Minimalizacja kolekcji retro kompów

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Minimalizacja kolekcji retro kompów

Post autor: SpartaRemixer » 02 lut 2023, 22:20

Piteusz pisze:
02 lut 2023, 20:33
No właśnie jedyne, co mi zostało po tym komputerze to obudowa. Wczesne Pentium II już dawno sprzedane przez mojego brata. ALE! mogę w tym komputerze wybudować odpowiednik mojego komputera, którego używałem do 2010 :D. Co w sumie jest niegłupim pomysłem na odcinek.
Sounds Good :D
Piteusz pisze:
02 lut 2023, 20:33
Jak również podziwiam całkiem porządną i zwartą kolekcję komputerów SpartaRemixer. Oby każdy działał jak najdłużej :3.
A dziękuję bardzo :3
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Minimalizacja kolekcji retro kompów

Post autor: Piteusz » 13 lut 2023, 12:01

Przez ostatnie dwa tygodnie po powrocie z pracy zamykałem się w swojej piwnicy na pierwszym piętrze. Próbowałem tweakować ciągle ten komputer z Voodoo 1 i Pentium MMX. Próbowałem wsadzić K6-2/300 i próbowałem go ustawiać na 300Mhz. Efekt był... zaskakująco dobry - proc uruchomił się i działał stabilnie. Problemem był fakt, że płyta główna wykrywała go jako K6 zwykłe i dawała mu napięcie 2,8V zamiast 2,2V... Ups... Ale nadal działa :D. Jego wydajność w grach 3D jednak była na tyle słaba, że po prostu sobie darowałem majdrowanie z tym i wsadziłem Pentiuma MMX 200Mhz. Może kiedyś wymienię go na 233Mhz, ale to niski priorytet. Ale co ważne - przeniosłem całą instalkę na kartę CF i nawet przetestowałem backup i przywracanie jej. Działa perfekcyjnie!

Pojawiła się też potrzeba zbudowania kolejnej retro maszynki z podobnego okresu. Bowiem muszę zbudować sieć ITX pomiędzy dwoma komputerami lub ewentualnie połączyć dwa komputery poprzez Direct Cable Connection wykorzystując kabel serial. Na laptopach czy nowym komputerze tego nie zrobię :D. Dlatego kupiłem S3 Virge (pokazywałem w innym temacie), adapter na kartę SD i stwierdziłem, że trzeba zrobić "porządny i autentyczny" komputer z Pentium II. No i taki też zrobiłem. Rozwiązało to też problem z brakiem wydajności w nowszych grach 3D Pentiuma MMX. Teraz większość gier z tego okresu zasuwa na 800x600 bezproblemowo. Pentium II ma dużo lepszą wydajność obliczeń zmiennoprzecinkowych.

Nie obyło się też bez ofiar. Aby poprawnie złożyć kompa pod Pentium 2 z dwoma kartami graficznymi, kartą dźwiękową, sieciową, dwoma dyskami (jeden to karta SD co prawda), napędem itd. - potrzebowałem niestety lepszego zasilacza, który takie coś uciągnie. Poświęciłem komputer z Athlonem XP - wyciągnąłem z niego zasilacz i go rozmontowałem. Zdecydowałem kompletnie zrezygnować z tej rodziny procesorów i komputerów, bo to taki "Syndrom Sztokholmski". Nie wiem, co z tym komputerem zrobię. Może z ciekawości wmontuję tam Athlona64 i zrobię porównanie Pentiuma 4 i Athlona64... Albo z Athlona64 zrobię nowy komputer "pomost pomiędzy retro a nowymi komputerami", bowiem w komputerze, którego aktualnie używam (C2D E6750, GeForce 8600 GT, 4GB RAM, SB Audigy, Win XP) psuje się dysk... To już chyba szósty dysk HDD w 2023. W tym roku biję rekordy uśmierconych twardych dysków i mam lekko dość :D.

Podsumowanie na 13.02.2023:

Retro kompy posiadane:
1. Komp z Pentium 75 pod DOS
2. Komp z Pentium MMX 200 i Voodoo 1 pod W95
3. Komp z Pentium II 350 i Voodoo 2 pod W98

Nieretro (ale stare) kompy do ogarnięcia
Albo: Wymiana dysku w kompie Core2Duo zwanym jako "pomost pomiędzy retro a nowym PC".
Albo: Wymontowanie go i wmontowanie i sprawdzenie działania Athlona64 i zrobienie z niego nowego pomostu (aczkolwiek nie wiem, czy działa - nie testowałem jeszcze)

Komputer przejściowy do testów:
286, 386, 486 w obudowie widzianej na ostatnim filmiku. Wszystkie są otrzymane od Dariusza i chciałbym je wykorzystać, ile się da.

Aczkolwiek myślę sobie, by Pentiuma 75 przerobić na komp pod 486. Nie wiem, czy to będzie dobrym rozwiązaniem, ale zawsze chciałem mieć 486 jako maszynkę pod DOSa. Aczkolwiek trzeba wlutować inny typ baterii oraz rozwiązać problem z pamięcią RAM. Może jak przełożę pamiątki z Pentiuma 75 do tego 486 to będzie dobrze działać? Baryłkowa bateria to największa moja obawa i tak.
Załączniki
IMG_5825.jpg
IMG_5825.jpg (1.49 MiB) Przejrzano 2046 razy

ODPOWIEDZ