Szukam dystrybucji Linux, która pozwala na trzymanie instalatorów offline

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
koto

Szukam dystrybucji Linux, która pozwala na trzymanie instalatorów offline

Post autor: koto » 30 lip 2022, 19:17

Może głupie pytanie, może mądre.
Jak w tytule, interesuje mnie system Linux, który pozwoli na instalacje programów bez potrzeby internetu. Każde distro jakie spotykam po prostu pobiera i instaluje. Żadnych instalatorów na dysku nie zostawia co mnie niestety smuci bo jestem przyzwyczajony do posiadania gigabajtów instalatorów pod Windowsa i to samo chciałbym tu bo akurat łącze internetowe mam po kosztach :roll:
Próbowałem z Debianem ale niestety paczki .deb domagają się pobierania "zależności" co nie za bardzo mnie satysfakcjonuje bo w praktyce sprawia to mi tylko zamęt na dysku i wolałbym już to instalować z terminala. Prawdopodobnie odpowiedzią na moje pytanie jest pobranie całego dostepnego repozytorium i trzymanie go offline. Trochę niepraktyczne bo nie każdy program jest mi potrzebny do życia. Z drugiej jednak strony, może jest opcja na pobranie tylko wybranych programów, które byłyby gotowe do instalacji i tylko z nimi by to repo sobie funkcjonowało?
Chcę być w stanie pobrać sobie raz programy i trzymać je na dysku i móc instalować sobie system na różnych komputerach bez obawy o to, że potrzebuję jednak internetu by coś w nim skonfigurować.
Debian to chyba jedyna rozsądna opcja w tym wypadku bo ten system ma aktualizacje repozytorium jakoś raz na dwa lata jeśli się nie mylę.

Awatar użytkownika
prot

Re: Szukam dystrybucji Linux, która pozwala na trzymanie instalatorów offline

Post autor: prot » 31 lip 2022, 23:47

Najlepszym (i jedynym jaki znam) sposobem na przenośne programy na linuksie, które nie wymagają osobnego instalowania zależności to format appimage. Nie jest on jednak bardzo popularny i nie każdy program można dostać w tej formie.
Znalazłem to narzędzie: https://github.com/simoniz0r/deb2appimage.
Ale wydaje mi się, że konwertowanie każdego programu którego potrzebujemy będzie pracochłonne i niewygodne.
Obrazek

Awatar użytkownika
prot

Post autor: prot » 01 sie 2022, 11:09

Znalazłem lepszy sposób. Można pobierać paczki deb danego programu oraz paczki deb jego zależności.
https://superuser.com/questions/876727/ ... pendencies
Później te paczki można sobie trzymać offline i instalować w razie potrzeb.
Obrazek

Awatar użytkownika
koto

Post autor: koto » 05 sie 2022, 14:40

prot pisze:
01 sie 2022, 11:09
Znalazłem lepszy sposób. Można pobierać paczki deb danego programu oraz paczki deb jego zależności.
https://superuser.com/questions/876727/ ... pendencies
Później te paczki można sobie trzymać offline i instalować w razie potrzeb.
prot pisze:
31 lip 2022, 23:47
Najlepszym (i jedynym jaki znam) sposobem na przenośne programy na linuksie, które nie wymagają osobnego instalowania zależności to format appimage. Nie jest on jednak bardzo popularny i nie każdy program można dostać w tej formie.
Znalazłem to narzędzie: https://github.com/simoniz0r/deb2appimage.
Ale wydaje mi się, że konwertowanie każdego programu którego potrzebujemy będzie pracochłonne i niewygodne.
nie sprawdzałem ale dowiedziałem się o innej metodzie, mianowicie trzeba zrobić tak:

apt-get install APLIKACJA --download-only

pobierze to nam same paczki z zależnościami, które potem można zainstalować bez internetu za pomocą

apt install APLIKACJA

paczki są trzymane w /var/cache/apt/archives/

Nie jest to jednak poręczna metoda bo szybko tworzy się bałagan i najlepiej sobie zrobić plik tekstowy z rzeczami, które pobieramy (typu neofetch, filezilla etc). Aby działało to na innym komputerze bez internetu trzeba przekopiować do tej samej lokalizacji, przez co znowu, brak poręczności :/
Ostatecznie jednak, działa to, aczkolwiek nie działa to z WINE jak i Flatpakiem. WINE po prostu nie działa i domaga się ponownego pobrania a Flatpak nie obsługuje flagi --download-only.

Co do AppImage, nie jestem wielkim fanem tego bo często są to przestarzałe paczki i niekiedy często bez zależności samych w sobie.

ODPOWIEDZ