Linux moja krótka historia…...

Forum poświęcone Linuksom, Uniksom oraz innym niestandardowym maszynom/systemom.
dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Linux moja krótka historia…...

Post autor: dub21 » 10 kwie 2019, 00:01

Pierwszy raz zainstalowałem Linuksem w 2000 r. była to dystrybucja Mandrakelinux 7.2.
Zaopatrzyłem się w płytę w Linuksem i ochoczo przystąpiłem do instalacji, że jako nieświadomy użytkownik, który nie wie co czyni sformatowałem cały dyski i zainstalowałem Linuksa. Szybko się okazała, że to coś innego niż Windows i nie działają exeki :D więc szybko format i instalacja wina98ES i tak szybko się skończyła moja przygoda z Linuksem…..


Można powiedzieć, że moja prawdziwa przygoda Linuksem zaczęła w 2004r. z dystrybucją Mandrakelinux 10.1 już wiedziałem czego się mogę więc Mandrake zainstalowałem obok Windowsa XP szybko się okazało, że nie działa dźwięk, karta sieciowa WiFi / drukarka / mp3 / odtwarzanie filmów i parę innych drobnych rzeczy. Więc się prze logowałem na Windowsa i zacząłem szukać po necie i czytać jak odpalić kartę WiFi. Okazało się, że do mojej karty WiFi Dlinka nie ma sterownika pod Linuksa ale jest sposób instalacje sterownika z Windows za pomocą Ndiswrapper i faktycznie to działało co to była za satysfakcja, że udało się odpalić neta pod Linuksem :D Jak już miałem internet na Linuksie to skonfigurowałem resztę.
Po konfiguracji Mandrakelinux zacząłem się uczyć komend poznawać system strukturę katalogów. Jak już trochę poznałem ten system zacząłem instalować inne dystrybucje: Red Hat 7.3, Fedora Core 2 /3 ,Ubuntu 4.10 do wersji 6.06,Debian 3.1 / 4.0 – najkrócej użytkowana przez mnie dystrybucja , SUSE /openSUSE


Najdłużej użytkowana dystrybucja Linuksa przez mnie było to openSUSE i zarówno ostania dystrybucja, jaką posiadałem zainstalowaną na dysku. Pod koniec 2008 po nie udanym updatecie openSUSa z 11.0 na 11.1 stwierdzałem, że się pożegnam z Linuksem na dobre . Od tego czasu nie posadawiałem zainstalowanego Linux na dysku od czasu do czasu jak jest czas to tylko odpalałam nowe wydania w wersji live CD lub instaluje na wirtualnej maszynie ale to też rzadko.


Jak jest wasza przygoda / historia z tym systemem ?
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

ODPOWIEDZ