Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
mentoss
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 15:06
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: mentoss » 08 kwie 2021, 14:03

Witam Was

Noszę się z zakupem / zamontowania komputera do retro gier pod system 9x/2000.
Chcialbym uzyskać w miarę maksymalna konfigurację pod proste gry z tamtej epoki.
Na jakie podzespoły warto spojrzeć i na nich oprzeć nowa retro maszynkę by miało to ręce i nogi.

Pozdrawiam

sofix111
Posty: 66
Rejestracja: 07 sty 2021, 22:10

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: sofix111 » 08 kwie 2021, 14:31

chyba najlepiej pIII tualatin chociaż niektórzy wolą p4 , możesz tez sklecić coś na socket A czyli jakiś Athlon - pod to akurat mam trochę fajnych płyt w rodzaju Asus A7v8X-X A7V600 czy Epox PRDA8+ Pro (nazwy pisze z pamięci) do tego z 1,5 gb RAM i grafikę jeżeli ma działać pod 98 to chyba GF serii 6 czy 7 będzie najlepszym wyborem . Ogólnie mam trochę rupieci jak coś to pisz. Pozdro

mentoss
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 15:06
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: mentoss » 08 kwie 2021, 19:46

Ważne żeby dało radę znaleźć drivery do końcowej konfiguracji i żeby był sprawny Ethernet by na luzie przenosić pliki:)

sofix111
Posty: 66
Rejestracja: 07 sty 2021, 22:10

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: sofix111 » 09 kwie 2021, 00:32

większość sterów znajdziesz na vogonsdrivers

mentoss
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 15:06
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: mentoss » 09 kwie 2021, 11:45

Która platforma bardziej uniwersalna p4 czy Athlona XP? Boję się że potem będę chciał zbudować następna maszynkę:)

Wpadł mi do głowy pomysł tylko nie wiem czy realny by do win 9x,i 2000 dołożyć jeszcze win nt 4.0😉

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: Dariusz 64 » 09 kwie 2021, 13:33

mentoss pisze:
08 kwie 2021, 14:03
Witam Was

Noszę się z zakupem / zamontowania komputera do retro gier pod system 9x/2000.
Chcialbym uzyskać w miarę maksymalna konfigurację pod proste gry z tamtej epoki.
Na jakie podzespoły warto spojrzeć i na nich oprzeć nowa retro maszynkę by miało to ręce i nogi.

Pozdrawiam
Motto.
"Patrz Lucynka zmartwychwstałem"
(Legendy Polskie Allegro -Twardowsky 2.0).
Bez związku z tym co napisałem poniżej :)

Tu oczywiście nasuwają się pytania .
Czy ma to być tylko komputer który obsłuży w/w systemy i gry ,czy ma to być przy okazji komputer Retro ,który obsłuży w/w systemy i gry ,którym można będzie się pochwalić przed znajomymi :?: :) .

Jaki "mam budżet" i ile chcę wydać :?:

Będę Sam składał kompa ,czy kupię "gotowca" ( stopień zaawansowania użytkownika) :?: .

Czy poprzestanę tylko na WIN 98-WIN 2000 ,czy potem nie najdzie mnie ochota dodać następny system np. WIN XP :?: A nie daj losie okrutny przyjdzie mi na myśl zainstalować WIN NT 4.0 :o :lol:

Przypadek Pierwszy.
Komp do gier na WIN 98-WIN 2000 ,nie Retro
Nasuwa się oczywiście Socket462 AMD lub Socket478 Intel .
Płyta i procesor - Jak najmocniejsze się da ,do których będą sterowniki (producenta) do w/w systemów .A procesor lepiej w okolicach 2 GHz ,przy większym taktowaniu mogą się pojawić ( nie muszą ,to nie reguła ) "niespodzianki" z strony WIN 98 .Poeksperymentować ;)
Pamięć - jak najwięcej ,pamiętając o ograniczeniach w tym wypadku WIN 98 .
Grafika - jak najbardziej wydajna z sterownikami do w/w systemów .
HDD- jak największy .
FDD- DVD ROM -Zasilacz - Obudowa i reszta peryferiów dowolne ,dostosowane do konfiguracji komputera .
Monitor - Dowolny w zależności od karty graficznej (wyjścia sygnału wideo).

Przypadek drugi.
Komp do gier na w/w systemy - Retro .
Płyta -Socket370 (wersja AT lub ATX ) i procesor Pentium III w okolicach 1000MHz i wyżej ,co do płyt i procesorów Tualatin to są one ciężko dostępne i Drogie ( Finanse się kłaniają :) ),myślę że procesory Coppermine też sobie poradzą ;) .Odradzam płyty z Slot 1 ,szybsze procesory około 1 GHz są bardzo drogie .
Pamięć -od 256MB do 512MB .
Grafika- Tu determinowała będzie prędkość i wersja AGP płyty głównej , Po co wkładać kartę na AGPx8 jak płyta obsługuje AGPx4 :?: ,myślę że powinna być to max GF4 MX 400 (440)/64MB ,na pamięciach DDR :!: Można też wstawić i starszą wiekowo kartę ,myślę że max to GF5200 (tu uwaga, niektóre wersje z 128MB mają problemy ,a raczej WIN98 ma problemy z prawidłową współpracą z nimi -wydajność ).
HDD - do 40GB
FDD- CD/RW -Zasilacz - obudowa -Monitor ( tu odradzam korzystanie z z monitorów CRT -takie odstępstwo na rzecz zdrowych oczu ;) ) + inne peryferia z "Epoki" .

Przypadek Trzeci .
Komp "Rozwojowy" ,a nóż mi się zechce jeszcze WIN XP zainstalować :?: ;)
Płyta i procesor - Tu jak najnowsze co do których będą jeszcze sterowniki dla Systemu WIN 98 .
Do wyboru Socket754 -939 AMD -Socket775 Intel ,raczej procesory 1-Rdzeń i lepiej żeby miały AGP ,jak PCI-E .
Pamięć - Do 1GB .
HDD - Ile się da pojemności ,zalecam jednak HDD na IDE- ATA , z Serial ATA na WIN 98 mogą być problemy (poeksperymentować :lol: ) .
FDD-Zasilacz-Obudowa -Monitor - i inne peryferia ,pełna dowolność (i radosna twórczość ;) ).

A jeszcze sprawa obudowy - Desktop ,czy Tower :?: Tu Sam Autor tematu musi sobie sam odpowiedzieć :) .
Oczywiście są to tylko moje propozycje i głos w temacie , nie Wszyscy muszą się z tym zgadzać (Ja tak to bym widział :) ) ,zdecyduje Autor co i jak złoży -zakupi .

A i na koniec ... taka luźna uwaga ;)
Autor pisze cytuję :
"Wpadł mi do głowy pomysł tylko nie wiem czy realny by do win 9x,i 2000 dołożyć jeszcze win nt 4.0 "
A po co on do licha potrzebny w tym zestawie :?: ,do grania :o :lol:
A może jak napisałem powyżej zaczynamy "Dokładać Systemy" :)

mentoss
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 15:06
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: mentoss » 09 kwie 2021, 14:27

Dziś w pracy pogadałem z kumplami i temat nawinął się sam "Kiedyś to było" czyli nostalgiczne wspomnienia z przesiadywania i ogrywania klasyków w kafejkach typu Q3Arena/Q2/Unreal Tournament/D2 i kopiowanie całego internetu na dyskietki 3,5cala i wymianie wszystkiego co udało nam się ściągnąć i kolekcjonować. Ileż było przy tym radochy i odkrywania....Generalnie na sam początek chcę mieć maszynkę która będzie pracować ku mojej uciesze..bez wiecznego wgrywania patchy i cudowania rodem z Win10...(każdy update potrafi nieźle namieszać).Instaluje grę na 9x/ -działa ewentualnie blue screen;D

Mam straszny sentyment do old-skulowego Win98SE/NT/2000.
Jeśli chodzi o umiejętności to bez problemu mogę poskładać od 0 wszystko .Generalnie myślałem by względnie tanio kupić całą maszynkę i w razie potrzeby wymieni/dołożyć interesującą mnie część. Chcę od tego zacząć gdyż nie posiadam na dzień dzisiejszy żadnych części z tamtych czasów(rozdawałem po rodzinie)i nic z tego nie zostało.
Więc prościej przy 1 przesyłce mieć przynajmniej tą budę i PSU:) a potem mieszać kombinować/zmieniać.
Preferuje obudowę w stylu Tower, a po monitor przejdę się do starego magazynku w robocie w którym stoją stare CRT, nie raz w bardzo dobrym stanie.


Generalenie do Xp'ka mam starego C2Q 6600 i w razie wielkiej pokusy on spokojnie daje radę ze wszystkim z czasów WinXP

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: Dariusz 64 » 09 kwie 2021, 15:02

mentoss pisze:
09 kwie 2021, 14:27
Dziś w pracy pogadałem z kumplami i temat nawinął się sam "Kiedyś to było" czyli nostalgiczne wspomnienia z przesiadywania i ogrywania klasyków w kafejkach typu Q3Arena/Q2/Unreal Tournament/D2 i kopiowanie całego internetu na dyskietki 3,5cala i wymianie wszystkiego co udało nam się ściągnąć i kolekcjonować. Ileż było przy tym radochy i odkrywania....Generalnie na sam początek chcę mieć maszynkę która będzie pracować ku mojej uciesze..bez wiecznego wgrywania patchy i cudowania rodem z Win10...(każdy update potrafi nieźle namieszać).Instaluje grę na 9x/ -działa ewentualnie blue screen;D

Mam straszny sentyment do old-skulowego Win98SE/NT/2000.
Jeśli chodzi o umiejętności to bez problemu mogę poskładać od 0 wszystko .Generalnie myślałem by względnie tanio kupić całą maszynkę i w razie potrzeby wymieni/dołożyć interesującą mnie część. Chcę od tego zacząć gdyż nie posiadam na dzień dzisiejszy żadnych części z tamtych czasów(rozdawałem po rodzinie)i nic z tego nie zostało.
Więc prościej przy 1 przesyłce mieć przynajmniej tą budę i PSU:) a potem mieszać kombinować/zmieniać.
Preferuje obudowę w stylu Tower, a po monitor przejdę się do starego magazynku w robocie w którym stoją stare CRT, nie raz w bardzo dobrym stanie.


Generalenie do Xp'ka mam starego C2Q 6600 i w razie wielkiej pokusy on spokojnie daje radę ze wszystkim z czasów WinXP
No to najlepiej kupić "gotowca"-bazę na jakimś portalu z płytą Socket462 ,albo Socket478 Intel z procesorem nie mniej jak 1,8~2,2 GHz ,z kartą graficzną i pamięcią HDD i FDD + napęd DVD ( cena) ,"upolowanie" takiego komputera na Socket370 , w akceptowalnej cenie może być czasochłonne i nie oszukujmy się trudne .
W takich gotowcach ( Kupujemy tylko sprawne :!: ) ,do przejrzenia (kondensatory + poprawność napięć wyjściowych ) , lub wymiany prawdopodobnie będzie zasilacz ,w tamtych czasach używano w większości te "z dolnej półki" że się tak wyrażę .
A jeszcze jedno zalecam używać myszki ( może być optyczna ) i klawiatury raczej na PS2 (szczególnie dla WIN 98) ,z tymi z USB mogą być niespodzianki w działaniu ,w BIOS z płyt tego okresu obsługa klawiatury i myszki na USB potrafiła być domyślnie wyłączona .

Ps. Jeżeli Kolega jest z Lublina lub okolic ,mógłbym pomóc w zbudowaniu takiego kompa posiadam zbędne podzespoły i obudowę (Tower) ,ale dźwiganie tego i wysyłka jest ponad moje siły ,niestety w grę wchodzi tylko odbiór Osobisty .
Oferta jest Gratisowa Kolega nic nie płaci ,po prostu w/w zagracają mi pokój ,a moja kolekcja komputerów i podzespołów zaczyna mnie samego już przerażać , ilościowo > Patrz na Forum ile tego mam , chętnie bym się pozbył tego i owego .

mentoss
Posty: 7
Rejestracja: 07 kwie 2021, 15:06
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: mentoss » 09 kwie 2021, 15:29

Niestety, mieszkam w okolicach Katowic, ale serdecznie dziękuję za propozycję :=) będę w wolnej chwili wertowac olxy oraz ale drogo może się coś znajdzie oplacalnego

sofix111
Posty: 66
Rejestracja: 07 sty 2021, 22:10

Re: Build pod retro PC 9x/2000. Jakie podzespoły?

Post autor: sofix111 » 10 kwie 2021, 01:58

mam na składzie taki komputerek na s 478 stan igła tyle tylko że jest on na celeronie ładna biała obudowa , dobry zasilacz 2 gb ram Radeon9550 . Może wystąpić z momitorem CRT

ODPOWIEDZ