Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
starcraft2fan
Posty: 15
Rejestracja: 21 cze 2020, 14:38

Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: starcraft2fan » 25 wrz 2020, 13:11

Cześć, tworzę sobie retro pc i szukam klawiatury do niego. Chciałbym kupić starą klawiaturę w białym kolorze lat 90 pod złącze ps2, natomiast chciałbym mechanika.
Jest sporo ogłoszeń na olx, gdzie są one nawet po 10 złotych. Jak mogę, bez sprawdzania na żywo zobaczyć czy to mechanik? Nie zawsze widać nalepkę z modelem (sprzedają to panie Krysie) , jakoś można to wywnioskować ze zdj? :)
Wiem że można kupić IBM za 500 złotych, no ale nie chcę żeby te hobby było aż tak kosztowne ;)

Może macie jakieś polecane modele w dobrych cenach dostępne na allegro lub (co wolę) Olx?

Przykładowe ogłoszenia:
https://www.olx.pl/oferta/klawiatura-mo ... 3292a2c67e
https://www.olx.pl/oferta/klawiatura-do ... 3292a2c67e
https://www.olx.pl/oferta/klawiatura-CI ... 023c2bd129
:D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: Dariusz 64 » 25 wrz 2020, 14:04

starcraft2fan pisze:
25 wrz 2020, 13:11
Cześć, tworzę sobie retro pc i szukam klawiatury do niego. Chciałbym kupić starą klawiaturę w białym kolorze lat 90 pod złącze ps2, natomiast chciałbym mechanika.
Jest sporo ogłoszeń na olx, gdzie są one nawet po 10 złotych. Jak mogę, bez sprawdzania na żywo zobaczyć czy to mechanik? Nie zawsze widać nalepkę z modelem (sprzedają to panie Krysie) , jakoś można to wywnioskować ze zdj? :)
Wiem że można kupić IBM za 500 złotych, no ale nie chcę żeby te hobby było aż tak kosztowne ;)

Może macie jakieś polecane modele w dobrych cenach dostępne na allegro lub (co wolę) Olx?
Jak rozpoznać mechaniczna czy membranowa :?:

Jednym ze sposobów jest wysokość klawiszy ,klawiatura mechaniczna ma coś co nazwę jako przełącznik mechaniczny i ten musi mieć swój skok między stykami tak więc wysokość klawiszy powinna być wyższa od klawiatury membranowej która ma dwie warstwy metalizowanej foli (styki) i gumową podkładkę o odpychania klawisza (w dużym uproszczeniu) .Klawiatura mechaniczna "klika" przy używaniu (przełączniki) ,trzeba też użyć trochę więcej siły do pisania .Jak rozpoznać na zdjęciu (ja nigdy na ten temat się nie zastanawiałem :oops: ) ,chyba jednak trzeba szukać po nalepce lub organoleptycznie ,używam klawiatur i takich i takich ,ważniejsze jest dla mnie jakość i ergonomia .

Awatar użytkownika
starcraft2fan
Posty: 15
Rejestracja: 21 cze 2020, 14:38

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: starcraft2fan » 25 wrz 2020, 14:19

To wiem, łatwo rozpoznać na żywo czy to membranowa czy mechanik po przełącznikach. :)
Kupuję jednak przez internet zabytkowy sprzęt i nie zawsze jest wiadome jaki to dokładnie model jest.
Polecisz dobre ergonomiczne mechaniki z tamtych lat?
:D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: Dariusz 64 » 25 wrz 2020, 14:58

starcraft2fan pisze:
25 wrz 2020, 14:19
To wiem, łatwo rozpoznać na żywo czy to membranowa czy mechanik po przełącznikach. :)
Kupuję jednak przez internet zabytkowy sprzęt i nie zawsze jest wiadome jaki to dokładnie model jest.
Polecisz dobre ergonomiczne mechaniki z tamtych lat?
No chyba nie polecę :? ,bo jak napisałem w poście powyżej jest mi to obojętne jakich klawiatur używam (proszę o wybaczenie za to stwierdzenie ) ale mając z 50 kompletnych komputerów i tyleż ,jak nie więcej płyt z procesorami w kolekcji ,nie mam możliwości i chęci składować tyleż klawiatur :oops: .
Polecanie 30 letnich klawiatur mija się z celem .
Ja kupuję ,czekając na okazje i niską cenę ,w większości kupuję w "ciemno i na czuja" :lol: ,ale "dzieścia" lat doświadczenia i rutyny też ma też znaczenie .

Awatar użytkownika
starcraft2fan
Posty: 15
Rejestracja: 21 cze 2020, 14:38

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: starcraft2fan » 25 wrz 2020, 15:31

Dariusz 64 pisze:
25 wrz 2020, 14:58

No chyba nie polecę :? ,bo jak napisałem w poście powyżej jest mi to obojętne jakich klawiatur używam (proszę o wybaczenie za to stwierdzenie ) ale mając z 50 kompletnych komputerów i tyleż ,jak nie więcej płyt z procesorami w kolekcji ,nie mam możliwości i chęci składować tyleż klawiatur :oops: .
Polecanie 30 letnich klawiatur mija się z celem .
Ja kupuję ,czekając na okazje i niską cenę ,w większości kupuję w "ciemno i na czuja" :lol: ,ale "dzieścia" lat doświadczenia i rutyny też ma też znaczenie .
Cóż, dzielę rocznik z Windowsem 98, więc takowego doświadczenia dopiero nabywam ;)
Na Reddicie jest osobny (!) dział tematyczny ze starymi klawiaturami, tam można dowiedzieć się sporo o konkretnych modelach.
:D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: Dariusz 64 » 25 wrz 2020, 17:18

starcraft2fan pisze:
25 wrz 2020, 15:31
Cóż, dzielę rocznik z Windowsem 98, więc takowego doświadczenia dopiero nabywam ;)
Na Redlicie jest osobny (!) dział tematyczny ze starymi klawiaturami, tam można dowiedzieć się sporo o konkretnych modelach.
No tak można się dużo dowiedzieć .
Ale zakup i cena takowej to już inna bajka .
Moja skromna rada kupić którąś z tych trzech która wygląda na taką która będzie najlepiej pasować do zestawu ,lub "polować" na portalach aukcyjnych.
Na zdjęciach ( Przykładowo) trzy z moich "Starych -Retro" klawiatur a jedna tylko jest mechaniczna i wcale nie jest szczytem ergonomiczności ( no ale klika).

Ps. Jaki Kolega składa zestaw retro (może trochę danych ) ,to tak z ciekawości :)
Załączniki
101_0064.JPG
101_0064.JPG (336.98 KiB) Przejrzano 9032 razy
101_0066.JPG
101_0066.JPG (408.64 KiB) Przejrzano 9032 razy
101_0067.JPG
101_0067.JPG (509 KiB) Przejrzano 9032 razy

Awatar użytkownika
starcraft2fan
Posty: 15
Rejestracja: 21 cze 2020, 14:38

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: starcraft2fan » 28 wrz 2020, 14:18

Dariusz 64 pisze:
25 wrz 2020, 17:18
starcraft2fan pisze:
25 wrz 2020, 15:31
Cóż, dzielę rocznik z Windowsem 98, więc takowego doświadczenia dopiero nabywam ;)
Na Redlicie jest osobny (!) dział tematyczny ze starymi klawiaturami, tam można dowiedzieć się sporo o konkretnych modelach.
No tak można się dużo dowiedzieć .
Ale zakup i cena takowej to już inna bajka .
Moja skromna rada kupić którąś z tych trzech która wygląda na taką która będzie najlepiej pasować do zestawu ,lub "polować" na portalach aukcyjnych.
Na zdjęciach ( Przykładowo) trzy z moich "Starych -Retro" klawiatur a jedna tylko jest mechaniczna i wcale nie jest szczytem ergonomiczności ( no ale klika).

Ps. Jaki Kolega składa zestaw retro (może trochę danych ) ,to tak z ciekawości :)
Ten Compaqu jest mechaniczny? ;)
Narazie zajmuję się laptopem Toshiba Satellite Pro 440CDT. Kupiłem ją za 100 złotych z dodatkową stacją na dyskietki i bawię się zainstalowanym tam Windowsem 98 (podeślę zdjęcie jak wrócę z pracy). Mam problem z podłączeniem tam Internetu i myślę nad dwoma opcjami - karta sieciowa lub karta wifi po usb. Czekam na przejściówkę z ATA na SATA, żeby potrzebne sterowniki i gry przenieść na dysk tego komputera.
Mam też Thinkpada R61i, który potrzebuje nowego wentylatora. Bazowo będzie tam Win XP.
PC to już inwestycja jak uporam się z tym zabawkami. :)
:D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: Dariusz 64 » 30 wrz 2020, 12:55

starcraft2fan pisze:
28 wrz 2020, 14:18
Ten Compaqu jest mechaniczny? ;)
No właśnie niestety nie :o ,choć wygląda staro (sorry Retro ;) ) i jej waga wierzcie mi to chyba z 1,5kg (podbili ją blachą z T-34 :?: :lol: ) .Mechaniczna jest ta klawiatura z Optimusa ,choć pisanie na niej to dla użytkownika nowoczesnych klawiatur jest to wyzwanie ,(skok i twardość klawiszy z przełącznikami robi "swoje" ) .

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Retro klawiatura mechaniczna - jak rozpoznać, co wybrać?

Post autor: lugiuno » 05 lis 2020, 23:26

Dell AT101(W)/102 z jebaja, generalnie fanatycy alpsów polecają ją jako "babby's first alps board" i nie dziwne, często są stosunkowo tanie oraz popularne - czarne tactile alpsy są łatwo modyfikowalne (szczególnie linearyzacja alpsów przynosi wymierne korzyści), zmieścisz się raczej w 50 usd, jak poświęcisz trochę czasu

albo olej to i szukaj beżowego two-tone Leopolda FC900R na jakichkolwiek wisienkach tylko znajdziesz. Drożej i nadal: ciężej dostępne, ale wygląda jak stara klawiatura nadal.

ODPOWIEDZ