Jaki OS dla Thinkpada t43p???

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
kamil_halka
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2020, 15:27

Jaki OS dla Thinkpada t43p???

Post autor: kamil_halka » 13 kwie 2020, 12:07

Zakupiłem sprawnego thinkpada, ma on 2gb ramu i pentiuma m 2.13GHz. Zastanawiam się jaki system dla niego wybrać aby chodził na nim spotify, discord i przeglądarka (youtube i netflix). Testowałem lubuntu i debiana 9 z lxqt i obydwa nie działają tak szybko jakbym chciał.

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Jaki OS dla Thinkpada t43p???

Post autor: shesellsseashells » 13 kwie 2020, 12:43

Niestety ten laptop nie jest za bardzo przystosowany do Youtube'a, Discorda, Spotify czy Netflixa. Jednakże ja na moim Dellu D510 z podobnym procesorem zainstalowałam Windowsa XP i filmy z Youtube można oglądać na stronie https://invidio.us/. Możesz spróbować Debiana z LXDE bowiem jest podobno lżejsze od LXQT. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie to przykro mi ale niestety nie uruchomisz tych usług na tym laptopie.

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Jaki OS dla Thinkpada t43p???

Post autor: lugiuno » 13 kwie 2020, 13:45

Ja bym najprawdopodobniej olał próby odpalania na nim filmów na Netflix czy Spotify, mimo wszystko ten Thinkpad ma coś koło 15 lat, więc no biorąc pod uwagę, że taki Youtube, czy Netflix czy nawet Spotify zaczynają od komputerów wymagać coraz to więcej to moim zdaniem używanie takiego starego komputera do współczesnych programów mija się nieco z celem i lepszym zdaniem będzie albo sprawienie nieco nowszego laptopa i zostawienie do tego thinkpada do odpalania rzeczy z epoki (głównie gier), bo pewnie do tego się nada trochę lepiej, więc stawiam, że najlepszym OSem będzie po prostu zainstalowanie Windowsa XP (lub propozycje podane wyżej), odłączenie go od internetu kompletnie (albo nieużywanie do go do np. operacji bankowych) oraz używanie go zgodnie z epoką.

Do Netflixa czy Youtube sprawdzi się imo lepiej jakiś NUC na Gemini Lake - o ile ci nie zależy na graniu (lub złożenie HTPC na Athlonie 3000G/Core i3-8100, UHD630 jest niesamowicie dobrym iGPU), który klęknie dopiero przy playbacku 8k60 VP9*), który nie dość, że bardzo dobry enkoder i dekoder (Youtube w 4k60 z H.265 nie będzie żadnym problemem), to jeszcze skonsumuje bardzo niewielkie ilości prądu, ale jeżeli mimo wszystko preferujesz form factor jaki oferuje laptop, do takich codziennych zastosowań, to postawiłbym na coś przynajmniej 3. generacji Core i5 (z preferowaną przynajmniej 5. generacją w górę, ze względu na mniejsze TDP oraz układ graficzny, który posiada np. fizyczny enkoder VP9, co się ceni na Youtube np.), więc wybór jest spory, ale do tego - T43p średnio się nada, chyba, że satysfakcjonuje odpalanie wszystkiego w 360p.

* - https://androidpctv.com/review-amd-athl ... UDIO_TESTS
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Jaki OS dla Thinkpada t43p???

Post autor: CycuPL » 13 kwie 2020, 14:58

kamil_halka pisze:
13 kwie 2020, 12:07
Testowałem lubuntu i debiana 9 z lxqt i obydwa nie działają tak szybko jakbym chciał.
Jeśli już bardzo chcesz tchnąć w laptopa drugie życie - zarzuć mu Puppy Linuxa. I tak o YT w wysokiej jakości zapomnij, a co dopiero Netflix = mokry sen.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ