Kupowanie używanego zasilacza do PC

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Makao
Posty: 8
Rejestracja: 11 gru 2020, 08:01

Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Makao » 31 gru 2020, 15:17

Czy kupowanie używanego zasilacza do PC może powodować jakieś niebezpieczeństwo po np. złym traktowaniu zasilacza przez oryginalnego posiadacza ? Nie mam na myśli zasilaczy z czarnej listy , ale certyfikowane które były już przez dłuższy czas używane przez kogoś.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Piteusz » 31 gru 2020, 16:43

Jeżeli chodzi o używane zasilacze renomowanych firm, to nie powinno być problemu. Dwa razy kupiłem zasilacz XFX Pro 450W używany i zasila dwa moje komputery. Dodatkowo kupione zostały trzy Fortrony do kompów z okresu Athlona XP/Pentium 3 - i one nadal dzielnie służą. Tak też spokojnie. Tylko nie kupuj czarnej listy :D

Awatar użytkownika
Makao
Posty: 8
Rejestracja: 11 gru 2020, 08:01

Re: Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Makao » 31 gru 2020, 18:18

Jest coś czym można się pokierować podczas kupowania takiego zasilacza, tak by wiedzieć czy nadal jest do użytku ?

Kiwasaki
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2020, 20:55

Re: Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Kiwasaki » 31 gru 2020, 20:37

Makao pisze:
31 gru 2020, 18:18
Jest coś czym można się pokierować podczas kupowania takiego zasilacza, tak by wiedzieć czy nadal jest do użytku ?
Myślę, że powinieneś przede wszystkim wiedzieć do jakiego komputera chcesz kupić zasilacz. Współczesne zasilacze średnio będą pasowały do płyt które "ciągną" prąd głównie z linii 5V. Również w przypadku bardzo starego komputera możesz się spotkać z sytuacją w której nie będzie zamontowany zasilacz ATX, a AT. Co do pokierowania się przy kupnie zasilacza. Myślę, że warto jest poznać powód przez który zasilacz jest w sprzedaży. Oczywiste jest, że jeżeli ktoś sprzedaje zasilacz jakaś przyczyna musi tego być. W końcu jeżeli ktoś sprzedaje bo komputer się zawieszał - to jest problem w rzeczy którą chcesz kupić. Dodatkowo możesz patrzeć na wiek zasilacza. Jeżeli ten ma 13 lat - jest spora szansa, że kondensatory nie są już w najlepszym stanie. Z tego powodu myślę im nowszy zasilacz tym lepiej. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, polecam też sprawdzić zasilacz zwierając zielony z czarnym - o ile wiesz co robisz. Parę razy trafiłem na sprzedającego robiącego kupującego w cudzysłowiową trąbę.

Kiwasaki
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2020, 20:55

Re: Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Kiwasaki » 31 gru 2020, 20:42

Kiwasaki pisze:
31 gru 2020, 20:37
Makao pisze:
31 gru 2020, 18:18
Jest coś czym można się pokierować podczas kupowania takiego zasilacza, tak by wiedzieć czy nadal jest do użytku ?
Myślę, że powinieneś przede wszystkim wiedzieć do jakiego komputera chcesz kupić zasilacz. Współczesne zasilacze średnio będą pasowały do płyt które "ciągną" prąd głównie z linii 5V. Również w przypadku bardzo starego komputera możesz się spotkać z sytuacją w której nie będzie zamontowany zasilacz ATX, a AT. Co do pokierowania się przy kupnie zasilacza. Myślę, że warto jest poznać powód przez który zasilacz jest w sprzedaży. Oczywiste jest, że jeżeli ktoś sprzedaje zasilacz jakaś przyczyna musi tego być. W końcu jeżeli ktoś sprzedaje bo komputer się zawieszał - to jest problem w rzeczy którą chcesz kupić. Dodatkowo możesz patrzeć na wiek zasilacza. Jeżeli ten ma 13 lat - jest spora szansa, że kondensatory nie są już w najlepszym stanie. Z tego powodu myślę im nowszy zasilacz tym lepiej. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, polecam też sprawdzić zasilacz zwierając zielony z czarnym - o ile wiesz co robisz. Parę razy trafiłem na sprzedającego robiącego kupującego w cudzysłowiową trąbę.
Ah i jeszcze sprawdź jakich "wtyczek" potrzebuje twój komputer. Bo może dojść do sytuacji kiedy komputer potrzebuje 8pin do zasilania procesora, a zasilacz ma 4. Lub masz kartę graficzną z zasilaniem 8+6 a twój zasilacz ma tylko złącze 6pin. To samo z resztą komponentów. Szkoda by któryś dysk nie był podłączony bo zabrakło złącz :3

Awatar użytkownika
Makao
Posty: 8
Rejestracja: 11 gru 2020, 08:01

Re: Kupowanie używanego zasilacza do PC

Post autor: Makao » 31 gru 2020, 21:42

Spokojnie, moja obecna karta nie potrzebuje zasilania i 4 piny do procesora mi akurat wystarczą . Ale dzięki , przy kupowaniu uwzględnię te rzeczy :D

ODPOWIEDZ