Sytuacja na rynku usług sieci komórkowej kiedyś i dziś

Forum poświęcone telefonom. Zarówno starym jak i nowym. Aczkolwiek z racji tematyki forum - głownie będziemy gadać o starych.
fdd_a
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2019, 21:08

Sytuacja na rynku usług sieci komórkowej kiedyś i dziś

Post autor: fdd_a » 07 lut 2019, 22:24

Tak mnie na przemyślenia wzięło... kiedyś operatorzy powoli obniżali koszty abonamentu, czasem dodawali nowe usługi i oczywiście nowe telefony w ofercie, no a w pre-paidzie to w ogóle trwała wojna cenowa, co jakiś czas pojawiała się zupełnie nowatorska taryfa, która poza obniżkami cen mogła wprowadzić np. nowe rodzaje pakietów lub naliczanie sekundowe(tak jak Heyah w 2004).
Zatrzymajmy się w 2008. Wtedy każdy operator nawet w ofercie na kartę kusił czymś innym - były Tak-Tak czy też Orange POP dla osób zainteresowanych pakietami, Play ciągle obniżający ceny rozmów i szalejący z bonusami, Plus wraz z submarkami, z mnogością usług dodatkowych no i Heyah, gdzie miałem wtedy pierwszą komórkę. Minua w wykorzystywanej przeze mnie taryfie "Równa Taryfa" kosztowała 44 grosze, sms 15 groszy, 40 groszy z konta zabierało wysłanie mmsa, a internet... to była najtańsza opcja w pre-paidzie, tylko 2 gorsze za 100 kilobajtów! Taryfa była prosta, dość przystępna, połączenia zagraniczne były stosunkowo tanie, no a typowy uzytkownik mógł nawet sobie pozwolić co jakiś czas użyć komunikatora na komórce, sprawdzić pocztę lub wiadomości, a nawet okazjonalnie podłączyć telefon jako modem(sam tak robiłem z motorolą) i w ten sposób wykorzystywać cenne jednostki na komputerze. Dzisiaj zarówno abonamenty jak i oferty na kartę mają podobne warunki w podobnych cenach, telefony u operatora są coraz mniej opłacalne, taryfy abonamentowe są często znacznie droższe w utrzymaniu od ofert przed płaconych, a i pre-paidy walczą głównie ilością gigabajtów i okazjonalnymi promocjami. Mając 30 złotych miesięcznie do przeznaczenia na usługi w komórce, z łatwością wybierzemy coraz bardziej podobne taryfy i pakiety. Zapewne powiecie - ależ dyskietko, są operatory wirtualni, tam jest tanio i bardziej różnorodnie! Tak, ale nie ma nic za darmo, gdyż operator infrastrukturalny(np. Orange) lub jego submarka(np. nju) mają często znacznie wyższy priorytet niż operatorzy wirtualni na tej samej infrastrukturze. Sam właśnie czekam na możliwość zakończenia współpracy z takim małym gracem na tym rynku, na rzecz powrotu do oligopolu wielkiej czwórki, gdyż ograniczona jakość usług jest dczuwalna w mieście, a na wsiach potrafi być znacznie gorzej. Nie ma już teraz miejsca na innowację? Wątpię w to i czekam na prawdziwie rewolucyjne usługi u operatorów i prawdziwą walkę cenową zamiast wyboru "standardowych" kosztów u głównych operatorów lub "obniżonych" cen u MVNO, lecz za cenę jakości usług i słabszego realnego wykorzystania pasma i sygnału.

ODPOWIEDZ