Nowe zasilacze AT

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Nowe zasilacze AT

Post autor: Piteusz » 09 sty 2024, 12:42

Ostatnio jestem troszkę wraca do mnie fascynacja retro komputeram. Teraz problemem nie jest już aż tak bardzo czas, jak miejsce, bo się wyprowadziłem. Nie zmienia to faktu, że udało mi się poskładać retro kącik. Oglądałem sobie dziś jako tło do pracy taki pewien filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=WC3YWTGbCP4
Człowiek buduje komputer z okresu socketa 7. Jednakże zauważyłem jedną rzecz w sekcji poświęconej zasilaczom. Człowiek powiedział "nowy zasilacz AT Athena Power". Zacząłem szukać.

Znalazłem następujące wyniki. Rzeczywiście takie coś istnieje. Znalazłem następujące wyniki:

https://www.amazon.com/Athena-Power-AP- ... B0042P2IIG

https://pl.aliexpress.com/item/10050051 ... ry_from%3A

https://www.ebay.pl/itm/394552288533?ha ... SwmdFj9ZJ-

https://www.ebay.pl/itm/355244939030?ha ... SwPZRlaAEp

I wygląda na to, że model AP-AT30 jest nadal produkowany przez Athena Power oraz Anteca. Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że jest super, 5 gwiazdek, retro komputer uratowany. Inni natomiast twierdzą, że to jest bomba, pali podzespoły i jest do dupy.

Czy jest jakiś sposób, by w razie czego poprawić taki zasilacz? Nowe komponenty często są różnej jakości, ale zasilaczy AT coraz bardziej brakuje i warto sprawdzić takie coś na przyszłość.

Edit:
https://www.youtube.com/watch?v=gahdTcRHxNk
Dobry Youtuber Tech Tangents zrobił już recenzję tego zasilacza i rzeczywiście zawartość jest bidna. Pewnie jakby działać na delikatnym obciążeniu to by się nie wiele działo, ale trzeba uważać.
Załączniki
s-l16002.jpg
Antec
s-l16002.jpg (38.9 KiB) Przejrzano 1057 razy
s-l1600.jpg
Athena Power
s-l1600.jpg (359.84 KiB) Przejrzano 1057 razy

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: lugiuno » 09 sty 2024, 13:59

Nie sądzę, a przynajmniej nie będzie to zbyt opłacalne

Zawsze sądziłem, że do tych celów mogą się nadać te wszystkie modecomy feele i inne akygi, nawet konwersja zasilacza na AT nie jest aż tak skomplikowana.

Nadal będzie to miernej klasy zasilacz, ale będąc szczery - stare kompy są ryzykowne ogólnie i nie zdziwiłbym się gdyby płyta prędzej padła ze starości niż nawet taki dziadowski PSU.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: Piteusz » 09 sty 2024, 14:12

I tu właśnie boli mój brak wiedzy elektronicznej. Nadal przychodzą do głowy konwertery ATX na AT (te lepsze, te z -5V) takie jak np tu:
https://youtu.be/8QXmxdiNWIs?si=qg1xFaZNhvyYKMAa

Zastanawia mnie kwestia tego, czy takie zasilacze typu Athena Power da się jakoś poprawić - poprawić lutowanie czy wstawić lepszy radiator abo czoś.

Awatar użytkownika
polprog
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2024, 15:29

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: polprog » 09 sty 2024, 15:43

Wydaje mi się że wszystko zależy od tego jak bardzo wytaniony jest ten zasilacz, można to sprawdzić otwierając go i oglądając co ma (a czego nie ma) w środku. Najważniejsze sa układy zabezpieczające np crowbar, bo one wyłączą zasilacz jeżeli padnie regulacja i na szynie 5V pojawi się nagle np 7V. Te układy to dodatek i zasilacz będzie bez nich działał, więc kiepski producent może ich nie zalutować albo w ogóle nie zaprojektować. Trudno też je "przetestować" bo ich działanie polega na zwarciu zasilacza jeśli popsuje się regulacja i wywaleniu bezpiecznika. A na koniec nawet dobry projekt można kiepsko zbudować jak się kupuje komponenty niskiej jakości.

Z drugiej strony w starym sprzęcie można się spodziewać wszystkiego, ja np uwaliłem PicoPSU bo na płycie 286 którą testowałem zwarł się tantal.. Pico nie ma zabezpieczenia przeciwko zwarciom i niestety umarło.

Jeśli się zdecydujesz go zakupić to podrzuć zdjęcia środka i Ci powiem co to jest warte. A jak masz pod ręką nowy zasilacz ATX który ma mocną szynę 5V i wyjście -5V to najlepiej jest używać przejściówkę na AT która raczej nie ma prawa się popsuć (noo.. można włożyć odwrotnie :lol: )

Awatar użytkownika
plaidzior
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2021, 02:11
Kontakt:

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: plaidzior » 09 sty 2024, 17:04

Piteusz pisze:
09 sty 2024, 14:12
I tu właśnie boli mój brak wiedzy elektronicznej. Nadal przychodzą do głowy konwertery ATX na AT (te lepsze, te z -5V) takie jak np tu:
https://youtu.be/8QXmxdiNWIs?si=qg1xFaZNhvyYKMAa

Zastanawia mnie kwestia tego, czy takie zasilacze typu Athena Power da się jakoś poprawić - poprawić lutowanie czy wstawić lepszy radiator abo czoś.
Wątpię żeby takie poprawianie miało sens, wiadomo, nic nie stoi na przeszkodzie ale czasem to nie tyle komponenty są winowajcą badziewnej jakości tych zasilaczy a samo ich wykonanie i to w jaki sposób te komponenty są wykorzystywane. Myślę, że na pewno wymiana kondensatorów na jakieś markowe, oraz tak jak sugerują ludzie w komentarzach pod filmem Tech Tangents ominięcie kontrolera obrotów wentylatora aby pracował on na pełnych obrotach zwiększy żywotność takiego zasilacza, lecz dalej będzie to mierny sprzęt z niską mocą wyjściową, po prostu bardziej żywotny.

Największym problemem w konwersji z ATX na AT jest właśnie brak linii -5V w "nowoczesnych" zasilaczach, więc zrobiłem mały research i zagłębiłem się w temat zasilaczy Enermax ponieważ był to swojego rodzaju top jakościowy w czasach Pentium4/AXP. Starsze modele (szczególnie te, które mają jeszcze 20 pinową wtyczkę ATX) mogą dalej mieć linię napięcia -5V. Taki zasilacz z adapterem ATX-AT na papierze jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Przykładowe modele dostępne na allegro z linią -5V:
DPS-300GB (wychodził również pod marką Delta)
EG365AX-VE(G)
EG365AX-VE(G)(24P) (to samo co wyżej tylko z 24pinowym wtykiem ATX)
EG231P-V

Oczywiście mówimy tu o wieloletnim sprzęcie, więc dla pewności i tak bym taki zasilacz rozebrał i przynajmniej zobaczył czy kondensatory nie są spuchnięte lub wylane (wiem, że to nie wszystko, ale zwykły szary człowiek nie posiada miernika pojemności aby sprawdzić czy kondensator przykładowo nie wysechł), oraz zafundowałbym mu porządne odkurzenie.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: Dariusz 64 » 10 sty 2024, 09:57

Piteusz pisze:
09 sty 2024, 12:42
Ostatnio jestem troszkę wraca do mnie fascynacja retro komputeram. Teraz problemem nie jest już aż tak bardzo czas, jak miejsce, bo się wyprowadziłem. Nie zmienia to faktu, że udało mi się poskładać retro kącik. Oglądałem sobie dziś jako tło do pracy taki pewien filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=WC3YWTGbCP4
Człowiek buduje komputer z okresu socketa 7. Jednakże zauważyłem jedną rzecz w sekcji poświęconej zasilaczom. Człowiek powiedział "nowy zasilacz AT Athena Power". Zacząłem szukać.

Znalazłem następujące wyniki. Rzeczywiście takie coś istnieje. Znalazłem następujące wyniki:

https://www.amazon.com/Athena-Power-AP- ... B0042P2IIG

https://pl.aliexpress.com/item/10050051 ... ry_from%3A

https://www.ebay.pl/itm/394552288533?ha ... SwmdFj9ZJ-

https://www.ebay.pl/itm/355244939030?ha ... SwPZRlaAEp

I wygląda na to, że model AP-AT30 jest nadal produkowany przez Athena Power oraz Anteca. Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że jest super, 5 gwiazdek, retro komputer uratowany. Inni natomiast twierdzą, że to jest bomba, pali podzespoły i jest do dupy.

Czy jest jakiś sposób, by w razie czego poprawić taki zasilacz? Nowe komponenty często są różnej jakości, ale zasilaczy AT coraz bardziej brakuje i warto sprawdzić takie coś na przyszłość.

Edit:
https://www.youtube.com/watch?v=gahdTcRHxNk
Dobry Youtuber Tech Tangents zrobił już recenzję tego zasilacza i rzeczywiście zawartość jest bidna. Pewnie jakby działać na delikatnym obciążeniu to by się nie wiele działo, ale trzeba uważać.
Przejrzałem te linki i filmiki .

O ile Athena nawet udaje że są to zasilacze AT (a nie są ) obudowa przypomina wyjściami okablowania AT,choć po otwarciu obudowy widać płytkę bardzo budżetowego zasilacza ATX ( pozwólcie że nie uwierzę w jego "osiągi' ). Antec już się nie cacka i na "beszczela" proponuje przeróbkę swojego zasilacza ATX jako AT nawet nie zmieniając nazwy modelu .Przewody zasilania 230V ,cieniutkie ... oj cieniutkie , o ile 230V/3A może jakoś przeniosą ,to 115V/6A-7A to mam wątpliwości ,może stąd owe opinie że zasilacze się "jarają" ,a i przewody wyjściowe (12V-5V) też grubością nie grzeszą (20A przy 5V nie radził bym próbować) .Na zasilaczu Anteca przewody do włącznika 230V mają inne kolory (nie standardowe ) jak na naklejce (to też wskazuje na "żałosną" przeróbkę) .

Nie miejmy złudzeń .Są to (tak jedne i drugie) zasilacze ATX przerobione na AT i sprzedawane za "chore ceny" .
Jakość wykonania tanie ChRL .

Czy da się ulepszyć -poprawić w/w zasilacze ? NIE ! Standardu taniego ChRL nie da się poprawić .Trzeba by było przebudować go w całości .
Prądy podane na naklejce obniżył bym o 30% dla 5V ,10% dla 12V i może wtedy da to się użytkować w miarę rozsądnie ,bez obawy że komputer retro zapłonie .
Ceny tych zasilaczy (Athena-Antec) jak napisałem ,są chore !
Na Alledrogo zasilacze z epoki sprawne w cenie od 70zł do120zł ,są dostępne .
Nie mówiąc że można kupić jakikolwiek zasilacz ATX( z epoki) ,mając wsuwki P8 i P9 z kabelkami ,lutownicę i podstawowe wiadomości i umiejętności w czytaniu schematów i lutowaniu samemu przerobić ATX na AT .
Można kupić adapter ATX na AT .
A nie dawać się "ograbiać ".

Zasilacze ATX przerabiam na "AT" z sukcesem od paru ładnych lat , jest ich kilkanaście sztuk używam je ja ,moi koledzy i ty też (Piteuszu) używasz też co najmniej 2 w swoich komputerach AT :o
Do przeróbek używam zasilaczy ATX ( z epoki :!: ) nawet tych z "czarnych list " .Pamiętać trzeba o kilku rzeczach .
1-zasilacze muszą być sprawne i mieć minimum 300-400W ,chodzi o ich wydajność prądową -30% i zastąpią AT 200-300W
2-Muszą przejść przegląd tak podzespołów jak i jakości lutów na płytce ,kondensatory na stronie wtórnej wymieniam nie patrząc czy są spuchnięte + sprawdzenie napięć wyjściowych .
3- Przerabiamy ,wymieniając to co konieczne i podłączając to co niezbędne i cieszymy się "nowym -starym" zasilaczem AT :D
4- Korzystamy z oryginalnych (o ile to możliwe ) kabli z zasilaczy AT ,lub o takich samych parametrów zamienników .

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: Piteusz » 11 sty 2024, 08:47

polprog pisze:
09 sty 2024, 15:43
Wydaje mi się że wszystko zależy od tego jak bardzo wytaniony jest ten zasilacz, można to sprawdzić otwierając go i oglądając co ma (a czego nie ma) w środku. Najważniejsze sa układy zabezpieczające np crowbar, bo one wyłączą zasilacz jeżeli padnie regulacja i na szynie 5V pojawi się nagle np 7V. Te układy to dodatek i zasilacz będzie bez nich działał, więc kiepski producent może ich nie zalutować albo w ogóle nie zaprojektować. Trudno też je "przetestować" bo ich działanie polega na zwarciu zasilacza jeśli popsuje się regulacja i wywaleniu bezpiecznika. A na koniec nawet dobry projekt można kiepsko zbudować jak się kupuje komponenty niskiej jakości.
Dobrze wiedzieć, że takie zabezpieczenia powinny być montowane. Jak domyślam się - te słynne "wybuchowe" zasilacze czegoś takiego nie mają, ale za to mają słabą jakość podzespołów i... tego no... wybuchają? :D
plaidzior pisze:
09 sty 2024, 17:04
Największym problemem w konwersji z ATX na AT jest właśnie brak linii -5V w "nowoczesnych" zasilaczach, więc zrobiłem mały research i zagłębiłem się w temat zasilaczy Enermax ponieważ był to swojego rodzaju top jakościowy w czasach Pentium4/AXP. Starsze modele (szczególnie te, które mają jeszcze 20 pinową wtyczkę ATX) mogą dalej mieć linię napięcia -5V. Taki zasilacz z adapterem ATX-AT na papierze jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Przykładowe modele dostępne na allegro z linią -5V:
DPS-300GB (wychodził również pod marką Delta)
EG365AX-VE(G)
EG365AX-VE(G)(24P) (to samo co wyżej tylko z 24pinowym wtykiem ATX)
EG231P-V

Oczywiście mówimy tu o wieloletnim sprzęcie, więc dla pewności i tak bym taki zasilacz rozebrał i przynajmniej zobaczył czy kondensatory nie są spuchnięte lub wylane (wiem, że to nie wszystko, ale zwykły szary człowiek nie posiada miernika pojemności aby sprawdzić czy kondensator przykładowo nie wysechł), oraz zafundowałbym mu porządne odkurzenie.
Dziękuję za bardzo konkretne porady. Co prawda, myślałem głównie o kupowaniu nowych, ale skoro nowe są tak słabej jakości, to chyba nie ma to sensu i lepiej jest "odpyzić" wieloletni sprzęt. Czyli dobre marki zasilaczy pod ATX 1.0 (nazwa własna na zasilacze z mocnym 5V) to Enermax, Delta i Fortron. Są jakieś jeszcze dobre marki?
Dariusz 64 pisze:
10 sty 2024, 09:57
Czy da się ulepszyć -poprawić w/w zasilacze ? NIE ! Standardu taniego ChRL nie da się poprawić .Trzeba by było przebudować go w całości .
Prądy podane na naklejce obniżył bym o 30% dla 5V ,10% dla 12V i może wtedy da to się użytkować w miarę rozsądnie ,bez obawy że komputer retro zapłonie .
Ceny tych zasilaczy (Athena-Antec) jak napisałem ,są chore !
Na Alledrogo zasilacze z epoki sprawne w cenie od 70zł do120zł ,są dostępne .
Nie mówiąc że można kupić jakikolwiek zasilacz ATX( z epoki) ,mając wsuwki P8 i P9 z kabelkami ,lutownicę i podstawowe wiadomości i umiejętności w czytaniu schematów i lutowaniu samemu przerobić ATX na AT .
Można kupić adapter ATX na AT .
A nie dawać się "ograbiać ".
Powiem szczerze, że ja - człowiek "dwie lewe ręce" z elektroniki, wolałbym zapłacić nawet i 300zł za coś, co jest niezbyt potężnym, ale sprawnym i niezawodnym zasilaczem. Niestety nie mam blisko ani znajomego elektryka, ani nikt takich konwersji nie sprzedaje na allegro. Chciałbym sobie pokupować na zapas.
Dariusz 64 pisze:
10 sty 2024, 09:57
Zasilacze ATX przerabiam na "AT" z sukcesem od paru ładnych lat , jest ich kilkanaście sztuk używam je ja ,moi koledzy i ty też (Piteuszu) używasz też co najmniej 2 w swoich komputerach AT :o
Do przeróbek używam zasilaczy ATX ( z epoki :!: ) nawet tych z "czarnych list " .Pamiętać trzeba o kilku rzeczach .
1-zasilacze muszą być sprawne i mieć minimum 300-400W ,chodzi o ich wydajność prądową -30% i zastąpią AT 200-300W
2-Muszą przejść przegląd tak podzespołów jak i jakości lutów na płytce ,kondensatory na stronie wtórnej wymieniam nie patrząc czy są spuchnięte + sprawdzenie napięć wyjściowych .
3- Przerabiamy ,wymieniając to co konieczne i podłączając to co niezbędne i cieszymy się "nowym -starym" zasilaczem AT :D
4- Korzystamy z oryginalnych (o ile to możliwe ) kabli z zasilaczy AT ,lub o takich samych parametrów zamienników .
I tu potwierdzam. Nadal znakomicie się trzymają. Najchętniej zamówiłbym więcej, na zapas (nie tylko AT), jak wyżej wspominałem. Ale nie chcę fatygować. Bardzo żałuję, że nie nauczyłem się elektroniki. Byłem zbyt zajęty uczeniem się czegoś, do czego nie miałem talentu (programowanie).

Chciałbym kiedyś zrobić jednak materiał o takim zasilaczu, jednakże bez "wybuchów" - szkoda mi sprzętu. Jeno rozłożyć i pokazać, co jest nie tak i potem pokazać na przykładzie lepszego zasilacza co i jak. Może kiedyś coś takiego zrobię.

Awatar użytkownika
plaidzior
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2021, 02:11
Kontakt:

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: plaidzior » 13 sty 2024, 14:45

Piteusz pisze:
11 sty 2024, 08:47
Czyli dobre marki zasilaczy pod ATX 1.0 (nazwa własna na zasilacze z mocnym 5V) to Enermax, Delta i Fortron. Są jakieś jeszcze dobre marki?
Między innymi Antec, Chieftec, Tagan, Thermaltake, Cooler Master, OCZ, Super Flower, PC Power & Cooling, Sparkle.

Z czego widziałem, że ludzie preferowali Anteca i Chiefteca, głównie ze względu, że były one pakowane do ich obudów które również były bardzo dobrej jakości więc można było mieć fajne combo.

Nowych Chiefteców nie polecam - jeden mi zafundował fajerwerki, szkoda, że nie w sylwestra

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: Dariusz 64 » 13 sty 2024, 17:29

Gdzie kupić Nowe ,takowe zasilacze ATX 1.0 ,Antec, Chieftec, Tagan, Thermaltake, Cooler Master, OCZ, Super Flower, PC Power & Cooling, Sparkle. Enermax, Delta i Fortron

Chętnie kupił bym ...ale Nowe i w "ludzkiej" cenie i przerobię je na AT .Przejrzałem Alledrogo i w cenie do 100zł (choć uważam że to już za drogo jak za zasilacz do retro kompa), znalazłem tam ...2 ogłoszenia (na 18 stron ) prawdopodobnie z nowymi zasilaczami ATX 1.0
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zasil ... w-lc420h12
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-komp ... 3538027999
Choć patrząc na producentów chyba bym się nie zdecydował na zakup (cena też z takowe coś nie zachęca).

Także proszę dajcie mi namiary na NOWE zasilacze ATX 1.0 ,w rozsądnej cenie no, niech będzie do 100zł .

Awatar użytkownika
plaidzior
Posty: 19
Rejestracja: 31 maja 2021, 02:11
Kontakt:

Re: Nowe zasilacze AT

Post autor: plaidzior » 14 sty 2024, 15:22

Dariusz 64 pisze:
13 sty 2024, 17:29
Gdzie kupić Nowe ,takowe zasilacze ATX 1.0 ,Antec, Chieftec, Tagan, Thermaltake, Cooler Master, OCZ, Super Flower, PC Power & Cooling, Sparkle. Enermax, Delta i Fortron

Chętnie kupił bym ...ale Nowe i w "ludzkiej" cenie i przerobię je na AT .Przejrzałem Alledrogo i w cenie do 100zł (choć uważam że to już za drogo jak za zasilacz do retro kompa), znalazłem tam ...2 ogłoszenia (na 18 stron ) prawdopodobnie z nowymi zasilaczami ATX 1.0
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zasil ... w-lc420h12
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-komp ... 3538027999
Choć patrząc na producentów chyba bym się nie zdecydował na zakup (cena też z takowe coś nie zachęca).

Także proszę dajcie mi namiary na NOWE zasilacze ATX 1.0 ,w rozsądnej cenie no, niech będzie do 100zł .
Aktualnie to mówimy już o używanych, dostać nowe to raczej nie jest za bardzo możliwe.
Najbardziej tu się rozchodzi o brak linii -5V i dlatego ja rzuciłem pomysłem żeby może pogrzebać w starym hi-endzie.

ODPOWIEDZ