Szósta generacja intela niezgody

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Szósta generacja intela niezgody

Post autor: Piteusz » 26 maja 2023, 09:05

Trzy razy to samo. Ostatnio akurat padło na Thinkpada X260. Co jest nie tak z szóstą generacją intela na laptopach, że zawsze jest to taki specyficzny "spicy mix"? Laptopy wydają się być szybkie, porządne. Mają ładne ekrany IPS Full HD. Mój thinkpad nawet ma mistyczny DYSK TYSIĄC (i to nawet SSD). Ramu też w bród, bowiem 16GB.

Co jest jednak nie tak z tymi komputerami? Wszystkie trzy, które testowałem z tym układem intela łączy:
- Nierównomierna wydajność (raz szybciutko, raz żółw),
- Klawiatura, która gubi spacje i niektóre znaki,
- Raz chłodno a raz z dupy poci się lapek,
- Discord, Youtube i Twitter to zabójcze zadanie dla tego laptopa,
- Natomiast obrabianie zdjęć czy nawet renderowanie filmików w Sony Vegas (!!!) jest wykonywane z palcem w nosie,
- W dwóch poprzednich przypadkach pomimo energooszczędności - bardzo średnia wydajność na baterii. Thinkpad jest super, bo ma dwie baterie i dorównuje Macbookowi M1,
- Windows 10 działa jak przymuł. Każdy menus ma sekundowego laga a pasek powiadomień często wczytuje się z 3 sekundy, ładując każdy element po kolei,
- Wszystkie Touchpady w tej generacji działają jakby były pijane i dziwnie przeskakują, gdy są naciskane.

Powiedzcie mi. Co jest nie tak z tymi laptopami? Chciałbym je lubić. Mocy mają tyle, że cały pokój Pentiumów II nie byłby w stanie pokonać tego laptopa. Czemu jednak one są takie dziwacznie i niezrozumiale powolne? Czemu wydaje mi się, że mój stary Thinkpad T520 lub nawet Dell Latitude E5400 ze Slackware działa lepiej? Thinkpad X260 miał być mordercą M1 i bilecikiem na wycofanie swoich pieniędzy z tego mega drogiego komputera. Może po prostu w żopie mi się poprzewracało od tych Jabłkowych Maćków i nie umiem się cieszyć, że komputer działa?

Awatar użytkownika
szkodnik_silnikowy
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: szkodnik_silnikowy » 28 maja 2023, 17:30

bo 6gen to generalnie nieudana generacja była, tak samo jak 5 zresztą
ogólnie intele od 5 do 9 generacji to jakiś żart i beka, biedacki xeon e5 2666 v3 za 150zł tłucze w benczmarkach i7 ósmej generacji, nie mówiąc już o wcześniejszych

dopiero jak amd im sie dobral do dupska ryzenami to sie spieli i zrobili coś fajnego, teraz 12 czy 13 generacja to naprawde potwory w porownaniu, głupia i5 13gen juz niestety klepie mojego xeona, bedzie wymianka na i9 w tym roku jak nic

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: Piteusz » 28 maja 2023, 17:41

szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 17:30
bo 6gen to generalnie nieudana generacja była, tak samo jak 5 zresztą
ogólnie intele od 5 do 9 generacji to jakiś żart i beka, biedacki xeon e5 2666 v3 za 150zł tłucze w benczmarkach i7 ósmej generacji, nie mówiąc już o wcześniejszych

dopiero jak amd im sie dobral do dupska ryzenami to sie spieli i zrobili coś fajnego, teraz 12 czy 13 generacja to naprawde potwory w porownaniu, głupia i5 13gen juz niestety klepie mojego xeona, bedzie wymianka na i9 w tym roku jak nic
Tak coś czułem, że tak właśnie może być. Bo to jest uniwersalne dla laptopów z tego okresu. Nawet macbooki dostawały po łapach przez to. Szkoda troszkę X260 though. Taki ładny był, chiński.

Awatar użytkownika
szkodnik_silnikowy
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: szkodnik_silnikowy » 28 maja 2023, 19:47

Piteusz pisze:
28 maja 2023, 17:41
szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 17:30
bo 6gen to generalnie nieudana generacja była, tak samo jak 5 zresztą
ogólnie intele od 5 do 9 generacji to jakiś żart i beka, biedacki xeon e5 2666 v3 za 150zł tłucze w benczmarkach i7 ósmej generacji, nie mówiąc już o wcześniejszych

dopiero jak amd im sie dobral do dupska ryzenami to sie spieli i zrobili coś fajnego, teraz 12 czy 13 generacja to naprawde potwory w porownaniu, głupia i5 13gen juz niestety klepie mojego xeona, bedzie wymianka na i9 w tym roku jak nic
Tak coś czułem, że tak właśnie może być. Bo to jest uniwersalne dla laptopów z tego okresu. Nawet macbooki dostawały po łapach przez to. Szkoda troszkę X260 though. Taki ładny był, chiński.
Możesz wymienić mobo na to z x270

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: Piteusz » 28 maja 2023, 19:53

szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 19:47
Możesz wymienić mobo na to z x270
Niegłupie, ale chyba w x270 też jest szósta generacja intela. Przynajmniej w większości. :D

Awatar użytkownika
szkodnik_silnikowy
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2022, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: szkodnik_silnikowy » 28 maja 2023, 20:00

Piteusz pisze:
28 maja 2023, 19:53
szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 19:47
Możesz wymienić mobo na to z x270
Niegłupie, ale chyba w x270 też jest szósta generacja intela. Przynajmniej w większości. :D
Tak pół na pół. Intel nie dostarczył procków na czas i lenovo musiało wciskać stare procki w pierwsze modele. Ale spokojnie można dostać 7gen, szczególnie z i7. Cena ofc odpowiednio wyższa.

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 246
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: shesellsseashells » 28 maja 2023, 23:27

szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 19:47
Możesz wymienić mobo na to z x270
nie ma to sensu
Załączniki
bob.GIF
bob.GIF (129.23 KiB) Przejrzano 7535 razy
Między tym
Myślę, że to miłe i przyjemne jest
Miłość mąci w głowie, nie daje spokoju mi
Zła obawa, że cię stracę
Gdy drażnisz mnie

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: SpartaRemixer » 31 maja 2023, 13:00

Ja powiem prosto - Szósta Generacja Intela to Syf i mogiła... Bardziej opłacalne dla mnie by było już siedzieć na Haswellowym Xeonie. Wydajność ma dużo większą chociaż jak i zawstydzał kilka generacji i5-tek i potencjalnie i7-mek nawet.

Trochę żałuję że nie poczekałem roku na Ryzena... To byłby o wiele bardziej opłacalny zakup nowego komputera. (W czasie kiedy bym go kupił.)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 148
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Szósta generacja intela niezgody

Post autor: lugiuno » 13 cze 2023, 17:33

szkodnik_silnikowy pisze:
28 maja 2023, 17:30
bo 6gen to generalnie nieudana generacja była, tak samo jak 5 zresztą
ogólnie intele od 5 do 9 generacji to jakiś żart i beka, biedacki xeon e5 2666 v3 za 150zł tłucze w benczmarkach i7 ósmej generacji, nie mówiąc już o wcześniejszych
tbh: nie zgadzam się z mobilnymi, 8. generacja naprawdę pokzała znaczny proces względem poprzednich generacji oraz porównanie nie jest do tego aż tak uczciwe, bo e5-2666v3 może i teraz kosztuje 150 zł (bo kto potrzebuje starego serwerowego proca), ale startowało z pułapu 1445 USD (+co najmniej 200 USD za jakąś sensowną płytę na X99) - za 1650 USD dało się złożyć najlepszego możliwego PCta do gier (i jeszcze pewnie coś tam zostało)

Jeżeli chodzi o architekturę - Skylake był sporym sukcesem wręcz - poprawiona sprawność energetyczna, usprawnione iGPU, i jako taki - 14nm proces był bardzo wydajny (dużo lepiej niż 14nm GloFo, na którym bazują Ryzeny 1000), gorzej natomiast ze Spectre i Meltdown, ale same procesory złe nie były.

ODPOWIEDZ