasada "cztery pamięci na bank"? Widzę, że u mnie są tylko cztery gniazda, z czego dwa podpisane są jako "BANK0" a dwa jako "BANK1" (na poprzednim zdjęciu napisy "schowały się" pod slotem ISA).
Załączniki
zdj1.jpg
zdj1.jpg (2.25 MiB) Przejrzano 5757 razy

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: CycuPL » 12 kwie 2023, 14:11

KtosNowy pisze:
12 kwie 2023, 12:23
czy do 286 pamięć SIPP jest wymagana do uruchomienia?
Pamięć SIPP jest opcjonalna i nie jest wymagana do uruchomienia płyty.
Niestety nie znalazłem na żadnym portalu ogłoszeniowym niczego pod frazą "pamięć SIPP", jedynie nieaktualne ogłoszenia archiwalne. Rozumiem, że w takim wypadku mam wykonać "samoróbkę" przez dodanie pinów do zwykłej pamięci? Może bym sobie poradził, ale z pewnością to dosyć żmudna praca...
Nie wiem czy przypadkiem nie dałoby rady zrobić patentu z "adapterem", polegającego na wsadzeniu pamięci SIMM 30-pin do złącza SIMM (kupionego luzem lub wydobytego np. z uszkodzonej płyty 286/386), a potem wsadzić taki "adapter" do złącza SIPP. To jednak tylko teoria, bo sam tego nie praktykowałem...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: Dariusz 64 » 12 kwie 2023, 19:23

Tak jak pisze Kolega CycuPL płyta z 286 powinna uruchomić na wbudowanej pamięci 1MB (jeżeli jest sprawna ,jednak późniejsze używanie komputera w takiej konfiguracji będzie niezbyt komfortowe (tak myślę) . Czy należy obsadzić wszystkie 4 sloty ? Jeżeli będą to pamięci 256 KB ,to tak da to dodatkowy 1MB .Lutowanie 30 drucików to może i wykonalne ,ale czasochłonność tego zadania może być "zaporą" .A jeszcze pasowałoby mieć klawiaturę na wtyk DIN ,lub adapter z DIN na PS2 ,żeby zobaczyć czy można wejść do BIOS.

Do kompa 386 , trzeba obsadzić 4 sloty pamięciami ,pamiętając żeby umieścić ja w jednym banku ,najlepiej Bank 0.

Co kupić :?: Najlepiej tanio,oby były sprawne .

PS. Widzę że Kolega brnie w koszta ,bez gwarancji że w/w płyty się uruchomią ,będę miał propozycję ,ale o tym napiszę na PW.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: KtosNowy » 12 kwie 2023, 19:41

Dariusz 64 pisze:
12 kwie 2023, 19:23
PS. Widzę że Kolega brnie w koszta ,bez gwarancji że w/w płyty się uruchomią ,będę miał propozycję ,ale o tym napiszę na Priv.
Płyty się uruchomią - lub się nie uruchomią. :D
Jako zbieracz sprzętu komputerowego podchodzę do tego w ten sposób, że zawsze przydadzą się jakieś retro-części w postaci pamięci RAM, zasilacza AT czy innej karty graficznej, chociażby przy okazjach takich jak te. Zwłaszcza, że z biegiem czasu tych części będzie raczej ubywało ze względu na to, że nic nie trwa wiecznie... Przy okazji dowiaduję się o wielu ciekawych rzeczach, o których nie miałem pojęcia wcześniej, co sprawia mi szczególną radość. :)

Co do pamięci SIPP - poczytałem w Internecie i faktycznie, są osoby, które potwierdzają, że gniazda SIMM da się "od tak" włożyć w gniazda SIPP i cieszyć się dodatkową pamięcią. Ze względu na to, że nie jest to wymagane, jednak zostawię to na inną okazję...

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: Dariusz 64 » 12 kwie 2023, 20:09

KtosNowy pisze:
12 kwie 2023, 19:41
Płyty się uruchomią - lub się nie uruchomią. :D
Jako zbieracz sprzętu komputerowego podchodzę do tego w ten sposób, że zawsze przydadzą się jakieś retro-części w postaci pamięci RAM, zasilacza AT czy innej karty graficznej, chociażby przy okazjach takich jak te. Zwłaszcza, że z biegiem czasu tych części będzie raczej ubywało ze względu na to, że nic nie trwa wiecznie... Przy okazji dowiaduję się o wielu ciekawych rzeczach, o których nie miałem pojęcia wcześniej, co sprawia mi szczególną radość. :)

Co do pamięci SIPP - poczytałem w Internecie i faktycznie, są osoby, które potwierdzają, że gniazda SIMM da się "od tak" włożyć w gniazda SIPP i cieszyć się dodatkową pamięcią. Ze względu na to, że nie jest to wymagane, jednak zostawię to na inną okazję...
Rozumiem i popieram .Czekam na dalsze wieści ,z "frontu walki" z płytami.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: KtosNowy » 15 kwie 2023, 13:03

W piątkowy wieczór polutowałem brakujące elementy do płyty. Ostatecznie wyszło to tak:
C1, C2 - 220pF
CT6, C9 - 4,7uF 50V LOW ESR
C6 - 22pF
Q1 - 2N3904
Rezystorów nie lutowałem, ponieważ po rozgrzaniu otworów, w przeciwieństwie do innych miejsc nie wypadły z nich resztki nóżek, co wskazuje, że nic nie było tam osadzone.
Muszę przyznać, że jako, że płyta jest jeszcze z "dobrych ołowiowych czasów", lutowało się po prostu pięknie - wszystko wychodziło od razu, nie trzeba było długo grzać, pola zostawały czyściutkie - no po prostu "poezja". :) - i to nawet ze starą lutownicą transformatorową i moimi niezbyt rozwiniętymi zdolnościami.

Dotarły już do mnie wszystkie potrzebne części, więc po naprawie podłączyłem testowo obie płyty - zgodnie z poradą, założyłem okulary ochronne. :lol:
Rezultaty widać w załącznikach. :D

Mam jeszcze jedno pytanie - wiem, że w praktyce przy prądzie przemiennym nie ma to znaczenia, ale jaki jest ten "jedyny poprawny" sposób podłączania przełącznika do zasilacza AT? Ciężko znaleźć na Internecie jakieś użyteczne informacje, ale z moich pomiarów wynika, że brązowy (w elektryce standardowo faza) i niebieski (w elektryce standardowo neutralny) idą do zasilacza, a biały i czarny idą od razu z gniazdka. We włączniku mam łączyć brązowy z czarnym i niebieski z białym?
Załączniki
zdj1.jpg
Płyta 286.
zdj1.jpg (1.29 MiB) Przejrzano 5649 razy
zdj2.JPG
Płyta 386.
zdj2.JPG (1.5 MiB) Przejrzano 5649 razy

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Ocalone przed elektro-złomem – 286 i 386

Post autor: Dariusz 64 » 15 kwie 2023, 21:20

No i ślicnie :) .Teraz podłączyć peryferia i sprawdzić czy system się zainstaluje.
Co do zasilacza tak podłączasz jak napisałeś ,na zdjęciu schemacik.
Załączniki
01.png
01.png (1000.6 KiB) Przejrzano 5639 razy
Rotation of 01.png
Rotation of 01.png (772.8 KiB) Przejrzano 5640 razy

ODPOWIEDZ