Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 04 kwie 2022, 21:27

Dzień dobry!

Ostatnio będąc w szkole w sali u jednego z nauczycieli, zauważyłem, że wśród jego pudeł z typowymi komponentami komputerowymi, były też takie gdzie napisane było "stare (...)". Pudła te szybko przykuły moją uwagę i równie szybko je rozpakowałem. Z tego wszystko udało mi się wyciągnąć kilka ciekawych komponentów:
  • Płytę główną AT oznaczoną jako P54C-SI7 (a innych oznaczeń nie widziałem)
  • Dysk WD Caviar 102AA 10GB - bez bad sectorów
  • Procesor Intel Pentium pod Socket 7
  • Kartę sieciową na ISA 3COM Etherlink III
  • Kontroler SCSI na ISA Adaptec AHA-1520
  • Kontroler I/O AQUARIUS BF-1590
a także parę innych dupereli (od innego nauczyciela odzyskałem swojego Sound Blastera AWE64, którego onegdaj oddałem mu właśnie za 6 z przedmiotu).

Mając taki pokaźny set komponentów postanowiłem, że a czemu nie - zbuduję sobie platformę pod Socket 7. Razem z płytą "przyszły" RAMy - czy sprawne to nie wiem. Pentium miał powyginane piny, ale zatrudniłem do tego kolegę, który za darmo odwalił kawał dobrej roboty, przez co mogłem procesor znów włożyć w Socket. Mam kartę graficzną (S3 TrioV64+), mam kartę dźwiękową (nazywaną też przez niektórych muzyczną), mam nawet kartę sieciową. No można składać komputer.

Noo prawie. Brakuje mi paru "małych" elementów. Nie mam zasilacza i obudowy - a także peryferiów. Oczywiście wybrałem się do szkoły ale dowiedziałem się, że wszystko co było retro - komputery 386, klawiatury AT, myszy na RS232, dosłownie wszystko poleciało na złom. Wracając z pustymi rękoma musiałem ujarzmić swoje "dusigrostwo" i cóż - zakupiłem zasilacz - a nawet dwa. Może nie AT bo jednak nie chcę pchać konstrukcji AT bo im po prostu po takim czasie nie ufam, a mi brak umiejętności do serwisowania takiego sprzętu. ATX się bardziej przyda, więc zakupiłem Chiefteca i Fortrona - ale nie byle jakie. Specjalnie doglądałem by zasilacze te miały linię -5V, której w obecnych zasilaczach ATX brak. Do tego ze znanego serwisu sprowadzającego produkty z Azji zakupiłem prosty adapter ATX-AT - aczkolwiek nie z ChRL a z... Czech - tak przynajmniej twierdzi serwis. Zasilacze to jednak najmniejszy problem. Gorzej będzie odnaleźć działającą mysz na RS232 - ewentualnie adapter na PS/2 o ile takie istniały. Niestety płyta ta nie posiada złącza PS/2, a ja nie mam żadnej karty rozszerzeń z tymże złączem. Jednak bez myszy jakoś to przeżyję. Gorzej z klawiaturą, bo moja stara klawiatura na DINa gdzieś się zapodziała - zapewne wyleciała. Prawdopodobnie będę musiał uraczyć się adapterem PS/2 na DIN - chociaż jest promyczek nadziei, jeden z nauczycieli powiedział, że może gdzieś ma jeszcze starą klawiaturę AT na DINa. No i trzeba będzie wykombinować obudowę. Ale zakup nowej obudowy raczej nie będzie problemem. Najpierw chciałbym jednak sprawdzić czy to wszystko działa - bo nie jestem pewien, czy płyta jest sprawna czy RAM czy procesor. Kondensatory wyglądają w porządku. Dlatego też wybór padł na zasilacz ATX z przejściówką - jak komponenty będą niesprawne to zawsze będę mógł użyć zasilacza do czegoś nowszego.

Co forumowicze sądzą o takim przedsięwzięciu? Warto? Jakieś porady macie dotyczące składania takiej maszyny? Chętnie usłyszę opinie i komentarze na ten temat. Dołączam też zdjęcia płyty i procesora (już zamontowanego).

Z uszanowaniem

Płyta główna bez procesora:
IMG_20220328_171600.jpg
IMG_20220328_171600.jpg (4.16 MiB) Przejrzano 5563 razy
Zamontowany już procesor w Sockecie:
IMG_20220330_183642.jpg
IMG_20220330_183642.jpg (3.51 MiB) Przejrzano 5563 razy

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: CycuPL » 04 kwie 2022, 23:20

Piotr86PL pisze:
04 kwie 2022, 21:27
Płytę główną AT oznaczoną jako P54C-SI7 (a innych oznaczeń nie widziałem)
MSI MS-5124 - wg. instrukcji jako najszybszy procesor można dać tu Pentiuma 166. Jako załączniki skany z instrukcji, znalezione w necie:
P2~P3.jpg
P2~P3.jpg (317.92 KiB) Przejrzano 5559 razy
p6~p7.jpg
p6~p7.jpg (150.54 KiB) Przejrzano 5559 razy
p8~p9.jpg
p8~p9.jpg (145.95 KiB) Przejrzano 5559 razy
P10~P11.jpg
P10~P11.jpg (173.77 KiB) Przejrzano 5559 razy
P14~P15.jpg
P14~P15.jpg (182.39 KiB) Przejrzano 5559 razy
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: CycuPL » 04 kwie 2022, 23:21

P16~P17.jpg
P16~P17.jpg (163.92 KiB) Przejrzano 5559 razy
Jeszcze jedna strona (w osobnym poście, bo mogłem dodać max. 5 załączników do posta).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 05 kwie 2022, 08:26

Czy warto składać komputer -Pewnie że warto :!:
A i jeszcze w uzupełnieniu do manuala który pokazał Kolega "Cycu" -w/w płyta posiada piny do podłączenia gniazda na myszkę PS2 ( 5 skan) za pomocą konektora na śledziu .

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: CycuPL » 05 kwie 2022, 22:43

A i oczywiście odpowiedź na kluczowe pytanie:
Piotr86PL pisze:
04 kwie 2022, 21:27
Co forumowicze sądzą o takim przedsięwzięciu? Warto?
Zawsze warto jest złożyć taki stary PC - inaczej jest np. grać w stare gry na emulatorze, a inaczej "na żywca".
Ponadto nie wspominając o tym, że takie stare PC do dziś potrafią być używane w specjalistycznych zastosowaniach, no ale to już inna kwestia...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 10 kwie 2022, 09:41

CycuPL pisze:
04 kwie 2022, 23:20
Piotr86PL pisze:
04 kwie 2022, 21:27
Płytę główną AT oznaczoną jako P54C-SI7 (a innych oznaczeń nie widziałem)
MSI MS-5124 - wg. instrukcji jako najszybszy procesor można dać tu Pentiuma 166. Jako załączniki skany z instrukcji, znalezione w necie:
P2~P3.jpg
p6~p7.jpg
p8~p9.jpg
P10~P11.jpg
P14~P15.jpg
Dziękuję za podesłaną instrukcję. Pomoże mi to przy składaniu. Ogólnie przez te 5 dni niepisania myślałem jak rozwiązać problem z zasilaniem. Myślałem właśnie nad adapterem ATX-AT, jednakże zamówiony przeze mnie adapter z Czech nie został jeszcze wysłany a we wtorek kończy się czas na wysłanie. Z krajów azjatyckich nawet nie chcę zamawiać bo zanim mi przyjdzie to zupełnie o projekcie zapomnę. Myślałem też na zbudowaniem własnego adaptera bo przewody z wtykami P8/P9 mam. Potrzebował bym tylko wtyku ATX żeńskiego - i teraz pytanie czy takie coś można kupić w ogóle (ale nie z krajów azjatyckich). Do tego dochodzi kwestia obciążenia na 3.3V i włącznika do takiego zasilacza. Dlatego też zacząłem zastanawiać się czy nie lepiej kupić/zdobyć najzwyklejszy w świecie zasilacz AT - może one nie są takie złe jak ich malują i nie będą stwarzać większego zagrożenia przy użytkowaniu. Są to też prostsze w konstrukcji zasilacze, więc gdybym znalazł osobę, która zna się na elektronice to może mogła by go łatwiej serwisować. Co o tym sądzicie? Lepszy zasilacz AT czy adapter z ATX na AT? Niemniej zasilacze, które zamówiłem, przyszły i to też nie był zły zakup bo mimo wszystko przydadzą się do innego projektu w razie czego. Co do obudowy to jeszcze mam rozterkę czy być bardziej ortodoksyjny i zdobyć coś starego czy może iść na łatwiznę i kupić nową-używaną obudowę ATXową. Znalezienie starszej, "białej" obudowy będzie trudniejsze. Także nie wiem.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 10 kwie 2022, 21:18

Piotr86PL pisze:
10 kwie 2022, 09:41
Dziękuję za podesłaną instrukcję. Pomoże mi to przy składaniu. Ogólnie przez te 5 dni niepisania myślałem jak rozwiązać problem z zasilaniem. Myślałem właśnie nad adapterem ATX-AT, jednakże zamówiony przeze mnie adapter z Czech nie został jeszcze wysłany a we wtorek kończy się czas na wysłanie. Z krajów azjatyckich nawet nie chcę zamawiać bo zanim mi przyjdzie to zupełnie o projekcie zapomnę. Myślałem też na zbudowaniem własnego adaptera bo przewody z wtykami P8/P9 mam. Potrzebował bym tylko wtyku ATX żeńskiego - i teraz pytanie czy takie coś można kupić w ogóle (ale nie z krajów azjatyckich). Do tego dochodzi kwestia obciążenia na 3.3V i włącznika do takiego zasilacza. Dlatego też zacząłem zastanawiać się czy nie lepiej kupić/zdobyć najzwyklejszy w świecie zasilacz AT - może one nie są takie złe jak ich malują i nie będą stwarzać większego zagrożenia przy użytkowaniu. Są to też prostsze w konstrukcji zasilacze, więc gdybym znalazł osobę, która zna się na elektronice to może mogła by go łatwiej serwisować. Co o tym sądzicie? Lepszy zasilacz AT czy adapter z ATX na AT? Niemniej zasilacze, które zamówiłem, przyszły i to też nie był zły zakup bo mimo wszystko przydadzą się do innego projektu w razie czego. Co do obudowy to jeszcze mam rozterkę czy być bardziej ortodoksyjny i zdobyć coś starego czy może iść na łatwiznę i kupić nową-używaną obudowę ATXową. Znalezienie starszej, "białej" obudowy będzie trudniejsze. Także nie wiem.
Taki adapter ATX>AT można kupić na Allegro .
Najlepiej używać oryginalnych podzespołów ,czyli kupić zasilacz AT.
Obudowa - najlepiej by było żeby była AT (ale te ceny :oops: ) .Jeżeli będzie ATX ( kolor według mnie obojętny ,ale powinna być jak najstarsza ), to będą potrzebne przeróbki ( włącznik i maskownica) ,w tym temacie : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=158
można poczytać tak o przeróbkach obudowy jak i zasilacza .
Włącznik do adaptera ATX>AT można też kupić na w/w portalu .

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 11 kwie 2022, 17:59

Dariusz 64 pisze:
10 kwie 2022, 21:18

Taki adapter ATX>AT można kupić na Allegro .
Najlepiej używać oryginalnych podzespołów ,czyli kupić zasilacz AT.
Obudowa - najlepiej by było żeby była AT (ale te ceny :oops: ) .Jeżeli będzie ATX ( kolor według mnie obojętny ,ale powinna być jak najstarsza ), to będą potrzebne przeróbki ( włącznik i maskownica) ,w tym temacie : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=158
można poczytać tak o przeróbkach obudowy jak i zasilacza .
Włącznik do adaptera ATX>AT można też kupić na w/w portalu .
Można kupić na allegro, tyle że jedyny jaki widziałem to za 50 zł. A prawie 50 zł za trzy plastiki i kilka kabli? No nie wiem. Prawdopodobnie po prostu wyposażę się w zasilacz AT. Co do obudowy to też postaram się jakąś wypatrzyć. Ale faktycznie może być z tym ciężko. Chociaż na początku będę starał się o zasilacz bo chcę mieć pewność, że wszystko działa.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 11 kwie 2022, 21:38

Piotr86PL pisze:
11 kwie 2022, 17:59
Można kupić na allegro, tyle że jedyny jaki widziałem to za 50 zł. A prawie 50 zł za trzy plastiki i kilka kabli? No nie wiem. Prawdopodobnie po prostu wyposażę się w zasilacz AT. Co do obudowy to też postaram się jakąś wypatrzyć. Ale faktycznie może być z tym ciężko. Chociaż na początku będę starał się o zasilacz bo chcę mieć pewność, że wszystko działa.
Może kupić coś takiego
https://allegro.pl/oferta/srb0-redukcja ... 7014120633 (oferta przykładowa ,pewnie można kupić taniej )
I zrobić przelotkę samemu :?:
Albo tani zasilacz ATX (można kupić taki za 10-15 zł ) i przerobić na AT :?:

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 22 kwie 2022, 19:18

Po 11 dniach zdaję raport. Otóż jak się okazało to w lokalnym sklepie elektronicznym byłem w stanie zakupił gniazdo ATX 20-pinowe wraz z konektorami! Jako, że posiadałem już wtyki P8 i P9, no to wiadomym było co się stanie - zlutowałem sobie własną przejściówkę + przełącznik i rezystor na linii 3.3V dla obciążenia. Uradowany podłączam cały zestaw - zasilacz Fortrona do płyty, kartę graficzną i klawiaturę z przejściówką na DIN, którą otrzymałem od nauczyciela. Naciskam przycisk, zasilacz wprawia wentylatory w ruch (chociaż bardzo ciche one są, przy testowaniu tanim testerem, kręciły się one głośniej) a tu nic - obrazu nie ma. Upewniłem się, że wszystkie jumpery są dobrze ustawione. Kombinowałem z RAMem - wyjmowałem kości, na jednej uruchamiałem i nic. Podłączony głośniczek również nie wydawał żadnych dźwięków. I teraz pytanie - czy płyta jest martwa, czy może procesor jest martwy a płyta po prostu nie piszczy w przypadku uszkodzenia procesora. Zauważyłem, że po chwili układy SiSa się nieznacznie nagrzewają, zaś procesor pozostaje zimny przez ten czas.

Załączam zdjęcie zrobionej przejściówki:
IMG_20220422_190734.jpg
IMG_20220422_190734.jpg (3.9 MiB) Przejrzano 5178 razy

ODPOWIEDZ