Czy warto powrócić do programowania?

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: Piteusz » 27 cze 2020, 09:05

Ukończyłem studia i napisałem pracę inżynierską nie związaną z programowaniem. Ale programistą zostać chciałem. Znalazłem dwie prace związane z programowaniem, lecz jednak niestety "nie czułem tego".

Przypuszczam, że wszystko było winą tego, że próbowałem na siłę w krótkim okresie czasu "dopakować" swoją wiedzę programistyczną a za czasów studiów nie robiłem nic po godzinach, bo miałem mało czasu, lubiłem grać zbyt długo i dodatkowo zacząłem się bawić w jutuby.

Czy... czy warto wrócić do programowania? Na spokojnie spróbować jakieś fajne rzeczy programować? Nigdy nie programowałem czegokolwiek tak spokojnie, bez spiny. No... może prócz bloga. Ale to nie jest chyba zbyt wielka sztuka napisać parę linijek w php 8-)

mmilch
Posty: 14
Rejestracja: 23 paź 2021, 23:27

Re: Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: mmilch » 27 paź 2021, 18:31

Jeżeli tego nie czujesz, nie sprawia przyjemności to na siłę pewnie męczyć się nie ma sensu. Ale dla samego utrwalenia wiedzy jeżeli już się coś umie to pewnie warto od czasu do czasu "poćwiczyć dla sportu" żeby wiedza całkiem nie uciekła. Może to kwestia wymyślenia sobie odpowiednio ciekawego projektu ? Np. jakieś ficzery w js'ie jako dodatek do strony po stronie klienta ?

Awatar użytkownika
norbitor
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2018, 10:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: norbitor » 17 lis 2021, 00:09

Trochę ten temat jest mocno rozciągnięty w czasie, ale dla potomnych, którzy być może tu trafią :D

Pierwsza sprawa, że ja programować lubię, fajnie jest coś od czasu do czasu napisać, sprawa mi to generalnie przyjemność, ale... ostatni rok spędziłem w pracy jako właśnie programista (wcześniej pracowałem w miejscu, gdzie programowanie było tylko jednym z zadań) i doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie. Nie mogłem zwyczajnie złapać skupienia i motywacji do tego, żeby siąść i kodować rzeczy zgodne ze specyfikacją i robić to w rozsądnym czasie. I każdy task typowo kodowy wyglądał u mnie dość słabo, co zwracało już uwagę PM-a.

Szukając poprawy sytuacji zacząłem rozglądać się za innymi zadaniami i trafiłem na niepozorne taski związane z czymś, co potocznie nazywa się DevOpsem, czyli zabawa z infrastrukturą, administrowaniem, czy chmurami obliczeniowymi i nagle okazało się, że ogarniam, umiem szybko wykombinować coś, a nawet, gdy trzeba, napisać kawałek kodu, który ułatwi mi oraz zespołowi życie. W efekcie postanowiłem poszukać miejsca dla siebie jako już DevOps i myślę, że to będzie moja droga na dłużej. Przy okazji też podążyłem swoją wieloletnią ciągotką związaną z Linuksami, którą w pogoni za byciem programistą trochę odsuwałem, niepotrzebnie.

Ale czy warto wrócić do programowania? Ależ tak, tylko pierw w ramach jakiegoś hobby (co w dorosłym życiu robi się cholernie trudne, ale cóż, trzeba i na to sobie czas wygospodarować) spróbować coś napisać własnego, pobawić się. Ja po kilku miesiącach przerwy spróbowałem napisać prostą appkę w nowej dla mnie technologii i znowu mnie to bawi. Nie chcę (na razie) wracać w komercję z tym, ale na pewno przy wolnym czasie się pobawię. No i traktowanie tego jako hobby pozwala mi bez głupich myśli sięgnąć po jakiś antyk typu Delphi i napisać coś dla funu. Na gry pokroju 8-bit Guy'a raczej się nie nastawiam, ale kto wie...

Awatar użytkownika
4dam
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2021, 20:11

Re: Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: 4dam » 25 gru 2021, 18:32

Zacznij od zrobienia czegoś z tym forum, bo wygląda tragicznie nawet na vintage. To miejsce powinno wyglądać jak stary peb i przyciągać starych wyjadaczy internetów jakimi jesteśmy, a nie być kolejny miejscem dla laików. 8-)

Jeśli masz więcej niż 25 lat, to będziesz miał problem, żeby ktoś Ci w brażny pozwolił się rozwinąć.
i robić to w rozsądnym czasie. I każdy task typowo kodowy wyglądał u mnie dość słabo, co zwracało już uwagę PM-a.
A: Nie pracowałeś w SCRUMIE, w dobrej firmie, pracowałeś w Januszeksie i Cię wywalili bo byłeś za wolny. Januszex to miejsce dla miernot programistycznych i niewolników.
B: Jeśli pracowałeś w SCRUMIE i dobrze wyceniałeś zadania, fakt, nie nadajesz na ten moment, bo masz słaby skill. Idź gdzieś, gdzie nie ma Janusza.
Ale czy warto wrócić do programowania?
Nie warto, jeśli jesteś typem devOpsa, nigdy nie zostaniesz programistą + nie opłaca Ci się to. Dobry DevOps zarabia tyle co architekt na początku bycia architektem.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: Piteusz » 25 gru 2021, 19:51

4dam pisze:
25 gru 2021, 18:32
Zacznij od zrobienia czegoś z tym forum, bo wygląda tragicznie nawet na vintage. To miejsce powinno wyglądać jak stary peb i przyciągać starych wyjadaczy internetów jakimi jesteśmy, a nie być kolejny miejscem dla laików. 8-)
To może spróbuj motywu "OldSchoolLight"? Możesz sobie zmienić w profilu i ocenić, czy się podoba.
Wygląda on mniej-więcej tak:
Obrazek

Awatar użytkownika
4dam
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2021, 20:11

Re: Czy warto powrócić do programowania?

Post autor: 4dam » 25 gru 2021, 21:21

Piteusz pisze:
25 gru 2021, 19:51
4dam pisze:
25 gru 2021, 18:32
Zacznij od zrobienia czegoś z tym forum, bo wygląda tragicznie nawet na vintage. To miejsce powinno wyglądać jak stary peb i przyciągać starych wyjadaczy internetów jakimi jesteśmy, a nie być kolejny miejscem dla laików. 8-)
To może spróbuj motywu "OldSchoolLight"? Możesz sobie zmienić w profilu i ocenić, czy się podoba.
Wygląda on mniej-więcej tak:
Obrazek
ale oczy to mi oszczędź...

https://www.phpbb.com/customise/db/styl ... k/demo/3.2
https://www.phpbb.com/customise/db/styl ... t/demo/3.2

ODPOWIEDZ