Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Post autor: Stasieusz » 14 sty 2024, 16:59

Postanowiłem sobie jeszcze raz przeczytać pytanie Piteusza i przeanalizować je :).

Jeżeli twój poprzedni pokój działa jako magazyn, to myślę, że bez problemu możesz sobie wybrać konkretny komputer potrzebny do odcinka i przewieść go samochodem do mieszkania, a po nagraniu odcinka odwieść go do domu, lub sobie poeksperymentować z nim. Wszystko zależy od twoich potrzeb :).

Odnośnie wymagań, do pierwszego podpunktu zalecam systemy Windows 95, Windows 98, Windows 2000 i Windows XP (oczywiście wszystko zależy od wybranego komputera). Do drugiego podpunktu, jeżeli mówimy o łatwej dostępności części, to trzeba poprzeglądać allegro, OLX, dział handlowy na naszym forum ( ;) ), internet, może odkupić/przygarnąć od drugiej ręki. Na pewno znajdziesz bardzo dużo części, tylko trzeba po prostu chcieć poszukać :). Do trzeciego podpunktu, maszynki które masz/do których masz części opiszę potem.

No dobrze, spójrzmy na komputery, które wziąłeś ze sobą.

Pentium 75 - DOS Machine
Maszynka, która jest kompatybilna z Windowsem 95 i DOSem, a więc epoka DOSa spełniona :). Mobo nie są drogie pod to, a skoro masz dużo pentiumów pod ten komputer, to też jest dobrze. Wymagania spełnia, więc jest dobrze.

Dell Latitude C600 - sprzęt pre-XP
Maszynka mobilna, z kartą CF, a więc ryzyko padnięcia dysku HDD ominięte, gierki są, stery zainstalowane, nie jest źle, jest dobrze! Problemem jest niestabilny OS, dlatego zalecam Tobie pokombinować trochę z OS'ami, żeby sprawdzić, gdzie będzie bardziej stabilny, a gdzie mniej. Z grami tak czasami jest :cry:. Według mnie powinieneś trochę pokombinować z tym laptopem.

Dell Latitude 2100 - netbook pre-XP i post-XP
Mała maszynka, lepsza od pokazywanego kiedyś Acera. XP'ka wspiera, więc jest już epoka pre-XP i post-XP. Problemy które są, zaczynasz rozumieć, więc jest dobrze. Jeżeli chcesz, możesz trochę z nim pokombinować. Ja trochę pokombinowałem z instalacją W11 na swoim predatorze G3610 i udało się. Może kiedyś pobawisz się takim komputerkiem, jak będzie retro? 8-)

No to teraz komputery do wybrania z magazynu. Tutaj zalecam Albo PII + V1/2 lub Ati Rage 128 Pro, bo tak naprawdę kiedyś twój kanał opierał się głównie na tym kompie z PII i mam trochę taki sentyment :). Kolejną opcją jest "piątka", ponieważ łatwo do niej z częściami, można ją przekształcić w retro sprzęcior, zasilaczy nowoczesnych użyjesz, o czym sam się przekonałem bawiąc się podobnymi szrocikami :P. Uważasz, że nie jest on dla Ciebie aż tak bardzo interesujący? Przemyśl to :). Widzowie są jak najbardziej za tym kompem, a łatwo do niego z częściami, bo są tanie jak barszcz i zalety, które wymieniłeś są według mnie OK.

Podsumowując: Nie musisz brać komputerów z magazynku, możesz zrobić tak jak opisałem wcześniej :).
Jeżeli twój poprzedni pokój działa jako magazyn, to myślę, że bez problemu możesz sobie wybrać konkretny komputer potrzebny do odcinka i przewieść go samochodem do mieszkania, a po nagraniu odcinka odwieść go do domu, lub sobie poeksperymentować z nim. Wszystko zależy od twoich potrzeb :).
Komputery, które masz aktualnie w mieszkaniu są w porządku, a jak czegoś potrzebujesz, to bierzesz z magazynu i przewozisz go do mieszkania :). Mam nadzieję, że trochę pomogłem :).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Post autor: Stasieusz » 14 sty 2024, 19:38

Ciekawy jestem co ostatecznie wybrałeś ;).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Post autor: Piteusz » 14 sty 2024, 23:50

Tak jak napisałem wcześniej, jednak wybrałem K6-2 300MHz. Wersję z Voodoo 1. Wpadłem na pomysł, jak można takie coś wykorzystać jako puentę do nadchodzącego odcinka. Komputer jest w tym momencie idealnie skonfigurowany, jest zmodowany na karty CF i ma jedną redundantną kartę, na którą co pewien czas wrzucam kopie systemu. Chciałbym też przeeksperymentować możliwość wrzucenia ATi Rage Pro 128. Chciałbym zobaczyć, jak to działa.

Taki K6-2 jest bardzo uniwersalną maszyną, bo przy odpowiedniej konfiguracji, jest w stanie objąć czasy od lat 80tych aż do samego 2000 roku. Unreala ledwo ciągnie, ale jest w stanie to zrobić. Do reszty jest Dell 2100 albo Komp "nr. 5" z listy, którego pewnie też przywiozę. Reszty nie trzeba. Będę jednak póki co nagniatać tym Dellem Latitude 2100 ze względu na wygodę, klimat i niezawodność - bardzo porządnie wykonana jest to maszynka.

No cóż, pora teraz rozpoczynać poszukiwania "spare" płyty pod Super Socket 7 oraz "spare" Voodoo 1. 8-)
Załączniki
photo_2024-01-15 00.02.04.jpeg
K6-2 wkracza do akcji
photo_2024-01-15 00.02.04.jpeg (60.84 KiB) Przejrzano 619 razy

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Post autor: Stasieusz » 15 sty 2024, 09:45

Piteusz pisze:
14 sty 2024, 23:50
Tak jak napisałem wcześniej, jednak wybrałem K6-2 300MHz. Wersję z Voodoo 1. Wpadłem na pomysł, jak można takie coś wykorzystać jako puentę do nadchodzącego odcinka. Komputer jest w tym momencie idealnie skonfigurowany, jest zmodowany na karty CF i ma jedną redundantną kartę, na którą co pewien czas wrzucam kopie systemu. Chciałbym też przeeksperymentować możliwość wrzucenia ATi Rage Pro 128. Chciałbym zobaczyć, jak to działa.

Taki K6-2 jest bardzo uniwersalną maszyną, bo przy odpowiedniej konfiguracji, jest w stanie objąć czasy od lat 80tych aż do samego 2000 roku. Unreala ledwo ciągnie, ale jest w stanie to zrobić. Do reszty jest Dell 2100 albo Komp "nr. 5" z listy, którego pewnie też przywiozę. Reszty nie trzeba. Będę jednak póki co nagniatać tym Dellem Latitude 2100 ze względu na wygodę, klimat i niezawodność - bardzo porządnie wykonana jest to maszynka.

No cóż, pora teraz rozpoczynać poszukiwania "spare" płyty pod Super Socket 7 oraz "spare" Voodoo 1. 8-)
No i gicior 8-).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?

Post autor: Piteusz » 16 sty 2024, 23:00

Piteusz pisze:
14 sty 2024, 23:50
Tak jak napisałem wcześniej, jednak wybrałem K6-2 300MHz. Wersję z Voodoo 1. Wpadłem na pomysł, jak można takie coś wykorzystać jako puentę do nadchodzącego odcinka. Komputer jest w tym momencie idealnie skonfigurowany, jest zmodowany na karty CF i ma jedną redundantną kartę, na którą co pewien czas wrzucam kopie systemu. Chciałbym też przeeksperymentować możliwość wrzucenia ATi Rage Pro 128. Chciałbym zobaczyć, jak to działa.

Taki K6-2 jest bardzo uniwersalną maszyną, bo przy odpowiedniej konfiguracji, jest w stanie objąć czasy od lat 80tych aż do samego 2000 roku. Unreala ledwo ciągnie, ale jest w stanie to zrobić. Do reszty jest Dell 2100 albo Komp "nr. 5" z listy, którego pewnie też przywiozę. Reszty nie trzeba. Będę jednak póki co nagniatać tym Dellem Latitude 2100 ze względu na wygodę, klimat i niezawodność - bardzo porządnie wykonana jest to maszynka.

No cóż, pora teraz rozpoczynać poszukiwania "spare" płyty pod Super Socket 7 oraz "spare" Voodoo 1. 8-)
Aktualizacja z 16 Stycznia 2024: Zapasowa płyta pod Super Socket 7 nie będzie potrzebna. Jedynie zapasowe Voodoo, ale to może kiedyś. W razie czego podłączę Voodoo 2. Radiatorki do jedynki już jadą. Problem został rozwiązany inaczej. Efekty mnie zaskoczyły i zrobię o tym oddzielny temat zaraz.

Bowiem okazuje się, iż K6-2 300MHz jest słabszy w obliczeniach zmiennoprzecinkowych niż... Pentium MMX 200MHz. Co jest troszkę dziwne, ale serio tak jest. Dziś właśnie podłączyłem takiego Pentiuma do komputera i dosłownie nie ma prawie żadnej różnicy - często nawet jest SZYBCIEJ niż "dużo lepszy" CPU od AMD. W oprogramowaniu, które korzysta z 3DNow! jest wolniejsze, ale nie znalazłem ani jednego przykładu takiego oprogramowania.

Nawet Quake 1 jest szybszy. To jest dziwne, ale prawdziwe.

Wracając do głównego tematu - komputer został wybrany. W przyszłości może też wezmę ze sobą kompa nr.5 z Core2Duo, ale nie jest mi to aż tak potrzebne i priorytet tego jest niski. Temat można zamknąć.

Zablokowany