Compaq Armada 4160t - odtworzenie Partycji Diagnostycznej z BIOSem

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Angus_Parvis
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2019, 18:04

Compaq Armada 4160t - odtworzenie Partycji Diagnostycznej z BIOSem

Post autor: Angus_Parvis » 06 maja 2019, 20:17

Hej wszystkim!

Jako początkujący forumowicz (mój pierwszy post) od razu z grubej rury zacznę.

Udało mi się ostatnio zdobyć laptopa Compaq Armada 4160t (legalnie - leżał sobie w śmietniku - więc nie wypadł z TIRa).

Poniżej przydługi opis moich prób przywrócenia Partycji Diagnostycznej (Compaq Diagnostic Partition) z BIOSem - ale można pominąć, bo mój problem i pytanie zaczyna się od ----> tej strzałki. Opisuję - ponieważ, kto wie, może się przydać komuś kto ma mniej problemów - np. sprawną stację dyskietek w swojej Armadzie.

Laptop włącza się, jedynie dysk twardy był już padnięty (nawet podpięcie przez mostek IDE na USB Unitek DUAL Y-103A do innego komputera nic nie dało), tak samo stacja dyskietek.

W tej ostatniej - wymieniłem jeszcze gumowy pasek napędowy (ciekawy pomysł na miniaturyzację i przesunięcie silniczka na tył). Oczywiście nie na oryginalny tylko zastępczy. Mechanizm działa, ale komputer nie czyta dyskietek (złe wymiary paska? - i dyskietka kręci się zbyt szybko / wolno w stosunku do tego co producent zaplanował?).

Na oryginalnym dysku twardym jak dowiedziałem się m.in. stąd:
http://www.sromero.org/wiki/linux/sistema/ca4120t
są początkowe 4MB jako osobna partycja, na jakich jest zapisany BIOS (autentyczne! - nie na kości EEPROM).

Postanowiłem, że stworzę dwie dyskietki jakie odtwarzają tę partycję (Compaq Diagnostic Partition) - używając oryginalnego programu Compaq'a - sp2054.exe - jaki znalazłem tutaj:
ftp://ftp.infania.net/ftp.compaq.com/pu ... 2001-2500/

Najpierw stworzyłem obie dyskietki recovery na Sony Vaio PCG-FR315s pod Windowsem XP Professional - plik exe odpalił bezpośrednio pod nim - mimo, że pewnie to jest program stricte DOSowy.
Następnie podmieniłem dyski twarde - do Sony Vaio włożyłem docelowy dysk twardy, jaki później chciałem przełożyć do Compaq Armady. Umieściłem pierwszą dyskietkę w jego stacji dysków.

----> Problem i pytanie

Program recovery Compaq'a odpala się z dyskietki na Sony Vaio - niestety przechodzi potem do analizy sprzętu która wyrzuca mi błąd "This is not a Compaq machine - setup can not proceed" (czy coś podobnego) - więc nie jestem w stanie na innym komputerze odtworzyć partycji. Stacja dyskietek, jak opisane wyżej, w oryginalnym komputerze też nie uruchomi się (chyba, że ktoś wie co mogę jeszcze zrobić by działała).

Więc czy ktoś ma może podobny komputer - Compaq Armada seria 4100, 4200 albo wcześniejsze - może trochę późniejsze - w jakich do BIOSa wchodzi się przez wciskanie F10. I jakie mają BIOSa na początkowych 4 MB dysku na partycji Compaq Diagnostic Partition.

Jeżeli tak - to czy można by tę 4 MB partycję zobrazować np. Clonezillą i podesłać do mnie? Planuję też jeżeli uda się uzyskać taki obraz - wrzucić go na archive.org - by inni mogli skorzystać w przyszłości przy ożywianiu computerów Compaq z lat '90-tych. Bo stacje dyskietek nie młodnieją - a każda ma w sobie jakiś gumowy pasek.

Zarzuciłem już temat wcześniej na elektroda.pl - ale póki co tam cisza. Może tutaj się uda?

Z góry dzięki za jakikolwiek odzew.

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Compaq Armada 4160t - odtworzenie Partycji Diagnostycznej z BIOSem

Post autor: CycuPL » 11 maja 2019, 18:06

Gdzieś powinienem mieć stary dysk z Armady 7400. Jeżeli go znajdę to postaram się zobrazować partycję i ją zarzucę, ale nic nie obiecuję.
Obrazek
Obrazek

Angus_Parvis
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2019, 18:04

Re: Compaq Armada 4160t - odtworzenie Partycji Diagnostycznej z BIOSem

Post autor: Angus_Parvis » 11 maja 2019, 21:27

Wielkie dzięki - chociaż za chęci. Jak nawet się nie uda znaleźć / zobrazować dysku - będę kopał w internetach dalej. W końcu są jakieś też fora angielskie / niemieckie / francuskie - i uzbrojony w DeepL - https://www.deepl.com/translator na pewno dam sobie radę ;) (na poziomie Kalego - ale z drugiej strony poematu pisał nie będę).

Tak czy owak - co się uda osiągnąć - pisz proszę ;) .

Pozdr.

ODPOWIEDZ