Żarówki Stasieusza

Każdy czasem ma ochotę pogadać o czymś innym niż komputery. Stąd też powstało to forum.
Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 255
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: shesellsseashells » 28 mar 2024, 21:40

Zastanawia mnie jedno - ledy o słabej mocy żyją po kilka dekad niekiedy a te mocniejsze po prostu padają po kilku latach. Planowane postarzanie sprzętu?
I'm living in a world you designed
I’m never gonna change my mind
You’re counting on a shift in disguise
I’m caught up in a world of lies

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 117
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Kuba83 » 28 mar 2024, 23:19

shesellsseashells pisze:
28 mar 2024, 21:40
Zastanawia mnie jedno - ledy o słabej mocy żyją po kilka dekad niekiedy a te mocniejsze po prostu padają po kilku latach. Planowane postarzanie sprzętu?
Witam!
Problem w tym, że na przykład dla diody LED czerwonej, prąd maksymalny to 20mA, ale w praktyce współczesne, czerwone LED-y świecą przy 8mA prawie tak samo jasno, jak przy 20mA.
No i to samo tyczy się diod LED w "żarówkach LED".....gówniane, najtańsze LED-y SMD, pracujące z kiepskim chłodzeniem i za dużym prądem gałęzi, padają BARDZO SZYBKO.
Do tego kiepskie i wyżyłowane układy zasilania w tych "żarówkach" LED, często to jest układ z kondensatorem szeregowym zamiast przetwornicy.
Co do LED-ów, które działają kilka dekad.....to są diody sygnalizacyjne i wyświetlacze, wiele z nich było projektowane dla potrzeb wojskowych, obecnie masz śmieci masowo produkowane i ogromną awaryjność.....zobacz sobie, ile kosztuje 100 sztuk LED-ów czerwonych obecnie a ile kosztowała JEDNA dioda LED 5mm 30 lat temu, albo ile kosztowała dioda niebieska ultra jasna 5mm w 2002 roku, bo kosztowała w hurcie ponad 2-3zł.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Piteusz » 29 mar 2024, 17:25

Kuba83 pisze:
28 mar 2024, 20:43
Witam!
Ja też ostatnimi czasy robię świecące gadżety, na przykład taki zegarek
Z_1.jpg

Albo wczoraj doszły do mnie dwa takie wyświetlacze sterowane po I2C
W pliku ZIP jest filmik, w którym działa testowy skrypt pod Arduino
A tutaj wyświetlacz
LED_SAA1064.jpg
Kolego Stasieuszu: zainteresuj się lampkami neonowymi, piękne to rzeczy.
Neonówki stare, rosyjskie, za grosze idzie kupić.....dla 230V rezystor 300-470k 0,25W, robię tak i wszystko działa,
Albo lampy NIXIE i VFD, tu masz kalkulator szkolny radziecki, jaki sobie kupiłem
MKU-1.jpg
Zegary własnej roboty, niestety nie mam zamiaru kupować drogiego aparatu fotograficznego, to jest "jakość" zdjęcia :evil:
zegary.jpg
Lampy wyszły rozmazane, mały zegar to mój budzik.....wyświetlacz z systemów kasowych i Arduino
Nie potrzebujesz drogiego aparatu fotograficznego, by zrobić poprawne zdjęcia. Aby ograniczyć flarę, wystarczy jedynie zmniejszyć ekspozycje (przyciemnić). Aczkolwiek na moje oko wygląda ok. Fajne są te zegary własnej roboty.

Btw. czemu temat o żarówkach to najbardziej popularny temat na serwerze komputerowym. Czy to forum jest aż tak bardzo martwe?

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 29 mar 2024, 21:17

Piteusz pisze:
29 mar 2024, 17:25
Btw. czemu temat o żarówkach to najbardziej popularny temat na serwerze komputerowym. Czy to forum jest aż tak bardzo martwe?
ŻE CO? Serio jest najbardziej popularny? :o
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 619
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: xp234 » 30 mar 2024, 10:05

Stasieusz pisze:
29 mar 2024, 21:17
Piteusz pisze:
29 mar 2024, 17:25
Btw. czemu temat o żarówkach to najbardziej popularny temat na serwerze komputerowym. Czy to forum jest aż tak bardzo martwe?
ŻE CO? Serio jest najbardziej popularny? :o
Najwięcej odsłon tutaj mają tematy "Pokaż swój pulpit" i "Retro sprzęt - co ostatnio kupiłeś, dostałeś, znalazłeś - Pokaż".
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Dell C640, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 30 mar 2024, 13:37

xp234 pisze:
30 mar 2024, 10:05
Stasieusz pisze:
29 mar 2024, 21:17
Piteusz pisze:
29 mar 2024, 17:25
Btw. czemu temat o żarówkach to najbardziej popularny temat na serwerze komputerowym. Czy to forum jest aż tak bardzo martwe?
ŻE CO? Serio jest najbardziej popularny? :o
Najwięcej odsłon tutaj mają tematy "Pokaż swój pulpit" i "Retro sprzęt - co ostatnio kupiłeś, dostałeś, znalazłeś - Pokaż".
W offtopicu to ten ma najwięcej odsłon.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 30 mar 2024, 13:43

Odpaliłem iluminacje, zostawiam to włączone do 14:30.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 30 mar 2024, 23:45

Kuba83 pisze:
28 mar 2024, 20:43
Witam!
Ja też ostatnimi czasy robię świecące gadżety, na przykład taki zegarek
Z_1.jpg

Albo wczoraj doszły do mnie dwa takie wyświetlacze sterowane po I2C
W pliku ZIP jest filmik, w którym działa testowy skrypt pod Arduino
A tutaj wyświetlacz
LED_SAA1064.jpg
Kolego Stasieuszu: zainteresuj się lampkami neonowymi, piękne to rzeczy.
Neonówki stare, rosyjskie, za grosze idzie kupić.....dla 230V rezystor 300-470k 0,25W, robię tak i wszystko działa,
Albo lampy NIXIE i VFD, tu masz kalkulator szkolny radziecki, jaki sobie kupiłem
MKU-1.jpg
Zegary własnej roboty, niestety nie mam zamiaru kupować drogiego aparatu fotograficznego, to jest "jakość" zdjęcia :evil:
zegary.jpg
Lampy wyszły rozmazane, mały zegar to mój budzik.....wyświetlacz z systemów kasowych i Arduino
Śliczny zegarek. Kiedyś chciałem zrobić coś na bazie tugala, ale to nie dla mnie ;). Szybciej ulepię kasetona na świetlówki, niż będę się użerał z 6400 diodami LED. Fajnie te wyświetlacze wyglądają i latają :P.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

O lampach nixie słyszałem, nawet powstały podróbki z wyświetlaczami 7 segmentowymi w środku :P. Te VFDki to też niczego sobie :). Kalkulator Elwro 144 chyba miał takie. Śliczne są te Twoje cacka, normalnie na iluminacje24 byś coś wykombinował i bym chętnie to zaprezentował. Możesz do mnie napisać na priv, jeżeli chcesz :).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Stasieusz » 31 mar 2024, 20:44

Wesołych, bożych, radosnych świąt Wielkanocnych życzę wam z zespołem iluminacje24 :D.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 117
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Żarówki Stasieusza

Post autor: Kuba83 » 31 mar 2024, 22:15

Witam!
Dziękuję za życzenia, choć jestem niewierzący i po prostu te święta to tylko męczące obżarstwo i strata czasu.
Dziś małe koty pierwszy raz wypuściłem na podwórko i musiałem kocura wyciągać z pajęczyn i kurzu, bo wlazł tam za myszami, których i tak prawie nie ma u mnie.
Jeszcze mnie mrówki pogryzły w ogrodzie, ale nie tępię ich.....to największy wróg kleszczy.
Zegarek z zielonymi LED-ami robiłem na śmieciowych wyświetlaczach LED z NRD, jak widzisz jest tylko jedna pełna cyfra na jeden moduł.
Mam tych wyświetlaczy jeszcze kilkadziesiąt, po 2zł/sztuka nie wypadało nie kupić, to jest wspólna katoda, więc używam CD4511 do sterowania, sam zegarek jest oparty o układ dedykowany do sterowania NIXIE, ale, że są 4 dekodery, to można się bawić, "mózgiem" zegara jest znany układ ESP8266, tutaj jako taniutki Wemos D1 mini.
Tu masz pojedyncze, rosyjskie VFD IV-11, sterowane scalakami z NRD D345D(7447 w "lepszej" wersji, bo "pełne" 6 i 9), sterowanie przez bufory ULN2803A......bufory muszą być, bo lampy wymagają 18-27V napięcia anodowego, jest tutaj gotowa płytka, która komuś została bo projekcie na zarobek i ją dostałem w prezencie, lampy kupiłem od gościa z Białegostoku na Allegro Lokalnie.
Lampy wymagają żarzenia 1,5V/100mA, czyli są cztery rezystory i zasilanie 11,5V.
W środku jest śmietnik, chociaż skończyłem 41 lat, to nie umiem projektować płytek i robię wszystko na prototypowych, takich dla uczniów i studentów.
IV-11.jpg
IV-11.jpg (43.97 KiB) Przejrzano 311 razy
Są trzy przetwornice, całość chodzi na zasilaczu od laptopa.
Tu drugi zegarek, projekt ten sam, czyli D345D ale bufory niepotrzebne, bo to wyświetlacze LED wspólna anoda.
HP_LED.jpg
HP_LED.jpg (171.23 KiB) Przejrzano 311 razy
Moje wyświetlacze to produkcja specjalna, militarna, są to specjalne wyświetlacze, które mają być czytelne nawet w pełnym słońcu, też jak widzisz płytka prototypowa, wyświetlacze wsadzone w podstawki precyzyjne DIP14.
Mam biało barwione, również czerwone, odpowiedniki tych wyświetlaczy ale te są ładniejsze, to militarna produkcja HP/Agilent z lat 70/80-tych.
Ostatnio mam wredną robotę....kupiłem po 39zł polskie wyświetlacze wielkoformatowe LED POLAMP, niestety mimo nieużywania, ówczesne polskie LED-y były wyjątkowo podłe i wszystko jest do wymiany :evil:
Tu masz po prawej wyświetlacz po transplantacji wszystkich diod LED i wymianie UCY7447 na D345D, z powodu braku "ogonków" przy 6 i 9.
POLAMP.jpg
POLAMP.jpg (138.89 KiB) Przejrzano 311 razy
Mam odpowiedni sprzęt lutowniczy i topniki, ale czas też potrzebny, brak mi go ostatnio.
Mam stację do odsysania roztopionej cyny, coś takiego
https://allegro.pl/oferta/zd-915-rozlut ... 1509397961
Tylko i wiedza jest niezbędna, by diabła nie narobić, LED-y wstawiam zwykłe, czerwone 3mm, 100 sztuk ostatnio kupiłem, bo na tym wyświetlaczu mi "wyszły".
Kalkulator ma lampę IV-18, kiedyś "must have" w każdym kalkulatorze z krajów RWPG.
Jest to kalkulator "szkolny", produkowany na Ukrainie dla uczniów szkół średnich w ZSRR a potem Rosji, stąd nietypowe zasilanie 42V AC, z czym sobie poradziłem starym transformatorem 2x20V od wzmacniacza, łącząc połówki uzwojenia, wyszło 43V a w krajach słowiańskich jest "od tyle, do tyle", Rosja i ZSRR są najbardziej niedbałe w tej kwestii, o czym świadczy wybuch w Czarnobylu(miałem wówczas 3 lata), czy "katastrofa Kysztymska" z lat 50-tych, poczytaj sobie o tym, to ciekawe.
Z kalkulatorów mam jeszcze dwa nieużywane(jednak wymieniłem kondensatory- trupami nie były), MK-59 z ukraińskiej fabryki "Rodon" w Iwano-Frankiwsku, kiedyś polski Stanisławów, czyli Kresy Wschodnie.
MK-59 mają płaskie VFD, bardzo podobne do konstrukcji japońskich, a należy pamiętać, że tylko Rosja i Japonia rozwijają tą archaiczną, bazująca na radiowych "oczkach magicznych", technologię.
Ostatnio za to wzięły się małe ludziki w Chin i powiem tyle, że nawet ładniejsze, tylko żeby nie było, jak się brzydkie cienie porobią, bo luminofor "nie teges" :evil:
Mam też słynny MK-52, który poleciał nawet na pokładzie statku "Sojuz", mini komputerek ale sekcja zasilania leży i kwiczy, będę naprawiał ale na razie nie mam części.
A tu mój warsztat, gdzie te cuda powstają a trupy ze zdechłymi karaczanami i pleśnią w środku, odzyskują swój pierwotny blask
warsztat.jpg
warsztat.jpg (284.65 KiB) Przejrzano 311 razy
Iluminację mogę zrobić, nawet taką, której nie trzeba gasić, bo u mnie prądu nie oszczędzam, bo ten mi Słońce daje w dużych ilościach, PV mam 10kW, mimo, że mieszkam na północy Polski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolna_Grupa
Zobacz sobie na mapie, że nad Bałtyk nie mam daleko, w prostej linii to kilkadziesiąt kilometrów, jak nie ma zakłóceń nad ranem, to odbieram normalnie Radio Kaszebe i wiele innych stacji FM z Wybrzeża.
Ponad 20 lat temu zdarzył mi się odbiór troposferyczny rosyjskiej telewizji z Kaliningradu, był dźwięk i kolorowy obraz w SECAM, mój staruszek Grundig za 50zł bez problemu odbierał ten program przez 2 wieczory, antenę miałem wówczas zawieszoną na 12 metrowym maszcie, dziś byłby prokurator, no ale "kiedyś to było inaczej i lepiej", dziś należymy do UE i nie możesz sobie wywalić na dziko takiego masztu, jeszcze z byle czego, głównie złomowe rury do gazu to były i ojciec to zaprojektował, z zawodu ślusarz/mechanik samochodowy.
Jak widzisz, ja wnoszę pewne ciekawostki w zamierające forum :lol: :lol:
Teraz będę robił zegarek na lampie oscyloskopowej, coś w tym stylu
https://oscilloscopeclocknixiecrt.com/S ... 285%29.jpg
https://www.google.com/search?q=scope+c ... s-wiz-serp
Zobacz sobie, ile tego jest.....ładne to ale zabawa z napięciem 1000V DC bezpieczna nie jest :!: :!:

ODPOWIEDZ