Wielki projekt RETRO

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 16:17

Wielki projekt RETRO

Od razu przepraszam za to, że się rozpisałem. Mam nadzieję, że przetrwasz to.

Około 6 lat temu słuchając najnowszej muzyki i próbując uruchomić kilka gier na DosBox bez ścinania uświadomiłem sobie, że czegoś mi brakuje. Najnowsza muzyka nie zaspokajała moich potrzeb, była wręcz nudna, nie miała w sobie dawnych brzmień. Podobnie pomyślałem w kwestii filmów, komputera czy oprogramowania. Przypomniały mi się dawne lata spędzone ze znajomymi, a także to co sam porabiałem kiedyś. Nabrałem ochoty, aby znaleźć w sieci stare kasety, które popsułem mając takie same w domu, zebrać ulubione starsze gry na komputer czy zbudować własny retro sprzęt.

I tak rozpoczął się wielki projekt. Do dziś szukam ciekawych ofert z kasetami, grami czy oprogramowaniem. Także zacząłem dobierać oprogramowanie freeware z niezbędników tak, aby pasowały do systemów i roku zakończenia wsparcia oraz przypominać sobie dawną wiedzę na temat majsterkowania przy komputerze oraz przypominać własne tricki, które powoli zacząłem zapisywać w mini poradnikach.

Wreszcie przyszedł czas na pomyślunek o retro komputerze. DosBox mnie nie zadowalał. Wirtualne maszyny ze starszymi systemami albo się wieszały przy grach na DOS albo nie pozwalały rozjaśnić ekranu w niektórych grach. Nie działa D3D. Tak więc zacząłem się zastanawiać na jakim procesorze mogła by być oparta moja maszyna. Pentium 166 MMX - był zbyt wolny, prawie nic mi się nie uruchamiało. Pentium II również zdawał się być wolny. Celeron - już miałem styczność z jednym. Ścinał nawet pulpit w stanie spoczynku.

Postawiłem na końcówkę lat 90 - Pentium III! To będzie to. Nie tylko uruchomię starsze gry pod DOS ale również Need For Speed II SE z 3DFX, a także kilka gier pod Windows, takie jak Quake II czy może Turok 2.

Jest jeszcze jedna kwestia, z którą się waham. Otóż możliwe jest to, że nie wszystko co kupię będzie sprawne. Dlatego szukając starych zestawów trafiłem na informację o pewnych IBM NetVista. Niektóre miały procesory Pentium III, niektóre Pentium IV. Jednakże nie znalazłem dobrej oferty na allegro czy OLX. Wolałbym jednak złożyć własne wehikuł czasu. Jest wtedy większa satysfakcja. Model IBM, który mi się podoba znajdziesz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=7DSqFImFJ4Y

Moja wstępnie ustalona specyfikacja:

Jednostka centralna

Procesor: Intel Pentium III 500 MB ??
Pamięć RAM: 512 MB (2x250MB)
Dysk twardy: Seagate U6 40 GB. Ewentualnie drugi taki sam na kopie zapasowe czy archiwum)

Napęd CD: LG CRD-8521B 52x
Napęd FDD: Samsung SFD-321B
Płyta główna: ??
Karta dźwiękowa: Sound Blaster 2.0 lub Sound Blaster AWE64 (ta druga podobno jest na slot ISA).

Karta graficzna: Riva TNT 2 i dodatkowo nVIDIA GeForce 2 MX 400 64 MB
Karta sieciowa: NETGEAR GA311 lub jakaś karta Wi-Fi lub wcale (opcjonalnie)
Karta TV: KWorld KW-TV7134RF-PRO lub ewentualnie Prolink PixelView Play Tv Pro
Konsola: Famicom Family Computer do karty TV
Systemy operacyjne: MS-DOS 6.22/MS Windows 98 SE + MS Office bodajże 95 oraz napewno 97, Microsoft Plus! 98 i ewentualnie polecany przez Ciebie Visual Basic do nauki programowania.
Obudowa: SL Computer ??
Zasilacz: ??
Monitor: Coś w stylu Phillips 150B4 15" LCD
Drukarka: Prawdopodobnie Lexmark Z12 (opcjonalnie)
Klawiatura: A4Tech OK-720 COM
Mysz: A4TECH KB-6 PS2

Akcesoria

Głośniki: Media-tech MT308 lub TRACER CITY 2.1
Słuchawki: Białe, proste na uszy.
Mikrofon: Biały, prosty.
Kamerka Internetowa: Biała (opcjonalnie)
Przenośny dysk twardy + kieszeń:
Taśmy, speaker, kabel Audio CD i okablowanie
Pendrive: 4 GB GoodRam
Podkładka pod mysz: Jakaś w stylu Retro
Panel przedni USB: biały

Tutaj zamieszczę link z kilkoma screenami podzespołów, które chętnie zamontuję. https://imgur.com/a/kSTk4bU

Procesor 512 MB powinien wystarczyć co do moich potrzeb, jednak nie jestem pewien dokładnego modelu. Drukarka jest bardzo podobna do Lexmark Z25 tyle, że z zielonymi zamknięciami. Miałem ją kiedyś. Co do pamięci RAM jest przynajmniej jedna gra, która nie uruchomi się na wyższym procesorze. FIFA RTWC 98. Co do dysku twardego mam sentyment, mam taki sam lecz tylko 4 GB. Mam dość ciężkich monitorów CRT, więc wybrałem coś płaskiego. Nie potrafię dobierać płyt głównych oraz zasilaczy do zebranych podzespołów. Mam sentyment do Sound Blaster 2.0 lecz ktoś mi polecił AWE64. Jeszcze nie wiem dlaczego. Wiem, że dziś DVB-T jedynie diała. Dlatego do karty TV będę podpinał Pegasus'a.

Jeśli chodzi o system operacyjny to mam największy sentyment do DOS'a 6.22 a szczególnie do Windows 98 SE. Myślałem o Win Millenium ale podobno Crashe zaliczał lub 2000 - zbyt podobny do XP w kwestii funkcji. Na XP mało która gra napisana na DOS poszła.

Co do obudowy wpierw chciałem jakoś zamontować płytę główną do obudowy AT lecz wahałem się czy się zmieści i czy da są jakieś adaptery Zasilacz AT-płyta główna ATX. Dlatego znalazłem jeden screen obudowy (miałem ją kiedyś), którą bym chętnie kupił. Ewentualnie inną, białą prostą bez żadnych wzorów i udziwnień. Zasilacza jak wspomniałem nie potrafię dobrać. Co do klawiatury i myszy, głośników Media-Tech również mam wielki sentyment.

Będę jeszcze bardziej zadowolony gdy dokupię oryginalne oprogramowanie. Postawiłbym sobie w pobliżu komputera pudełko z oryginalnymi sterownikami, DOS'em a także małą półkę z niezbędnymi programami, aktualizacjami, sterownikami i systemem na CD.

Zastanawiam się czy uruchomię Windows w ten oto sposób: Zainstaluję DOS'a 6.22, dodam sterowniki oraz przygotowane przeze mnie menu konfiguracyjne (tylko dla DOS), a następnie doinstaluję Windows 98 SE na drugiej partycji i będę uruchamiał komendą Win.com. Jednakże kojarzę że kiedyś mogłem próbować w ten sposób i języki Command.COM się gryzły ze sobą. DOS jest tylko w wersji EN, Windows 98 będzie w PL. Dodanie do menu startowego Windowsa 98, a także próby kombinowania z Ranish Partition Manager nie przyniosły efektów.

W tym celu mam kilka pytań:
- Co myślisz o tego typu zestawie?
- Jaki dokładnie model procesora mogę dobrać o taktowaniu 512 MB?
- Poleć jakąś dobrą płytę główną oraz zasilacz (najlepiej w standardzie 80 Plus) do procesora i reszty podzespołów.
- Ciekawi mnie jakie kiedyś były w sprzedaży dobre, białe mikrofony, słuchawki oraz kamerki Internetowe pod Windows 98 pod koniec lat 90.
- Poleć mi jakąś podkładkę pod mysz w stylu Retro. Coś z DOS, Floppy Disk lub dawno temu chyba miałem podkładkę Microsoft.
- Jak mogę połączyć te systemy na jednym sprzęcie?

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Piteusz » 17 kwie 2022, 21:21

Powiem szczerze, że 512MB to jest maks maksów jak na tamte czasy i teoretycznie można. Jednakże taka ilość ramu na niektórych konfiguracjach może sprawiać problem. Szczególnie, że to raczej będą kostki SD-RAM i łatwo jest pomieszać ich taktowanie - jedna kostka 100MHz a druga 133MHz.

Osobiście uważam, że najlepiej będzie kupić "to, co będzie", ale dopiero po zakupie proca. Czemu tak? Warto jest dopasować taktowanie pamięci do bazowego taktowania Pentium III.

Jeżeli kupisz przykładowo Pentium III 733MHz - ma on bazowe taktowanie 133MHz. Natomiast taki 850MHz jest lekko starszą jednostką i ma bazowe taktowanie 100MHz. Dlatego warto wybrać RAM dopiero po zakupie proca. Tryb synchroniczny pamięci z procesorem jest mniej problematyczny. Jeżeli wybierzesz inny ram do proca - możliwe, że będzie trzeba bawić się zworkami i przestawiać tryb pamięci na asynchroniczny.

Co do Windows Millenium - on zalicza tyle samo crashy, co 98 - pod warunkiem, że wyłączysz przywracanie systemu i ewentualnie parę niepotrzebnych bajerów, które mogą też wpływać na wydajność. Jest jednak nowocześniejszy niż 98 i potrafi od strzała odczytać pendrive.

Co do doboru podzespołów - ja podchodzę do tego dość specyficznie. Bowiem po prostu patrzę na to, co jest na aukcji i wybieram najlepsze pod względem ceny/stanu/jakości. Są pewnie jakieś legendarne płyty z tamtych lat, ale są obecnie niedostępne. No... może prócz "okazji" za 500zł, czy coś takiego. Po prostu biorę jakąś płytę, co wygląda na sprawną i "lepię kompa" na podstawie tego. Takie komputery są fajniejsze, bo nie masz ogromnych oczekiwań wobec niego i potrafi dzięki temu bawić jeszcze bardziej :D

Co do zasilaczy - w tamtych czasach nie było certyfikatów. Polecają stare Fortrony, lecz i on mi raz wybuchł. Kluczem jest to, że stare komputery działają na linii 5V a współczesne komputery przerzucają wszystko na linię 12V. Dlatego jak chcesz nowy zasilacz, to szukaj jakoś, który ma dużo Watów na linii 5V. Standardowo jest 100W na takiej linii w standardowym zasilaczu 450W, więc trzeba poszukać czegoś starszego lub czegoś, co ma więcej Watów na tej linii. Czasem są podawane Ampery zamiast Watów, więc uwaga.

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 17 kwie 2022, 22:17

Rozumiem

Nieco dopracowałem tego wieczora moją planowaną specyfikację i wróciłem do chęci zakupu Pentium III 500 MHz na Slot 1. Zwykłych procesorów nie znalazłem o tym taktowaniu rdzenia. W takim razie taktowanie szyny to będzie chyba.. 100 MHz. Dlatego dobrałem pamięć RAM 512 MB (2x256 MB) PC100 DIMM. O ile się nie mylę mam te dwie kości w starej płycie głównej z jakimś Celeronem. Nie wiem czy prawidłowo ale coś pamiętam jak dobierać pamięć. Na blogu o konfiguracji Win98 ktoś polecał 1 GB RAM ale wydaje mi się, że to dla mnie za dużo. Do tego niby polecaną gdzieś płytą główną była MSI 6163 PRO, najlepiej V2.

Serio tyle samo miał Millenium Crashy? Niby mam sentyment do 98 ale zawsze mi się podobał wygląd ME a nie planuję wyłączać żadnych bajerów i funkcji. Mam niby NUSB dla Windows 98 SE. Testując na wirtualnej maszynie, działają te sterowniki. Millenium nie wykrywało Pendrive. Pamiętam, że u mnie kiedyś w Windows 98 widziałem czasami Blue Screeny. Częściej partycję mi wywalało na uszkodzonym dysku.

Takie komputery zlepione z byle czego są fajniejsze? Priorytetem dla mnie jest jednak stabilność i poprawnie dobrane parametry, wydajność (nie zamula nawet pulpit) i można przetestować takie gry jak Quake 2 czy Turoka 2. . Może w maju zalicytuję sobie. Całe życie jechałem na gotowych składakach lub takich z dobranymi byle jakimi podzespołami. Każdy mi mulił lub nie wszystko działało jak potrzeba.

Na pentium 166 MMX moim pierwszym komputerze kilka gier DOS poszło. Na AMD-K6-2 podobnie. Na jednordzeniowym celeronie 1.8 GB sporo gier dla Windows działało, miałem Windows XP na nim. Ścinał jednak Most Wanted 2005 na średnich no i oczywiście pulpit. Gdzieś pomiędzy miałem chyba jeszcze cos - ścinało GTA III i Vice City. Następnie miałem Intel Pentium D na Optiplexie Gx620 desktopowym. Od samego początku nawet pulpit strasznie mulił nie mówiąc o przeglądarce i wspomnianym Most Wanted ale to już nie był składak. Ugotował się w końcu. Aktualnie mam komputer na procesorze i5-650 + 12 GB RAM + ledwo sprawna GTX 560 Ti 1 GB. Wreszcie po latach mi nie zamula system, Most Wanted 2005 nawet na najwyższych i przeglądarka. Jednakże starsze gry już ścinają. Far Cry 3 też łapał przycinki a w AC Unity nie dało się grać. W każdym razie nudzi mnie ta konfiguracja, nie mam pomysłu jak wykorzystać jego pełny potencjał więc częściej wykorzystuję go do multimediów. Muzyka, filmy, własne projekty i poradniki.

większą satysfakcję da mi własnoręcznie dokładnie zaplanowane złożenie jednostki, niż kupno losowego składaka. By the way - znalazłem w miarę fajną obudowę na allegro

https://allegrolokalnie.pl/oferta/retro ... pc-atx-6a2

Kurcze, w tamtych czasach nie było certyfikatów na zasilacze. Dziś mało które pewnie mają Molexy. Mój OCZ 600 W ma dodatkowo Molexy nie mam pojęcia po co. No może mam możliwość sprawdzić co mam na starych dyskach, taśmy dodatkowo mam. Obecnie widzę Fortony w granicy 350/400W. Dobór Watów też mnie interesuje jednak nigdy nie wiedziałem jak mierzyć zapotrzebowanie podzespołów. Przyznam szczerze, że mało rozumiem kwestię wartości, gdzie są jakie linie.

By the way mam dwa stare zasilacze lecz boję się ich diagnozować. Któryś z nich (nie pamiętam który) po podłączeniu do płyty głównej ze wspomnianym Celeronem pokazał nieoczekiwane zjawisko. Najpierw płyta główna w ogóle się nie uruchomiła, a następnie dym poszedł z zasilacza. Podobno można zdiagnozować wtykając kawałek agrafki i podłączyć wentylator lub napęd do tego lecz zawsze się bałem, że prąd padnie w całym domu :D

Może zrobię tak. Dopiero po zakupie obudowy, zakupię procek i z twoimi radami będę dobierał kolejne podzespoły :)

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Dariusz 64 » 18 kwie 2022, 12:22

Wielki projekt RETRO = Drogi projekt RETRO :?
Kilka Uwag (Do niczego nie zobowiązują Autora Tematu).
Kolega zaczyna jak zrozumiałem od projektu ,czyli oprócz założenia jak to miało by wyglądać nie ma jeszcze nic z Hardware ,dobrze zrozumiałem :?:
Zaczyna Kolega od kupna Obudowy :o .Dla mnie to takie składanie "Od tyłu"
Potem będzie dokupował resztę ,kompa marzeń . Kolega jest przygotowany na koszty i na to że kupowanie części i podzespołów (retro to prawie ruletka :?: ) ,jeżeli kupujemy na 100% sprawne (jak przekonuje sprzedający ),to będą bardzoo drogie ,a i z tą sprawnością może być różnie :? .Kupując nie sprawdzone ,ale tańsze też można przeżyć rozczarowanie .
Kolega chce płytę na Slot 1 ,dlaczego :?: Są droższe i mniejszy wybór do nich procesorów jak do Socketu370 który uważam za bardziej trafny wybór ( można kupić model z portem ISA ) .
Do w/w zastosowań wystarczy 256 MB RAM.
Kilka systemów na jednym komputerze można "zamontować" na różne sposoby tu dwa przykłady :
https://www.youtube.com/watch?v=94Qza0j8eUY
https://www.youtube.com/watch?v=QJwJzs6xGP0
Proponuję na początek zacząć od kupna płyty+procesora+pamięci + napędy + HDD +zasilacza ,potem po uruchomieniu tego zestawu dobrać obudowę .

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 18 kwie 2022, 13:16

Uwag zawsze chętnie wysłucham. Zdaję sobie sprawę, że taki projekt w tych czasach jest drogi. Przeglądałem komputery o podobnej specyfikacji jak i ceny podzespołów wg. mojej pierwszej wersji specyfikacji przygotowanej kiedyś. Miałem pierwotnie kupić P III 1 GHz Tualatin ale po czasie pomyślałem po co mi aż taki. Dlatego wybrałem coś z 500 MHz a na allegro znalazłem tylko pod Slot 1. Z żadnych ebayów korzystać nie potrafię aby tam zamawiać.

Teoretycznie mam RAM z hardware i dwa zasilacze (nie wiem który jest niesprawny). Jakiegoś złomka z Celeronem który był w zestawie z RAM. Testowany, bez reakcji ale chcę się tego pozbyć więc zostałby mi ewentualnie RAM.

Wie kolega dlaczego pomyślałem najpierw o obudowie? Dlatego, że ciężko jest znaleźć jakąś prostą fajną starą obudowę. Zazwyczaj trafiałem na jakieś wybrzuszenia na panelu, jakieś wzory, wgłębienia czy ochydne kolory a czarne mi nie pasują. Obudowa którą podałem w linku na allegro jest jedyna, która jest dostępna i która mi się podoba a szukałem może z pół roku, może rok.

Tak jak wspomniałem powyżej zdaję sobie sprawę z tego, że sprawny sprzęt może być drogi, nawet do 1000 zł. Jestem na to gotów ale z rozwagą, nie wszystko na raz. Trzeba wliczyć jeszcze wydatki na życie. Zdaję sobie sprawę, że to prawie ruletka. Nie mam tak, że ufam na 100 % sprzedawcom. Dopiero po sprawdzeniu przedmiotu decyduję jaką ocenę wystawić. W ten sposób traktuję zakup starszych gier.

Wybrałem Slot 1 tylko dlatego, że tylko na niego był procesor w granicach 500 MHz. W sieci czytałem różne opinie. Jedni chwalą Slot 1, drudzy mówią że jakieś problemy z nimi są. Osobiście wolałbym prosty procesor ale jak nie znalazłem to trudno. Druga sprawa to trochę się naszukałem przez kilka płyt za starą płytą, która wspiera Pentium III i jest jedną z popularnych i jak na razie trafiłem na tą ze Slot 1. Nie miałem kiedyś Internetu, gazet z porównywaniem sprzętu i komputerów. Próbuję szukać teraz w sieci i jadę na ślepo.

Tak, upewniłem się co do wymagań kilku gier i faktycznie mają nawet mniejsze, niż 256 MB RAM ale nie lubię co chwilę zmieniać zdania i całych projektów zaczynać od nowa.

Propozycja schematu kupna podzespołów jest warta wysłuchania. Nie mam tylko propozycji konkretnych modeli.

Zaraz zerknę na linki z łączeniem systemów.

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 18 kwie 2022, 14:07

Okej, pierwsze wideo już widziałem jakiś czas temu. Nie testowałem jeszcze system Commandera. Drugie wideo pokazuje jedynie instalację systemów. Nie było wspomniane jak je połączyć czy jak poszczególne po kolei odpalać. Instalować każdy obok siebie umiem a nie mam emulatora FFD tylko legitną w pełni sprawną stację dyskietek.

Wg moich doświadczeń
- Ranish Partition manager nie potrafiłem chyba skonfigurować. Możliwe że coś tam zrobiłem ale chyba popsuł mi się bootloader. Testowałem to na wirtualnej maszynie i musiałem całą maszynę na nowo tworzyć.
- Instalacja MS-DOS 6.22, a na drugiej partycji Windows 98 SE i próby uruchomienia drugiego systemu komendą Win okazała się niepowodzeniem. Command.com się gryzły. Możliwe, że ich wersje językowe? - nie pamiętam.
- Przypomniało mi się, że utworzyłem jeszcze zagnieżdżone menu w plikach Config.sys/Autoexec.bat. Zainstalowałem DOS'a, sterowniki do niego, przygotowałem menu od razu z dodatkową opcją uruchomienia - Windows 98 SE. Efekt chyba był ten sam. DOS uruchamiał się z różnymi typami pamięci, z dodanymi do nich sterownikami dźwięku, CD-ROM, myszy a Windows nie ruszył.

Jeśli System Commander nie przyniesie oczekiwanych efektów to może uda mi się zrobić coś innego. Mam DosBox dla Windows 9x. Może na nim zainstaluję DOSa.

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 616
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: xp234 » 18 kwie 2022, 16:48

Orion90 pisze:
18 kwie 2022, 14:07
Okej, pierwsze wideo już widziałem jakiś czas temu. Nie testowałem jeszcze system Commandera. Drugie wideo pokazuje jedynie instalację systemów. Nie było wspomniane jak je połączyć czy jak poszczególne po kolei odpalać. Instalować każdy obok siebie umiem a nie mam emulatora FFD tylko legitną w pełni sprawną stację dyskietek.

Wg moich doświadczeń
- Ranish Partition manager nie potrafiłem chyba skonfigurować. Możliwe że coś tam zrobiłem ale chyba popsuł mi się bootloader. Testowałem to na wirtualnej maszynie i musiałem całą maszynę na nowo tworzyć.
- Instalacja MS-DOS 6.22, a na drugiej partycji Windows 98 SE i próby uruchomienia drugiego systemu komendą Win okazała się niepowodzeniem. Command.com się gryzły. Możliwe, że ich wersje językowe? - nie pamiętam.
- Przypomniało mi się, że utworzyłem jeszcze zagnieżdżone menu w plikach Config.sys/Autoexec.bat. Zainstalowałem DOS'a, sterowniki do niego, przygotowałem menu od razu z dodatkową opcją uruchomienia - Windows 98 SE. Efekt chyba był ten sam. DOS uruchamiał się z różnymi typami pamięci, z dodanymi do nich sterownikami dźwięku, CD-ROM, myszy a Windows nie ruszył.

Jeśli System Commander nie przyniesie oczekiwanych efektów to może uda mi się zrobić coś innego. Mam DosBox dla Windows 9x. Może na nim zainstaluję DOSa.
Windows 98 zawiera MS DOS'a 7.1, do większości rzeczy on powinien wystarczyć, a po modyfikacji pliku io.sys aplikacją 3xstart.exe nawet Windows 3.11 tam startuje bezproblemowo (po wcześniejszym restarcie 98 w trybie MS-DOS), może lepiej sprawdzić najpierw jak tamten DOS sobie radzi? instalowanie dwóch wersji obok siebie może być zbyt skomplikowane.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 18 kwie 2022, 17:02

A więc 7 posiada Windows 98. Miałem ostatnio takie przemyślenie ale nie byłem pewien. Internet nie widzi aplikacji 3xxstart ani 3xxstart.exe. Chciałem sobie zerknąć o co z nim chodzi. Pamiętam, że system zawiera Tryb MS-DOS. Nawet odkryłem, że po wejściu w katalog Windows są tam kolejne skróty do uruchomienia z różnymi rodzajami pamięci: EMS, XMS. Miałem jednak nadzieję, że DOS będzie tak jakby głównym systemem. W nim bawiłbym się menadżerem, aplikacjami i stamtąd decydowałbym się kiedy uruchomić Windows. Że wystarczy, że wpiszę komendę lub wybiorę Win98 z Menu podczas uruchamiania. Wiem, ze to bardzo skomplikowane, dlatego jeszcze się waham z kolejnymi próbami.

sofix111
Posty: 66
Rejestracja: 07 sty 2021, 22:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: sofix111 » 18 kwie 2022, 23:08

Zupełnie przypadkiem Stoi sobie u mnie pod biurkiem taki PIII 500 z GF2 i Soundblasterem , tak się zastanawiam czy jest mi do czegoś potrzebny -- złożony kiedyś z sentymentu i raczej do tej pory działa

Orion90
Posty: 57
Rejestracja: 16 kwie 2022, 21:10

Re: Wielki projekt RETRO

Post autor: Orion90 » 19 kwie 2022, 10:02

Zachowaj sobie ten sprzęt, bo po latach możesz żałować :)

ODPOWIEDZ