Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Trocisz » 05 sie 2019, 23:19

Witam ponownie!

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł odnośnie maksymalnego upgrade mojego komputera, którego nazywam często Złomputerem. W skrócie chodzi mi o to jakby można byłoby go maksymalnie ulepszyć i ile by to kosztowało złociszy :lol:

Obecna konfiguracja:
Płyta Główna: ASRock N68C-S UCC
https://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S ... dex.pl.asp
Procesor: AMD 64 Athlon 3800+ (2,41 GHz)
RAM: 1GB
Dysk: 250GB WD
Karta Graficzna: Wbudowana w płytę główną

P.S: Obecnie Złomputer jest rozłożony ale pod koniec sierpnia będę go składał ponownie, płyta główna została w obudowie XD.

Awatar użytkownika
Yuno
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2018, 14:55
Lokalizacja: /dev/random

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Yuno » 06 sie 2019, 02:17

Więc tak:

Jako procesor maksymalnie uciągnie Phenomy II X6. Najwyższym obsługiwanym modelem jest 1055T, który trochę kosztuje (na allegro 200-300zł), więc jako bardziej bużetowa opcja mogą być Phenomy II X4 (840, 945, popatrz jeszcze na liste obsługiwanych procków przez płyte żeby być pewnym), ewentualnie jeszcze bardziej budżetowo można wziąć jakiegoś Athlona II x4, np. 640, 630 albo 620. Nie polecam schodzić w ogóle poza six/quad core, 3 rdzenie i mniej będą sie krztusić bardzo przy obecnych grach, programach i internecie.
Wgraj najnowszy bios na wszelki wypadek by procesory były obsługiwane.

RAM: Wykorzystać tylko sloty DDR3 i włożyć 2x4GB 1600/1333mhz.

Dysk: koniecznie SSD, może być 120GB na system (~70zł) a 250GB wykorzystać na dane/programy.

Karta graficzna: Nawet do podanych procesorów nie ma sensu ładować czegoś niesamowicie mocnego, z Geforców można dać coś w stylu 550Ti/650Ti, z Radeonów to HD 7770/R7 250/250x/260x można jakoś w miare tanio dostać, jeśli chcesz wydać mniej to wystarczy nawet jakieś 5770 jeśli mało grasz, jednak tak stary model średnio polecam z powodu braku wsparcia Vulkana, DX12 czy braku nowych sterowników od dobrych paru lat.

Jeszcze dodam od siebie zasilacz, do komponentów które poleciłem to żeby spać spokojnie najlepiej włozyć jakiegoś Fortrona/Delte 450W w góre, wtedy bedzie zasilacz miał pewien zapas mocy na wszelki wypadek, i przy okazji dłużej wytrzyma :)

Mam nadzieje że przyda ci się te info :D

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: lugiuno » 06 sie 2019, 02:20

dowolny Phenom II X6 z TDP 95W, 1050 Ti, pewnie 8GB RAM DDR3 wejdzie, jakikolwiek SSD

phenom to 200 ziko, nie schodź poniżej quad-core'a
karta wedle uznania co prawda, ale 1050 Ti to pewnie z 400 ziko, nawet jeśli komp nie do gier, to szczerze mówiąc, wsadź tam jakąkolwiek 1030 jaką znajdziesz
8GB DDR3 to pewnie 200 ziko
SSD to wedle uznania: od 80 do 1000 ziko (120GB do 2TB, ofc pewnie nie kupisz 2TB, ale zawsze możesz wsadzić)

500-1000 ziko stawiałbym, o ile np. psu jest ok

Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Trocisz » 06 sie 2019, 10:06

Yuno pisze:
06 sie 2019, 02:17

Mam nadzieje że przyda ci się te info :D
Przyda się, jakiś plan muszę mieć mimo wszystko na to. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A że można zejść do tysiąca złotych (ewentualnie trochę więcej uwzględniając zasilacz i kartę graficzną) z tym to super :)

Erwto

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Erwto » 11 sie 2019, 17:49

No nie wiem czy dobrym pomysłem jest pchanie Phenoma x6/x4 na taką płytę. Poczytaj na internecie jak te procesory nawet w wydaniach 95W potrafią grzać sekcje, a u ciebie nie widzę żadnych radiatorów na sekcji. Do tego jak dobrze patrze to masz tylko 3 fazy więc sekcja będzie mocno obciążona przez phenomy, co przełoży się na temperatury i żywotność płyty. Podsumowując ja bym nie ryzykował i brał Athlona x4 tańszy i bardziej opłacalny niż stare grzałki PII, a jak już masz inwestować w coś porządnego to jakaś i5 na 1155 lub R3 1200 na AM4.

Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Trocisz » 14 sie 2019, 23:40

Erwto pisze:
11 sie 2019, 17:49
No nie wiem czy dobrym pomysłem jest pchanie Phenoma x6/x4 na taką płytę. Poczytaj na internecie jak te procesory nawet w wydaniach 95W potrafią grzać sekcje, a u ciebie nie widzę żadnych radiatorów na sekcji. Do tego jak dobrze patrze to masz tylko 3 fazy więc sekcja będzie mocno obciążona przez phenomy, co przełoży się na temperatury i żywotność płyty. Podsumowując ja bym nie ryzykował i brał Athlona x4 tańszy i bardziej opłacalny niż stare grzałki PII, a jak już masz inwestować w coś porządnego to jakaś i5 na 1155 lub R3 1200 na AM4.
No problem jest taki że na tej płycie nie ma socketu kompatybilnego z AM4 jedynie coś do AM3 wejdzie. (AM3+ już nie :C)
A dwa czytałem i nie spotkałem informacji o tym że grzeją znacznie. Bardziej myślę jest to kwestia znacznego OC a nie wina samych procesorów.
I po trzecie już pisałem coś wyżej że to będzie maksymalny build jaki można zrobić na tej płycie i bądź co bądź nie będę go zamierzał ulepszać bardziej bo i tak zostanie zapewne w moim domu rodzinnym. ¯\_(ツ)_/¯ (No i bardziej się nie będzie dało).
No i 4 wystarczy zrobić dobry obieg powietrza w obudowie aby PC się nie przegrzewał. 8-)

Erwto

Re: Maksymalny możliwy upgrade Złomputera :D

Post autor: Erwto » 15 sie 2019, 03:08

W takim razie ryzykuj z tymi PII 95W jednakże ja bym zainwestował w radiatory na sekcje zasilania+używał chłodzenia podobnego do boxowego.

ODPOWIEDZ