DOS Problem - Brak pamięci podstawowej

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

DOS Problem - Brak pamięci podstawowej

Post autor: Piteusz » 20 gru 2019, 19:16

Mam śmieszny problem, który udowadnia, że PCtowcem w latach 90tych nie byłem :D. Na wspaniałej maszynie, co dostałem ją od Dariusza, na czystym DOSie mam problem z odpalaniem niektórych gier, które używały pamięci podstawowej (ta 640KB, która wystarczy każdemu). Nie edytowałem nic w AUTOEXEC.BAT i w zasadzie nie wiem, jak sprawdzić, co właściwie powoduje takie problemy.

Ma ktoś jakieś protipy / porady, jak sobie z takimi problemami poradzić?
I tak - nie chciało mi się załączać póki co zrzutów z autoexec.bat i innych plików konfiguracyjnych. W razie potrzeby - wrzucę je, tylko poproszę o informacje, które :D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: DOS Problem - Brak pamięci podstawowej

Post autor: Dariusz 64 » 20 gru 2019, 23:07


Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: DOS Problem - Brak pamięci podstawowej

Post autor: Dariusz 64 » 22 gru 2019, 22:10

Znalazłem jeszcze coś takiego ,zacytuję wypowiedź .

"Komunikat "program too big to fit in memory" zazwyczaj jest spowodowany błędem w starych wersjach jakiegoś linkera - pliki wykonywalne wygenerowane przez ten linker nie działają prawidłowo jeśli DOS załaduje je poniżej adresu 64 KB.
Starsze wersje DOS'a same zajmowały początkowe 64 KB, tak więc wszystkie programy były ładowane wyżej i błąd się nie objawiał.
Nowsze wersje DOS'a pozwalają na ładowanie części systemu powyżej 640 KB, wtedy poniżej adresu 64 KB jest wolne miejsce, system ładuje tam programy, i wychodzi błąd.
Rozwiązaniem jest komenda LOADFIX - ładuje te problematyczne binaria powyżej 64 KB.

Pod DOS programy generalnie należy uruchamiać z tego katalogu w którym są zainstalowane, w przeciwnym przypadku mogą nie znaleźć plików potrzebnych im do działania. "

ODPOWIEDZ