Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1027
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz »

A to ciekawe. Wg. tej strony:
https://www.manualslib.com/manual/71098 ... =36#manual
To jest zestaw dodatkowych zworek na płytę główną. Trzeba będzie poszukać instrukcji obsługi tej płyt, by zobaczyć dokładnie, co one dają.

W sumie - ja do swojego power maćka też czegoś takiego potrzebuję - bowiem nie mam jak podłączyć lepszej karty graficznej i muszę zdejmować całą obudowę.
Załączniki
2020-04-11 12_43_12-IMG_8660.JPG - IrfanView (Zoom_ 1235 x 926).jpg
2020-04-11 12_43_12-IMG_8660.JPG - IrfanView (Zoom_ 1235 x 926).jpg (140.28 KiB) Przejrzano 10930 razy
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1480
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Piteusz pisze: 11 kwie 2020, 12:46 A to ciekawe. Wg. tej strony:
https://www.manualslib.com/manual/71098 ... =36#manual
To jest zestaw dodatkowych zworek na płytę główną. Trzeba będzie poszukać instrukcji obsługi tej płyt, by zobaczyć dokładnie, co one dają.
Niestety "Pudło" ;) Nie ten Socket 8 (Moja ma Socket7) i nie ten chipset ,nie ta płyta ... i stąd mylna diagnoza co do w/w pinów .Piny do konfiguracji procesora na "Mojej "płycie są obok (widać je na zdjęciu) :)
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1027
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz »

Tzn. ten link to był kompletny przypadek. Nie był to konkretnie pod kontretny socket i konkretnie konkretną płytę główną. Ja się nie znam i tu tylko sprzątam :D
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1480
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

No cóż myślałam że to będzie takie proste ... :?
Wszystko było na zdjęciu (zdjęciach) tej płyty ,Układ graficzny ATI 3D RAGE II ,kość pamięci między dwoma rzędami pinów i wreszcie sam moduł . Nie przedłużając .Piny służą do zamontowania modułu z dodatkową pamięcią dla karty graficznej ,podobne (a właściwie identyczne ) rozwiązanie zastosowano w kartach w/w producenta (zdjęcie 1-2) , tam na karcie widzimy (chyba) 4MB .Moja to "bida" :lol: posiada 1MB (zdjęcie 3) +1MB wlutowany w płytę daje 2MB Video RAM .
Załączniki
01.jpg
01.jpg (577.2 KiB) Przejrzano 10896 razy
02.JPG
02.JPG (1.12 MiB) Przejrzano 10896 razy
03.JPG
03.JPG (344.6 KiB) Przejrzano 10896 razy
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Dariusz 64 pisze: 05 kwie 2020, 19:13 Tak więc "Chłop" postanowił podjąć wyzwanie i zainstalować WIN 98 na płycie GA-K8NS (rev. 1.x) S.754 z Sempronem 3000 i 256MB DDR RAM .
Prolog :
Odszukanie w/w płyty przy ilości pudełek z płytami już było wyzwaniem ,ale po przerzuceniu kilkunastu "objawiła się ONA ". Dobrano zasilacz ,kartę graficzną na AGP (GF2MX/MX400-64MB) ,HDD 40 GB ,FDD,DVD RW ,Myszkę i Klawiaturę na PS2,uruchomiono w/w zestaw i skonfigurowano BIOS .

1-Partycjonowanie dysku (HDD) > Jako że zastosowałem HDD IDE ATA 40 GB ,postanowiłem być "cwany " i po zabootowaniu z dyskietki startowej WIN 98 utworzyłem 1 partycję 7,5GB (C-Aktywna) i resztę dysku zostawiłem "odłogiem ", zadowolony z siebie rozpocząłem instalację systemu ...i "dupa -blada " ,żeby nie przedłużać system zainstalował się ,ale z ekranami że część dysku nie będzie widoczna itp... następnie "wywalił ekran śmierci " i tyle było z cwaniakowania :lol: .Pokornie podszedłem do sprawy na porządnie ,jeszcze raz FDISK i podzieliłem dysk na 5 partycji po około 7,5GB ,pamiętając że partycja C ma być AKTYWNA :!: .Cała operacja z formatowaniem (pod FAT32 ) zajęła mi ponad godzinkę ,ale dysk był gotowy do instalki :)

2- Instalacja WIN 98 > Tu miła :o instalka trwała na tej konfiguracji może 15minut (no po prostu śmignęła) i system był zainstalowany ,postanowiłem zainstalować na początek SP2 dla WIN 98 (pomijając Kopię zapasową i sterowniki USB ,postanowiłem że zainstaluję inne ) i to był DUŻY BŁĄD :!: Po zainstalowaniu SP2 System się "posypał" ,wystąpiły błędy z otwieraniem pulpitu ,kosz (niepoprawny format ) ,niemożność tworzenia i usuwania folderów ,brak możliwości instalacji sterowników i Direct X ,no po prostu "klapa" :shock: :?
Postanowiłem podejść trochę inaczej ,po sformatowaniu partycji C przyjąłem taką kolejność instalacji :
-System (WIN98SE)
-Sterowniki karta graficzna
-Sterowniki DX9
-Sterowniki płyty głównej ,wszystkie po kolei poczynając od chipsetu +fonia +karta sieciowa
-SP2 (z opisywanymi wyjątkami)
-Sterowniki USB
-Instalacja programów obsługi >internet,media ,pakery,itp...
I to się sprawdziło (przynajmniej w tym wypadku) :!: :D .System zaczął śmigać jak bolid formuły 1 :!:
Następnie zwiększyłem ilość pamięci RAM do 512MB ,nie zauważyłem ani przyśpieszenia działania ani skutków ubocznych tej operacji.

Podsumowanie .
Zainstalowanie i używanie WIN98 na dużo nowszych płytach jest wykonalne (pamiętajmy że w/g mnie płyta musi mieć wsparcie -sterowniki do WIN98) ,ale jest to dla mnie to tylko swego rodzaju doświadczenie (nawet ciekawe) i "sztuka dla sztuki " że się da ;) .Twierdzę i dalej będę twierdził że powinno się System z danego okresu instalować na sprzęcie z jego "Epoki". A i to nie jest Purytańskie podejście :) .

Można link do SP dla W98SE. U mnie instalacja trwała 10 godzin z wieloma problemami. Wpierw dysk był przez instalator czytany jako 5.5gb a fizycznie 40gb ATA. Pozniej po wpisaniu setup czarny ekran, Finalnie komenda setupcor i instalka śmignęła
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1480
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Klimko pisze: 14 kwie 2020, 11:00 Można link do SP dla W98SE. U mnie instalacja trwała 10 godzin z wieloma problemami. Wpierw dysk był przez instalator czytany jako 5.5gb a fizycznie 40gb ATA. Pozniej po wpisaniu setup czarny ekran, Finalnie komenda setupcor i instalka śmignęła
To bardzo proste proszę bardzo :
https://www.google.com/search?client=fi ... ent=psy-ab

Są tam i polski i nowsze po angielsku .
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Dariusz 64 pisze: 14 kwie 2020, 17:27
Klimko pisze: 14 kwie 2020, 11:00 Można link do SP dla W98SE. U mnie instalacja trwała 10 godzin z wieloma problemami. Wpierw dysk był przez instalator czytany jako 5.5gb a fizycznie 40gb ATA. Pozniej po wpisaniu setup czarny ekran, Finalnie komenda setupcor i instalka śmignęła
To bardzo proste proszę bardzo :
https://www.google.com/search?client=fi ... ent=psy-ab

Są tam i polski i nowsze po angielsku .
Chodziło mi o wersję jaką kolega ma zainstalowaną
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 412
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: CycuPL »

Zapewne SP 2.0.2, który sam zresztą stosuję do swych Windowsów 98 - chociaż zależy to od konfiguracji.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1480
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

"Można link do SP dla W98SE." :?:
Tak też zrozumiałem :)

Jestem stały jeśli chodzi o "związki " :lol: .Używam w wszystkich konfiguracjach sprzętowych >
Windows 98 SE Service Pack 2.0.2pl , wybierając to co z niego konieczne .
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Dziekuje. Jak będe próbował znowu instalowac 98 to przetestuje. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ