Fujitsu Futro S400 i problem z IRQ karty dźwiękowej

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 82
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Fujitsu Futro S400 i problem z IRQ karty dźwiękowej

Post autor: Kuba83 » 19 maja 2022, 22:53

Witam!
W lutym dorwałem(nie był tani) terminal Fujitsu Futro S400, z uwagi na gniazdo PCI i sterowniki pod Windows 98SE.
To właściwie to samo, co HP T5720 i od niego są drivery do GPU i reszty.
System to (a jakże inaczej!) Windows 98SE, jest postawiony na wewnętrznej karcie CF 16GB.
Właściwie urządzenie było OK, choć zasyfione w środku i pasty termoprzewodzące też skamieniały.
Kartę dźwiękową kupiłem C-Media CMI 8738/PCI-SX, niestety chrzanią się sterowniki od niej, nic nie pasuje, słychać trzaski, po restarcie wraca poprawny dźwięk.
Nikt nie pomógł mi znaleźć działających sterowników do tego wynalazku a pełnowymiarowa karta typu SB Live! 5.1 nie wejdzie(o riserach nie chcę słyszeć, to ma być małe i kompaktowe).
Kupiłem więć ESS Solo-1 i nie działa ten wynalazek w grach DOS, ustawia się na IRQ 10, gryzie się z innymi urządzeniami.
Słyszałem, że nie będzie działać wcale w nowszych PC i basta :evil: .
Ta karta C-Media ma taki chipset jak na fotkach
CMI1.jpg
CMI1.jpg (90.1 KiB) Przejrzano 2884 razy
C-media.jpg
C-media.jpg (139.3 KiB) Przejrzano 2884 razy
Dodam, że ten wynalazek chodzi poprawnie(choć potem się zaczyna sypać dżwięk pod Windows) i taki Tomb Raider czy Duke Nukem 3D śmigały z dźwiękiem, nie wiem czemu ta Solo-1 nie zatrybiła :evil:
Czy może są inne karty dźwiękowe o małych wymiarach, które mają sterowniki pod DOS i Windows 98SE ale nie są takimi zabytkami(ta Solo-1 ma złącze SB-LINK, żeby udawać karty ISA na kompatybilnych płytach głównych, niestety to jest terminal, CPU na Socket A, klon Athlona XP)
Chipset terminala to SIS 741CX/SiS 963L
https://www.parkytowers.me.uk/thin/Futro/s400/
Z pozoru szmelc ale ja chciałem coś małego i kupiłem "retro-problem" :evil:
Pomoże ktoś?

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Fujitsu Futro S400 i problem z IRQ karty dźwiękowej

Post autor: CycuPL » 20 maja 2022, 00:27

Kuba83 pisze:
19 maja 2022, 22:53
Kupiłem więć ESS Solo-1 i nie działa ten wynalazek w grach DOS, ustawia się na IRQ 10, gryzie się z innymi urządzeniami.
Słyszałem, że nie będzie działać wcale w nowszych PC i basta :evil: .
Pierwsze widzę, żeby ESS Solo-1 ustawiało się na sztywno na IRQ 10.

https://www.philscomputerlab.com/ess-es ... olo-1.html
Wg. opisu na stronie, karta powinna się ustawić na IRQ 5, jeśli się ustawia na innym to można spróbować zmienić IRQ karty w AUTOEXEC lub - jeśli BIOS pozwala - ustawić IRQ 10 na "Reserved" i w ten sposób zmusić kartę do skorzystania z innego przerwania (przekładanie do innych portów PCI w tym przypadku odpada)...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 82
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Fujitsu Futro S400 i problem z IRQ karty dźwiękowej

Post autor: Kuba83 » 20 maja 2022, 01:52

Witam!
Chociaż już prawie świta, wywaliłem wszystkie wpisy i stery po tej ESS i wstawiłem C-Media.
Sterowniki są te
cmi8738pci-sx-9x.zip
(1.26 MiB) Pobrany 145 razy
Jak narazie, to widzę, że chodzi wszystko za wyjątkiem Wolfenstein 3D ale to albo tylko na DOS-ie chodzi albo coś jest źle ustawione w panelu konfiguracyjnym sterownika DOS.
Tomb Raider 1 śmiga aż miło, Deluxe Ski Jump 1 też, GTA1 to samo i klasyk Duke Nukem 3D chodzi wyśmienicie.
Właśnie o to tu chodzi, że tu jest DDMA a stare karty nie obsługują tego, ESS Solo-1 to połowa lat 90-tych, tu masz Socket A i karta raczej powinna być z tej epoki, taka która emuluje Sound Blaster i taką jest CMI 8738.
Problem w tym, że tego syfu C-Media było w okolicach 2003-2010 pełno i były różne odmiany chipsetów.
ESS Solo-1 konfiguruje się na IRQ 5 ane DDMA i to nie trybi.
Distibuted DMA to masz opisane tutaj i oczywiście ESS zgłasza się jako Legacy PCI Audio
LEG_PCI.zip
(43.47 KiB) Pobrany 154 razy
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=75993
Masz tu po angielsku dlaczego to nie działa.

ODPOWIEDZ