Głupie pytania

Każdy czasem ma ochotę pogadać o czymś innym niż komputery. Stąd też powstało to forum.
Awatar użytkownika
BluRaf
Posty: 34
Rejestracja: 28 lip 2019, 20:21

Re: Głupie pytania

Post autor: BluRaf » 11 lip 2022, 21:46

koto pisze:
11 lip 2022, 21:28
Taka zagwostka co mnie dręczy od 2015 jakos. Czy da się połączyć dwa lub nawet i więcej źródła internetu w jedno by mieć może jakiś szybszy przesył danych?
Na ten przykład załóżmy, że mam jakiś modem USB na kartę sim i z jednej karty uciągnę 10Mbps.
A gdyby dało się to jednak połączyć i móc może ze zdwojoną siłą z dwóch modemów jednocześnie uciągnąć te 20Mbps?
Czy takie coś jest w ogóle możliwe, czy to już rzeczywiste farmazony ode mnie?
Słowo-klucz: Multipath TCP
Obrazek

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 148
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Głupie pytania

Post autor: lugiuno » 11 lip 2022, 23:51

koto pisze:
10 lip 2022, 15:14
Czemu nadal używa się RAMu a nie wykorzysta się SSD pod to?
Powody są dwa.

1. RAMy są generalnie zauważalnie szybsze od nawet najszybszych napędów SSD na PCI-Express. RAM DDR4-2133 (czyli chyba najniżej jak tylko może być taktowany konsumencki RAM) potrafi mieć w peaku nawet 17+ GB/s zarówno odczytu, jak i zapisu. (DDR4-3200 dociera nawet do 25 GB/s R/W, DDR4-4400 przebija nieznacznie 35GB/s R/W, DDR5-4800 to 38GB/s, a DDR5-7200 - 57,6 GB/s R/W). Najszybszy konsumencki SSD o jakim pomyślałem to prawdopodobnie Aorus Gen4 AIC SSD 8TB. Korzysta on z pełnoprawnego interfejsu PCI-Express 4.0 x16 i wyciąga 15GB/s. (A większość nawet bardzo wydajnych SSD oscyluje w okolicach od 3 do 7.5 GB/s, nie mówiąc nic już o SSD na SATA) Kosztuje on 9000 zł, najtańsze 128GB RAM (czyli rzeczywisty max na konsumenckich platformach) to 2400 zł, więc koszty pozostawiam do własnej interpretacji.

2. RAM nie jest z założenia pamięcią masową i jest przeznaczona do innych zadań niż SSD, SSD niestety się zużywają (nie jest tak źle, jednak warto mieć to na uwadze), RAM generalnie jest stworzony do ciągłych operacji "zapisu" oraz "usuwania" danych, SSD są pod tym względem nieco ograniczone.

3. Nie do końca jest tak, że "nie wykorzystuje się" SSD jako RAMu, pewnie wiesz o istnieniu czegoś takiego jak swap, ale jeżeli jesteś zmuszony do korzystania ze swapa, to raczej powinno się myśleć o zwiększeniu ilości RAMu w komputerze. (Ten punkt nie jest powodem, ale raczej taką dygresją :3)

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Głupie pytania

Post autor: Piotr86PL » 12 lip 2022, 22:14

koto pisze:
11 lip 2022, 21:28
Taka zagwostka co mnie dręczy od 2015 jakos. Czy da się połączyć dwa lub nawet i więcej źródła internetu w jedno by mieć może jakiś szybszy przesył danych?
Na ten przykład załóżmy, że mam jakiś modem USB na kartę sim i z jednej karty uciągnę 10Mbps.
A gdyby dało się to jednak połączyć i móc może ze zdwojoną siłą z dwóch modemów jednocześnie uciągnąć te 20Mbps?
Czy takie coś jest w ogóle możliwe, czy to już rzeczywiste farmazony ode mnie?
Oczywiście. Tak jak kolega Bluraf wspomniał, można użyć do tego Multipath TCP. Pozwala to na użycie dwóch zupełnie od siebie odseparowanych łącz do kierowania jednym ruchem, ale TCP. Na UDP na razie takich bajerów nie ma. No i MTCP muszą wspierać obie strony. Dlatego nas interesowało by coś co działa bardziej niskopoziomowo i tutaj się kłania, zwykła agregacja łącz. Niestety z kolei te rozwiązanie wymagało by interwencji od operatora. Takowy operator powinien dostarczyć ci dwie karty SIM oraz urządzenie początkowe, które będzie jakby rozbijać dane pomiędzy karty, a u siebie ISP powinien mieć urządzenie które łączy te dane i przekazuje dalej pod jeden adres IP. Wtedy to działa z każdym ruchem i nie jest ograniczone do TCP. Ale no. Najpierw musiałbyś znaleźć takiego ISP. Kosztowało by to niemało i pewnie taniej by było zamontować u ciebie silniejszą antenę po prostu.

Także czy jest to możliwe? Jest
Czy jesteś w stanie tak zrobić? Prawdopodobnie nie.

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 246
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Głupie pytania

Post autor: shesellsseashells » 16 lip 2022, 17:22

Do czego służy w zasadzie wyjście antenowe w dekoderach telewizyjnych? Ma to być rozgałęźnik podłączonej anteny do jeszcze innego dekodera? Nigdy tego nie rozumiałem bo istnieją trójniki itd.
Między tym
Myślę, że to miłe i przyjemne jest
Miłość mąci w głowie, nie daje spokoju mi
Zła obawa, że cię stracę
Gdy drażnisz mnie

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Głupie pytania

Post autor: Piotr86PL » 16 lip 2022, 22:25

koto pisze:
16 lip 2022, 17:22
Do czego służy w zasadzie wyjście antenowe w dekoderach telewizyjnych? Ma to być rozgałęźnik podłączonej anteny do jeszcze innego dekodera? Nigdy tego nie rozumiałem bo istnieją trójniki itd.
Ogólnie, niezależnie od typu dekodera, te złącze no po prostu dzieli sygnał. Wbudowany dzielnik żeby nie musieć kupować oddzielnie. Tutaj lepiej zadać pytanie. Kiedy się to wykorzystuje. A takich sytuacji jest sporo. Dla przykładu. W osiedlowych telewizjach kablowych, bardzo często jest tak, że są dwa rodzaje kanałów. Kanały FTA znane z naziemnej są puszczane dosłownie z naziemnej w standardzie DVB-T2 (już teraz). A kanały płatne w ramach płatnych pakietów są puszczane po analogu. Większość dekoderów DVB-T2 na rynku, jak nie wszystkie, nie potrafią w ogóle odbierać kanałów analogowych. Także taka przelotka w dekoderze się przydaje do puszczenia sygnału dalej do telewizora który już sygnał analogowy poprawnie odbierze. I faktycznie można by tu zastosować wewnętrzny trójnik. Ale po co. Skoro można wykorzystać dekoder do tego. Dekoder będzie też czasami (nie zawsze) wzmacniał sygnał na tym wyjściu. A zwykły trójnik nie. W przypadku dekoderów satelitarnych, można dzięki drugiemu gniazdu antenowemu zrobić multirooma. Albo podłączyć do TV i odbierać kanały FTA z danej satelity. Jeżeli transponder dzieli przestrzeń z kanałami płatnymi a FTA.

Także możliwości jest sporo a obecność tego gniazda to po prostu ułatwienie. By nie musieć kupować zewnętrznego trójnika. No i marketingowo jest lepiej. Dolutowanie gniazda niewiele kosztuje, a potencjalny Kowalski chętniej sięgnie po dekoder z wbudowanym dzielnikiem niż po dekoder bez i dzielnik osobno. O ile potrzebuje takiego dzielnika do czego. Wiadomo.

misiek998
Posty: 9
Rejestracja: 08 sie 2022, 20:53

Re: Głupie pytania

Post autor: misiek998 » 09 sie 2022, 14:04

Więc odpowiedni dział, odpowiednia kategoria, postanowiłem założyć konto, żeby zapytać po co wam te złomy :D a jeszcze za to płacić...
A tak poważniej szukałem XP-ka chciałem wgrać na laptopa co najlepsze z tamtego okresu, odstawić na kilka lat do piwnicy, sprzedać jako "retro", czy tam samemu kiedyś wrócić. Stacjonarnych przez moje ręce przewinęło się bardzo dużo, dziś wszystko co potrzebne mam już w kieszeni ;)
I myślę, że większość obiera ten sam kierunek
Ostatnio zmieniony 09 sie 2022, 18:18 przez misiek998, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Głupie pytania

Post autor: Dariusz 64 » 09 sie 2022, 18:15

misiek998 pisze:
09 sie 2022, 14:04
Więc odpowiedni dział, odpowiednia kategoria, postanowiłem założyć konto, żeby zapytać po co wam te złomy :D a jeszcze za to płacić...
Lokata kapitału :?: :) .Dwa lata temu kupowałem kompletne komputery(lub złomy ,jak Kolega się wyraził ) za 30~50zł ,lub dostawałem za darmoszkę ,dziś mogę je sprzedać za 200 ~300zł , albo i drożej :) . A tak po prostu ,każdy ma prawo mieć jakieś hobby ,jeden wędkuje ,zbiera znaczki ,monety itp...itd .

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 246
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Głupie pytania

Post autor: shesellsseashells » 10 sie 2022, 11:36

misiek998 pisze:
09 sie 2022, 14:04
Więc odpowiedni dział, odpowiednia kategoria, postanowiłem założyć konto, żeby zapytać po co wam te złomy :D a jeszcze za to płacić...
A tak poważniej szukałem XP-ka chciałem wgrać na laptopa co najlepsze z tamtego okresu, odstawić na kilka lat do piwnicy, sprzedać jako "retro", czy tam samemu kiedyś wrócić. Stacjonarnych przez moje ręce przewinęło się bardzo dużo, dziś wszystko co potrzebne mam już w kieszeni ;)
I myślę, że większość obiera ten sam kierunek
dają za darmo to biorę nie?
ale potwierdzić muszę, że rynek "retro" to patologia w czystej postaci i jak ktoś nie potrafi szukać to może sobie tylko pomarzyć
Między tym
Myślę, że to miłe i przyjemne jest
Miłość mąci w głowie, nie daje spokoju mi
Zła obawa, że cię stracę
Gdy drażnisz mnie

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 246
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Głupie pytania

Post autor: shesellsseashells » 20 lis 2022, 19:38

czy wy wierzycie, że to ludzie stworzyli?
Załączniki
intel atom.jpg
intel atom.jpg (852.44 KiB) Przejrzano 7333 razy
Między tym
Myślę, że to miłe i przyjemne jest
Miłość mąci w głowie, nie daje spokoju mi
Zła obawa, że cię stracę
Gdy drażnisz mnie

Awatar użytkownika
szkodnik_silnikowy
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Głupie pytania

Post autor: szkodnik_silnikowy » 20 lis 2022, 19:59

spuscilem w klopie pentium 4

ODPOWIEDZ