ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: Robson » 13 maja 2018, 09:13

Witam bardzo serdecznie :D
Mysle, że to ciekawy temat, który warto rozpocząć, a mianowicie chodzi mi tu o system ReactOS. O samym systemie usłyszalem po raz pierwszy od naszego admina (pozdrawiam Piteusza w tym miejscu :D ). Sam system bardzo mnie zaciekawił i od momentu wydania wersji 0.4.8 jakoś "uwziołem sie na niego" i bardzo czesto z niego korzystam na witualnej maszynie. Opowiem co nie co o tym co udalo mi sie uruchomić na tym systemie oraz moje przemyslenia na jego temat.

1) Jezeli chodzi o Virtualboksa to warto zainstalowac sterowniki dedykowane specjalnie pod Virtualboksa, dzięki czemu można "uruchomić" w tym systemie dźwięk. Co ważne, warto zainstalować (podkreślam, że w trybie "safe mode") płytę z dodatkami gościa i podczas instalacji zaznaczyć opcję "Direct3D". Po tym wszystkim z samego systemu na wirtualnej maszynie korzysta się o wiele lepiej.

2) Większość programów nawet działa, choć najlepiej jest instalować je z Menadżera aplikacji. Niestety nie wszystko działa dobrze: w DOSBox'ksie dźwięk wraz z muzyką bardzo się zacina (jest niesynchroniczny, czy jakoś tak się mówi:? ), Supertux również ma podobny problem co DOSBox, Gry takie jak Heroes IV lub BeatBall po najechaniu na jaką kolwiej opcje "zamrażają" system, Gadu Gadu w momęcie próby zalogowania się wyskakuje komunikat " Błąd uruchomienia GGHub.exe" (no ale za toPidgin działa :) ) Reszta programów działa dobrze: W DevC++ można normalnie programować, przzeglądarka Opera 12 działa bez zarzutów, LibreOffice 5.4 nawet działa (choć po wpisaniu pierwszego słowa trzeba odczekać około 30 sekund, by dalej cokolwiek zrobić), za pomocą SMplayer'a można odtwarzać w miarę bezproblemowo filmy ("w miarę", bo odtwarzanie bezpośrednio filmów z YT nie działa niestety :( ), można uruchamiać nawet gry dosowe (nie mówiąc o DOSBox'ksie, aczkolwiek nie ma w nich w ogóle dźwięku.

To tyle jeżeli chodzi o moje doświadczenie z tym systemem. Planuje za niedługo spróbować zainstalować go na moim fizycznym systemie (choć w wersji 0.4.5 dostałem blue screen'a :D )

Chcialbym abyscie podzielili swoją opinią na temat tego systemu. Jak myślicie? Czy ten system był by w statnie stać się alternatywą dla Windows'a?
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 619
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: xp234 » 13 maja 2018, 11:41

Gameman99 pisze:
13 maja 2018, 09:13
Jak myślicie? Czy ten system był by w statnie stać się alternatywą dla Windows'a?
Wątpię, ponieważ jak na razie ten system to niedopracowana wersja beta, ponieważ jak testowałem wersję 2 coś tam sto lat temu na vbox to nic tam nie chciało działać, ale jak tutaj widzę to jest spora poprawa.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Dell C640, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: Trocisz » 13 maja 2018, 13:21

Problem z ReactOS leży w tym że od 10 lat (z tego co kojarzę) to jest beta, a przy projekcie pracuje kilkunastu dystrybutorów. Więc zanim to się stanie realne żeby ReactOS zagroził pozycji Windows'ów to prędzej Microsoft padnie pod swoim ciężarem :D.
Po drugie, problemy ze sterownikami. Na VirtualBoxie jeszcze to zainstalować się da bo są dedykowane sterowniki do tego ale na zwykłym pececie mowy nie ma, (Co Piteusz pokazywał zresztą :/). Może w nowszych wersjach jest ich już więcej ale wątpię bo optymalizacja w części programów kuleje i kwiczy.
No i po 3, naprawdę mało (w skali świata technologii) wie o tym projekcie. Niby coś tam się wspomni czasem, ale w mediach nikt o tym nie wspomina :(

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 619
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: xp234 » 14 maja 2018, 14:04

Trocisz pisze:
13 maja 2018, 13:21
Problem z ReactOS leży w tym że od 10 lat (z tego co kojarzę) to jest beta
ReactOS 0.2.0 (pierwsza wersja z interfejsem graficznym) istnieje od 2004 roku (gość z toastytech.com to testował, można to gdzieś tam znależć), więc od 14 lat nic a nic się nie poprawia.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Dell C640, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: Trocisz » 23 maja 2018, 15:18

xp234 pisze:
14 maja 2018, 14:04
Trocisz pisze:
13 maja 2018, 13:21
Problem z ReactOS leży w tym że od 10 lat (z tego co kojarzę) to jest beta
ReactOS 0.2.0 (pierwsza wersja z interfejsem graficznym) istnieje od 2004 roku (gość z toastytech.com to testował, można to gdzieś tam znależć), więc od 14 lat nic a nic się nie poprawia.
Czy takie nic? Na pewno coś się poprawiło, ale wcale się nie zdziwię jak projekt skończy w fazie "wiecznej bety".

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: Piteusz » 24 maja 2018, 07:28

ReactOS to chyba takie Wine na sterydach. Bardzo by się takie coś: instalujesz ReactOS jako podsystem do takiego pingwina lub japka. Wtedy możesz odpalać zaawansowane windowsowe programy i... A nie, w sumie to jest wine :D. To nie - nie widzę obecnie żadnego zastosowania dla ReactOS niestety. W przyszłości będzie jednak pewne - ze będzie stanowił podstawę dla emulatorów PC. Bo może zmienimy architekturę na jakaś inna. I wtedy takie coś się przyda :D

dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: dub21 » 26 maja 2018, 20:51

Nigdy nie było i nie będzie alternatywy dla w Windowsa a tym bardziej ReactOS - według mnie to rzucili się z motyką na słońce.
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

Awatar użytkownika
norbitor
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2018, 10:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: norbitor » 02 cze 2018, 21:34

Koncept ReactOS jest bardzo fajny i z całego serca wspieram ludzi, którzy nad tym pracują. Problem jest w tym, co zauważyli przedmówcy, nad projektem pracuje mała (wręcz malutka) grupa pasjonatów, co nijak się ma do ogromnego zespołu, który pracował i pracuje nad Windowsem. Oczywiście liczę na to, że uda się im osiągnąć cel, czyli pełną kompatybilność z Windows Server 2003.

I faktycznie, gdybyśmy się przenieśli z architektury x86 na coś innego, ReactOS mógłby być świetną bazą dla jakiegoś XPBoxa. Co do "przeniesienia" funkcjonalności systemu jako jakaś warstwa dla Linuksa, może być trudno – userland bazuje mocno na Wine, czyli generalnie to co mamy na Linuksie, natomiast pod maską jest niskopoziomowy kod będący open source'ową "adaptacją" jądra NT i wydaje mi się, że nijak to można przenieść pod Linuksa.

Kartosz
Posty: 11
Rejestracja: 14 kwie 2018, 23:22

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: Kartosz » 05 cze 2018, 23:15

@xp234 @Trocisz Tylko tak naprawdę jeśli chodzi o system ReactOS to nie osiągnął nawet fazy beta, obecnie jest w fazie alpha.

jpacanowski
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:34

Re: ReactOS - przyszła alternatywa dla Windows'a?

Post autor: jpacanowski » 16 paź 2018, 19:43

Dokładnie... Tak jak napisał kolega wyżej, ReactOS jest w fazie alfa, a nie beta... To, że ten system tak wolno powstaje wynika z tego, że programiści zanim napiszą kolejny kawałek kodu, przeznaczają bardzo dużo czasu na reverse engineering analizując działanie różnych części jądra Windowsów, często też hakując to jądro aby zaobserwować jego zachowanie, czy wyciągnąć z niego jakieś istotne dane. Gdyby pisali system nie mający mieć kompatybilności z Windowsami to szło by im programowanie znacznie szybciej - patrz: Haiku. Do tego, odkąd ReactOS przeszedł na Githuba to zyskał dużo nowych programistów.
Thinkpad X220 + OpenBSD 6.9 + xfce 4.16
(8 GB RAM, SSD 320 GB)

Heretyk Linuksa... Od dawna przestałem tolerować ten system... Mówię swoje stanowcze NIE dla systemd, oraz wtykaniu swoich palców do kodu Linuksa firm Google, FB, itp.

ODPOWIEDZ