Szkolne pracownie komputerowe (1998-2000) – potrzebne informacje

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Szkolne pracownie komputerowe (1998-2000) – potrzebne informacje

Post autor: KtosNowy » 01 kwie 2023, 18:27

Jest to kontynuacja mojego poprzedniego tematu, więc jeżeli ktoś czyta ten temat jako pierwszy, zalecałbym najpierw przeczytać mój poprzedni temat:
Szkolne pracownie komputerowe (2008) – potrzebne informacje, obraz dysku
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=649

Postanowiłem umieścić to pytanie w drugim temacie, ponieważ dotyczy ono innej edycji pracowni komputerowej.

Udało się mi bowiem zdobyć obrazy dysków instalacyjnych jednej z pierwszych edycji pracowni komputerowej (według informacji na dyskach jest to edycja 4, z okolic 2000 roku). :D
zdj1.jpg
Skan pierwszej płyty instalacyjnej.
zdj1.jpg (41.03 KiB) Przejrzano 5225 razy

Udało się mi również zainstalować tę edycję w środowisku VirtualBox. Jest ona oparta na systemie Windows NT 4.0 Back Office Small Business Server. Podczas instalacji pojawiło się pytanie o producenta serwera, do wyboru były: NTT, JTT, OPTIMUS.
Niestety, poza dyskami nie posiadam żadnego sprzętu i informacji dotyczących tej edycji.
zdj2.JPG
Ekran logowania po instalacji oprogramowania.
zdj2.JPG (96.78 KiB) Przejrzano 5225 razy

Jest może na forum ktoś „wtajemniczony”, kto zajmował się w tamtych latach pracowniami komputerowymi i mógłby udzielić informacji co do sprzętu, na którym działało owe oprogramowanie? :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Szkolne pracownie komputerowe (1998-2000) – potrzebne informacje

Post autor: Piteusz » 15 kwie 2023, 12:16

Jak chodziłem do gimnazjum, to w naszych szkołach właśnie te systemy były używane w pracowaniach na "serwerkach". Korzystaliśmy z Windowsów 2000, które były wiecznie bez sterowników graficznych. Aczkolwiek całokształt działał podobnie do zwykłego Active Directory. Niestety "Panowie od informatyki" nie potrafili nic z tego i każdy miał pełne uprawnienia i był wielki śmietnik. No, ale były dyski sieciowe! Nauczyciel nas uczył o sieci lokalnej i uprawnieniach i ciągle ktoś kasował mu pokazowe pliki. Wracając z dygresji, widziałem taki login screen u nas w pracowni. Ciekawe, czy w ogóle W2k były z tym w jakiś sposób kompatybilne.

Natomiast, gdy chodziłem do podstawówki, to nie było internetu ani sieci lokalnej w naszej pracowni. Komputery były bardzo randomowe - niektóre to były pentiumy 1 bez mmx, niektóre to były pentiumy 2, niektóre to nawet były macintoshe LC. Nie było żadnej standaryzacji i żadnego serwera.

ODPOWIEDZ