Pokaż Swój Retro Komputer

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 255
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: shesellsseashells » 03 maja 2019, 15:49

Ło matulu~

Tyle rzeczy zamawiałam i jeszcze mi żaden z kurierów tak nie popsuł.
Gratuluję uratowania tego Siemens'a.
I'm living in a world you designed
I’m never gonna change my mind
You’re counting on a shift in disguise
I’m caught up in a world of lies

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Piteusz » 03 maja 2019, 22:19

CycuPL pisze:
30 kwie 2019, 23:16
Kolejnym komputerem w kolekcji jest taki oto składak oparty na Pentiumie MMX.

Co zawiera:
Płyta główna - PCPartner MB520NH;
Procesor - Intel Pentium MMX 200 MHz;
RAM - 64 MB SIMM 72-pinowe (4x16 MB);
Karta graficzna - S3 Trio 32/64 PCI;
Dysk twardy - Seagate U8 8,4 GB;
System - Windows 98 SE PL;
Napęd dyskietek 3,5";
Napęd DVD-ROM;
Zasilacz - AT "noname" 200W.

Komputer pierwotnie posiadał procesor Pentium 133 MHz, dysk 2,1 GB (Fujitsu MPB3021AT) oraz napęd CD-ROM. Co niektórzy mogą się zastanawiać, po co mi DVD-ROM w takim komputerze - po prostu napęd CD-ROM miał problem z uruchomieniem instalatora z płyty, po wymianie instalator ruszył... i tak już został ;-).
Myślę o wsadzeniu mu jakiejś karty dźwiękowej.

Tak natomiast wyglądała maszyna przed modernizacją:
Obrazek
O kurdebele, CycuPL! Nie spodziewałem się Ciebie! Jak to dobrze znów Cię widzieć :D.
Niezłe kompy - to są Twoje z przeszłości? Czy tak akurat się złożyło, że kupiłeś z allegrosza lub otrzymałes? Sam się poważnie zastanawiam nad kupnem 486 i stworzenia prawdziwej maszyny Dosowej. Bo pentiumy tak pchać do Dosa i 3.11 - niezbyt pasuje :D.

Wygląda na to, że ja nie mam zbyt wielkiej kolekcji komputerów... Hmmmm... No trudno :D. Jak na coś wpadnę, to dodam. No chyba, że po prostu dodam nie-PC Retro Komputery :D

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 05 maja 2019, 00:44

Piteusz pisze:
03 maja 2019, 22:19
O kurdebele, CycuPL! Nie spodziewałem się Ciebie! Jak to dobrze znów Cię widzieć :D.
Niezłe kompy - to są Twoje z przeszłości? Czy tak akurat się złożyło, że kupiłeś z allegrosza lub otrzymałes? Sam się poważnie zastanawiam nad kupnem 486 i stworzenia prawdziwej maszyny Dosowej. Bo pentiumy tak pchać do Dosa i 3.11 - niezbyt pasuje :D.
Wszystkie komputery, które aktualnie tutaj zaprezentowałem, pozyskałem z różnych źródeł.
I tak Zenith Z-Station EL pochodzi z wystawki, Inswell z Alledrogo, a MMX z pchlego targu. Compaqa dostałem za darmochę na zasadzie "albo bierzesz, albo na złom wyjedzie" ;-).
Niestety nie dorastałem w czasach 286/386 ('96), żeby takie komputery uchowały się w rodzinie.

Natomiast moim pierwszym komputerem jaki miałem to był składak z Pentium II na pokładzie, do tego 256/512 MB RAM (co program to każdy pokazywał coś innego), dysk to był chyba 40 albo 60 GB, grafika nVidia Riva TNT, zasilacz - niesłynny Codegen 300X1 (w pewnym momencie ogłosił strajk, po czym został wymieniony)... no i szał, czyli system Windows XP - a że system krótko po premierze, toteż było co oglądać :P.
Niestety maszyna się nie uchowała - a cofnąłbym się w czasie :P.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 05 maja 2019, 12:23

Komputer ten co prawda prezentowałem w temacie "Retro sprzęt - co ostatnio kupiłeś, dostałeś, znalazłeś - pokaż", jednak pozwoliłem sobie go tutaj też zapodać.

Pewnego dnia na lokalnym bazarze, z którego to przytargałem pokazanego wcześniej MMX-a, wyhaczyłem stary komputer NTT. Od sprzedawcy dowiedziałem się jedynie tego że "działa", natomiast odpowiedzi na pytania typu "jakie części" musiałem poznać we własnym zakresie. Zaryzykowałem i kupiłem.

Co zawiera:
Płyta główna - FIC Pt-2200 2.2;
Procesor - Intel Pentium 100 MHz;
RAM - 64 MB SIMM 72-pinowe (4x16 MB);
Karta graficzna - S3 Trio64V+ PCI;
Karta dźwiękowa - ESS AudioDrive ES1868f ISA 16-bitowe;
Dysk twardy - NEC DSE2010a 2010 MB;
Zasilacz - AT Linkworld 200W;
Napęd CD-ROM - BTC BCD 8x;
Stacja dyskietek - NEC 3,5";
System - Windows 95 Retail PL.

Komputer na razie przeszedł modernizację w postaci zwiększenia ilości RAM-u - było 16 MB (2x8 MB). W planach mam wymianę procesora oraz dysku twardego, pomimo że dysk działa to jednak jest powolny trochę.

Dodatkowe informacje:
- Płyta główna posiada graficzny BIOS (AMI WinBIOS), po którym to można poruszać się myszką.

Tak wygląda komputer:
Obrazek

To natomiast wspomniany BIOS - niby z 1996 roku, ale POST podaje datę 15/7/1995:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ark_mage2
Posty: 30
Rejestracja: 20 sty 2019, 21:44
Lokalizacja: C:\Users\Ark_mage2
Kontakt:

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Ark_mage2 » 10 maja 2019, 19:36

To może Ja w końcu pokażę swoją skromną kolekcję retro:

1. Compaq Notebook 100

Obrazek

Procesor: AMD K6-II 475 MHz (nie sugerujcie się naklejką Pentium 4, nakleił ją poprzedni właściciel, a ja jeszcze jej nie zerwałem)
RAM: 160 MB (fabrycznie wlutowane 32 MB, ale poprzedni właściciel rozbudował)
Grafika: Trident CyberBlade i7
Dysk twardy 5.12 GB Hitachi
Stacja dysków CD
Stacja dyskietek 3.5 cala
Ekran 12 cali 800x600 (CSTN)
Windows 98 SE

Miałem już kiedyś takiego laptopa, jednak niestety umarł. Po wielu nieudanych próbach przywrócenia go do życia, postanowiłem zakupić drugi taki. Laptop, co ciekawe, jest z polskiej dystrybucji. Obudowa jest w bardzo dobrym stanie, jedynie matryca jest trochę wyblakła i ma widoczny na zdjęciu pasek. Do tego nie posiadam baterii, przez co nie ma jednej nóżki i laptop się trochę buja. Laptop ten posiada bardzo dobrą klawiaturę, dzięki czemu fajnie się pisze na nim (raz spędziłem na nim cały wieczór na naszym IRC).

2. Toshiba Satellite 2800-200

Obrazek

Procesor: Intel Pentium III 700 MHz
RAM: 64 MB
Grafika: S3 Savage IX
Dysk twardy 10 GB Toshiba
Stacja dysków DVD (fabryczna!)
Stacja dyskietek 3.5 cala
Ekran 13 cali 1024x768 (LCD)
Windows Me

Tego laptopa zakupiłem w 2015 na Allegro za 70 zł z przesyłką. Jest w bardzo dobrym stanie, nawet bateria trzyma ok. 20 minut. Pochodzi z dystrybucji szwedzkiej, gdy do mnie przyszedł, był zainstalowany szwedzki Windows Me, ja jednak zainstalowałem wersję polską, gdyż nie władam szwedzkim (niby podobny do niemieckiego, ale jednak niemiecki bardziej ogarniam). Ten laptop również ma bardzo wygodną klawiaturę, na której można bardzo wygodnie pisać na IRC.

3. Dell Latitude C600

Obrazek

Procesor: Intel Pentium III 850 MHz
RAM: 512 MB (wymaksowałem, żeby sobie w miarę radził z internetem)
Grafika: ATI Rage Mobility M3
Dysk twardy 80 GB Western Digital
Stacja dysków DVD
Stacja dyskietek 3.5 cala
Ekran 14.1 cala 1024x768 (LCD)
Windows 2000 SP4

Tego laptopa dostałem za darmo od znajomego. Lapek musiał mieć wymieniany palmrest, gdyż widnieje na nim naklejka "Designed for Windows XP", a pod spodem jest licencja na Windows 2000. Prawdopodobnie też pochodzi z polskiej dystrybucji (szacun dla kogoś, że, żyjąc w Polsce, miał tyle pieniędzy, by go zakupić), gdyż ma układ klawiatury używany w Polsce. Laptop miał premierę w grudniu 2000 r. i był produkowany do 2002. Na początek wychodził z Windows 2000 lub Me, a potem można było mieć go także z XP (jednak XP przy Pentiumie III to niezbyt ciekawe rozwiązanie, dlatego mam na nim Windowsa 2000). Wgrałem angielskiego Windowsa 2000, gdyż łatwiej znaleźć do niego poprawki (a może nawet kiedyś wgram KernelEx) + dostałem od szefa oryginalną płytę z angielskim Windowsem 2000, więc żal było jej nie wykorzystać.

Póki co, to są wszystkie moje retro laptopy. Może kiedyś zdobędę więcej sprzętu retro.
Dua Lipa best waifu :3

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 10 maja 2019, 22:40

Kolejnym komputerem z mojej kolekcji jest taka oto hybryda XT/AT:
Obrazek

Stan na moment zdjęcia:
Płyta główna - Zero Wait HAM/12-Ti;
Procesor - Intel N80286-12;
RAM - 1 MB DIP;
Karta graficzna - SVGA UMC 512 KB ISA 16-bitowe;
Zasilacz - AT KEC 200W;
Napęd dyskietek 5,25" Panasonic;
Napęd dyskietek 3,5".

Komputer trafił mi się na giełdzie komputerowej. Z początku wydawało mi się, że jest to tylko obudowa, dopiero potem ta obudowa okazała się być niemalże kompletnym komputerem. Sprzedawca życzył pierwotnie kwotę 100 złotych, lecz potem została zbita do 8 dych - zaryzykowałem, albowiem komputer był w nieznanym stanie.
Z początku maszyna okazała się działać, a jedyne braki to dysk twardy i bateria CMOS.

Aktualnie komputer jest rozłożony na części. Czeka na nową budę i inny zasilacz (przy oryginalnym występowały problemy z uruchomieniem komputera).

Dodatkowe info:
- +/- baterii zostały wyprowadzone poza obudowę, samej baterii jednak brak. Jest też opcja podłączenia baterii zewnętrznej.
- Płyta ze złączami RAM typu SIPP.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Piteusz » 11 maja 2019, 08:10

CycuPL pisze:
10 maja 2019, 22:40
Kolejnym komputerem z mojej kolekcji jest taka oto hybryda XT/AT:
Obrazek

Stan na moment zdjęcia:
Płyta główna - Zero Wait HAM/12-Ti;
Procesor - Intel N80286-12;
RAM - 1 MB DIP;
Karta graficzna - SVGA UMC 512 KB ISA 16-bitowe;
Zasilacz - AT KEC 200W;
Napęd dyskietek 5,25" Panasonic;
Napęd dyskietek 3,5".

Komputer trafił mi się na giełdzie komputerowej. Z początku wydawało mi się, że jest to tylko obudowa, dopiero potem ta obudowa okazała się być niemalże kompletnym komputerem. Sprzedawca życzył pierwotnie kwotę 100 złotych, lecz potem została zbita do 8 dych - zaryzykowałem, albowiem komputer był w nieznanym stanie.
Z początku maszyna okazała się działać, a jedyne braki to dysk twardy i bateria CMOS.

Aktualnie komputer jest rozłożony na części. Czeka na nową budę i inny zasilacz (przy oryginalnym występowały problemy z uruchomieniem komputera).

Dodatkowe info:
- +/- baterii zostały wyprowadzone poza obudowę, samej baterii jednak brak. Jest też opcja podłączenia baterii zewnętrznej.
- Płyta ze złączami RAM typu SIPP.
Kurła, gdzie wy macie takie giełdy z takimi cudownymi rzeczami :{. Też chcę! Muszę poszukać, bo bardzo chciałbym jakiś kompjuter z 486.

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 11 maja 2019, 18:03

Piteusz pisze:
11 maja 2019, 08:10
Kurła, gdzie wy macie takie giełdy z takimi cudownymi rzeczami :{. Też chcę! Muszę poszukać, bo bardzo chciałbym jakiś kompjuter z 486.
W stolicy drogi Piteuszu. 286 znalazłem na giełdzie komputerowej przy Batorego, aczkolwiek takie rzeczy trafiają się tam raz na ruski rok. Taka prawda, że obecnie ta giełda to resztki tego, co jeszcze było 5 lat temu, nie wspominając już o tym co było 15 lat temu - licząc od obecnego roku oczywiście. Kilka stoisk na krzyż, rynek internetowy zrobił swoje i teraz są efekty. Sprzedawcom po prostu nie opłaca się przyjeżdżać.

O wiele lepiej jest się udać w niedzielę na Wolumen. Wtedy odbywa się tam giełda elektroniczna i tam można znaleźć stare komputery i laptopy... albo po prostu części komputerowe. Oczywiście jak to na giełdach - jeden sprzedawca sprzeda towar w przystępnej cenie, inny będzie wołał krocie.

Jest też pchli targ "Olimpia", ale tam to bardziej są towary typu "stara waliza z lat 20-tych XX wieku", a tematy komputerowe - owszem, bywają - lecz ceny potrafią być dyskusyjne. Ponadto trzeba pilnować rzeczy bo bywają kradzieże, a także najlepiej nie iść tam w przypadku np. deszczu (robi się P O T Ę Ż N E błoto).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1448
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 12 maja 2019, 17:58

Piteusz pisze:
11 maja 2019, 08:10
Kurła, gdzie wy macie takie giełdy z takimi cudownymi rzeczami :{. Też chcę! Muszę poszukać, bo bardzo chciałbym jakiś kompjuter z 486.
U mnie zaś nie ma takich "cudownych miejsc z cudownymi rzeczami" . Jest Orka :lol: . Zdobywam je (kupuję) na portalach aukcyjnych i na jednym portalu gdzie oddaje się za darmo niepotrzebne graty z chaty ;) ,oprócz tego kilka sztuk znalezionych przy śmietniczku (pomijalna ilość na palcach jednej ręki można takowe znaleziska policzyć ) ,no i wymiana z innymi posiadającymi "starocie" ,niekiedy jakiś sąsiad lub kolega z pracy mi coś "podrzuci" ,choć niekiedy nakręca mnie że ma Retro Kompa ,a potem przywozi socket 775,lub AM2 z (dwurdzeniowcem i DDR2) :? .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1448
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 12 maja 2019, 19:43

CycuPL pisze:
10 maja 2019, 22:40
Kolejnym komputerem z mojej kolekcji jest taka oto hybryda XT/AT:
Obrazek

Stan na moment zdjęcia:
Płyta główna - Zero Wait HAM/12-Ti;
Procesor - Intel N80286-12;
RAM - 1 MB DIP;
Karta graficzna - SVGA UMC 512 KB ISA 16-bitowe;
Zasilacz - AT KEC 200W;
Napęd dyskietek 5,25" Panasonic;
Napęd dyskietek 3,5".

Komputer trafił mi się na giełdzie komputerowej. Z początku wydawało mi się, że jest to tylko obudowa, dopiero potem ta obudowa okazała się być niemalże kompletnym komputerem. Sprzedawca życzył pierwotnie kwotę 100 złotych, lecz potem została zbita do 8 dych - zaryzykowałem, albowiem komputer był w nieznanym stanie.
Z początku maszyna okazała się działać, a jedyne braki to dysk twardy i bateria CMOS.

Aktualnie komputer jest rozłożony na części. Czeka na nową budę i inny zasilacz (przy oryginalnym występowały problemy z uruchomieniem komputera).

Dodatkowe info:
- +/- baterii zostały wyprowadzone poza obudowę, samej baterii jednak brak. Jest też opcja podłączenia baterii zewnętrznej.
- Płyta ze złączami RAM typu SIPP.
Z zapytaniem :?: Czy Kolega ma zamiar zezłomować w/w obudowę ,pytam się bo mam taki dziwny zasilacz z 1982 roku (na zdjęciach) i jeśli pasował by do tej obudowy to chętnie odkupił bym ją (za rozsądną cenę ) jeżeli będzie do zbycia .
Załączniki
100_6806.JPG
Zasilacz B.duży ,coś gabarytowo 2 normalne AT .
100_6806.JPG (376.92 KiB) Przejrzano 12521 razy
100_6817.JPG
Ma takie wycięcie w boku obudowy
100_6817.JPG (373.97 KiB) Przejrzano 12521 razy
100_6812.JPG
Tabliczka znamionowa
100_6812.JPG (438.94 KiB) Przejrzano 12521 razy

ODPOWIEDZ