Naprawa płyty 486 Socket 3

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
polprog
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2024, 15:29

Naprawa płyty 486 Socket 3

Post autor: polprog » 10 mar 2024, 22:22

Cześć,

Trangbow TB-486-OB - Wrzucałem już zdjęcia tej płyty do wątku galerii, więc nie będe ich duplikował.
viewtopic.php?p=7121#p7121. Chipset UM8886BF/UM8881F.

Uznałem, że założe tutaj wątek żeby opisywać jak idzie mi przywracanie jej do działania. Stan płyty wygląda na dobry, ale jej nie testowałem. Na pewno do wymiany są drabinki rezystorów na szynie ISA, które znajdują się na dole płyty, bo kilka z nich jest doszczętnie zardzewiałych. Są to typowe paczki 4k7 omów, z jednym końcem wspólnym. Zamówiłem nowe, niestety przez pomyłkę kupiłem 8-pinowe (7 rezystorów + wspólny) zamiast 9-pinowych :lol:. Z ważniejszych rzeczy udało mi się zidentyfikować jej numer przez TheRetroWeb i mam manual ze wszystkimi zworkami. Opisy na PCB nie są wyczerpujące. Instrukcja ma ustawienia zworek do każdego obsługiwanego procka, co na pewno ułatwi mi życie.
trangbow_rezystorki.jpg
trangbow_rezystorki.jpg (693.2 KiB) Przejrzano 402 razy
trangbow_nozki.jpg
trangbow_nozki.jpg (586.52 KiB) Przejrzano 402 razy
W międzyczasie wyczyściłem trochę rdzę z okolic drabinek i przeszukałem składzik części pod kątem procków, które mogę w niej zainstalować. Mam do wyboru dwie 486-ki: DX-40 oraz DX2-66. Płyta jest dość późna, ma SuperIO wbudowane w chipset więc w zasadzie potrzebuję tylko dołożyć kartę graficzną. Prawdopodobnie do testów pójdzie pierwsza lepsza S3 z półki, potem się będę zastanawiać.

Płyta ma gwarancję z 96 roku więc to będzie równo 28 lat :)

Prawdodobobie zrobie dual-boot między DOS-em a jakimś starym UNIXem, mam obrazy Interactive Unix 4.1 wraz z systemem graficznym.

ODPOWIEDZ