Szkolne pracownie komputerowe (2008) – potrzebne informacje, obraz dysku

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Szkolne pracownie komputerowe (2008) – potrzebne informacje, obraz dysku

Post autor: KtosNowy » 01 kwie 2023, 17:42

Swego czasu (w latach 1998-2008) trwał projekt dostarczania pracowni komputerowych do szkół. Miał on wiele swoich edycji. Głównym założeniem było to, że w każdej z pracowni był serwer kontrolujący dostęp do Internetu oraz umożliwiający współdzielenie zasobów z komputerami uczniowskimi – dlatego też w każdej pracowni utworzona była domena.

Pomyślałem, że warto by było kompletnie zachować chociaż kilka z tych edycji. Zarówno w kwestii sprzętowej jak i programowej. :)

Obecnie mam prawie w pełni kompletną edycję „Jesień 2007 – Wiosna 2008” (tak ją nazywało Ministerstwo Edukacji Narodowej). W jej skład wchodzi komputer-serwer z systemem Windows Server 2003 for Small Business Server skrojonym pod kątem szkolnej pracowni komputerowej (powszechnie znany jako SBSMEN) oraz stacje klienckie z systemem Windows Vista.
zdj1.jpg
Wygląd serwera (po lewej stronie) i stacji klienckiej (po prawej stronie).
zdj1.jpg (200.05 KiB) Przejrzano 5611 razy


Niestety, jakiś czas temu przeinstalowałem serwer z oryginalnie dołączonych do pracowni płyt, by po zakończonej instalacji dowiedzieć się, że jeden z elementów nie został zainstalowany.

W pracowni funkcjonowało bowiem oprogramowanie Intel Platform Administration Technology, które umożliwiało włączanie stacji roboczych z poziomu biurka nauczyciela oraz zdalną szybką reinstalację całej pracowni. Po zalogowaniu w konsoli oprogramowania IPAT widoczny był obraz pracowni o nazwie „KOMPUTER”, po jego wybraniu można było z niego przywrócić oryginalny stan pracowni.
zdj2.JPG
Menu wyboru obrazu dysku w konsoli IPAT. Widoczny jest na nim obraz "KOMPUTER".
zdj2.JPG (32.93 KiB) Przejrzano 5611 razy


Niestety, obraz ten nie znajduje się na żadnej z płyt dołączonych do pracowni – prawdopodobnie jego rozmiar (a wynosi on aż 12GB) uniemożliwiał nagranie go na płyty DVD.

Dodam, że oryginalnie na dysku serwera znajdował się on na partycji DANE w katalogu O:\Ipat_images, często kopiowano go również na drugi dysk twardy serwera.

Może jest na forum ktoś, kto miał okazję zajmować się pracownią komputerową i ma zachowany obraz dysku całego serwera, albo chociaż skopiowany plik obrazu IPAT? :)

Wiktor2005
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2022, 19:59

Re: Szkolne pracownie komputerowe (2008) – potrzebne informacje, obraz dysku

Post autor: Wiktor2005 » 30 maja 2023, 16:14

Cześć :-)

Tak się składa, że mam płyty do SBS'a a mianowicie jestem szczęśliwym posiadaczem czerwonej kolekcji. Napisz do mnie to się zgadamy.

Pozdro!

ODPOWIEDZ