Steam na Windows XP-Sprawdzanie nowszych gier

W tym miejscu możemy porozmawiać o konsolach oraz o grach - niezależnie czy komputerowe, czy też konsolowe.
Awatar użytkownika
half_dead
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2022, 14:45

Steam na Windows XP-Sprawdzanie nowszych gier

Post autor: half_dead » 29 sty 2022, 15:39

Jakiś czas temu zainstalowałem Steam na Windows XP. Początkowo miał on mi służyć głównie do instalacji starszych gier (podobnie zresztą jak sam XP), których nie posiadam na płytach, jednak postanowiłem również sprawdzić kilka gierek, które pomimo tego, że nie były popularne bądź nie istniały w latach świetności XPka, to jednak (moim zdaniem) mają wystarczająco niskie wymagania, żeby dało się w nie grać, albo chociaż je uruchomić.

Laptop, który posłużył mi do testów:
DELL XPS M140
Procesor Intel Pentium M 1,73 GHZ
2GB Ram
Intel GMA 915 128MB
Dysk 80 GB

Zdaję sobie sprawę, że ten sprzęt nie do końca się nadaje do eksperymentowania ze Steamem. Sam bardzo chętnie spróbowałbym odpalić trochę lepsze gry ze Steama, ale na chwilę obecną nie mam lepszej maszyny z Windowsem XP. Załóżmy jednak, że nie mamy za bardzo żadnego wyboru, a ten Dell XPS M140, to jedyny komputer, który mamy.

Gry, które zainstalowałem, jedne bardziej znane, inne trochę mniej:
-Undertale
-The Binding of Isaac (podstawa + dodatek Wrath of The Lamb)
-Plants vs Zombies
-Terraria
-Don't Starve
-Tricky Towers
-Among Us
-Super Meat Boy
-Swords and Sandals Classic Collection

Jak wygląda działanie tych gier na tym laptopie?

-Undertale, The Binding of Isaac i Plants vs Zombies-te gry działają bez większych problemów, może z wyjątkiem spadania klatek w niektórych przypadkach.

-Terraria-za pierwszym razem wszystko działało mniej więcej dobrze, mogłem zmienić ustawienia, stworzyć postać, nowy świat. Jednakże, kiedy odpaliłem nową grę, to mniej więcej po 3 sekundach gra mnie wywaliła do pulpitu, a kiedy próbowałem ją uruchomić ponownie, to wyskoczył mi komunikat o wystąpieniu problemu.

-Don't Starve- działa, ale podczas grania miałem tak średnio 4-7 FPS. Jakby się uprzeć, to można sobie pograć, ale czy będzie się przyjemnie grało, to już ciężko powiedzieć.
Ponadto, za pierwszym razem, przy uruchomieniu nowej gry, miałem czarny ekran. Poza tym zmiana rozdzielczości powoduje jakieś dziwne artefakty, ale na szczęście wystarczy nacisnąć przycisk Esc.

-Tricky Towers-niby działa, ale praktycznie wszystko jest zamazane na różowo, co powoduje, że bardzo ciężko się w nią gra. Prawdopodobnie jest to wina zintegrowanej karty graficznej.

-Among Us, Super Meat Boy, Swords and Sandals Classic Collection-raczej nie pogramy w nie na Windows XP, przy uruchomieniu wyskakuje komunikat o nieobsługiwanej platformie.

Próbowałem też odpalić na Windows XP Metin2, Margonem i Tribal Wars (Plemiona), ale żadna z tych gier nie chciała się uruchomić z powodu nieobsługiwanej platformy.

To na razie tyle, jeśli chodzi o moje doświadczenia ze Steamem na Windowsie XP.
Być może za jakiś czas uda mi się zrobić jakąś listę nowszych gier ze Steam działających na Windows XP, zobaczymy.
A tak poza tym, to co mogę powiedzieć? Myślę, że nawet, jeśli nie wszystkie gry ze Steama działają na Windowsie XP, to jednak uważam, że wystarczająco dobra maszyna z Windowsem XP jakoś sobie poradzi z nowszymi grami.

Zachęcam do dzielenia się, jak u was działają w miarę nowsze gry za Steam na starszych systemach.

PS: Taka ciekawostka-jedną z gier, którą da się zainstalować na Windowsie XP (wyświetla się przy niej przycisk „Instaluj”), jest... Wiedźmin 3. Żeby było jeszcze ciekawiej, to np. takiego Dying Lighta, który miał premierę w tym samym roku, co Wiedźmin 3, zainstalować na XPku już nie możemy.
Why are we still here? Just to suffer?

ODPOWIEDZ