Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

W tym miejscu możesz skomentować artykuły pojawiające się na moich stronach
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: Piteusz » 06 mar 2022, 19:18

Komentarze do posta "Windows XP czy jest wreszcie retro?".
Link do posta na blogu: https://piteusz.ovh/blog_post.php?mlem=0026


NiktZnany88

Re: Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: NiktZnany88 » 06 mar 2022, 19:41

XP jest spox

Awatar użytkownika
lele
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2022, 19:42

Re: Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: lele » 06 mar 2022, 19:55

cute nep

GrzesF0910
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2022, 07:51
Lokalizacja: Ustka

Re: Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: GrzesF0910 » 25 wrz 2022, 18:54

Jak dla mnie już troche xp jest retro ale nie dokońca.

Awatar użytkownika
norbitor
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2018, 10:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: norbitor » 23 paź 2022, 10:57

Wiem, że z opóźnieniem godnym IE6, ale bardzo fajny tekst. Co do mojej wizji, czy XP jest retro - w skrócie jest.

A teraz nieco dłużej. Jako system operacyjny Windows XP nam dzielnie służył (lepiej lub gorzej) przez ponad dekadę. Faktycznie był to system, który zaczynał swój żywot w epoce filmów DVD oraz pirackich DivX-ów i najpopularniejszą rozdzielczością ekranu na poziomie 1024x768 pikseli (a często nawet i 800x600), a skończył na ekranach Full HD. Stąd też trudniej jest go bezrefleksyjnie określić jako retro, bo sam system przetrwał kilka rewolucji i, w zasadzie, do wydania Windows 7 SP1 praktycznie cały sprzęt był doposażany w sterowniki do poczciwego XP-ka.

Nie mniej, moją miarą retro jest to, czy na dany system dostępne są nowe aplikacje, czy jest wspierany przez twórców i tutaj trzeba powiedzieć, że Windows XP z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem do użytkowania. Brakuje już absolutnie wszystkiego od przeglądarek (wiem, że są buildy pod XP-ka, ale to wymaga mocnego samozaparcia), przez użytki, a na sterownikach kończąc.

I to jest właśnie moją miarą retro, jeśli użytkowanie danego Windowsa na co dzień zaczyna być problematyczne i wymaga coraz większych kombinacji alpejskich, system jest już retro. Windows XP jest zatem retro i, co ciekawe, Vista też. Windows 7 też będzie retro za kilka lat. Teraz jeszcze ma dobre wsparcie od twórców softu, ale i to się powoli zmienia.

GrzesF0910
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2022, 07:51
Lokalizacja: Ustka

Re: Windows XP czy jest wreszcie retro? - Komentarze

Post autor: GrzesF0910 » 14 lis 2022, 16:51

Dobrze to opisałeś.

ODPOWIEDZ