Mikrotik , Tsunami czy ktoś miał do czynienia ?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
sofix111
Posty: 66
Rejestracja: 07 sty 2021, 22:10

Mikrotik , Tsunami czy ktoś miał do czynienia ?

Post autor: sofix111 » 18 kwie 2022, 23:03

Dobry

Na wstępie - nie znalazłem działu w temacie sieci więc umieszczam post tu - w razie czego proszę o przeniesienie

Sprawa tyczy się budowy linka wifi na kilka kilometrów (potrzebny mi net w garażu) . Pytanie czy ktoś z szanownych forumowiczów miał/ma do czynienia z routerbordami mikrotika ew tsunami. Kiedyś w zamierzchłych czasach zajmowałem się tematem i co nieco pamiętam , jednak wiedza po latach już nie ta co kiedyś a praktyka zupełnie leży :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Mikrotik , Tsunami czy ktoś miał do czynienia ?

Post autor: Piteusz » 21 kwie 2022, 07:47

Mikrotik będzie całkiem ok, udostępniamy w taki sposób internet klientom i działa poprawnie. Aczkolwiek głównie są wykorzystywane urządzenia, które mają pasmo 60GHz (te droższe) albo 6GHz (wymagana specjalna licencja na używanie tego pasma). Ale udało się znaleźć coś o standardowym paśmie i nawet w fajnej cenie: https://www.cyberbajt.pl/produkt/10122/ ... cd-xl.html

Posiada on standardowy OS od Mikroitka, jeden port ethernet, który można skonfigurować jako źródło internetu (uplink) z innego routera. Można też skonfigurować dodatkowe Mikrotikowe Access Pointy do tego (CAPsMAN).

Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Mikrotik , Tsunami czy ktoś miał do czynienia ?

Post autor: RetroLaptopy » 22 kwie 2022, 22:43

W firmie w której kiedyś pracowałem używaliśmy sporo sprzętu m.in. radiowego 2.4 i 5GHz Ubiquiti i Mikrotik. Pracowałem w biurze na help desku więc wiele nie podpowiem od strony hardware i które urządzenia są najlepsze ale sam miałem kiedyś podobny problem co Ty - udostępnienie internetu do garażu na sąsiedniej działce. Mi wystarczyły dwa komplety: antena kierunkowa Yagi 12dBi i router. Ale oprócz niewielkiego drzewka nie miałem żadnych przeszkód po drodze.

Jaka mniej więcej odległość do tego garażu?

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 216
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Mikrotik , Tsunami czy ktoś miał do czynienia ?

Post autor: Stasieusz » 20 wrz 2023, 17:25

U nas w szkole jest trochę mikrotików, ale nawet nie wiem czy to jest używane. Może być tak, że jest se i świeci ;).
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ