Kaypro płyta główna XT 286

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
basal
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2022, 09:50

Kaypro płyta główna XT 286

Post autor: basal » 27 cze 2022, 23:23

miał ktoś styczność z takimi płytami ? jest to klon XT ale z prockiem AMD 286. Problem polega na tym, że nie wychodzi żaden obraz startowy, próbowalem na 3 kartach graficznych ISA ( wcześniej oznaczyłem je jako sprawne więc musiałem je wcześniej testować). Myślałem, że może to kwestia tego, że dysk nie jest podpięty więc dołożyłęm kartę "QUICKPATH SYSTEMS portfolio io card" ale niestety nic. Ktoś ma jakiś pomysł ?
luty wyglądają w porządku, żaden elektrolit nie jest napęczniały, brak oznak uszkodzeń mechanicznych.
Napięcia na złączu ISA poprawne
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Kaypro płyta główna XT 286

Post autor: Dariusz 64 » 28 cze 2022, 23:35

Temat ciężki i zawiły .
Nie miałem do czynienia z płytą tego producenta choć kilkanaście płyt z procesorem 286 przewinęło się przez moje łapki .Stąd ośmielam się wypowiedzieć .

-trzeba mieć pewność że w/w karty graficzne są w 100% sprawne ,najlepiej sprawdzić je na innej płycie z ISA .
-płyta za dużo zworek nie ma ale ...kilka posiada i może by spróbować ją ustawić w innej konfiguracji ( zapamiętać wyjściowe ustawienia)
-przejrzeć dokładnie czy wszystkie scalaczki w podstawkach pewnie kontaktują i nie ma tam gdzieś "zieleninki"
-zasilacz oczywiście jest sprawny (AT) :?: :)
Jeżeli dalej nie uruchomi się można domniemywać że ...odeszła do krainy wiecznych łowów (ona lub procesor) :cry:

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Kaypro płyta główna XT 286

Post autor: CycuPL » 30 cze 2022, 16:22

A nie jest czasem tak, że karta graficzna może nie być kompatybilna z płytą XT - nawet biorąc pod uwagę fakt, że płyta posiada złącza ISA 16-bitowe? Przynajmniej na innym forum zetknąłem się z taką tezą.
W miarę możliwości warto by było podłączyć speaker do płyty i sprawdzić, czy BIOS daje jakiś sygnał.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Kaypro płyta główna XT 286

Post autor: Dariusz 64 » 30 cze 2022, 23:05

Uruchamiałem już płyty XT z kartami graficznymi VGA i jeżeli płyta była sprawna nie powodowało to żadnych perturbacji ,jedynie problem bywał z klawiaturą AT jeżeli nie miała takiego cwanego przełączniczka na XT .

ODPOWIEDZ