Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 01 sty 2021, 18:21

Dariusz 64 pisze:
01 sty 2021, 12:46
Nie mogę potwierdzić twoich kłopotów z instalacją i "zwiechami" systemów na "bliźniaczce" w/w płyty ATC 5200 którą posiadam ,tak z AMD K6-2/500,jak i z AMD K6-2/400 ,a nawet AMD K6-2/300 ,po prostu u mnie nie występują
,nawet po zainstalowaniu dodatków i sterowników .Potwierdzam brak działania gier Quake i Quake 2 , nie jestem graczem i większość testów płyt i komputerów testuję testami "syntetycznymi" ,jeżeli je przechodzą ,komputer jest sprawny .

Zakup AMD K6-2 /300 bez "konsultacji" ze mną ,był co najmniej pochopny .Posiadam takowy i po sprawdzeniu u mnie w w/w konfiguracji tak na szynie 100MHz jak i 66MHz nie wniósł nic nowego (lepszego) w działanie tej płyty,no może Ty będziesz miał więcej szczęścia.
Jestem na etapie testowania płyty FIC VA-503+ , z AMD K6-2/500 ( płyta jak poprzednia w BIOS rozpoznaje go jako 400 ) +256MB RAM + NVIDIA GeForce2 MX 400 , Radeon700 wydaje się być pomyłką w tych realiach .
Jak na razie WIN 98 + sterowniki karty graficznej + DX9 + SP2.02 PL zainstalowały się "gładko i bezproblemowo" ,system nie wykazuje żadnych nieprawidłowości i chęci do "wywracania się" ,jest po prostu stabilny .
Doom ,Doom2,Quake 1( nawet w rozdziałce 800x600) działają normalnie :) (są grywalne) tak w trybie AGPx1 jak i AGPx2 .

Teraz najlepsze w/w płyta ma ten sam chipset co ATC5200 :?: i dlaczego jest inaczej (tu Działa a na tamtej nie :? ) .
Tak więc sumując Retro jest dziwne i ma swoje fochy .

Tematu "Dziwnego kompa AMD K6 " nie kończymy , płytę VA503+ jeszcze potestuję ,dogadamy z Piteuszem czy dalej używamy K6-500 czy może damy K6-400 ,potem podmienimy płyty (no odeślesz tą co masz, otrzymasz tą VA-503+), o ile poradzisz sobie z wymianą płyty w obudowie :lol:
Zrobiłem downclocking za pomocą przełączników procesora na FSB 100MHz oraz mnożnik na x3 - przez co wyszło, że teraz płyta główna odczytuje procek jako 300MHz. Nie mam jeszcze procka K6-2/300, lecz mogę powiedzieć, że po tym "downclockingu" komputer działa stabilnie, system się nie wysypuje, nie ma błędów, zainstalował się bezproblemowo i... Działa Quake 1/2... I nie, nie instalowałem sterowników do chipsetu. Bez niego wszystko poprawnie działa. Cieszy mnie to i nareszcie pojawiło się światełko w tunelu :D. Ten komputer dosłownie był ładną cegiełką, nie komputerem przez parę dni. Po zastosowaniu K6-2/300 i obniżeniu FSB na 66MHz (wychodzimy z rejonów Super Socket 7) - komputer może działać troszkę wolniej, ale to jest kolejna rzecz do poprawienia stabilności 8-).

I Dariusz posiada na stanie K6-2/300? O kurczę ale truuudno już - będzie będą w dobrych rękach dwa takie procesory :D. Fakt, troszkę się pośpieszyłem, ale nie chcę to koniecznie naprawić. Rozłożyć wszystko na części pierwsze, pokazać każdy podzespół na filmiku i zrobić filmik na zasadzie "Składamy sprawny komputer z AMD K6-2". Mooże kogoś zainteresuje :D. Dariuszu powiedz mi też, jak się nazywa ta bliźniacza płyta? Może jest to jakaś poprawiona wersja, lepiej zmontowana? Bo ta ATC-5200 w każdej archiwalnej recenzji była opisywana jako "lekko niestabilna". No trudno, dwa procki to nie jeden. Muszę jednak poszukać jakiejś innej karty dźwiękowej, bardziej kompatybilnej z adlibem.

Jak również lekko przekalkulowałem samą rodzinę K6-2. Okazuje się, że pomimo większej ilości megaherców - K6-2jki są na pograniczu Pentiuma II i Pentiuma MMX. Taki K6-2/500 to odpowiednik Pentiuma II 350MHz. Natomiast K6-2/300 to odpowiednik Pentiuma MMX 233MHz. Dlatego dodatkowe obniżenie ramu (płyta główna ma też problem, jak jest więcej niż jedna kostka - potrafi sobie sam z siebie się "deaktywować" a komputer wywala "ram check error") do 64MB to jest wręcz akcja na miejscu. Tak też tym bardziej powiększę saldo opisywanych komputerów w wielkim porównaniu komputerów retro :D.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 01 sty 2021, 19:19

Piteusz pisze:
01 sty 2021, 18:21

Zrobiłem downclocking za pomocą przełączników procesora na FSB 100MHz oraz mnożnik na x3 - przez co wyszło, że teraz płyta główna odczytuje procek jako 300MHz. Nie mam jeszcze procka K6-2/300, lecz mogę powiedzieć, że po tym "downclockingu" komputer działa stabilnie, system się nie wysypuje, nie ma błędów, zainstalował się bezproblemowo i... Działa Quake 1/2... I nie, nie instalowałem sterowników do chipsetu. Bez niego wszystko poprawnie działa. Cieszy mnie to i nareszcie pojawiło się światełko w tunelu :D. Ten komputer dosłownie był ładną cegiełką, nie komputerem przez parę dni. Po zastosowaniu K6-2/300 i obniżeniu FSB na 66MHz (wychodzimy z rejonów Super Socket 7) - komputer może działać troszkę wolniej, ale to jest kolejna rzecz do poprawienia stabilności 8-).

I Dariusz posiada na stanie K6-2/300? O kurczę ale truuudno już - będzie będą w dobrych rękach dwa takie procesory :D. Fakt, troszkę się pośpieszyłem, ale nie chcę to koniecznie naprawić. Rozłożyć wszystko na części pierwsze, pokazać każdy podzespół na filmiku i zrobić filmik na zasadzie "Składamy sprawny komputer z AMD K6-2". Mooże kogoś zainteresuje :D. Dariuszu powiedz mi też, jak się nazywa ta bliźniacza płyta? Może jest to jakaś poprawiona wersja, lepiej zmontowana? Bo ta ATC-5200 w każdej archiwalnej recenzji była opisywana jako "lekko niestabilna".

Jak również lekko przekalkulowałem samą rodzinę K6-2. Okazuje się, że pomimo większej ilości megaherców - K6-2jki są na pograniczu Pentiuma II i Pentiuma MMX. Taki K6-2/500 to odpowiednik Pentiuma II 350MHz. Natomiast K6-2/300 to odpowiednik Pentiuma MMX 233MHz. Dlatego dodatkowe obniżenie ramu (płyta główna ma też problem, jak jest więcej niż jedna kostka - potrafi sobie sam z siebie się "deaktywować" a komputer wywala "ram check error") do 64MB to jest wręcz akcja na miejscu. Tak też tym bardziej powiększę saldo opisywanych komputerów w wielkim porównaniu komputerów retro :D.
Moja ATC-5200 jest na zdjęciach poniżej .

System który działa stabilnie jest też z zainstalowanymi sterownikami chipsetu VIA 4.40 ,w/w gry nie uruchamiają się jak pisałem w żadnej konfiguracji w/w procesorów ,co do pamięci (jej) ilości u mnie nie dzieje nic takiego system jest stabilny tak na 64 MB jak i 256 MB .
Testuję płytę VA 503+ ,jeżeli nie "wywali się" w testach ,można będzie zrobić podmianę .

Ps. Posiadam nawet 2 AMD K6-2/300 :)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (378.25 KiB) Przejrzano 8702 razy
2.jpg
2.jpg (407.03 KiB) Przejrzano 8702 razy

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 01 sty 2021, 23:29

Dariusz 64 pisze:
01 sty 2021, 19:19
Piteusz pisze:
01 sty 2021, 18:21

Zrobiłem downclocking za pomocą przełączników procesora na FSB 100MHz oraz mnożnik na x3 - przez co wyszło, że teraz płyta główna odczytuje procek jako 300MHz. Nie mam jeszcze procka K6-2/300, lecz mogę powiedzieć, że po tym "downclockingu" komputer działa stabilnie, system się nie wysypuje, nie ma błędów, zainstalował się bezproblemowo i... Działa Quake 1/2... I nie, nie instalowałem sterowników do chipsetu. Bez niego wszystko poprawnie działa. Cieszy mnie to i nareszcie pojawiło się światełko w tunelu :D. Ten komputer dosłownie był ładną cegiełką, nie komputerem przez parę dni. Po zastosowaniu K6-2/300 i obniżeniu FSB na 66MHz (wychodzimy z rejonów Super Socket 7) - komputer może działać troszkę wolniej, ale to jest kolejna rzecz do poprawienia stabilności 8-).

I Dariusz posiada na stanie K6-2/300? O kurczę ale truuudno już - będzie będą w dobrych rękach dwa takie procesory :D. Fakt, troszkę się pośpieszyłem, ale nie chcę to koniecznie naprawić. Rozłożyć wszystko na części pierwsze, pokazać każdy podzespół na filmiku i zrobić filmik na zasadzie "Składamy sprawny komputer z AMD K6-2". Mooże kogoś zainteresuje :D. Dariuszu powiedz mi też, jak się nazywa ta bliźniacza płyta? Może jest to jakaś poprawiona wersja, lepiej zmontowana? Bo ta ATC-5200 w każdej archiwalnej recenzji była opisywana jako "lekko niestabilna".

Jak również lekko przekalkulowałem samą rodzinę K6-2. Okazuje się, że pomimo większej ilości megaherców - K6-2jki są na pograniczu Pentiuma II i Pentiuma MMX. Taki K6-2/500 to odpowiednik Pentiuma II 350MHz. Natomiast K6-2/300 to odpowiednik Pentiuma MMX 233MHz. Dlatego dodatkowe obniżenie ramu (płyta główna ma też problem, jak jest więcej niż jedna kostka - potrafi sobie sam z siebie się "deaktywować" a komputer wywala "ram check error") do 64MB to jest wręcz akcja na miejscu. Tak też tym bardziej powiększę saldo opisywanych komputerów w wielkim porównaniu komputerów retro :D.
Moja ATC-5200 jest na zdjęciach poniżej .

System który działa stabilnie jest też z zainstalowanymi sterownikami chipsetu VIA 4.40 ,w/w gry nie uruchamiają się jak pisałem w żadnej konfiguracji w/w procesorów ,co do pamięci (jej) ilości u mnie nie dzieje nic takiego system jest stabilny tak na 64 MB jak i 256 MB .
Testuję płytę VA 503+ ,jeżeli nie "wywali się" w testach ,można będzie zrobić podmianę .

Ps. Posiadam nawet 2 AMD K6-2/300 :)
O kurde, to jest identyczna płyta. To ja nie wiem, co już robię nie tak, ale coś ewidentnie idzie nie tak. Zainstalowałem sobie nową wersje sterowników chipsetu 4.43, lecz też to nie pomogło na Quake. Możliwe, ze pomoże to na stabilność AGP, jak już dojdzie.

Tak poza tym - ważna sprawa. Jaka jest u Ciebie wersja Bios na tej płycie? U mnie 1.01. Niestety nie mogę zmienić na wyższą.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 02 sty 2021, 21:08

Piteusz pisze:
01 sty 2021, 23:29
Dariusz 64 pisze:
01 sty 2021, 19:19
Piteusz pisze:
01 sty 2021, 18:21

Zrobiłem downclocking za pomocą przełączników procesora na FSB 100MHz oraz mnożnik na x3 - przez co wyszło, że teraz płyta główna odczytuje procek jako 300MHz. Nie mam jeszcze procka K6-2/300, lecz mogę powiedzieć, że po tym "downclockingu" komputer działa stabilnie, system się nie wysypuje, nie ma błędów, zainstalował się bezproblemowo i... Działa Quake 1/2... I nie, nie instalowałem sterowników do chipsetu. Bez niego wszystko poprawnie działa. Cieszy mnie to i nareszcie pojawiło się światełko w tunelu :D. Ten komputer dosłownie był ładną cegiełką, nie komputerem przez parę dni. Po zastosowaniu K6-2/300 i obniżeniu FSB na 66MHz (wychodzimy z rejonów Super Socket 7) - komputer może działać troszkę wolniej, ale to jest kolejna rzecz do poprawienia stabilności 8-).

I Dariusz posiada na stanie K6-2/300? O kurczę ale truuudno już - będzie będą w dobrych rękach dwa takie procesory :D. Fakt, troszkę się pośpieszyłem, ale nie chcę to koniecznie naprawić. Rozłożyć wszystko na części pierwsze, pokazać każdy podzespół na filmiku i zrobić filmik na zasadzie "Składamy sprawny komputer z AMD K6-2". Mooże kogoś zainteresuje :D. Dariuszu powiedz mi też, jak się nazywa ta bliźniacza płyta? Może jest to jakaś poprawiona wersja, lepiej zmontowana? Bo ta ATC-5200 w każdej archiwalnej recenzji była opisywana jako "lekko niestabilna".

Jak również lekko przekalkulowałem samą rodzinę K6-2. Okazuje się, że pomimo większej ilości megaherców - K6-2jki są na pograniczu Pentiuma II i Pentiuma MMX. Taki K6-2/500 to odpowiednik Pentiuma II 350MHz. Natomiast K6-2/300 to odpowiednik Pentiuma MMX 233MHz. Dlatego dodatkowe obniżenie ramu (płyta główna ma też problem, jak jest więcej niż jedna kostka - potrafi sobie sam z siebie się "deaktywować" a komputer wywala "ram check error") do 64MB to jest wręcz akcja na miejscu. Tak też tym bardziej powiększę saldo opisywanych komputerów w wielkim porównaniu komputerów retro :D.
Moja ATC-5200 jest na zdjęciach poniżej .

System który działa stabilnie jest też z zainstalowanymi sterownikami chipsetu VIA 4.40 ,w/w gry nie uruchamiają się jak pisałem w żadnej konfiguracji w/w procesorów ,co do pamięci (jej) ilości u mnie nie dzieje nic takiego system jest stabilny tak na 64 MB jak i 256 MB .
Testuję płytę VA 503+ ,jeżeli nie "wywali się" w testach ,można będzie zrobić podmianę .

Ps. Posiadam nawet 2 AMD K6-2/300 :)
O kurde, to jest identyczna płyta. To ja nie wiem, co już robię nie tak, ale coś ewidentnie idzie nie tak. Zainstalowałem sobie nową wersje sterowników chipsetu 4.43, lecz też to nie pomogło na Quake. Możliwe, ze pomoże to na stabilność AGP, jak już dojdzie.

Tak poza tym - ważna sprawa. Jaka jest u Ciebie wersja Bios na tej płycie? U mnie 1.01. Niestety nie mogę zmienić na wyższą.
Proszę państwa! Chłop już nie ma kłopotu!

Ostatecznie udało mi się poprawnie ustawić K6-2. Najważniejszym problemem były drivery do chipsetu oraz uszkodzony dysk. Wstawiony został inny, w pełni sprawny.

Aczkolwiek pełna lista problemów wygląda następująco:
1. Mobo nie dawało rady z utrzymywaniem taktowania PCI na poziomie zakładanych 33MHz przy FSB 100MHz.
2. Mobo nie daje rady z utrzymaniem fsb 100mhz - procek przełączony na 66mhz fsb oraz ram na asynchroniczny.
3. Mnożnik ustawiony na 4,5x (z FSB 66) bo płyta główna nie radzi sobie z prockami więcej niż 300mhz. Dlatego niech będzie to 300. Przyjdzie k6-2/300 to się wymieni.
4. STEROWNIKI OD VIA TO ZŁO. Tylko instalować driver od IRQ, reszty nie dotykać, bo powodują meeeega drastyczne problemy.
5. Dysk był uszkodzony. Wymieniłem na inny i tez działa dobrze.
6. Pamięć RAM była z dziwnie ustawiona w biosie. Ustawiłem wszystko na default i teraz już problem nagłym nieprzechodzeniem sprawdzania ramu zniknął.
7. Napęd DVD ustawiłem na stałe na Slave - to rozwiązało problem z jego działaniem - a raczej brakiem działania.
8. Mobo obsługuje max AGP 2x. Czekam zatem na Ati Rage Pro i komputer będzie "ukończony".
Gdy już to wszystko przyjdzie, pozostaje jedynie zrobić o tym wszystkim filmik :D.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 05 sty 2021, 18:08

Piteusz pisze:
02 sty 2021, 21:08
Proszę państwa! Chłop już nie ma kłopotu!

Ostatecznie udało mi się poprawnie ustawić K6-2. Najważniejszym problemem były drivery do chipsetu oraz uszkodzony dysk. Wstawiony został inny, w pełni sprawny.

Aczkolwiek pełna lista problemów wygląda następująco:
1. Mobo nie dawało rady z utrzymywaniem taktowania PCI na poziomie zakładanych 33MHz przy FSB 100MHz.
2. Mobo nie daje rady z utrzymaniem fsb 100mhz - procek przełączony na 66mhz fsb oraz ram na asynchroniczny.
3. Mnożnik ustawiony na 4,5x (z FSB 66) bo płyta główna nie radzi sobie z prockami więcej niż 300mhz. Dlatego niech będzie to 300. Przyjdzie k6-2/300 to się wymieni.
4. STEROWNIKI OD VIA TO ZŁO. Tylko instalować driver od IRQ, reszty nie dotykać, bo powodują meeeega drastyczne problemy.
5. Dysk był uszkodzony. Wymieniłem na inny i tez działa dobrze.
6. Pamięć RAM była z dziwnie ustawiona w biosie. Ustawiłem wszystko na default i teraz już problem nagłym nieprzechodzeniem sprawdzania ramu zniknął.
7. Napęd DVD ustawiłem na stałe na Slave - to rozwiązało problem z jego działaniem - a raczej brakiem działania.
8. Mobo obsługuje max AGP 2x. Czekam zatem na Ati Rage Pro i komputer będzie "ukończony".
Gdy już to wszystko przyjdzie, pozostaje jedynie zrobić o tym wszystkim filmik :D.
Ad 1 Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?
Ad 2 pytanie jak wyżej ? -procek na 66MHz ,pamięci asynchronicznie -czyli na 100MHz ?
Ad 3 Jak tak twierdzisz ?
Ad 4 Ciekawe że u mnie nie ,ba nawet poprawiają działanie AGP ,i o zgrozo :o IDE .Ale jak tak twierdzisz :oops:
AD 5 Jak uszkodzony (może parę słów o tym) :?: Piszesz "Wymieniłem na inny i tez działa dobrze" to jak ? Jak ten poprzednik 10GB :?:
AD 7 :?: :?: :?: (uszkodzony też 2 kanał IDE ATA ?)

Szkoda że nie podjąłeś rozmowy w sprawie podmiany w/w płyty (u ciebie ewidentnie uszkodzonej ,no coś z nią jest nie halo ) na VA503+, ATC-5200 u mnie nie wykazywała takich "odchyłek" zainstalowałem na niej WIN98 i resztę sterowników i "ulepszeń " bezproblemowo na Tej nagrywarce DVD (ustawionej na Master) .
Cóż życzę powodzenia z AMD K6-2/300 .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 05 sty 2021, 22:01

Dariusz 64 pisze:
05 sty 2021, 18:08
Piteusz pisze:
02 sty 2021, 21:08
Proszę państwa! Chłop już nie ma kłopotu!

Ostatecznie udało mi się poprawnie ustawić K6-2. Najważniejszym problemem były drivery do chipsetu oraz uszkodzony dysk. Wstawiony został inny, w pełni sprawny.

Aczkolwiek pełna lista problemów wygląda następująco:
1. Mobo nie dawało rady z utrzymywaniem taktowania PCI na poziomie zakładanych 33MHz przy FSB 100MHz.
2. Mobo nie daje rady z utrzymaniem fsb 100mhz - procek przełączony na 66mhz fsb oraz ram na asynchroniczny.
3. Mnożnik ustawiony na 4,5x (z FSB 66) bo płyta główna nie radzi sobie z prockami więcej niż 300mhz. Dlatego niech będzie to 300. Przyjdzie k6-2/300 to się wymieni.
4. STEROWNIKI OD VIA TO ZŁO. Tylko instalować driver od IRQ, reszty nie dotykać, bo powodują meeeega drastyczne problemy.
5. Dysk był uszkodzony. Wymieniłem na inny i tez działa dobrze.
6. Pamięć RAM była z dziwnie ustawiona w biosie. Ustawiłem wszystko na default i teraz już problem nagłym nieprzechodzeniem sprawdzania ramu zniknął.
7. Napęd DVD ustawiłem na stałe na Slave - to rozwiązało problem z jego działaniem - a raczej brakiem działania.
8. Mobo obsługuje max AGP 2x. Czekam zatem na Ati Rage Pro i komputer będzie "ukończony".
Gdy już to wszystko przyjdzie, pozostaje jedynie zrobić o tym wszystkim filmik :D.
Ad 1 Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?
Ad 2 pytanie jak wyżej ? -procek na 66MHz ,pamięci asynchronicznie -czyli na 100MHz ?
Ad 3 Jak tak twierdzisz ?
Ad 4 Ciekawe że u mnie nie ,ba nawet poprawiają działanie AGP ,i o zgrozo :o IDE .Ale jak tak twierdzisz :oops:
AD 5 Jak uszkodzony (może parę słów o tym) :?: Piszesz "Wymieniłem na inny i tez działa dobrze" to jak ? Jak ten poprzednik 10GB :?:
AD 7 :?: :?: :?: (uszkodzony też 2 kanał IDE ATA ?)

Szkoda że nie podjąłeś rozmowy w sprawie podmiany w/w płyty (u ciebie ewidentnie uszkodzonej ,no coś z nią jest nie halo ) na VA503+, ATC-5200 u mnie nie wykazywała takich "odchyłek" zainstalowałem na niej WIN98 i resztę sterowników i "ulepszeń " bezproblemowo na Tej nagrywarce DVD (ustawionej na Master) .
Cóż życzę powodzenia z AMD K6-2/300 .
Zmotywowałeś mnie do sprawdzenia podnownie FSB 100MHz i mnożnika 5x. I... działa. Jestem pod wrażeniem. Przetestowałem ponad godzinę komputer w różnych bardziej wymagających zadaniach i działa stabilnie jak skała. Teraz to już kompletnie mam mętlik w głowie.

1. To była propozycja jednego z użytkowników. Okazało się, przed chwilą, że płyta takich problemów jednak nie ma.
2. Tak, ram asynchronicznie na 100mhz, procesor na 66mhz FSB. Aczkolwiek teraz wrócił na 100MHz a ram na synchroniczny.
3. Jednak sobie radzi - tu już mam kompletnie spaghetti w głowie. Czemu. Jak. Dlaczego? Jak to możliwe, że nie działało a teraz działa idealnie? O co chodzi? Dodatkowo po wrzuceniu fsb 100mhz, synchronicznych ramów i mnożnika proca x5 - komputer dostał skrzydeł.
4. U mnie nie. Nie potrafię tego wytłumaczyć. AGP powoduje wywalanie się gier, sterownik IDE powoduje brak możliwości włączenia komputera i regularne gubienie kluczowych plików i ciągłe błędy krytyczne. Mam obecnie zainstalowany sterownik od IRQ i to jest jedyna rzecz, która nie powoduje druzgocącej śmierci systemu.
5. W zasadzie to dysk w tym komputerze wymieniłem dwa razy. Pierwszy raz - następnego dnia po skończeniu filmika Twój dysk dosłownie umarł. Przestał reagować na jakiekolwiek uruchomienie, nie wibrował, nie czuć było spalenizny - na innych komputerach też nic nie robi. Po prostu zapadł w wieczny sen. Drugi raz - podłączyłem swój stary dysk i próbowałem coś na nim działać, okazało się, że ma tyle bad sectorów, ile ja dziur w wiedzy o starych komputerach - czyli strasznie dużo. Został on znów wymieniony. Dodatkowo dysk ten w biosie został ustawiony na stałe. Była ręcznie wpisana liczba cylindrów - sam bios jednak bezproblemowo automatycznie ustawia dyski.
6. Ram był ustawiony na konkretną wartość zamiast automatycznej konfiguracji, jak w przypadku dysków. Ale przepraszam - tutaj niestety już nie pamiętam, jak bylo ustawione.
7. Napęd był ustawiony na master i komputer się gubił w zeznaniach :D

Chciałbym wiedzieć, co się dzieje z tym komputerem. Ale nie narzekam. Działa diealnie w tym momencie.
Stawiam, że to były problemy:
1. Uszkodzonych dysków twardych
2. Złej konfiguracji ramu (stąd problemy z detekcją urządzeń na pci/agp oraz detekcją samego ramu)
3. Sterowników do chipsetu - komputer po instalacji całej paczki staje się upośledzoną kupą złomu. Testowałem parę razy - za każdym razem taki sam efekt. Testowałem na 98, ME i nawet 95.

Nie rozumiem, ale działa. Więc jestem szczęśliwy :D. Ati Rage Pro też działa :D.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 07 sty 2021, 11:53

Dariusz 64 pisze:
05 sty 2021, 18:08
Piteusz pisze:
02 sty 2021, 21:08
Proszę państwa! Chłop już nie ma kłopotu!

Ostatecznie udało mi się poprawnie ustawić K6-2. Najważniejszym problemem były drivery do chipsetu oraz uszkodzony dysk. Wstawiony został inny, w pełni sprawny.

Aczkolwiek pełna lista problemów wygląda następująco:
1. Mobo nie dawało rady z utrzymywaniem taktowania PCI na poziomie zakładanych 33MHz przy FSB 100MHz.
2. Mobo nie daje rady z utrzymaniem fsb 100mhz - procek przełączony na 66mhz fsb oraz ram na asynchroniczny.
3. Mnożnik ustawiony na 4,5x (z FSB 66) bo płyta główna nie radzi sobie z prockami więcej niż 300mhz. Dlatego niech będzie to 300. Przyjdzie k6-2/300 to się wymieni.
4. STEROWNIKI OD VIA TO ZŁO. Tylko instalować driver od IRQ, reszty nie dotykać, bo powodują meeeega drastyczne problemy.
5. Dysk był uszkodzony. Wymieniłem na inny i tez działa dobrze.
6. Pamięć RAM była z dziwnie ustawiona w biosie. Ustawiłem wszystko na default i teraz już problem nagłym nieprzechodzeniem sprawdzania ramu zniknął.
7. Napęd DVD ustawiłem na stałe na Slave - to rozwiązało problem z jego działaniem - a raczej brakiem działania.
8. Mobo obsługuje max AGP 2x. Czekam zatem na Ati Rage Pro i komputer będzie "ukończony".
Gdy już to wszystko przyjdzie, pozostaje jedynie zrobić o tym wszystkim filmik :D.
Ad 1 Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?
Ad 2 pytanie jak wyżej ? -procek na 66MHz ,pamięci asynchronicznie -czyli na 100MHz ?
Ad 3 Jak tak twierdzisz ?
Ad 4 Ciekawe że u mnie nie ,ba nawet poprawiają działanie AGP ,i o zgrozo :o IDE .Ale jak tak twierdzisz :oops:
AD 5 Jak uszkodzony (może parę słów o tym) :?: Piszesz "Wymieniłem na inny i tez działa dobrze" to jak ? Jak ten poprzednik 10GB :?:
AD 7 :?: :?: :?: (uszkodzony też 2 kanał IDE ATA ?)

Szkoda że nie podjąłeś rozmowy w sprawie podmiany w/w płyty (u ciebie ewidentnie uszkodzonej ,no coś z nią jest nie halo ) na VA503+, ATC-5200 u mnie nie wykazywała takich "odchyłek" zainstalowałem na niej WIN98 i resztę sterowników i "ulepszeń " bezproblemowo na Tej nagrywarce DVD (ustawionej na Master) .
Cóż życzę powodzenia z AMD K6-2/300 .
Pomimo, że się udało "ogarnąć stabilność" komputera, to nadal ciekawi mnie kwestia - czemu tak jest? Wszystko sprowadza się do dwóch rzeczy:
1. Stara wersja BIOSu
2. Problemy z "jakością wykonania" płyty.

Ad. 1 - Punkt pierwszy bardzo łatwo można sprawdzić - zobacz, jaką wersję biosu masz :D. Ja mam wersję 1.01 - najwcześniejszą. Niestety wszystkie biosy dostępne pod tę płytę są niepodpisane tym samym numerem modelu. Lub dosłownie go nie mają (pisałem o tym wcześniej). Jedyną opcją wymiany biosu na nowszy jest wyciągnięcie chipu i sflashowanie go zewnętrznym programatorem... a to troszkę za dużo jak na moje umiejętności :D. Dlatego prośba - sprawdź wersję swojego biosu - będziemy wiedzieć wszystko wtedy :D.

Ad. 2 - Punkt drugi jest bardzo ciężki do udowodnienia. Nie wiem, jak można by było to określić. Tylko i wyłącznie wróżenie z fusów i gdybanie. Dlatego punkt pierwszy jest ważniejszą sprawą :D

Damian
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2021, 14:39

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Damian » 13 sty 2021, 20:26

Podłączę się pod temat.

Przytargałem z pracy starego klamota. Podczas rozbiórki miałem zagwozdkę co to może być - S3Trio3D nie wróżyła nic ciekawego XD. Okazało się jednak że w środku siedzi Celeron 1000 Coppermine-128, dwie kości RAM, jedna 256MB a druga 32MB (lol), wspomniane już S3, dwa dyski o łącznej pojemności nieprzekraczającej 10GB (XD) i chyba jakiś napęd CD. Jak dla mnie bomba. Jedyną niewiadomą była płyta główna - napisy na niej nie mówiły mi kompletnie nic - poza tym że jest "Tualatin Ready". No i to zadecydowało że spróbowałem to ogarnąć, płyta bowiem miała spuchnięte kondensatory. Kondy wymienione, komputer ruszył. Okazało się że płyta to Clayton CV217. Pamięta to ktoś? Ja szczerze pierwszy raz na oczy to widziałem. Jako że w pracy było jeszcze kilka gratów do ogarnięcia to przejrzałem co tam jest ciekawego i je dodatkowo rozszabrowałem m.in. z karty graficznej GeForce 4 MX 440 SE i dysku twardego 80GB.

Finalnie setup wyglądał tak:

Celeron 1000
256MB RAM
GeForce 4
Caviar 80GB
Corsair VS350
Napęd DVD wykopany z szuflady, no i wspomniany już Clayton.

System o dziwo (XP SP3) zainstalował się bez problemu (chociaż trochę czasu zeszło), zainstalowałem też sterowniki do chipsetu (najnowszy) oraz do grafiki któryś 45 bodajże. No i fajnie, potrzebne mi to było aby troszkę się pobawić no i pograć w kilka starszych tytułów. I w tym momencie zaczęły się schody.

Demo Quake 3 - gra się uruchomiła, pograłem chwilę, zwis i restart
GTA 3 - intro, płonący Mafia Sentinel - zwis i restart. Gra potrafiła wysypać się też wcześniej, w trakcie wczytywania
GTA Vice City - tu o dziwo udało mi się trochę pograć, ale ostatecznie - zwis i restart.
Soldier of Fortune - pograłem, nic się nie wysypało, może za mało grałem
NFS3 z HD patchem - przejechałem jedno okrążenie - zwis i restart
Half-Life w trybie software, hardware z jakiegoś powodu nie działa - w sumie się nie wysypało, ale za krótko siedziałem żeby dokładniej sprawdzić.
Battlefield 1942 - wysypało się w trakcie instalacji XD.

Pokombinowałem przy sterownikach od grafiki - starsze, nowsze - to samo.
Podmieniłem kartę graficzną na inną - nadal to samo.
Wczoraj przejechałem pamięć memtestem - komputer przez godzinę zrobił dwa przejścia - błędów brak. Zakładam przy tym że w trakcie takiego memtesta procek i pamięć są obciążone.
Dysk przepiąłem do drugiego kanału - też nic to nie zmieniło.

W zasadzie kończą mi się pomysły co to może być. Obserwując zachowanie tego to wysypuje się on w trakcie intensywnego mielenia dysku - instalacja, wczytywanie itp.

Kończąc ten wywód - podpowie ktoś coś? Ewentualnie ma ktoś może jakąś dobrą i sprawną płytę pod Socket 370 wspierającą Tualatiny i oddałby ją w rozsądnych pieniądzach?

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: CycuPL » 13 sty 2021, 21:55

Damian pisze:
13 sty 2021, 20:26
(...)
Demo Quake 3 - gra się uruchomiła, pograłem chwilę, zwis i restart
GTA 3 - intro, płonący Mafia Sentinel - zwis i restart. Gra potrafiła wysypać się też wcześniej, w trakcie wczytywania
GTA Vice City - tu o dziwo udało mi się trochę pograć, ale ostatecznie - zwis i restart.
Soldier of Fortune - pograłem, nic się nie wysypało, może za mało grałem
NFS3 z HD patchem - przejechałem jedno okrążenie - zwis i restart
Half-Life w trybie software, hardware z jakiegoś powodu nie działa - w sumie się nie wysypało, ale za krótko siedziałem żeby dokładniej sprawdzić.
Battlefield 1942 - wysypało się w trakcie instalacji XD.
(...)
Obserwując zachowanie tego to wysypuje się on w trakcie intensywnego mielenia dysku - instalacja, wczytywanie itp.

Kończąc ten wywód - podpowie ktoś coś? Ewentualnie ma ktoś może jakąś dobrą i sprawną płytę pod Socket 370 wspierającą Tualatiny i oddałby ją w rozsądnych pieniądzach?
Warto by podejrzeć chociażby parametry S.M.A.R.T. dysku w CrystalDiskInfo. Być może jest on w jakimś stopniu uszkodzony i dlatego system się wysypuje.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 14 sty 2021, 08:44

Damian pisze:
13 sty 2021, 20:26
Podłączę się pod temat.

Przytargałem z pracy starego klamota. Podczas rozbiórki miałem zagwozdkę co to może być - S3Trio3D nie wróżyła nic ciekawego XD. Okazało się jednak że w środku siedzi Celeron 1000 Coppermine-128, dwie kości RAM, jedna 256MB a druga 32MB (lol), wspomniane już S3, dwa dyski o łącznej pojemności nieprzekraczającej 10GB (XD) i chyba jakiś napęd CD. Jak dla mnie bomba. Jedyną niewiadomą była płyta główna - napisy na niej nie mówiły mi kompletnie nic - poza tym że jest "Tualatin Ready". No i to zadecydowało że spróbowałem to ogarnąć, płyta bowiem miała spuchnięte kondensatory. Kondy wymienione, komputer ruszył. Okazało się że płyta to Clayton CV217. Pamięta to ktoś? Ja szczerze pierwszy raz na oczy to widziałem. Jako że w pracy było jeszcze kilka gratów do ogarnięcia to przejrzałem co tam jest ciekawego i je dodatkowo rozszabrowałem m.in. z karty graficznej GeForce 4 MX 440 SE i dysku twardego 80GB.

Finalnie setup wyglądał tak:

Celeron 1000
256MB RAM
GeForce 4
Caviar 80GB
Corsair VS350
Napęd DVD wykopany z szuflady, no i wspomniany już Clayton.

System o dziwo (XP SP3) zainstalował się bez problemu (chociaż trochę czasu zeszło), zainstalowałem też sterowniki do chipsetu (najnowszy) oraz do grafiki któryś 45 bodajże. No i fajnie, potrzebne mi to było aby troszkę się pobawić no i pograć w kilka starszych tytułów. I w tym momencie zaczęły się schody.

Pokombinowałem przy sterownikach od grafiki - starsze, nowsze - to samo.
Podmieniłem kartę graficzną na inną - nadal to samo.
Wczoraj przejechałem pamięć memtestem - komputer przez godzinę zrobił dwa przejścia - błędów brak. Zakładam przy tym że w trakcie takiego memtesta procek i pamięć są obciążone.
Dysk przepiąłem do drugiego kanału - też nic to nie zmieniło.

W zasadzie kończą mi się pomysły co to może być. Obserwując zachowanie tego to wysypuje się on w trakcie intensywnego mielenia dysku - instalacja, wczytywanie itp.

Kończąc ten wywód - podpowie ktoś coś? Ewentualnie ma ktoś może jakąś dobrą i sprawną płytę pod Socket 370 wspierającą TUALATINy i oddałby ją w rozsądnych pieniądzach?
Po pierwsze - przeraźliwie mało danych o płycie ,przydał by się np. zrzut z "Everest" - Płyta główna i chipset .Płyta Clayton CV217 jest mi i jak widzę Google nieznana .Przydało by się kilka zdjęć Chipsetu .

Po drugie -sterowniki do karty graficznej proponował bym dla XP te ,jeśli ich nie próbowałeś :
https://www.nvidia.com/pl-pl/drivers/winxp-2k-8185/

Po trzecie (tu zbiorczo) ,Zasilacz sprawy ( napięcia) ? ,sterowniki Chipsetu raczej wstawił bym z "epoki" ,nie najnowsze , slot grafiki na płycie jaki AGP 2x - 4x ? Sprawdzić dysk (np . MHDD ) , sprawdzić ustawienia pracy dysku w BIOS ( UDMA =AUTO) ,wymienić tasiemki ATA na 80 żył jeżeli są 40 żył .

ODPOWIEDZ