Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Albert
Posty: 11
Rejestracja: 02 sie 2023, 17:48

Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Albert » 09 wrz 2023, 02:20

Witam,
od około miesiąca posiadam w swojej kolekcji wyżej wymieniony model laptopa. Do środy wszystko działało poprawnie, natomiast aktualnie wystąpił problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach. Nie słychać nawet charakterystycznego piknięcia przy starcie systemu czy wchodzeniu do BIOSu. Problem nie występuje na głośnikach podpinanych do portu audio, ani na głośnikach BT. Standardowo komputer jest przeze mnie używany pod systemem Chrome OS Flex. Z początku pomyślałem ok, sterownik się chrzani. Spróbowałem instalować inny system. I tak się pobawiłem instalując Windowsy Vista/7/10/11 i Linuxa Zorin. Nic to nie dało. Windows twierdzi w menadżerze urządzeń, że "to urządzenie działa poprawnie". Zresetowałem ustawienia BIOS do fabrycznych. Też nic to nie dało. Wczoraj byłem w serwisie i typ stwwierdził, że panie, kup pan sobie głośniki za dwie dychy do niego, a najlepiej to całego laptopa pan sobie kup, bo to nie ma sensu, jednak ja bym go chciał doprowadzić do sprawności. I teraz pytanie. Co może być powodem takiego stanu rzeczy i czego jeszcze mógłbym spróbować, poza ew. wymianą płyty głównej lub układu audio, a jeśli jest to jedyna możliwość to czy ktoś z Was zna kogoś, kto by mógł to zrobić (sam mam dość słaby wzrok i do precyzyjnej roboty średnio się nadaję)? Oryginalna płyta na zalaną nie wygląda. Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Stasieusz » 09 wrz 2023, 07:14

Sterowniki są? U mnie potrzebne były sterowniki.
Obrazek
Obrazek

Albert
Posty: 11
Rejestracja: 02 sie 2023, 17:48

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Albert » 09 wrz 2023, 09:16

Są, standardowe pobierane przez system. Żadnych konkretnych wersji w czeluściach internetu nie szukałem, bo jak dotąd te "standardowe" działały.

Altair
Posty: 130
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Altair » 09 wrz 2023, 10:41

Najwyraźniej swoje się wysłużyły lub cały laptop się po prostu kończy.

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: CycuPL » 09 wrz 2023, 11:37

https://amso.pl/product-pol-230088-Glos ... 6-U61.html
Można zaryzykować i kupić i podmienić, z tego co widać są normalnie wpinane, więc da radę bez lutowania.
Obrazek
Obrazek

Albert
Posty: 11
Rejestracja: 02 sie 2023, 17:48

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Albert » 09 wrz 2023, 12:14

Dzięki. Spróbuję podmiany głośników. A jak nie no to płyty, bo tak jak już wspomniałem, z lutowaniem u mnie ciężko i samych układów wolę nie ruszać. Chociaż czy znajdę w razie czego w internecie płytę w wersji z radeonem to nie wiem (tak wiem, hd3450 wydajnością nie grzeszy, ale chciałbym go zachować w oryginalnej konfiguracji o ile się da). No nic, martwił się będę później. Jeszcze raz dzięki!

Altair
Posty: 130
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Altair » 09 wrz 2023, 16:23

Jak w serwisie odmówili naprawy, to może jakiś znajomy, co się zajmuje komputerami?

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Lenovo Thinkpad T400 - problem braku dźwięku na wbudowanych głośnikach

Post autor: Stasieusz » 09 wrz 2023, 17:57

Altair pisze:
09 wrz 2023, 10:41
Najwyraźniej swoje się wysłużyły lub cały laptop się po prostu kończy.
Możliwe, że głośniki się skończyły... :oops: Albo właśnie sam laptop.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ