Komputer Omnibus (Albo 2)-Od DOS do WIN 7 ?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Komputer Omnibus (Albo 2)-Od DOS do WIN 7 ?

Post autor: Dariusz 64 » 04 lut 2024, 12:50

Do napisania tego tematu skłoniły mnie rozterki "Piteusza-Małe mieszkanie - jaki komputer ze sobą zabrać?"

A gdyby tak zamiast kilku komputerów pod różne systemy mieć max 2 na których w/w systemy mogły by koegzystować bez większych problemów :?:
Tak wiem nie raz może wałkowano ten temat, jednak teraz Ja pomyślałem żeby na serio spróbować ,mam świadomość że nie będzie to 1 komputer ,ale max 2 ,systemy mają zbyt duże różnice do Hardware.

Założenia (Tak sobie to wyobrażam-mniej więcej)
-Komputer DOS+ WIN 3.11-WIN95 -WIN 98 + Ewentualnie WIN ME .
Wszystkie płyty z S.7 i poniżej odpadają .

Płyty z Slot A (Athon) ,nie biorę pod uwagę (nie posiadam ,zakup za Chore pieniądze nie interesuje mnie) .No chyba trafi się Sponsor :?:

W grę wchodzą płyty : Slot 1/S.370 . Raczej format ATX z slotami ISA .Dla zachowania kompatybilności myślę o procesorach taktowanych szyną 66 MHz .Dobrze było by znaleźć płytę która umożliwi "zdegradowanie" ,np. procesora Pentium (tu następne pytanie : Pentium 2 ,czy Celeron na w/w Sockety :?: ) do np. 200MHz,jak się da to i niżej ,myślę że pasowało by użyć jakiegoś 500-600MHz w zależności od użytej podstawki .Pamięci ,tu wyboru nie ma -SDRAM do Max 128MB ( ba myślę o 64MB ) .
Nośniki danych : Dyski HD ( w kieszeniach) -Karty SD + czytnik :?: Stacja FDD 3.5" (nawet 2) ,Napęd DVD.
Myszka PS2 + COM (do wyboru) Klawiatura PS2 .Karta graficzna (na AGP czy PCI :?: ). Wiadomo, chodzi o sterowniki pod wszystkie systemy ,to samo karta Dźwiękowa (ISA czy PCI :?: ) i jaka (kompatybilność).

-Komputer od WIN XP do WIN 7 (nie wiem czy pchać się w Vistę ,też chyba już retro :?: ) .
Tu mam płytę "faworytkę" ASROCK 4CoreDual-SATA2 .Płyta Omnibus ,myślę że powinna się nadać . Na zdjęciach poniżej.
Ale teraz pytanie -Procesor Pentium 4, czy Dual Core (np.8400) ,czy Core Quad 6600 :?:
Pamięci DDR ,czy DDR 2 ,ilość pamięci przesądzona jeżeli DDR to 2GB ,jeżeli DDR2 4GB .
Karta Graficzna Najlepsza jaka się da ( i się ma) i do której będą sterowniki dla XP.
Do WIN XP dysk talerzowy ATA ,do WIN 7 SATA- SSD :?: .Nagrywarka DVD .Klawiatura i mysz -dowolne.

Tak to widzę ,jako zarys ,wszelkie sugestie i porady mile widziane i oczekiwane .
Może macie swoje typy co do płyt głównych ,procesorów ,konfiguracji .Piszcie .
Załączniki
01.JPG
01.JPG (713.34 KiB) Przejrzano 615 razy
02.JPG
02.JPG (768.49 KiB) Przejrzano 615 razy
04.JPG
04.JPG (261.64 KiB) Przejrzano 615 razy

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Komputer Omnibus (Albo 2)-Od DOS do WIN 7 ?

Post autor: lugiuno » 04 lut 2024, 22:18

common dariusz64 W

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Komputer Omnibus (Albo 2)-Od DOS do WIN 7 ?

Post autor: Piteusz » 04 lut 2024, 22:42

Ja powiem szczerze, że od samego początku istnienia serii "Mój Stary Komputer" (kiedy w zasadzie seria to były dwa testowe filmiki, które miały zaprezentować koledze mój retro komputer) próbowałem robić takiego Omnibusa. I nawet miałem dobry sprzęt do tego, bo robiłem to na tej słynnej strasznej płycie Gigabyte, co Tobie wysyłałem.

W pierwszym odcinku Mojego Starego Komputera, ukazuje się maszyna z Athlonem XP 1500+, 512MB ram i Ati Rage Pro 128. Na dysku był pokazany na filmiku 98 oraz Windows XP (aczkolwiek był popsuty bootloader i ładował się tylko 98). Już wtedy projektowałem ten komputer jako hybrydę jednego i drugiego. Planowałem jeszcze Linuksa zainstalować, ale się rozmyśliłem i zamiast tego powstał filmik z Red Hata 6.2 na Pentium II.

Problematyka z Athlonem XP jest powszechnie znana - brak niezawodnego źródła zasilaczy z silną linią 5V. Dlatego moim zdaniem najlepiej by było użyć Pentiuma 4 pod socket 478 i płytę główną z AGP (które nie będzie problemem, bo jest sporo bardzo dobrych kart na to złącze - np. Radeony z linii 9xxx - bardzo dobrze działają na W98). Dobrze by było unikać ATA. Albo przynajmniej - dać oddzielny dysk na ATA i SATA. Jeden pod W98 (np. na karcie CF) a drugi na SSD. Nie ufam już starym dyskom. Dosłownie umierały mi wszystkie pod rząd w 2023.

Sam też personalnie dałbym sobie spokój z maszyną pod Windows 7. System ten jest coraz bardziej wygaszany, coraz mniej oprogramowania na nim działa a oprogramowanie robione stricte pod ten system - działa perfekcyjnie pod W10 i W11. A jak będzie trzeba skomunikować się bezpiecznie ze światem, wyciągam płytę z Debianem lub Slackware lub Antixem i system do internetu gotowy. Chcemy RETRO a nie jakieś nowe śmingus dyngus błysku błysku Windowsy Siedem!!!!1 :D

Obecnie w mieszkanku mam komputer z Pentium MMX 200, S3 Trio, Voodoo 1, Crystal CX i Windowsem 98. https://youtu.be/11MFQLPXyrs?si=-a29mjHfoXv5Mt3R - na tym testowym filmiku dałem sneak peak tego, jak działa ten system. Otóż, wyłączyłem w nim automatyczne włączanie środowiska graficznego. Windows 95 bootuje się bezpośrednio do dosa. W autoexec.bat wpisałem najpotrzebniejsze rzeczy typu sterownik myszy, CD-ROMu i karty dźwiękowej. Jak również ścieżkę do Norton Commandera. Jest to w pewnym sensie taki sobie "mini" Omnibusik - potrafi działać na czystym i prawdziwym dosie z prawdziwym adlibem oraz na nowszym sofcie i grach, które wymagają glide. Jest idealny ten komputer i jestem pod wrażeniem, że udało mi się zbudować coś, co podgryza najpiękniejszy mój komputer w kolekcji - komp z Pentium 75 i dos/w3.1.

Iiiii taaak na maaargineeesieee... chyba kojarzę tę płytę :D. Była prześwietna i do teraz jestem pod wrażeniem, że takie coś ujrzało światło dzienne. Cieszę się, że mogłem na podstawie jej zrobić filmik 8-). Nie mniej - muszę powtórzyć projekt z Omnibusowym komputerem.

ODPOWIEDZ