Płyta z 386 SX - zworkologia

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Płyta z 386 SX - zworkologia

Post autor: Dariusz 64 » 01 lis 2018, 17:07

Witam .
Udało mi się kupić 2 (identyczne ) płyty jak na zdjęciu ,obydwie po uruchomiły się i mam problem ,przeszukałem wiele stron i nie mogę znaleźć opisu ustawienia zworek (szczególnie chodzi o te związane z bankami pamięci ) . Jedną z płyt odpaliłem na na pamięciach DIP ( w sumie 2 MB ) ,drugą na pamięciach SIMM 30 PIN ,też 2MB ,(po usunięciu układów DIP) , pytanie czy można "zmusić " w/w płytę do zsumowania i pracy jednocześnie z obydwoma rodzajami pamięci ? Czy albo te (DIP), albo te (SIMM) . Proszę o poradę .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Płyta z 386 SX - zworkologia

Post autor: Dariusz 64 » 11 lis 2018, 22:35

No nikt nie odpowiedział ,problem rozwiązałem Sam ,(metodą prób i błędów ) .Temat do zamknięcia .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1003
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Płyta z 386 SX - zworkologia

Post autor: Piteusz » 13 lis 2018, 12:08

Dariusz 64 pisze:
11 lis 2018, 22:35
No nikt nie odpowiedział ,problem rozwiązałem Sam ,(metodą prób i błędów ) .Temat do zamknięcia .
Było to trudne zagadnienie powiem szczerze, ja nie miałbym szans bez grubego googlowania, by na to odpowiedzieć :( . A podasz jakiś krótszy poradnik, jak to rozwiązałeś? Bo mało jest w internecie informacji na ten temat :D .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Płyta z 386 SX - zworkologia

Post autor: Dariusz 64 » 13 lis 2018, 14:37

Było to trudne zagadnienie powiem szczerze, ja nie miałbym szans bez grubego googlowania, by na to odpowiedzieć :( . A podasz jakiś krótszy poradnik, jak to rozwiązałeś? Bo mało jest w internecie informacji na ten tem



Grubsze goglowanie odbębniłem i powiem szczerze nigdzie w/w typu płyty nie znalazłem ,na początku zostawiłem ,na jednej z płyt 2 MB Dip i próbowałem metodą prób przestawiać zworki i dokładać pamięci SIMM , opierałem się na schemacie podobnej płyty z procesorem 80286 z pamięciami DIP i SIPP ,no i "zonk" płyta i BIOS nie widziały więcej jak 2MB ( co ciekawe na płycie z 286 udało mi się zmiksować 1MB DIP z 2MB SIMM i płyta pracuje stabilnie ) ,po wyjęciu pamięci DIPP i włożeniu 4 modułów (1MB) pamięci SIMM 30 (takich zalanych masą ,nazywają je TOPLES ) płyta nie uruchomiła się (taka wybredna) ,dopiero założenie 4 SIMM trzy kostki na module dało efekt, płyty uruchomiły się z 4MB RAM .Zworki zostawiłem w pozycji wyjściowej .Reasumując mam dwie wspaniałe płyty 386 i jak niedługo je "uzbroję w peryferia " pokażę zdjęcia .

ODPOWIEDZ