Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: Piteusz » 11 lut 2019, 08:20

Ja tam stawiam, że będzie działał fantastycznie! Szczególnie, gdy włączy się .net optimization service i zacznie dodawać komputerowi skrzydeł!

Dlaczego nie zainstalujesz Slackware? Albo Gentoo?
Ej ej, ale one przecież też są dobre.
Nie?

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: Dariusz 64 » 11 lut 2019, 11:56

No więc tak .
Zastrzegam że nie jestem jakimś wybitnym znawcą systemów operacyjnych tak więc jako "normalny użytkownik " postanowiłem sprawdzić czy da się zainstalować WIN 10, w prawie takiej konfiguracji jak Kolegi " Igorek456 " wygrzebałem PC o parametrach jak na zdjęciach ,zależało mi żeby procesor miał jądro Northwood (Kolega "Igorek456" nie podał modelu płyty ,ale mniejsza o nią ),skonfigurowałem komputer (dysk 80GB ) ,włożyłem płytę z instalką i .... NIC monitor błysnął kilka razy i wyświetlił napis że nie może zbootować się z płyty :x ,(pamiętajmy że PC jest sprawny ,bez problemu był na nim testowo WIN XP ) ,wkładam płytę z XP ,instalka rusza bez problemów :shock: ,ponowna próba z WIN 10 (błąd) :o ,wkładam instalkę WIN 7 (błąd) :o ,cały czas mówimy o wersji 32 Bit ,instaluję testowo WIN XP ,bez problemów mam działający system :D , wkładam w napęd z instalką WIN 10 ,otrzymuję komunikat że nie obsługuje tej wersji systemu :o .Wkładam instalkę WIN 7 ,"odpala " i Windows 7 instaluje się bez problemu :D .
Tak więc mam WIN 7 i ponownie wkładam instalkę WIN 10 ,dostaję komunikat że ten komputer nie spełnia wymagań WIN 10 ,bo procesor nie obsługuje instrukcji NX (no execute) i koniec :cry: .Na necie znalazłem kilka porad jak to "ominąć ",ale w najlepszym razie instalacja kończy się na pierwszym resecie, po wpisaniu części plików potem jest tylko niekończący się reset i reset i... ;) .
Reasumując : Wygląda że Microsoft sobie ,a realia i życie sobie ,nie ma co patrzeć i sugerować co tam ONI piszą w konfiguracji i wymaganiach .

Realną platformą do działania WINDOWS 10, według mnie jest minimum Socket AM2 (AMD) i procesor X2 ,lub Socket 775 (Intel) z procesorem Core2Duo (z tego co czytałem ,też z niektórymi z nich , WIN10 ma problemy ) ,o poprzednich Socketach i procesorach zapomnij .
Załączniki
100_6252.JPG
100_6256.JPG
100_6258.JPG

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1002
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: Piteusz » 16 lut 2019, 13:00

Większość minimalnych wymagań to są wymagania na zasadzie "teoretycznie powinno działać". W sumie cały system Windows 10, to jest taka sytuacja. Teoretycznie działa, ale jak jakaś pani w pracy, dzwoni do mnie, że ma problem z Windowsem 10 w wersji 1809 to wzdycham i rezerwuję sobie resztę dnia na naprawienie błahej sprawy, która jest tak spartolona, że bardziej się nie da (jak można zepsuć logowanie do systemu tak bardzo, że wymagany jest reinstall sytemu?).

Ale w sumie zastanawiam się, jakby ten komputer działał z Windowsem 7. Czy by ruszył? Co prawda W7 jest trochę ciężki, ale raczej nie powinno być aż takich problemów? :D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1454
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: Dariusz 64 » 16 lut 2019, 15:46

Piteusz pisze:
16 lut 2019, 13:00
Ale w sumie zastanawiam się, jakby ten komputer działał z Windowsem 7. Czy by ruszył? Co prawda W7 jest trochę ciężki, ale raczej nie powinno być aż takich problemów? :D
Proszę bardzo ,jeszcze nie skasowałem testowego WIN 7 z poprzedniego posta .
Na zdjęciu podany wynik z narzędzia Windows ,jak widać wynik ogólny 3,3 co w teorii daje możliwość używania Aero .Najsłabszym ogniwem jest procesor (można było się tego spodziewać ),pamiętajmy że jest "mocniejszy" od tego w poście rozpoczynającym temat ,na pewno na szybkość działania wpływa HDD , jest wprawdzie na IDE ATA ale jest "szybki" (na zdjęciu) ,co przekłada się na to że start systemu trwa około 1m10s ,zaś zamykanie około 15s (pamiętamy jest to "czysty system " ) .Filmy w rozdzielczości 480pp z dysku ,lub płyty odtwarzają się bez zacięć .
Załączniki
100_6280.JPG
100_6283.JPG

Awatar użytkownika
KaroloBC
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2018, 16:09

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: KaroloBC » 27 lut 2019, 17:03

nie obsługuje, minimum to p4 na lga775 / athlon 64 ponieważ starsze albo nie obsługują sse2, albo nx-bitu albo jeszcze czegoś innego
Moje PC'ty:

Obrazek
Obrazek

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Czy Intel Pentium 4 1.8A obsługuje Windowsa 10?

Post autor: Klimek » 28 mar 2020, 19:20

Pomyślalem żeby wrócic do tematu Windows 10 na starym komputerze hmmmm a może tak na starym laptopie. Pod reką mam laptop Acera z roku 2006 z Celeronem na pokładzie, wymaksowałem mu ramu czyli 2gb ddr2 czyli tyle ile płyta obsluguje i grafika intela 945 coś tam.
1, Nadzieja że system ruszy z USB
Stare piece mają problem z obsługą pendrive, poprostu instalacja nie ruszy, trzeba z płyty. Akurat mój laptok uruchamia bez problemu instalkę z usb wiec wystarczy pobrać system nagrac na pena i zainstalować.
2. Czy x64 zadziała?
Nie polecam x64 nawet jeżeli procesor taki Pentium 4 516 ktory nie posiada HT to posiada instrukcje 64 bitowe.
3. OOBE
Jak ktos pisał wystarczy kombinacja Ctrl+Shift+F3. Wtedy system uruchamia się i mozna zacząć konfiguracje.
4. Instalacja
Instalacja w moim przypadku przebiegla do momentu OOBE bezproblemowo. Niestety te stare sprzety tzw konfiguracja minimalna lowendowa jest nadzieja, czy system ruszy czy nie. W moim przypadku ruszył.
5. Procesorki:
Dla Windows 10 procesor musi być minimum na te LGA 775 bądz Socket 754. Niestety Socket 462 nie posiada SSE2 a socket 478 nie pamiętam, o socket 370 nie wspominam, nie mialem do czynienia. Kiedys na pewnej stronie byla tabela na ktorej konfiguracji system Windows 8.1-10 ruszy. Niestety nie udalo mi się tego znalezc. Co do Windows 8.1 była mozliwosc obejscia pewnych instrukcji za pomoca jakiegos programiku ale w przypadku w10 nie da rady, umiejscowienie plików jest inne. Ostatnia wersja to Technical Preview.
6. Sterowniki
Akurat na mojego starego lapka sterowniki zakonczyly sie na Viscie. Oryginalnie miał XP a przy 7 wgrywal je sam. Windows 10 zainstalowal wiekszosc sterownikow oprocz grafiki do ktorej trzeba samemu pobrac. Jest zawsze ryzyko zadziala czy nie.
7. Karta Graficzna
Niby w teorii wymagany DX9 czyli bodajze minimum FX5200 jak dobrze pamietam badz Radzio 9200.
Zawsze mozna sprobowac zaciagnac sterownik od XP.
Grafika nie jest jak procesor wywali OOBE to sie ominie.

Myślę że temat wyczerpałem. Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ