TCPMP - Odpalamy filmy H.264 na Windows Mobile 5 + Bitview!

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

TCPMP - Odpalamy filmy H.264 na Windows Mobile 5 + Bitview!

Post autor: Piotr86PL » 08 gru 2020, 19:54

Dzień dobry

Dzisiaj znów o czymś innym niż telekomunikacja, bo o systemie Windows Mobile 5, a dokładniej o odtwarzaniu filmów zakodowanych za pomocą kodeka H.264 na platformie działającej pod kontrolą WM5. Ostatnio właśnie udało mi się odblokować swojego FSC Pocket Loox N520 i próbuję go jakoś przywrócić do stanu używalności w 2020 roku. Jedną z rzeczy, którą chciałem osiągnąć na Looxie było odpalenie filmu H.264. Gdyby ktoś nie wiedział to kodek H.264 jest częścią MPEG4 opisanym przez ISO oraz ITU-T. Ogólnie nudy. Ważne jest to, że tego typu kodowanie jest stosowane w szeroko pojętym Internecie - Youtube, Facebook i inne strony operują na tym kodeku. Nasz PocketPC chociaż stary, również może odtwarzać filmy zapisane w H.264. Jednak jest jedno ALE. 4K to my nie odpalimy - to samo tyczy się HD, FullHD itd. Są dwa proste powody: PocketPC jest za słaby na kodek H.264 i ekrany palmtopów nawet nie wspierają tych rozdzielczości. Mój Loox ma rozdzielczość 240x320 i taki Pan Tadeusz 853x406 jest dla niego overkillem. Pobrałem również film ze znanego serwisu z memami, który waży 1MB i ma rozdzielczość 460x670. Też overkill. Na koniec spróbuję również oglądnąć film ze serwisu Bitview (najpierw w przeglądarce, potem pobierając) i zobaczymy jak to będzie działać.

Na początku musimy wyposażyć nasz system w odpowiedni odtwarzacz. Na rynku było dostępnych wiele pozycji jednak ja osobiście wolę TCPMP, czyli The Core Pocket Multimedia Player. Oprócz bogatej biblioteki pluginów, program ten posiada polski język. Wszystkie potrzebne pliki umieściłem w archiwum zip, do którego link daję pod koniec postu. Paczka zawiera:
  • Program TCPMP - bardzo popularny soft firmy Corecodec, który został porzucony i przemieniony w komercyjny Coreplayer. Mimo to oprogramowanie pozostaje bardzo popularne w środowisku ludzi zajmujących się PDA.
  • Kodek AC3 - bardzo popularny kodek dźwieku wykorzystywany m. in. w płytach DVD czy HDTV.
  • Kodek FLAC - kompromis pomiędzy stratnym MP3 i dużym rozmiarowo WAV. Często wykorzystywany przy dystrybucji muzyki w formie plik, jako alternatywa dla MP3.
  • Kodek FFMPEG - cała biblioteka wspierająca format MPEG4, to ona pozwoli nam na odtwarzanie plików MP4.
  • Kodek Speex - kodek firmy Xiph, poprzednik OPUSa, dedykowany do rozmów internetowych
  • Kodek Vorbis - kodek obsługujący pliki OGG bardzo popularne w przypadku gier
  • Wavpack - kodek opracowany przez firmę o tej samej nazwie, zawiera dane naprawcze
  • Kodek AAC - następca MP3, stosowany często wraz z MPEG4, potrzebny do odtwarzania H.264
Na początku musimy zainstalować program TCPMP. Wersja, która mam jest instalatorem dla pełnoprawnego Windowsa i wymaga synchronizację naszego PDA z komputerem poprzez ActiveSync (dla XP) lub Windows Mobile Device Center (dla Vista i wyższych). Instalacja nie jest skomplikowana i wymaga ciągłego klikania Dalej. Po instalacji powinniśmy odnaleźć nasz program w okienku "Programs" (Programy - jeżeli ktoś korzysta z polskiej nakładki na system).

Teraz możemy przejść do instalacji pluginów. Tutaj mamy już wybór pomiędzy instalatorem a plikiem CAB. Ja się skupię jednak na instalatorze. W każdym zipie z pluginami (prócz AAC) powinien znaleźć się folder "Windows Mobile ActiveSync". Wchodzimy tam i odszukujemy pliku z nazwą o takiej budowie: plugin.pocketpc.exe. Ten plik musimy wypakować i tak samo zainstalować jak TCPMP. W przypadku kodeku AAC, sprawa wygląda inaczej. Bezpośrednio w zipie znajdziemy plik aac.setup.0.66.exe - to nas interesuje i to jest instalator. Instalacja przebiega tak samo jak w przypadku reszty dodatków.

Kiedy już wszystko mamy zainstalowane i mamy również przegrany film na pamięć Pocket PC, możemy uruchomić aplikację. Aby przełączyć się na język polski wybieramy: Options - Settings. English ustawiamy na Polish. Klikamy ok na pasku bocznym. Teraz musimy wyłączyć i włączyć program. Wybieramy File i Exit. Po ponownym uruchomieniu mamy już polski interfejs. Teraz by odtworzyć jakiś plik wybieramy: Plik - Otwórz plik - Nawigujemy do folderu z filmem i klikamy na niego. Aby rozpocząć odtwarzanie klikamy przycisk Play (obok Opcje).

Jak się zapewne okazało film ścina. Pocket PC nie jest dostosowany do H.264. Możemy jednak zmienić sterownik renderujący wchodząc Opcje - Wideo, a następnie wybierając z listy driver video. Co do dalszych opcji to pozostawiam wam pole do eksperymentowania.

Teraz spróbujmy uruchomić jakiś film z Bitview. Na początku bezpośrednio z przeglądarki, potem surowy plik z serwisu, a potem materiał po zapisaniu w AVI. Korzystam z przeglądarki Opera Mini 5 i jest podłączony do Internetu poprzez ActiveSync. Nooo strona działała, filmy już nie. No cóż, tak już jest.

Następnie pobrałem z Bitview "dowolny" film i spróbowałem go odpalić za pomocą TCMP. No lepiej niż Pan Tadeusz ale nadal klatkował. Dlatego ostatecznie uruchomiłem VLC i przekonwertowałem ten film na WMV który jest nawet natywnie wspierany w Windows Mobile. Ostatecznie okazało się, że najlepsze ustawienie to format WMV i kodek M-JPEG. Bardzo stratny ale film odtwarzał się płynnie i to bez przeskalowywania go. Żeby nie było, iż to wina TCPMP, że tak kiepsko filmy się odtwarzają to skorzystałem też z odtwarzacza CorePlayer. Sytuacja wygląda następująco: wszystko działa gorzej niż na TCPMP, prócz 3GP, który działa lepiej. CorePlayer jednak jak mówiłem jest programem komercyjnym.

W taki też sposób prezentuje się kwestia odpalania filmów na Pocket PC. Mam też nadzieję, że post był pomocny. Kto wie może to początek serii postów związanych z Windows Mobile. Jest jeszcze dużo rzeczy, których można opisać.

Do zobaczenia!

ODPOWIEDZ