Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: RetroLaptopy » 22 kwie 2022, 22:33

Hej. Taktowanie FSB ustawiłeś na 50 czy 66MHz?

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 23 kwie 2022, 06:31

Hej. Ustawiłem zgodnie z instrukcją te DIPy na O O O S S S czyli 100MHz procesor i fsb 50MHz. Bo wyczytałem z Internetu że mój procek jest 100MHz. Ale może coś źle wyczytałem.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 23 kwie 2022, 13:11

Procesor powinien pracować tak na ustawieniu 50MHz x2 ,jak i 66MHz x1.5 .
Pytanie - po co obciążenie w postaci rezystora na gałęzi 3.3V :?:
Pytam bo nie spotkałem się z takowym w żadnych adapterach ,jak i sam przerabiając zasilacze ATX na AT nie stosowałem takowego ,nadmieniam że przerobione zasilacze do tej pory pracują bezawaryjnie ,niektóre od kilku lat .

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 23 kwie 2022, 19:54

Jeżeli powinien pracować tak jak i tak no to raczej dobrze wszystko poustawiałem. Tylko teraz pytanie czy płyta powinna dać mi znać piskiem, jeżeli procesor jest uszkodzony czy nie. Bo mógłbym kupić takiego Pentiuma pod Socket 7 ale nie ma sensu, jeżeli płyta jest walnięta.

Co do rezystora na linii 3.3V to słyszałem, że nowsze zasilacze (głównie obecne jednostki) bardzo nie lubią gdy obciąża się wszystkie linie prócz 3.3V i wtedy napięcia na reszcie linii nie są stabilne. Pomimo że ja korzystam ze starych jak świat Fortronów i Chiefteców, które tego problemu nie mają to wolę sobie dołożyć coś takiego jeżeli mam możliwość. Kto wie z jakim zasilaczem przyjdzie mi pracować. Droższe adaptery dostępne w Internecie są wyposażone w rezystor na linii 3.3V (te same adaptery mają też układ do generowania -5V aczkolwiek no moje zasilacze mają linię -5V więc nie bawiłem w coś takiego).

Awatar użytkownika
BluRaf
Posty: 34
Rejestracja: 28 lip 2019, 20:21

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: BluRaf » 23 kwie 2022, 20:53

Piotr86PL pisze:
23 kwie 2022, 19:54
Tylko teraz pytanie czy płyta powinna dać mi znać piskiem, jeżeli procesor jest uszkodzony czy nie.
Nie będzie żadnej aktywności w przypadku uszkodzenia procesora, bo BIOS nie wystartuje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 24 kwie 2022, 11:34

BluRaf pisze:
23 kwie 2022, 20:53
Piotr86PL pisze:
23 kwie 2022, 19:54
Tylko teraz pytanie czy płyta powinna dać mi znać piskiem, jeżeli procesor jest uszkodzony czy nie.
Nie będzie żadnej aktywności w przypadku uszkodzenia procesora, bo BIOS nie wystartuje.
Dobrze wiedzieć. To po prostu zakupię Pentiuma pod Socket 7 - nie są takie drogie. Płyta chyba nie obsługuje Pentiumów z MMX, to wezmę bez. Może coś z tego będzie.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 24 kwie 2022, 12:17

Piotr86PL pisze:
24 kwie 2022, 11:34
BluRaf pisze:
23 kwie 2022, 20:53
Piotr86PL pisze:
23 kwie 2022, 19:54
Tylko teraz pytanie czy płyta powinna dać mi znać piskiem, jeżeli procesor jest uszkodzony czy nie.
Nie będzie żadnej aktywności w przypadku uszkodzenia procesora, bo BIOS nie wystartuje.
Dobrze wiedzieć. To po prostu zakupię Pentiuma pod Socket 7 - nie są takie drogie. Płyta chyba nie obsługuje Pentiumów z MMX, to wezmę bez. Może coś z tego będzie.
A skąd przekonanie że to procesor jest uszkodzony, a nie płyta jest uwalona :?:

Awatar użytkownika
Piotr86PL
Posty: 43
Rejestracja: 20 wrz 2020, 18:17
Lokalizacja: SYS:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Piotr86PL » 24 kwie 2022, 12:53

Dariusz 64 pisze:
24 kwie 2022, 12:17
Piotr86PL pisze:
24 kwie 2022, 11:34
BluRaf pisze:
23 kwie 2022, 20:53


Nie będzie żadnej aktywności w przypadku uszkodzenia procesora, bo BIOS nie wystartuje.
Dobrze wiedzieć. To po prostu zakupię Pentiuma pod Socket 7 - nie są takie drogie. Płyta chyba nie obsługuje Pentiumów z MMX, to wezmę bez. Może coś z tego będzie.
A skąd przekonanie że to procesor jest uszkodzony, a nie płyta jest uwalona :?:
Płyta była odłożona w pudełku i nie była wystawiona na działanie uczniów. No i też aż do momentu demontażu komptera ponoć była sprawna. A procesor znalazłem w pudełku nauczyciela na śrubki, śledzie i inne małe elementy. Pentium miał powyginane nóżki, więc zatrudniłem kolegę by mi je naprostował. Także jestem skory powiedzieć, że to procek padł aczkolwiek nie można wykluczać tego, że to płyta padła. Chociaż mobo jest w dość dobrym stanie wizualnym - nie ma uszkodzeń, ni wybrzuszonych kondensatorów (których i tak jest nie wiele). Nie wiem czy to świadczy też o czymkolwiek ale podczas dłuższej pracy płyty nagrzewa się nieznacznie chipset, zaś procesor pozostaje zimny.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: Dariusz 64 » 24 kwie 2022, 13:37

Piotr86PL pisze:
24 kwie 2022, 12:53
Dariusz 64 pisze:
24 kwie 2022, 12:17

A skąd przekonanie że to procesor jest uszkodzony, a nie płyta jest uwalona :?:
Płyta była odłożona w pudełku i nie była wystawiona na działanie uczniów. No i też aż do momentu demontażu komptera ponoć była sprawna. A procesor znalazłem w pudełku nauczyciela na śrubki, śledzie i inne małe elementy. Pentium miał powyginane nóżki, więc zatrudniłem kolegę by mi je naprostował. Także jestem skory powiedzieć, że to procek padł aczkolwiek nie można wykluczać tego, że to płyta padła. Chociaż mobo jest w dość dobrym stanie wizualnym - nie ma uszkodzeń, ni wybrzuszonych kondensatorów (których i tak jest nie wiele). Nie wiem czy to świadczy też o czymkolwiek ale podczas dłuższej pracy płyty nagrzewa się nieznacznie chipset, zaś procesor pozostaje zimny.
Jako Harwarowiec z wieloletnim stażem ,śmiem nie zgodzić się z tą teorią ,wielokrotnie spotykałem się z sytuacją (przypadkami) nie włączania się płyty z podzespołami (pamięć + procesor + karta grafiki) gdzie w drodze eliminacji (jestem w tym szczęśliwym położeniu że posiadam od chol...ry części zamiennych ) wszystko okazywało się sprawne oprócz ...płyty głównej :o .
Jedynie sprawdzenie poszczególnych podzespołów przez "podmianę" może wskazać "winowajcę". Kupowanie części na łapu -capu mija się z celem .

Rozumiem że nie masz możliwości takowego testowania ,a nie chciał bym żeby projekt "umarł" ,proponuję żebyś wysłał do mnie w/w podzespoły ,ja zaś dokonam testów i znajdziemy rozwiązanie ,aby projekt mógł trwać .
Jeżeli się zdecydujesz kontakt na PW .

Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Dostałem części, więc składam komputer pod Socket 7

Post autor: RetroLaptopy » 25 kwie 2022, 09:32

Dariusz 64 pisze:
24 kwie 2022, 13:37
A skąd przekonanie że to procesor jest uszkodzony, a nie płyta jest uwalona :?:
Dariusz 64 - co sądzisz o testerach do płyt głównych z wyświetlaczem kodów błędów POST montowanych na złącze PCI/ISA? Masz jakieś doświadczenia w ich używaniu?
Załączniki
pciisa.jpg
pciisa.jpg (45.96 KiB) Przejrzano 5073 razy

ODPOWIEDZ